Сите убави мисли ТУКА!

Член од
29 јули 2006
Мислења
61
Поени од реакции
0
Ne znam od kade toa, no recisi site luge na koi im pomagas prestanuvaat da bidat tvoi prijateli
Zabranetite raboti se najslatki.
Ljubov go sledi pocetokot - Sakam, zatoa sto sum sakan. Zrelata ljubov go sledi principot – Sakan sum zatoa sto sakam. Nezrelata ljubov zboruva – Te sakam zatoa sto mi trebas. A pametnata ljubov cuvstvuva – Mi trebas zatoa te sakam.
Srceto e toa sto resava, a ona sto ke go resi pretstavuva zakon.
Ljubovta moze da se pobedi, toa e najvisok product na nasata kultura.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Никогаш не можат да се кажат толку мудрости колку што можат да се преќутат глупости.

Мирното море на морнарите не им носи никакво искуство.Бурата е таа за која потајно копнеат.

Тешко е да постанеш а уште потешко да опстанеш како човек.
 
С

Сатори

Гостин
Зен-будизам

1.Подложен или неподложен?Истата коцка-две лица.Неподложен или подложен?Истата сериозна грешка.
2.Светлоста на окото е како ѕвезда која паѓа, движењето на душата е како блесокот на молњата.Мечот кој го убива човекот е мечот кој го спасува.
3.Ако сакаш да му помогнеш на твоето учење да процвета, ќе мораш босоног да се качиш на планина од мечови.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Патот до внатрешниот мир е исполнет со урагани и оркани.

Да се биде човек е доволно да се родиш kako човек, но, за да те наречат човек потребно е да живееш како Човек!

courtesy of Garfield
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Умните луѓе им дозволуваат на своите деца понекогаш да погрешат.

Ако ја кубете тревата постојано, никогаш нема да може доволно да порасна.

Не можете да се поткенете без претходно да се потпрете на тлото на кое сте паднале.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Срамот кога ќе се изгуби,незнае да се врати.
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
Ako neboto e merka za beskonecnosta,ljubovta ke ja narecam nebo! Vo sekoe probodeno srce ima vrezano edno ime. Megu sekogas i nekogas postoi naijeskiot del: nekogas da rizikuvas i da ja odberes ljubovta!

Kako mozam da go sakam ona sto go imam koga go nemam ona sto go sakam?!

Koga bi sakala da sakam bi go sakala onoj sto me saka i sto saka da bide sakan od onaa sto ke go saka!!

Ljubovta e kako duh! Site zboruvaat za nea a samo nekolku mozat da ja vidat!!

NE E SEKOJ VESEL KOGA SE SMEE, SONCETO SEKOGAS SJAE NO SEKOGAS NE GREE!!
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Ако почнеш да го ветуваш она што го немаш, ќе загубиш желба да го стекнеш.

Секој благослов што не го прифаќаме се претвора во проклетство.

Не е зло она што влегува во човековата уста, зло е она што излегува од неа.

Кога ќе посакаш нешто, целата Вселена ке скова заговор за да ја оствариш таа желба.
 
Член од
10 август 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Читајќи го последново од Збркиќ заклучувам дека му се допаднал Алхемичарот.Во прилог мисла и од мене
Судбина-тоа е псевдонимот кој Господ го одбира за случаите кога не сака отворено да ги парафира со својот вистински потпис.


Секоја грешка во животот е дозволена освен онаа која може да ве уништи.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Za covekot nema nisto poprimamlivo od slobodata na negovata sovest,ama i nisto potesko od toa.

Glupakot koj stanal svesven deka e glupak ne e poveke glupak

Onie koi sto znaat da zboruvaat-zboruvaat kratko.

Na patot kon celta ako zastanuvas za da frlis so kamen po sekoe kuce koe lae po tebe-nikogas nema da stignes do celta

Zboruvaj ja vistinata skromno i jasno ,no slushaj gi i drugite duri i glupavite i prostite:I tie imaat svoja prikazna.

Ti si dete na ovoj svet kako drvjata i zvezdite i imash tolku pravo da postoish.Iako mozzebi ne si svesen,svetot sepak ti se otvora pred ochite so svoite zakonitosti.Zatoa prifati go boga vo ovaa forma vo koja ti go zamisluvash,za shto i da ziveesh i kon shto i da se stremish vo dinamichniot metez na ovoj svet sekogash bidi smiren.
I pokraj seta svoja lazlivost,makotrpnost i neostvarlivi sonishta svetot e sepak prekrasen.
Raduvaj mu se, zivotnata radost neka ti e sekogash krajna cel.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Војната како љубовта, брзо започнува, а последниците се чувствуваат долго.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
-Секој сака да го промени човештвото,но никој не сака да се промени себе си.

-Човекот е она,што сам од себе ќе го направи.
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
„Секој пат е само - пат. Затоа, не двоуми се дали да го напуштиш доколку срцето ти каже така да сториш… Испитај го внимателно, секој пат. Појди по него колку пати сакаш и колку далеку ќе решиш, за да го испробаш. А потоа запрашај се себе - и само себе! - Има ли овој пат срце!? Доколку има, тој пат е добар, доколку нема, залудно е да го арчиш животот на таков пат.”
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
1
ke sakas nekogas ke sakas nekogo no nikogas nikogo kako nekogas nekogo
 

pinky**

..all over again..
Член од
16 декември 2005
Мислења
383
Поени од реакции
4
Toa sto migot moze da go unisti vecnosta ne moze ni da go izdrzi.A migot moze li da go socuva ona sto vecnosta go dava za vozvrat!?

Tesko e da se kaze sto e toa ljubov!Sr znae samo deka vo dusata e stras sto vladee,vo razumot simpatija a vo teloto tainstven nagon da se ima nekoga da se saka!!

Remember to remember me!Forget to forget me.Even try to remember to forget me I will never forget to remember to remind you to remember me!

I wish a wish for you!Its a wish I wish for few! The wish I wish for you is that all our wishes come true..so keep wishing as my best wishes are always with you!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom