Се пуши ли марихуана за време на пости?

Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Да се пуши и не е грев
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Не се пуши трава и тутун, не се пие алкохол и се апстинира од секс.
Тоа ако овие работи ги сметаш за грев спрема бога, ако сметаш дека со нив поблиску си до бога нема потреба од апстиненција.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Префрлено во Религија.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Тоа ако овие работи ги сметаш за грев спрема бога, ако сметаш дека со нив поблиску си до бога нема потреба од апстиненција.
Во ироничен контекст поблиску си до бога ама во духовен се одалечуваш од бога.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ја како верник сакам да прашам дали пушењето трава за време на постот е грев, оти нели не треба животински производи, не треба алкохол, не треба секс и лоши мисли... Травата е природна :)
Па ако си верник нема да пушиш марихуана, било тоа за време на пости или вон пости. Така да најдобро заборави го пушењето на марихуана.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Некој викаат дека може , некој дека не , најдобро е да не пушиш да не ризикуваш
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Во секоја религија се што е лесно остварливо е грев.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Па ако си верник нема да пушиш марихуана, било тоа за време на пости или вон пости. Така да најдобро заборави го пушењето на марихуана.
Што врска има марихуаната со Бога? Има некаде спомнато во Библијата, нагласено да не се пуши марихуана?
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Што врска има марихуаната со Бога? Има некаде спомнато во Библијата, нагласено да не се пуши марихуана?
Некогаш не треба се да биде спомнато, логично е да биде забрането, зошто? Има некои позитивни ефекти марихуаната но има и доста негативни ефекти, сушење на мозокот, зависности и не нормално функционирање на животот, мислам дали стварно марихуаната е клучот на среќа, позитивно размислување и енергија во животот? Прво ке ти биде дека да но што после некое време, период?
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Некогаш не треба се да биде спомнато, логично е да биде забрането, зошто? Има некои позитивни ефекти марихуаната но има и доста негативни ефекти, сушење на мозокот, зависности и не нормално функционирање на животот, мислам дали стварно марихуаната е клучот на среќа, позитивно размислување и енергија во животот? Прво ке ти биде дека да но што после некое време, период?
Све тоа океј, јас сум против пушење на марихуаната, дури сум и против тие што ја нагласуваат како позитивна работа во животот, тоа се само напразни муабети и вадење на оние што пушат. Но муабетот во темава е дали тоа е грев. Неможе да биде грев нешто што не е спомнато во Библија според мене. А тоа за дали треба да се пуши или не, тој одговорот мора да го бара во самиот себе и тоа е индивидуално прашање. За грев, не е грев според мојата логика.
 
P

Patience

Гостин
Озбилно, ме интересира само дали вие што постите пиете кафе ( секако без млеко )?
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Све тоа океј, јас сум против пушење на марихуаната, дури сум и против тие што ја нагласуваат како позитивна работа во животот, тоа се само напразни муабети и вадење на оние што пушат. Но муабетот во темава е дали тоа е грев. Неможе да биде грев нешто што не е спомнато во Библија според мене. А тоа за дали треба да се пуши или не, тој одговорот мора да го бара во самиот себе и тоа е индивидуално прашање. За грев, не е грев според мојата логика.
Добро тоа е веќе верско прашање, јас мислам дека под грев се подразбира се што штети на твоето тело, здравје дали физичко или психолошки.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Ако сте православен верник, според канонот, треба да го поставите прашањето на вашиот духовен отец, не на форум.
Но бидејќи не сте православни христијани - по канонот, ниту идете во црква како што е редот, можете да уживате во опојни дроги без да се заморувате дали се пуши или не за време на пости - постите се за верници со кои си докажуваат себе си и на богот дека ете со одрекување од месец два ќе постигнат нешто во животот...
Вие самите себе не се слушате понекогаш, не пак некој туѓинец што ќе ти разглобува теолошки оправдувања дали смеете ова или она, денес или утре, нели :)

Според она што јас го знам за православието, марихуана е забрането и е „грев“ 365 дена или 366 дена ако е „престапна“ година!

Не е спомената во светата книга на христијаните директно (новиот завет), има навестувања во толкувањата на хебрејските рабини во толкување на нивниот закон (христијаните го нарекуваат Стар Завет, ама ајде, нека иде), но затоа пак ќе најдете есеи и по книги од православни философи кои ќе ви најдат оправдување дека забегување на умот со супстанции е грев!

Ако си уживател на опојни дроги, не си на патеката трасирана од православните отци и самото учење на црквата.
Ама пак ако не грешете, богот не ќе има потреба да постои за вас за да ве суди, така да - грешете и верувајте дека сте грешни, за да има смисла целата старо-еонска машинерија :)

Зошто е грев е друга сказна за која сигурно има есеи пишувани од православни мислители...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Исус пушеше марихуана и шмркаше кокаин, нема никаква причина и верниците да не користат такви супустанци
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.667
Исус пушеше марихуана и шмркаше кокаин, нема никаква причина и верниците да не користат такви супустанци
Е и ова ако го поткрепиш со аргументи мислам дека треба да бидеш кандидиран за нареден Господин Господин Лет па мики и другарите да ти бакнуваат рака :cuc:[DOUBLEPOST=1489601958][/DOUBLEPOST]само немој и ти да забегаш по џипови и хотели :vrtioci:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom