Се што треба да знае еден почетник

Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Протеините не се главна храна на организмот, шеќерите се (јаглехидратите). Редоследот по кој телото ги конзумира макронутриентите е јаглехидрати > масти > протеини. Протеините се потребни за растење мускули зошто на телото му требаат аминокиселини за да прави мускулна маса.

На интернет има КУПИШТА информации, ама што ти вредат тие купишта кога не можеш да го одвоиш фактот од митот.
Како сега да ти веруваме јас и сите други кога и ти самиот кажуваш дека си почетник и не даваш линкови до извори што ќе ги потврдат твоите информации?
Океј,муабетот ми беше за мускулите,дека тоа и е темата.

Може така ?

и,не заборавај дека ова е за оние апла почетници.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Dafuq did u just said ?!!?

ЈХ се ГЛАВНАТА храна на организамот ! Протеините градат , мастите се резерви кои се конвертират во ЈХ коа има потреба или ЈХ се конвертират у масти коа се вишок !

Не треси зелени.
Па не греши човекот, стварно можеш да преживееш без да јадеш јаглехидрати. Што прават оние на аткинс диета?
Ти изглеа погрешно го свати...
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Dafuq did u just said ?!!?

ЈХ се ГЛАВНАТА храна на организамот ! Протеините градат , мастите се резерви кои се конвертират во ЈХ коа има потреба или ЈХ се конвертират у масти коа се вишок !

Не треси зелени.
Глукозата е главниот извор на метаболизмот.Може да се добие од комбинација од аминокиселини и масти.Ако не си слушнал за гликогинеза прочитај.Човечкото тело може да живее без нив но последиците се млитавост и мрзеливост.Скробот која е нова супстанца во еволуцијата е донесен со земјоделството.Нема есенцијални јх
http://en.wikipedia.org/wiki/Essential_nutrient
Никаде не пишува овде дека се потребни за човекот.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Глукозата е главниот извор на метаболизмот.Може да се добие од комбинација од аминокиселини и масти.Ако не си слушнал за гликогинеза прочитај.Човечкото тело може да живее без нив но последиците се млитавост и мрзеливост.Скробот која е нова супстанца во еволуцијата е донесен со земјоделството.Нема есенцијални јх
http://en.wikipedia.org/wiki/Essential_nutrient
Никаде не пишува овде дека се потребни за човекот.
Море не ми држи предавања за Биохемија , тоа ми е струката. Глукозата шо е ?? ЈХ ?? Ебате научниците шо станате преку google ..
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Море не ми држи предавања за Биохемија , тоа ми е струката. Глукозата шо е ?? ЈХ ?? Ебате научниците шо станате преку google ..
Глукозата е моносахарид кој може да се превземе не само од скроб,дисахариди или олигосахариди.Збориме за есенцијални елементи без кое нашето тело неможе.Како што кажав глукозата може да се добие преку мастите и јаглехидратите.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
А како за "Почетник" колку време треба во денот да се вежба? Секој ден ли треба?
И ако има некој кој може да ми даде некој програма за вежбање, пошто барав по нет ама не најдов, пробав да склопам една моја... ама не е тоа тоа.
Btw. Газирани сокови не смее... А газирана вода?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
А како за "Почетник" колку време треба во денот да се вежба? Секој ден ли треба?
И ако има некој кој може да ми даде некој програма за вежбање, пошто барав по нет ама не најдов, пробав да склопам една моја... ама не е тоа тоа.
Btw. Газирани сокови не смее... А газирана вода?
3-4 пати неделно 2 месеца секој дел на телото.
http://motivirajse.wordpress.com/2012/07/19/вежби-за-почетници-за-зголемување-мус/
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Хаха :D Не мислев на саат, мислев на времетраење на вежбање. :)
Значи ако вежбаш цело тело ќе ти треба 1 саат вежбање.Тоа се однесува со одмор од 90 секунди.Максимално до 1:30 3 пати неделно.Два месеци вака за да добиеш мускулна маса и после ќе продолжиш на сегменти грб,гради,раце,рамо,нозе.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Планирам да почнам активно да џогирам, некој совет за како да започнам, времетраење на трчање,паузи и сл? Прочитав некаде дека најдобри резултати за здравјето се постигаат со трчање 20-25 мин неделно што е помалку од 4 мин на ден!
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Планирам да почнам активно да џогирам, некој совет за како да започнам, времетраење на трчање,паузи и сл? Прочитав некаде дека најдобри резултати за здравјето се постигаат со трчање 2025 мин неделно што е помалку од 4 мин на ден!
Имај план што сакаш да постигнеш
Сакаш да ослабнеш калориски дефицит
Сакаш да го подобриш здравјето здрава исхрана,трчање и спорт тежински (crosfit,caliestetics,теретана).
Сакаш да добиеш мускулна маса јадеш како ѕвер 10 месеци и после 3 месеци кратиш.
Битно е планот и целта.Не е битно што викаат другите битно е да почнеш малку по малку и да бидеш константен и за 1 година ќе видиш какви резултати можеш да имаш.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Планирам да почнам активно да џогирам, некој совет за како да започнам, времетраење на трчање,паузи и сл? Прочитав некаде дека најдобри резултати за здравјето се постигаат со трчање 2025 мин неделно што е помалку од 4 мин на ден!
2025 / 7 = 4
because fuck logic

Мој совет за трчање:
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Имај план што сакаш да постигнеш
Сакаш да ослабнеш калориски дефицит
Сакаш да го подобриш здравјето здрава исхрана,трчање и спорт тежински (crosfit,caliestetics,теретана).
Сакаш да добиеш мускулна маса јадеш како ѕвер 10 месеци и после 3 месеци кратиш.
Битно е планот и целта.Не е битно што викаат другите битно е да почнеш малку по малку и да бидеш константен и за 1 година ќе видиш какви резултати можеш да имаш.
Сакам да трчам за подобрување на своето здравје и кондиција, не за да бидам ѕвер или да ми се знаат мускулите, чисто за кондиција и здравје т.е. да бидам фит :)
--- надополнето: 3 октомври 2012 во 02:59 ---
2025 / 7 = 4
because fuck logic

Мој совет за трчање:
Печатна грешка беше тоа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom