Скопје мириса на мастика!

L

.Lost Angel.

Гостин
ГРАДОТ НЕМА МАШИНА ЗА ОДЛЕПУВАЊЕ НА ГУМИ ЗА ЏВАКАЊЕ ОД УЛИЦИТЕ
Улиците во Скопје се излепени со мастики. Бели флеки има на секој чекор, како на тротоарите така и во тревниците. Шанси да се залепиш со гума за џвакање има во кој било дел од градот, во секое време од годината.

За разлика од метрополите во соседните земји, во кои гумите за џвакање се одлепуваат од земја со специјални машини, во нашиот град сe уште се метат.
"Немаме специјална машина за одлепување на мастики, а во иднина нема ниту да купиме, зашто имаме други приоритети. Нив ги чистиме со метларки, а понекогаш и со шмрк. Екипите работат во три смени во текот на денот, па во секој дел од градот дневно поминуваат барем еднаш. Засега сме задоволни и со ваквата услови за работа", велат од ЈП "Комунална хигиена

До сега се имам многу пати залепено кога сум седел на клупа толку луѓе кои немаат култура па на сред клупа ги плукаат мастиките.

пишете ваши случки со кои се имате залепено со мастика :D.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Јас во автобус си залепив на кошула што си ја купив претходниот ден, и другиот ден излегов да ја прошетам кошулата (да се пофалам де :D) и на бегање ми се деси, ама се насмеав само без нервоза оти ми текна дека 100 пати исто имам лепено мастики јас секаде и кој знае колку пати мајка ми имаат рецитирано :D Ако нешто правиш биди спремен истото да ти го направат :D А за машини за мастики сега сме далеку, чекај има 10000 приоритети до тоа :D Единствено можи да направат споменик во форма на машина за мастики вадење :vozbud:
 
T

Torchyrus

Гостин
ват д фак помислив Скопјани почнале Ракија и Мастика да варат :pos:

Море ајде по улиците ами па нашколо по столчињата аууу кутриот НеоН денеска нашколо шубаво си ја наседна цели фармерки ги напели :D
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Скопје:tapp:
Македонија:tapp:
Светов:tapp:

Се е тоа до култура, ништо да не ве чуди. Треба да си идиот за да ставиш мастика на столче за друг да се залепи и да фаќаш сеири. Иначе на базен сум слушал со мастика и жилет ставале на топоган, па некој многу се исекле ( не знам дали е точно). А иначе до градот нека постави посебни канти за плукање и мастики, а не на секое ќоше да демнат за да те казнат. А за машини за чистење мастики има во Скопје, ама само на меѓуградската автобуска станица сум видел.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
ват д фак помислив Скопјани почнале Ракија и Мастика да варат :pos:

Море ајде по улиците ами па нашколо по столчињата аууу кутриот НеоН денеска нашколо шубаво си ја наседна цели фармерки ги напели :D
Сега од дома нема да го пуштаат да оди нашколо:pos:

п.с добро е топуфче шо не наседнал.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Треба да се внимава низ градот кај се седнува кај се гази, цел град ни е со мастики. Машина да се купи за вадење на залепени мастики. Многу потешко се отстрануваат ако ви се залепат на палтото, облеката итн. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom