Скопје ќе добие нова универзална сала

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Шо бе, не ќе е у барок? Ќе цркне некое магаре.[DOUBLEPOST=1446137615][/DOUBLEPOST]

Тужно е што колку и да кошта, точната цена никад нема да ја дознаеме...
И боље да не знаеме..
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
599
Поени од реакции
438
Да си јајте ушите Скопјани. Дај напрајте една сала обична во Битола се распадна.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Партер - Ред - Седиште = Гоце 2 - Александар 4 - Сарафов 17 :love:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имаше ваква тема, но сепак ќе останам на истото мислење. Ваквиот надворешен изглед на Универзалната сала ќе биде атрактивен и нешто како освежување ќе дојде во Скопје, но се надевам дека внатре ќе направат и модерни добро опремени сцени. Но од сликата погоре колку што гледам, од внатре ќе личи на новиот театар што смисла нема. Што се однесува до името според мене најдобро е да се вика Универална сала или Сала Јајце, зошто нема смисла име на човек да даваат. Но ако не друго бар ќе има сала за концерти.....:)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не е дека не е убав овој надворешен дизајн, убаво изглеа ама шо знам некако поише би сакал пример да има нова сала ама изгледот да биде ист како сегашниот изглед на Универзална, зошто некако многу ми се смени градов у последниве неколку години па немаше да биде лошо нешто бар исто да си остане.
Пак ќе кажам убаво е и не го критикувам, ама ете има некоја желба во мене да остане нешто со стариот изглед.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Убаво е да се реновира и да се направи ваков објект, но зошто да се руши Универзална како симбол на Скопје по земјотресот, и хуманоста.Колку знам Универзална е градена со пари од повеќе земји.Прашање е колку е добро што Скопје губи цел дел од својата историја по земјотресот.Како и да е, Скопје е ваш град, и вие си знаете што е најдобро.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.258
Убаво е да се реновира и да се направи ваков објект, но зошто да се руши Универзална како симбол на Скопје по земјотресот, и хуманоста.Колку знам Универзална е градена со пари од повеќе земји.Прашање е колку е добро што Скопје губи цел дел од својата историја по земјотресот.Како и да е, Скопје е ваш град, и вие си знаете што е најдобро.
Универзална сала ако добро се сеќавам била од времен карактер, у никој случај не било предвидено таа да биде фунционална до ден денешен. Требало уште многу поодамна да биде изградена нова.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Redno beshe. Posledniot pat krovot koa padna chista sreka shto nikoj ne beshe povreden!
Samo enterierot da bide "futuristichki" t.e. moderen, kako eksterierot i nema utka! A za imeto...realno, kako i da ja krstat taa e i ke si ostane UNIVERZALNA barem za Skopjani.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Ако споменикот на плоштадот го нарекоа воинот на коњ, требаше барем едното топче да го наречат мадето на воинот на коњ. Инаку фино што ќе се гради нова сала, само да не заборават на бесплатен паркинг простор под неа.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Имаше ваква тема, но сепак ќе останам на истото мислење. Ваквиот надворешен изглед на Универзалната сала ќе биде атрактивен и нешто како освежување ќе дојде во Скопје, но се надевам дека внатре ќе направат и модерни добро опремени сцени. Но од сликата погоре колку што гледам, од внатре ќе личи на новиот театар што смисла нема. Што се однесува до името според мене најдобро е да се вика Универална сала или Сала Јајце, зошто нема смисла име на човек да даваат. Но ако не друго бар ќе има сала за концерти.....:)
Пример ак ја викет Сала Јајце мојт и на ден Велигден да ја отворет.
 
Член од
11 јуни 2015
Мислења
145
Поени од реакции
18
А бе има пари народот дури и над просек, универзална ни фали, него чекам некој нов споменик да излезе празен плоштадов некако. xD
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
Кој објект со поспецифична изградба кај нас е ист со рендерот? Кога ќе видат дека некои изведби си бараат стручност и поголеми финансии ќе речат заеби, дај направете ја квадратна. :D

И каде бе нов проект без купола, тоа кај николче не поминува.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
И утре гледаш „Концерт на Тајзи во Конгресен центар Александар Македонски, сала ВМРО“
Веќе го промениле името www.kongresencentaraleksandarmakedonski.mk (недај Боже да ти затреба нешто да провериш ке се заборавиш пишувајќи)

Али ова е добро за аудио и видео реклами ,, Билетите за тој и тој настан во таа и таа сала може да ги набавите и на билетарниците на Конгресниот центар Александар Македонски" Oхоо + 10 секунди по реклама ете взаемен ќар :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom