Се пуши ли марихуана за време на пости?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Е и ова ако го поткрепиш со аргументи мислам дека треба да бидеш кандидиран за нареден Господин Господин Лет па мики и другарите да ти бакнуваат рака :cuc:[DOUBLEPOST=1489601958][/DOUBLEPOST]само немој и ти да забегаш по џипови и хотели :vrtioci:
кај пиши дека не пушел или не шмркал?
 
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Хептаграме синко, крадењето, силувањето, алкохолот, журките и оргиите грев се или не? Испаднаа снимки и документи поткрепени со факти за Пахомие, Зоран и сл. Не треба мислење дали е порок или не и дали е штетно или не. Прашањето е дали е грев за време на постот. Ако е, како шо се има пишано за духовниот, јадење и пиење, треба да биде и за ова. Сум бил во Москва, Киев, Букурешт, Цариград итн по храмовите како посетител, ама нигде не кореспондира богатството на владиците и народот, посебно во нашата православна вера, изгледа народот тера аскетски живот а не тие проповедниците... Затоа не ми требаат твој предавња за почит и канони...
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
нигде, исто како шо не пишува ни дека не пушел или не шмркал
Кокаинот се појавува во 13-14 век некаде, е тоа е доказ дека не шмркал.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Кокаинот се појавува во 13-14 век некаде, е тоа е доказ дека не шмркал.
Демек госпот и Исус појма немале за кокеин оти во нивно време не бил појавен?
Госпот исто ко луѓето, не знае шо ќе биди утре, си вика пред спиење “боже здравје, ќе видиме утре шо ќе биди“
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Демек госпот и Исус појма немале за кокеин оти во нивно време не бил појавен?
Госпот исто ко луѓето, не знае шо ќе биди утре, си вика пред спиење “боже здравје, ќе видиме утре шо ќе биди“
Можеби шмркале, цедевита..
Напразно се муабетиве, не тераме никаде, јас ти давам аргументи дека кокаинот датира од 13 век ти продолжуваш со своето шмркале па шмркале.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Ти не ме читаш мене ниту знаеш што став имам кон православието (треба да прочиташ наназад низ подфорумов религија), па напна да ми расправаш како православните свештеници се расипани... одлично :)

Во вашата православна вера, решавајте си проблемите и со дроги и со богатсво и со се останато.
ТИ си христијанин или веруваш ама не ти чини православната црква? Ако си од тие, ти си полош и од мене во очите на свештениците :)

Јас не сум православен христијанин, само дадов мнение според учењата на православието дека ако си дел од црквата, ти си грешник без разлика на било што, а користење суптанции и те како е грев според православната религија! Нема бегање од судење...

И сигурно некој теолог веќе зборувал за дрогите во некоја книга... и за пост и за обичен делник.

Јас реков дека кога многу други работи се сметаат за грев во православното христијанство, марихуаната, која свештеникот ја смета за дрога, без разлика колку сите велат дека не било тоа дрога, е грев, и за пост и кога не е пост!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Можеби шмркале, цедевита..
Напразно се муабетиве, не тераме никаде, јас ти давам аргументи дека кокаинот датира од 13 век ти продолжуваш со своето шмркале па шмркале.
а од кој век датира госпот?
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
а од кој век датира госпот?
Ја носиме темата во грешен правец, јасно си праша дечкото дали е грев или не.

Се гледа дека не веруваш во Бога и слично, така да напразно е секоја дискусија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Ја носиме темата во грешен правец, јасно си праша дечкото дали е грев или не.

Се гледа дека не веруваш во Бога и слично, така да напразно е секоја дискусија.
Ако најдеш негде во библија дека госпот не пушел марихуана или не шмркал кока и плус дека ги забранил, тогаш можеш да кажеш дека е грев, али ако нема ништо огаш не е грев и сигурно дека госпот кој во рајска градина узгајувал и лисја од кока и марихуана си ги користел барем во рекреативни сврхи.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Ако најдеш негде во библија дека госпот не пушел марихуана или не шмркал кока и плус дека ги забранил, тогаш можеш да кажеш дека е грев, али ако нема ништо огаш не е грев и сигурно дека госпот кој во рајска градина узгајувал и лисја од кока и марихуана си ги користел барем во рекреативни сврхи.
јас никаде во темава не реков дека е грев тоа, напротив. Марихуаната нема никаква врска со религијата, никако религијата не одлучува за тоа какви билки смееш да конзумираш. Мислам дека нема никаква врска помеѓу религија и марихуана.

За тоа дали треба да се конзумира или не, од медицински апсект гледано е друга дискусија и не и е местото овде каде што прашањата се стрикно религиски.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.847
Ако ти е на рецепта од матичен можи ;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
јас никаде во темава не реков дека е грев тоа, напротив. Марихуаната нема никаква врска со религијата, никако религијата не одлучува за тоа какви билки смееш да конзумираш. Мислам дека нема никаква врска помеѓу религија и марихуана.

За тоа дали треба да се конзумира или не, од медицински апсект гледано е друга дискусија и не и е местото овде каде што прашањата се стрикно религиски.
но треба да се знае дека пред конзумирање на било кое растение треба да му се заблагодариме на госпот, така да и пред да се шмркни кока или повлече чад од џоинт, редно е да се чоек прекрсти и спомне на кратко можеби “Со Госпот напред“ или “Амин Госпоте“ или “Слава ти тебе Боже“ ако не и некоја молитва.
 
Член од
4 март 2017
Мислења
58
Поени од реакции
28
Вака сеа. Прво вајстина не те прочитав шо пиша во целост хептаграме...
Второ за темава бев инспириран вчера кога видов еден пријател шо пости со години наназад и си ги тера по ред велигденскиот, петровденски, богородични и божиќни.. Арно ама беше толку напафкан шо лебдеше... И муабетот кога го прашав шо како, вика не е грев оти нигде не пишуе дека е грев... Исто како криминал не постои ако нема докази за истиот. Во таа насока е прашањето
 

Kajgana Shop

На врв Bottom