Скопје - има ли вишок на станови?

Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
:)
Апсолутно те разбирам, ти се може... Знаеш, едно време имаше ред во државава, па не можеше да се вработиш во Скопје ако немаш жителство, ама тоа беше некогаш, сега секој прави што сака, ама не живее тука. Затоа е Скопје на овој ред оти секој си го гледа личниот интерес, му е гајле за другите и за околината.
Патем, не сум бил во Штип одамна онака туристички. Планирам пролетва, фамилијарно да го видам, да го прошетам. мерак ми е да се качам на Исарот. Сето ѓубре што ќе ми се собере попат и додека сум во Штип, ќе го расфрлам по Исарот, немам намера да го враќам назад, може и ќе се олеснам , за да не се стискам до Скопје...
Оти јас не живеам во Штип, и за мене не е толку приоритет чистата околина на Штип колку што е добро поминатиот ден па да се вратам во Скопје после прошетката.;)
Знам дека не сум во право што така пишам, но тоа е такво време дојде, извини не мислев никого да навредам, но тоа е реалноста. Во се има и добро и лошо, да речеме на вас мака ви е ни што ви го валкаме градот, но ке ми кажеш ли зошто со дршавни пари се купи ја гратски автобуси само за скопје (која е логиката само за скопје) едно време и за ова имасе ред во државата така секоја општина добивање помош во автомобили или автобуси во завиност од регистрираните автомобили во таа општина, зашто ова не го спомнеш.
Поздрав и не свакај ништо лично, јас и ти на форумот ништо не може да сменеме[DOUBLEPOST=1392644115,1392572935][/DOUBLEPOST]
:)
Апсолутно те разбирам, ти се може... Знаеш, едно време имаше ред во државава, па не можеше да се вработиш во Скопје ако немаш жителство, ама тоа беше некогаш, сега секој прави што сака, ама не живее тука. Затоа е Скопје на овој ред оти секој си го гледа личниот интерес, му е гајле за другите и за околината.
Патем, не сум бил во Штип одамна онака туристички. Планирам пролетва, фамилијарно да го видам, да го прошетам. мерак ми е да се качам на Исарот. Сето ѓубре што ќе ми се собере попат и додека сум во Штип, ќе го расфрлам по Исарот, немам намера да го враќам назад, може и ќе се олеснам , за да не се стискам до Скопје...
Оти јас не живеам во Штип, и за мене не е толку приоритет чистата околина на Штип колку што е добро поминатиот ден па да се вратам во Скопје после прошетката.;)
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
183
Поени од реакции
289
Знам дека не сум во право што така пишам, но тоа е такво време дојде, извини не мислев никого да навредам, но тоа е реалноста. Во се има и добро и лошо, да речеме на вас мака ви е ни што ви го валкаме градот, но ке ми кажеш ли зошто со дршавни пари се купи ја гратски автобуси само за скопје (која е логиката само за скопје) едно време и за ова имасе ред во државата така секоја општина добивање помош во автомобили или автобуси во завиност од регистрираните автомобили во таа општина, зашто ова не го спомнеш.
Поздрав и не свакај ништо лично, јас и ти на форумот ништо не може да сменеме[DOUBLEPOST=1392644115,1392572935][/DOUBLEPOST]
:)
Не се лутам, вториот дел од мојот пост во врска сопосетата на Штип беше малку мајтап, секако не би го сторил тоа, ниту би дозволил некој во мое друштво да загадува околина, без разлика каде се наоќам.
Е сега, да се вратиме на темата, за првиот дел на постот -работа во град без жителство бев сериозен,навистина порано се водело сметка за овие работи, но тоа не го гледам како дискриминација, исто би важело доколку живеам во Скопје а ми текнало да работам во Штип. Јасно зошто е тоа, ако останеше така и државата беше асална во економско планирање, наместо Скопје да го прави единствено место за живеење, ќе планираше развој на индустрија во секој град(земи пример Словенија). Така сите ќе беа среќни и никој немаше да се малтретира да патува во Скопје за работа и да сонува да се исели од својот град и да се насели во Скопје.
Оваа ситуација наложи да се градат станови без мерка оти купувачите се од цела Македонија, а не се гради во другите градови.
Вештачки, Скопје како црна дупка го голта цело население, ама инфраструктурно веќе не може овој товар да го издржи, и резултатите од оваа катастрофална политика тек ќе ги видиме.
Интересно ќе биде кога ќе стане Скопје толку тесно што ќе „колабира“, каде ќе оди овој народ кој камен фрли во родно место да дојде во Скопје.
Не си ти крив, крива е политиката на нерамномерен развој на регионите кој ќе ни се акне од глава. И нема ние и вие, тука сме само ние кои треба ова да го оправиме, оти заедно одиме во вителот.
Сега се сетија за индустриски зони по градовите кога сите млади се преселија во Скопје- па сега апсурд, пример роден Штипјанец кој живее во Скопје да патува секој ден на работа во Штип....
Се надевам дека работите ќе се средат, па ќе се развие индустрија по сите градови, и експанзија на станови да има низ цела Македонија а не во Скопје.
Тогаш веќе ќе нема вишок станови никаде, се ќе си биде по мерка...
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
:)
Не се лутам, вториот дел од мојот пост во врска сопосетата на Штип беше малку мајтап, секако не би го сторил тоа, ниту би дозволил некој во мое друштво да загадува околина, без разлика каде се наоќам.
Е сега, да се вратиме на темата, за првиот дел на постот -работа во град без жителство бев сериозен,навистина порано се водело сметка за овие работи, но тоа не го гледам како дискриминација, исто би важело доколку живеам во Скопје а ми текнало да работам во Штип. Јасно зошто е тоа, ако останеше така и државата беше асална во економско планирање, наместо Скопје да го прави единствено место за живеење, ќе планираше развој на индустрија во секој град(земи пример Словенија). Така сите ќе беа среќни и никој немаше да се малтретира да патува во Скопје за работа и да сонува да се исели од својот град и да се насели во Скопје.
Оваа ситуација наложи да се градат станови без мерка оти купувачите се од цела Македонија, а не се гради во другите градови.
Вештачки, Скопје како црна дупка го голта цело население, ама инфраструктурно веќе не може овој товар да го издржи, и резултатите од оваа катастрофална политика тек ќе ги видиме.
Интересно ќе биде кога ќе стане Скопје толку тесно што ќе „колабира“, каде ќе оди овој народ кој камен фрли во родно место да дојде во Скопје.
Не си ти крив, крива е политиката на нерамномерен развој на регионите кој ќе ни се акне од глава. И нема ние и вие, тука сме само ние кои треба ова да го оправиме, оти заедно одиме во вителот.
Сега се сетија за индустриски зони по градовите кога сите млади се преселија во Скопје- па сега апсурд, пример роден Штипјанец кој живее во Скопје да патува секој ден на работа во Штип....
Се надевам дека работите ќе се средат, па ќе се развие индустрија по сите градови, и експанзија на станови да има низ цела Македонија а не во Скопје.
Тогаш веќе ќе нема вишок станови никаде, се ќе си биде по мерка...
Донекаде си во право, само да надополнам дека последните 3-4 години лугето од источна македонија не се иселуваат во Скопје, се изелуваат во странство во Италија, Германија , Франција, Шветска. Тоа е малку застерено мислење даке се иселуваат во Скопје, тоа беше од 1995 до 2010 гоидна, но не и сега. И јас да се вратам на темата ДА СКОПЈЕ ИМА ПРЕМНОГУ СТАНОВИ И КАЈ И ДА Е КЕ И ПАДНЕ ВРЕДНОСТА како во Атина.
Позз :)
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
183
Поени од реакции
289
На прв поглед, според цените на становите, во Скопје нема криза во продажбата , значи сеуште се купуваат станови, интересот трае...
Но можеби веќе доста опаднат интерес, па со задржување на цената најверојатно се сака да се постигне вештачки „интерес“ за уште некој да купи по високи цени.
Од друга страна, ако се земе во предвид намалениот број на издадени градежни дозволи, то значи дека врвот е стигнат и Скопје навистина веќе се засити со станови за одреден период.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Да не утнале една нула?
pa ne bas, eve t link od drugi stanovi vo solun vo centar http://www.homegreekhome.com/en/search/results/residential/sale/r108/m108m/price_nd-30000?ref=refinedSearchSR

normalno kako i sekade zavisi od odelcenosta od centarot i od naselbata dali e mirna ili ne

konkretno ovaj e vo centar na solun
http://www.homegreekhome.com/en/sale_Studio_Flat_Center__Thessaloniki_-_Center_-l1968378?ref=searchListViewLD
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Да не утнале една нула?
Немаат утнато, толку се. Намалени им се цените откако почнаа нагло да пропаѓаат, посебно кога беа демонстрантите. Мислам дека имаше и некаде по форумов затоа колку навистина им се намалени цените за м2 и тоа во центарот на Солун. Имаат преголеми даноци за плаќање, па немаат баш можност да си допуштат да купуваат станови од 50 000е.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Прилогов на Сител ми укажува на караница на власта со Чифлиганец кој само пред 2-3 месеци на истата тв изјави дека 1200ев/кв е сосема нормална цена. Кој ќе купи стан со овие цени за мене е будала тешка.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Кај и да цената на станови во Македонија, поготово во Скопје ќе падне на 700 евра за квадрат ако не и на 500 евра за 2-3 години. Причини:
1. Моментално има премногу непродадени станови во Скопје,
2. Лугето од внатрештно се помалку се селат во Скопје, повеке се селат надвор од Македонија.
3. Автопатот Штип - Скопје - Штип ке биде годотв за 3 години, некаде прочитав дека околу 3000 луге или 1000 станови се издадени на Штипјани што живеат во Скопје под кирија, Најгодлем дол околу 2500 луге кога ке биде готов автопатот ке си патуваат секојдневно и може во рок од 2 месеци да се откажат околу 800 станови по кирија само од штипјани.
4, Скопје премногу загадено за живот
5, Кој сака да живее на 15 спрат горе со птиците во 45 квадрати.

Потребно е само да почнат да пагаaт цените на станови Во Скопје и ке паднат ненормално нисто. Да се потсетиме дека и во Солун едно време пред 10 години становите беа по 1800 евра квадрат а сега се од 300 до 500.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Последно уредено:
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Novata srpska vlada na celo so Vucic vleguva vo proekt masovna izgradba na eftini stanovi so cena 350-400e za m2. Na gradeznite kompanii ke se dava besplatna zemja i komunaliite ke se namalat na minimum a vo nekoi gradovi ke gi ukinat.
http://www.vestinet.rs/srbija/izgradnja-jeftinih-stanova-po-ceni-od-350-i-400-evra-po-kvadratu
Daleku popametna rabota nego ovie nasive telinja so toa subvenciite za kupi kuka kupi stan.
добро пак и тоа не е премногу убаво, не е целта на некој вредноста на станот да му ја девалвираш за 3 пати, ако сега е цена од 1050 евра за квадрат во скопје и стане цена од 350 евра за квадрат скопјани ке полудат :). И така читам по овај форум и по други форуми дека скопјани се неривираат што последните 2 години вредноста на становите драстично и се намалува за по околу 4 проценти, плус и ако се ставе 3 посто редовна годишна инфлација ке може да кажеме дека вредноста на становите на годишно ниво во скопје пага за преку 7 проценти (нели немат иста вредност 100 евра сега и 100 евра пред 5 годиниа)

П.С. да се изграде автопато штип-скопје-штип дури тогаш нагло ке паднат цените на становите во Скопје
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Golf 4 tdi pred da se pusti uvozot se prodavase za 10.000 evra sega ima i za pomalku od 3000. Vestacki se drzea napumpani ceni zaradi nabutanite davacki od strana na drzavata.
Fakt e deka i cenata na stanovite e vestacka i deka vo nikoj slucaj ne treba da bide pogolema od 400 evra za m2.
Prema standardov realno cenata treba da bide max 300e za m2, Skopjani neka placat kolku sto sakaat.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Golf 4 tdi pred da se pusti uvozot se prodavase za 10.000 evra sega ima i za pomalku od 3000. Vestacki se drzea napumpani ceni zaradi nabutanite davacki od strana na drzavata.
Fakt e deka i cenata na stanovite e vestacka i deka vo nikoj slucaj ne treba da bide pogolema od 400 evra za m2.
Prema standardov realno cenata treba da bide max 300e za m2, Skopjani neka placat kolku sto sakaat.
Плачат,плачат велиш...........
па кој купува бре тука станови,кој скопјани бре „токмак“, со извинување ама си ме налутил.
Ако најдеш еден скопјанец што купил стан од оној чивлигот јас ти давам еден нов. Оди види ги регистрациите на колите пред зграда.
Се са тоа струмичани и прилепчани и остали ѓрагани од богатите наши места -села. Тие купуваат нови станови во скопјево 80-90%.
Тие ја држат таа цена,тие ја диктираат таа цена,да не се тие,да не е таа побарувачка од нив немаше ни цената да биде 1000 е.
Ќе си беше кога се менуваше марката-ќе останеа на 500 е,ако се оставеше само на скопјани да купуваат станови како велиш.
Кога за нив не е скапо 1000-1200 е, и ги купуваат ,тогаш мора и некој скопјанец да купи по таа цена.
Еве објави оглас продавам стан да видиш кој и од каде ќе ти се јави,не оди подалеку. Инаку точно имат скопјани и стан под кирија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom