Сите жени се исти?

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.716
Поени од реакции
8.748
Еве од банално практичен аспект : Чие потомство би имало поголеми шанси да се размножи и опстане, она за кое се грижи моногамен пар или она за кое никој не се грижи (спреј енд преј, полигамија)? Треба да се има на памет дека немало контрацепција, породилно, плата или било какви лекови нит пак правосуден систем. Како една жена би преживеала во такви услови?
Мајката се грижи увек за потомството, дали било полигамија, моногамија или што ја знам што исти курац е....другото ти го објасни Владарот а и толку ми е капацитет со неколку пара на пиво, здравје утре ќе ти објаснам ако немам многу сиви келии изумрено.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Ako gledame strogo kaj primatite kako nasi najbliski genetski rodnini, promiskuitetot ili ajde neverstvoto ni e vgradeno vo genite. Sporedeno spored simpanzite i gorilata kako poprilicno genetski slicni, nie sme nekade izmegju koga se raboti za promiskuitet. Simpazite se bukvalno ebacista, dodeka gorilata se ajde popribrani.
I toa naukata go zaklucila sprema soodnosot na madinjata vo odnos na goleminata na toj sto gi nosi. Gorilata kako najmalce promiskuiteten ima najmali testisi vo soodnos na goleminata. Nema ni potreba za pogolemi kako rezervar za sperma posto ne se tolku promiskuitetni. Simpanzata od druga strana imaat poprilicno golemi testisi vo soodnos na goleminata od ocigledni pricini. Ljugeto se nekade izmegju.
Monogamni sme bile my ass.
Jbg priroda i prirodna selekcija.
Прегледај го приврзокот 418899
Мајмуните немаат концепт на моногамија за да можат да "изневеруваат". Небитно е кои мајмуни имале поголеми тестиси, битно е кои ја продолжиле ДНК понатаму. Сексот биолошки-еволутивно има една и само една цел а тоа е размножување, се остало е небитно.
Кај шимпанза имало и канибализам и инцест и педофилија све остало, тоа за нас не значи ништо, нит постои корелација кај луѓето.
Моногамијата постои со десетици илјади години, тоа е непобитен факт и никој не може да ја оспори, постои и денес и ќе постои до крај на светот. Зошто се појавува кај човекот веќе објаснив така што фактите се тие.
Автоматски споено мислење:

Мајката се грижи увек за потомството, дали било полигамија, моногамија или што ја знам што исти курац е....другото ти го објасни Владарот а и толку ми е капацитет со неколку пара на пиво, здравје утре ќе ти објаснам ако немам многу сиви келии изумрено.
Дај да видиме како тоа оди кај луѓето со полигамија, би било интересно да се види како некој би се грижел за туѓа ДНК. Но да не се разбереме погрешно, нема нешто морално или етички труло во тоа некој да не може да биде моногамен. Не може и тоа е, има лица кои имаат нездраво либидо на пример и цел живот им се сведува на секс, не знаат за ништо надвор од тоа. Но таквите треба да си се бараат меѓу себе и да се онадат и решена работа. Барем денес тоа е лесно.
Но не, имаме ситуација каде лица сакаат и да се онадат и да не им влезе па така сите сакаат да ги имаат предностите на моногамијата комбинирани со сексуална полигамија.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Мајмуните немаат концепт на моногамија за да можат да "изневеруваат". Небитно е кои мајмуни имале поголеми тестиси, битно е кои ја продолжиле ДНК понатаму. Сексот биолошки-еволутивно има една и само една цел а тоа е размножување, се остало е небитно.
Кај шимпанза имало и канибализам и инцест и педофилија све остало, тоа за нас не значи ништо, нит постои корелација кај луѓето.
Моногамијата постои со десетици илјади години, тоа е непобитен факт и никој не може да ја оспори, постои и денес и ќе постои до крај на светот. Зошто се појавува кај човекот веќе објаснив така што фактите се тие.
Zborot mi bese ne sme tolku monogamni kako so se kazuva. Vo krvta ni e da ne sme monogamni. Monogamijata da postoi tamu neznam kolku godini, ali isto i izneveruvanjeto kako pojava. Monogamijata ne e nasa prirodna sostojba tuku nametnata. Nekoj ke reci radi polovi bolesti, jas bi rekol genetsko nasledstvo, ali bilo kako bilo, kako stegite od religiite popustaat, taka na videlina izleguva nasata stvarna priroda, a toa e deka ne sme monogamni kako vid. I zatoa e taa sporedba so testisite na nasite najbliski rodnini, gorilata i shimpanzata. Ednite se relativno monogamni, drugite koj so koj stigna. Nie evoluciski koga se raboti za toa sme izmegju.
Da na seksot toa mu e prvobitna namena no
I ednite, i drugite i nie opstojuvame iljadnici godini kako vid, sprema toa site nacini se uspesni, zavisi koj po koj pat trgnal.
Kako sto rekov, nie ne sme monogamni kako vid, i toa e potvrden fakt, mu se dopagjalo toa nekomu ili ne.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
737
Поени од реакции
1.782
Za plodot vlade sme stanale monogamni, sme skontale deka i mazite treba da ponesat odgovornost za decata za da preziveat oti drugi majmuni mushkarci kje gi otepaat za da se parat so zenkata...

E sega normalno si rabotat zivotinskite nagoni no ako oni vladeat so tebe ondak si homoerektus ne homosapiens....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Za plodot vlade sme stanale monogamni, sme skontale deka i mazite treba da ponesat odgovornost za decata za da preziveat oti drugi majmuni mushkarci kje gi otepaat za da se parat so zenkata...

E sega normalno si rabotat zivotinskite nagoni no ako oni vladeat so tebe ondak si homoerektus ne homosapiens....
Zoki ti kazav jas i na druga tema. Djabe ti e tebe sto pazis koga drugite ne pazat. Aj so ne pazat, ne se ni javuvat posle tretiot pat, pa sega ti vidi. Nekako mnogu mi si siguren, da ne se iznenadis naglo pa da te citame kaj so se pritresvas.
Da ne preminis od homosapiens vo rogonosec preku nokj radi nekoj homoerektus :sneaky:
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Zborot mi bese ne sme tolku monogamni kako so se kazuva. Vo krvta ni e da ne sme monogamni. Monogamijata da postoi tamu neznam kolku godini, ali isto i izneveruvanjeto kako pojava. Monogamijata ne e nasa prirodna sostojba tuku nametnata. Nekoj ke reci radi polovi bolesti, jas bi rekol genetsko nasledstvo, ali bilo kako bilo, kako stegite od religiite popustaat, taka na videlina izleguva nasata stvarna priroda, a toa e deka ne sme monogamni kako vid. I zatoa e taa sporedba so testisite na nasite najbliski rodnini, gorilata i shimpanzata. Ednite se relativno monogamni, drugite koj so koj stigna. Nie evoluciski koga se raboti za toa sme izmegju.
Da na seksot toa mu e prvobitna namena no
I ednite, i drugite i nie opstojuvame iljadnici godini kako vid, sprema toa site nacini se uspesni, zavisi koj po koj pat trgnal.
Kako sto rekov, nie ne sme monogamni kako vid, i toa e potvrden fakt, mu se dopagjalo toa nekomu ili ne.
Не иде тоа така, биолошки човекот не е ниту моногамен како гавраните ниту полигамен како стаорци, едноставно е оптимизиран за функционирање во мали групи (фамозниот лимит од 150 души кои човек може теоретски да ги познава лично) и во врска со една партнерка/партнер со кои би се имало потомоство кое пак кај човекот е значително покомплицирано него кај остали животињи, жената е практично беспомошна за време на подоцна трудноча и ран период на пост породување, бебето е беспомошно неколку години, детето уште толку а конечниот психофизички развој се комплетира на некои 22-25 години!

Пошто е тоа така, мажот тука има улога на заштитник и провајдер за потомството и жената и нормално на таа основа биологијата играла улога во формирање на заедница од еден маж и една жена. Моногамијата постои далеку пред да се појават религиите, не само ради СПБ туку од погореспоменати причини.

Но во основа бидејќи биологијата кај нас е таква каква што е, се се сведува на избор во денешно време после 7К цивилизација.
Има луѓе кои без проблем се моногамни и верни, но постојат такви кои се зависни од секс, џупка да има дупка, не можат да се контролираат, емотивно се осакатени од разни причини, не можат да се приврзат за човечко битие, таквите или силуваат или вараат или се манијакално промискуитетни. Оштетена роба со еден збор.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.953
Не се, момциве имаат таков став Оти трчаат по еден ист тип на пички, па после плачат. Е јбга.
не се исти, на јапонките им се хоризонтално, кога шират нозе стегаат :D
исто и жените за мажите кажуваат исти ку“ац друго паковање, ама не е само физичките карактеристики, карактери има многу...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Не иде тоа така, биолошки човекот не е ниту моногамен како гавраните ниту полигамен како стаорци, едноставно е оптимизиран за функционирање во мали групи (фамозниот лимит од 150 души кои човек може теоретски да ги познава лично) и во врска со една партнерка/партнер со кои би се имало потомоство кое пак кај човекот е значително покомплицирано него кај остали животињи, жената е практично беспомошна за време на подоцна трудноча и ран период на пост породување, бебето е беспомошно неколку години, детето уште толку а конечниот психофизички развој се комплетира на некои 22-25 години!

Пошто е тоа така, мажот тука има улога на заштитник и провајдер за потомството и жената и нормално на таа основа биологијата играла улога во формирање на заедница од еден маж и една жена. Моногамијата постои далеку пред да се појават религиите, не само ради СПБ туку од погореспоменати причини.

Но во основа бидејќи биологијата кај нас е таква каква што е, се се сведува на избор во денешно време после 7К цивилизација.
Има луѓе кои без проблем се моногамни и верни, но постојат такви кои се зависни од секс, џупка да има дупка, не можат да се контролираат, емотивно се осакатени од разни причини, не можат да се приврзат за човечко битие, таквите или силуваат или вараат или се манијакално промискуитетни. Оштетена роба со еден збор.
Mesas babi i zabi.
Edno e da ima nagon, zelba, drugo e da ja kontrolira od X pricini.
Ednoto e instikt, vrodeno, drugoto e namatnati eticki i moralni normi. Ne e toa edno te isto. Da bevme monogamni po priroda nemase so da se kontrolira, niti pak ke ti mavase umot po drugi.
Nastrana toa i den denes imas drzavi, religii koi praktikuvaat poligamija.
Ili ajde drug primer. Ziveeme vo relativno miren period i se odnesuvame civilizirano manje vise. Pri prva elementarna nepogoda i anarhija ke vidis kolku sme civilizirani. Ke ima i kolenje, besenje, silovanje i toa sme nie kako vid koga ke nema kontrola, koga se vodime po instiktot sto ni e vroden i e dlaboko zacementiran vo genite.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
737
Поени од реакции
1.782
Vlade se e toa tocno NO nareden level e da go iskontrolirash toa kako shto ja kontroliram nagon da istrebam pola od komshiite koi ne veruvam tuku znam deka ne treba da postojat. Nekogash otvaram pivo i od zabava smisluvam kako, najcesto se mestenki od tipot mu prakjam poraka od nepoznat broj na negov debil batka drugar ( so koj mi brcat so motorite) deka zena mu se ebit so ovaj i zamisluvam kako ovaj gi otepuva i posle sebe a ja otvaram ushe edni pivo zadovolen deka sum pomognal za svetlata idnina na coveshtvoto i planetava. Ali vlade ne go praam toa iako mojta majmunska DNA vrishti....
Taka da Vlade znam deka si barash argumenti za svojta sostojba, denes mozesh za se da najdesh opravduvanje... skoro gledav eden doktor sho propovedashe nikako da ne se jade ovoshje i zelencuk....
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Mesas babi i zabi.
Edno e da ima nagon, zelba, drugo e da ja kontrolira od X pricini.
Ednoto e instikt, vrodeno, drugoto e namatnati eticki i moralni normi. Ne e toa edno te isto. Da bevme monogamni po priroda nemase so da se kontrolira, niti pak ke ti mavase umot po drugi.
Nastrana toa i den denes imas drzavi, religii koi praktikuvaat poligamija.
Ili ajde drug primer. Ziveeme vo relativno miren period i se odnesuvame civilizirano manje vise. Pri prva elementarna nepogoda i anarhija ke vidis kolku sme civilizirani. Ke ima i kolenje, besenje, silovanje i toa sme nie kako vid koga ke nema kontrola, koga se vodime po instiktot sto ni e vroden i e dlaboko zacementiran vo genite.
Каде замина со муабетиве, чекај сеа, темата беше моногамија или полигамија.
Во денешно време, земајќи се во предвид, како што реков = останува изборот како главен фактор. Може секој да тргне од себе, јас пример не би изневерил не затоа што се плашам од казна туку затоа што така сакам, избор да имам една и само една партнерка од моментот на запознавање па се до крајот на животот.
Исто е мој избор да не се запуштам или да набацам 150кг за да и бидам одвратен со дупла гуша, значи да има меѓусебна привлечност понатаму, среќна околност кај партнери е да имаат слично ниво на либидо, онаму каде има големи разлики има и кризи.

Иначе и силовање и инцест и некои други сексуални ситуации би можеле да се сметаат како вродени инстинкти ама тоа се табу теми сеуште.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
502
Поени од реакции
920
Do sega mozam da zaklucam deka zenite koristat moment na slabost kaj maskite, i dali so putka ili masaza ili drugo ke te napravi da te ydri hormonot i vo toj moment ti ne si svoj ke dades nekoe vetuvanje i posle ke kazi no i rece deka.....edno vreme site mi vikaa epten se odeli ja slusas zenati no jas kako sekoe masko ke kqzev sto znaete vie, i koga ke dojde moment na svesnost koga ke vidis kaj si zaglavil so okolnosti i ke go dozivees toj proces na - No ti rece deka...ja prasav kako uspeva da me koristi kako saka.... rece toa se gestikulacii i potezi da dojde memont ti koga ke se soglasis so mojot argument......

Momentlano gledam Adrian Tate stavovite se vistiski kako da se postapis i sprema zena i sprema se okolu tebe toa e vistinskiot nacin.... jas sum sega zaglaven vo brak ali imam po svesna slika zaroa kako stojat rabotite, mnogu stvari odnesov u pm.. i so stavovi na zenata i sekoja druga edinka... i da si vo brak ili ne treba ogromen del da posvetis licno da bides top... ako ne go najdes toa propagas kako Titanik
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.161
Поени од реакции
12.665
Do sega mozam da zaklucam deka zenite koristat moment na slabost kaj maskite, i dali so putka ili masaza ili drugo ke te napravi da te ydri hormonot i vo toj moment ti ne si svoj ke dades nekoe vetuvanje i posle ke kazi no i rece deka.....edno vreme site mi vikaa epten se odeli ja slusas zenati no jas kako sekoe masko ke kqzev sto znaete vie, i koga ke dojde moment na svesnost koga ke vidis kaj si zaglavil so okolnosti i ke go dozivees toj proces na - No ti rece deka...ja prasav kako uspeva da me koristi kako saka.... rece toa se gestikulacii i potezi da dojde memont ti koga ke se soglasis so mojot argument......

Momentlano gledam Adrian Tate stavovite se vistiski kako da se postapis i sprema zena i sprema se okolu tebe toa e vistinskiot nacin.... jas sum sega zaglaven vo brak ali imam po svesna slika zaroa kako stojat rabotite, mnogu stvari odnesov u pm.. i so stavovi na zenata i sekoja druga edinka... i da si vo brak ili ne treba ogromen del da posvetis licno da bides top... ako ne go najdes toa propagas kako Titanik
Ако одиш по паметот на жена за било која работа, рачунај дека 100% ќе биде заебана работата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom