Скопје ќе добие нова универзална сала

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
Уривањето на Универзална сала е оставено за следната година, напролет. Во моментов фирмата "Архи груп план" го изработува основниот проект за салата, кој треба да биде готов до јануари, по што се очекува да почне постапката за уривање.Во Универзалната сала веќе половина година не се одржуваат манифестации, откако во март се урна дел од таванот на објектот.

Според идејното решение на авторите Стојан Павлевски и Иван Симеонов, салата ќе биде во јајцевидна форма. Целиот објект ќе го носи името Конгресен центар Александар Македонски.Големата концертна сала со капацитет од 2.500 до 3.000 седишта пак ќе го носи името Тоше Проески, а помалите мултимедијални сали Мајка Тереза и ВМРО. Предвидено е во новиот објект да функционираат и конгресни и билатерални сали.Планот на надлежните е конгресните сали да се крстат по Гоце Делчев, Тодор Александров, Методија Андонов Ченто и Борис Сарафов, а билатералните сали да се викаат Панко Брашнаров, Кочо Рацин, Григор Прличев, Димитрие Чуповски, Крсте Петков Мисирков и Браќа Миладиновци.

ИЗВОР

убо изгледа, само иминава пробуваат со сила да ги наметнуваат, секоја втора зграда се вика александар, Гоце или незнам што.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Се супер но апсолутно се сложувам дека наметнувањето на имињата на Александар Македонски или Мајка Тереза или Гоце Делчев, Борис Сарафов и други дејци е веќе претерано. Мајка Тереза веќе почнувам да ја сонувам. Од клинички центар па до споменици, спомен куќи, булевари. Немам ништо против македонскиот идентитет, треба да е негува и почитува и сум за тоа но мислам дека ние од премногу негување веќе почнавме да го силуваме. .
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Уривањето на Универзална сала е оставено за следната година, напролет. Во моментов фирмата "Архи груп план" го изработува основниот проект за салата, кој треба да биде готов до јануари, по што се очекува да почне постапката за уривање.Во Универзалната сала веќе половина година не се одржуваат манифестации, откако во март се урна дел од таванот на објектот.

Според идејното решение на авторите Стојан Павлевски и Иван Симеонов, салата ќе биде во јајцевидна форма. Целиот објект ќе го носи името Конгресен центар Александар Македонски.Големата концертна сала со капацитет од 2.500 до 3.000 седишта пак ќе го носи името Тоше Проески, а помалите мултимедијални сали Мајка Тереза и ВМРО. Предвидено е во новиот објект да функционираат и конгресни и билатерални сали.Планот на надлежните е конгресните сали да се крстат по Гоце Делчев, Тодор Александров, Методија Андонов Ченто и Борис Сарафов, а билатералните сали да се викаат Панко Брашнаров, Кочо Рацин, Григор Прличев, Димитрие Чуповски, Крсте Петков Мисирков и Браќа Миладиновци.

ИЗВОР

убо изгледа, само иминава пробуваат со сила да ги наметнуваат, секоја втора зграда се вика александар, Гоце или незнам што.
Александров и Сарафов...мајко моја.
Али нема везе, батали тоа.Ме радува што ќе се вика Тоше Проевски, а не како што планираа нешто друго (ВМРО или нешто така).
Иначе ова се најавува (како и се друго), скоро 3 години!
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Аман веќе со Александар Македонски! Нека го стават целиот објект под Тоше Проески и завршена работа, нема никој да врти со очи како кога ги чита листава на имињава погоре што им се во план.

Дизајнот е убав, и иако носталгии пукаат, редно време е да се замени со нов објект кај кого ќе се одржуваат истите типови манифестации. Само да побрзаа малце?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Убаво изгледа, ама толку бре нема некои други ликови и имиња, само тие ли ги имаме?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Одговор во случај името да беше неутрално - се е супер салата, името е добро ама нели има побитни работи за реновирање (слика од рандом училиште од село во струмичко).
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.375
Поени од реакции
5.162
Имињата се за да се одржи национализмот и квази патриотизмот кај населението.
Зашто да не остане да се вика Универзална Сала. Дали некој има проблем со Спортска Сала Кале која не е именувана према личност
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Одговор во случај името да беше неутрално - се е супер салата, името е добро ама нели има побитни работи за реновирање (слика од рандом училиште од село во струмичко).
Цела среќа што не е неутрално името :coffee:
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Убаво ова со имињава, барем децата ќе знаат дека Кочо Рацин е конгресна сала, додека во школо ги учат како ВМРО е извор на све добро во државава.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Јако изглеа. Само колку ќе кошта, е тоа ќе биде смешно :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.427
Поени од реакции
4.925
Убаво излгеда на рендер, интересно решение ама ова да се оствари малце потешко, сигурно изгледот ќе се промени. Второ салава како да не се наоѓа во јајцево, со ништо не се поврзуваат, однадвор футуристучки изглед а одвнатре салава како од минатиот век, одсега ми мириса на еклектички декорации,
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.909
Поени од реакции
30.633
Да земеа да направат некоја болница, или постоечкиве да ги опремат, или асални кадри да направат... Што и фали на сегашнава Универзална Сала? Макар нова нека направат на некое друго место, ако баш мора (да се исперат пари, и да се лапаат провизии...).
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Шо бе, не ќе е у барок? Ќе цркне некое магаре.[DOUBLEPOST=1446137615][/DOUBLEPOST]
Јако изглеа. Само колку ќе кошта, е тоа ќе биде смешно :)
Тужно е што колку и да кошта, точната цена никад нема да ја дознаеме...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom