Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Па и јас тоа си викам. Фала.
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Вака сега едно прашање до вас кој може да ми помогне . Лани зедов нов скутер од Хамачи арно ама ги изгубив сите документи од скутерот пред да го регистрирам. Има ли шанси некако да го регистрирам и кои документи ми требаат за да го регистрирам. Го возев 1000 км без проблем нерегистриран и без таблици но доколку може сакам да го регистрирам.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Вака сега едно прашање до вас кој може да ми помогне . Лани зедов нов скутер од Хамачи арно ама ги изгубив сите документи од скутерот пред да го регистрирам. Има ли шанси некако да го регистрирам и кои документи ми требаат за да го регистрирам. Го возев 1000 км без проблем нерегистриран и без таблици но доколку може сакам да го регистрирам.
Како ќе докажиш дека е твој и не е украден ко немаш документи?
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Ќе прашам тие од кај го купив да ми издадат нешто?
Пробај. Ако те имат внесено во некој компјутер по број на мотор/шасија дека ти си го купил можи ќе ти издат други документи (шо лично мене не ми се верва)
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Пробај. Ако те имат внесено во некој компјутер по број на мотор/шасија дека ти си го купил можи ќе ти издат други документи (шо лично мене не ми се верва)
А мене фактички кој документ ми треба за да можам да го регистрирам?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
А мене фактички кој документ ми треба за да можам да го регистрирам?
Купопродажниот договор, во него мора да стои и број на шасија/модел итн... барај примерок/копија од кај што си го купил.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Најверојатно те имаат внесено во компјутер, и ако отидеш кај нив би требало да ти дадат копија од договорот. А и не е само за регистрирање, замисли ако те запре полиција и ти побара документи а ти немаш.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Купив gilera runner sp 50 ама сеуште не сум го земал од салон.
На што треба да внимавам ? Дали додека има граничник можам да го стискам до крај ? Некој викаат дека треба да го палам, да оставам да се загрее па после да возам.
Некој совет околу тоа ?
Ова ми е прв скутер па би сакал некој предлог.
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Купив gilera runner sp 50 ама сеуште не сум го земал од салон.
На што треба да внимавам ? Дали додека има граничник можам да го стискам до крај ? Некој викаат дека треба да го палам, да оставам да се загрее па после да возам.
Некој совет околу тоа ?
Ова ми е прв скутер па би сакал некој предлог.
Супер моторче си земал со здравје да си го возиш на почетокот немој да го стискаш многу дур да се разработи машината и гајле немаш.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Супер моторче си земал со здравје да си го возиш на почетокот немој да го стискаш многу дур да се разработи машината и гајле немаш.
Фала, поубав да си купиш.
На колку км се рачуна дека е разработен ? После првиот сервис можам да ги вадам блокадите ?
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Фала, поубав да си купиш.
На колку км се рачуна дека е разработен ? После првиот сервис можам да ги вадам блокадите ?
Извози 1000 километри па после можеш да ги вадиш.
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
585
Поени од реакции
247
Фала, поубав да си купиш.
На колку км се рачуна дека е разработен ? После првиот сервис можам да ги вадам блокадите ?
обично на 300 км тргат блокажите доколку има, а доколку нема највеке до 45 гледај да го возиш до 300км
иначе да секогаш пред да го возиш остај го 5 мин да загрее
и некогаш ако не си го палил 3-4 дена подобро е на курблата да го запалиш
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Купив gilera runner sp 50 ама сеуште не сум го земал од салон.
На што треба да внимавам ? Дали додека има граничник можам да го стискам до крај ? Некој викаат дека треба да го палам, да оставам да се загрее па после да возам.
Некој совет околу тоа ?
Ова ми е прв скутер па би сакал некој предлог.
Можеш за кеиф еднаш-два пати да го стиснеш до крај да видиш колку дига. Иначе можеш и да возиш под пуна гас да го возиш ама не цело време. Секако вака не е најдобро ама доколку сакаш би можел.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Фала на одговорите. Ме интересира додека има граничник предпоставувам ќе се влече 40-45 км на саат/ Прашањето е дали можам да го стискам до крај, до 40-45 км н саат или треба да возам со пола брзина од таа тие 300-400 км ? Или бидејќи има граничник може до крај да го стискам.
Отсекогаш сум возел поголеми мотори и сега фрустрирачки ми е да се кљанкам со 40 на саат. Може требаше да земам некоја 150-200 цц ама тоа е сега, сакав нешто без регистрација,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom