Се е релативно...

  • Креатор на темата Nuke
  • Време на започнување

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Како да не ти мешам Его?
Егото е се што те опкружува.
Среќа,љубов знаеш ли зашо сите различно ги толкуваат?
Затоа што Егото ги заслепува.
Све што можеме да перцепираме свесно или несвесно е рефлексија на таа Апсолут,не е вистина.
Универзумот е изграден од чиста енергија,и таа енергија е од исто потекло и тука и на иљада светлосни години од тука.
Не може ја и ти да засадиме трева и на мене да ми никне патлиџан а тебе бостан.
Значи јас сакам гиро, ти мразиш гиро.
Кажи ми каква вистинитосна вредност има оваа реченица “Гирото е сакабилно“.
 
S

smexy

Гостин
Значи јас сакам гиро, ти мразиш гиро.
Кажи ми каква вистинитосна вредност има оваа реченица “Гирото е сакабилно“.
Човек,ме читаш?
Значи и јас и ти сме изградени од истото градиво како и гирото.There is nothing beyond.
Не постои вистина во Сакам Гиро,исто така,не постои вистина во Нејќам Гиро.
Али не е апатија и индиферентност према гирото.
Сакање,нејќење сето тоа е производ на Егото.
И будистите го знаат ова,не можеш да очекуваш да ти зборам за вистинската вредност на гирото,ако прво не се познавам себеси целосно,а тек па Гирото да не праиме муабет.
Ти моеш и на обајцата да ни ги следиш трагите во микрокосмосот,али треба и разбирање колку и следење.
 
Член од
9 март 2009
Мислења
212
Поени од реакции
24
Човек,ме читаш?
Значи и јас и ти сме изградени од истото градиво како и гирото.There is nothing beyond.
Не постои вистина во Сакам Гиро,исто така,не постои вистина во Нејќам Гиро.
Али не е апатија и индиферентност према гирото.
Сакање,нејќење сето тоа е производ на Егото.
И будистите го знаат ова,не можеш да очекуваш да ти зборам за вистинската вредност на гирото,ако прво не се познавам себеси целосно,а тек па Гирото да не праиме муабет.
Ти моеш и на обајцата да ни ги следиш трагите во микрокосмосот,али треба и разбирање колку и следење.
Тоа што зборуваш не е его.

Инаку за оние кои мислат дека енергијата е апсолутна... e=mc2(na kvadrat)
Znaci ova- energijata e ednakva na masata pomnozena so brzinata na svetlinata (na kvadrat).
Со истата формула се докажува тероијата за релативитет, т.е. ако вредноста е премонета за m тогаш и резултатот за e се променува.
Несакам да навлегувам подлабоко со комплексни математички примери но ова е основата.....
А за тоа што енергијата не се губи, тоа не значи дека е апсолутна лол... енергијата се менува од една во друга а баш тоа е спротивно од апсолутност.

Универзумот не е апсолутен во ниеден случај и затоа постојат многу докази а еден од нив е тоа што секоја честичка во универзумот не мирува во ниеден даден момент.

Еве ти еден пример...
Го гледаш глувчето од компјутерот и кажуваш дека тоа е во мирување нели.
Ок... да во мирување е но според нас..
Како прво, глувчето заедно со тектонските плочи се движи, сето тоа заедно орбитира околу сонцето итн...

Уште еден пример..
Да погледнеме камен под електронски микроскоп ќе видиме молкули атоми електрони и други честички кои никој од нив не е во апсолутно мирување..

Еве уште еден пример..
Да го земеме пример времето...
Ако земеме една секунда и почнеме да ја делиме... ќе дојде до 0,5 па 0,25 па 0,125 0,0625 0,3125 итн.. Може да си продолжиме до бескрај и никогаш нема да стигнеме до апсолутна 0 каде времето би застанало.

Ова тема не сакав да прерасне во научни дискусии туку сакав да остане во рамките на философија.. бидејки од дамна е докажено и научно прифатено дека универзумот е релативен од секој гледен аспект.
--- надополнето: Jun 3, 2011 6:22 PM ---
Вистонското прашање што јас сакав да го прочитам е нешто заедничко што секој човек го има во себе..
Како на пример задоволство (од било каков вид) некои задоволство им носи насилството .. но и тоа е вид на задоволство..
Тогаш дали постои човек кој не сака задоволство... дали тоа може да го кажеме како апсолутност?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Човек,ме читаш?
Значи и јас и ти сме изградени од истото градиво како и гирото.There is nothing beyond.
Не постои вистина во Сакам Гиро,исто така,не постои вистина во Нејќам Гиро.
Али не е апатија и индиферентност према гирото.
Сакање,нејќење сето тоа е производ на Егото.
И будистите го знаат ова,не можеш да очекуваш да ти зборам за вистинската вредност на гирото,ако прво не се познавам себеси целосно,а тек па Гирото да не праиме муабет.
Ти моеш и на обајцата да ни ги следиш трагите во микрокосмосот,али треба и разбирање колку и следење.
Комплетно те сфаќам. Читај ме мене сеа, со твоите зборови.

За да ја разбереш централната важност на релативноста на човечките вредности, треба ја разбираш основата на релативноста у корен. Еве ќе го земеме егото. Егото го дели животот на субјект и уште еден или повеќе објекти. Егото е субјективниот поглед а се што го опкружува е објектот. Субјект-објект врската е релативизирана со релативноста. Во статичен свет, субјектот и објектот можат да се спојат во едно единство - и фактички, ова ти е психолошкиот процес на апсорбција (или идентификација). Али, процесот на промена го дестабилизира тоа единство. Класичните начини на абсорпција настануваат за време на медитација и мистицизам. Како и да е, дури и за време на медитацијата, човекот што медитира неможе да остане вечно во тој state of trance, на фактички апсорпција и унија со објектот на неговата медитација, ниту пак мистичното неможе да остане абсорбирано во тој негов транс. Ниту тој што медитира, ниту мистиката можат да го преќинат процесот на менување. Автоматски, процесот на менување ја креираа таа субјект-објект врска шо ја спомнав. Ако погледнеш во празно небо, без облаци, се ти изгледа една иста плава боја. Али коа ќе се загледаш уствари, небото при спојот со планините пример - таму е потемно. Значи моеш да разликуваш бои на небото. Поради тие бои и сенки и нијанси, можеме да идентификуваме форми.

Глеј, замисли сеа ти бебе кое има едвај една недела (една недела старо де). Тоа бебе нема свест, нема его, туку функционира на нивоа под нормалната свест. Се состои од комбо од подсвест и несвест. На почеток, бебето гледа само бои. По некое време почнува да ги релативизира овие бои и да гледа форми. Тие форми еден ден ќе добијат имиња, топка, мама, тато...Уствари бебето учи да дискриминира со тоа што релативизира. Овој процес на дискриминација е уствари градењето на неогвото его, егото кое мислам дека пишав дека е субјектот од субјект-објект врската. Афоматски, егото е направено поради овој процес на релативизација (а=>b, b=>c значи a=>c). Бебето ги дефинира тие дразби шо ги прима и ги памти како форми бидејки ги асоцира со неговите чуства. Учи да им дава вредности на форми кои го асоцираат на среќа и да ги сака тие, а да ги мрази оние кои се асоцирани со болка. Тие прожектирани емоции од страна на мајката помагаат беето да произведе валидни пресуди. Неговите интерпретации на оваа врска со мајката креаира фиксирани верувања и всушност е раѓањето на егото. Овие верувања и вредности на пресудите се релативни. Покрај тоа што светот околу бебето е релативен, егото се стабилизира во сбет со субјект и објект поради продукција на неговите фиксни верувања и вредности, креирајки го човечко БИТИЕ: Релативноста е основата на сите битија.

Така да, егото е релативна конструкција.
 
S

smexy

Гостин
Тоа што зборуваш не е его.

Инаку за оние кои мислат дека енергијата е апсолутна... e=mc2(na kvadrat)
Znaci ova- energijata e ednakva na masata pomnozena so brzinata na svetlinata (na kvadrat).
Со истата формула се докажува тероијата за релативитет, т.е. ако вредноста е премонета за m тогаш и резултатот за e се променува.
Збориме за безтелесен ентитет.
Е(големо Е)го.

Несакам да навлегувам подлабоко со комплексни математички примери но ова е основата.....
А за тоа што енергијата не се губи, тоа не значи дека е апсолутна лол... енергијата се менува од една во друга а баш тоа е спротивно од апсолутност.
Да,али сите тие промени имаат иста основа.

Универзумот не е апсолутен во ниеден случај и затоа постојат многу докази а еден од нив е тоа што секоја честичка во универзумот не мирува во ниеден даден момент.
Никој не го спори тоа.Универзумот е перпетум мобиле.Се е во константа вибрација.

Ова тема не сакав да прерасне во научни дискусии туку сакав да остане во рамките на философија.. бидејки од дамна е докажено и научно прифатено дека универзумот е релативен од секој гледен аспект.
--- надополнето: Jun 3, 2011 6:22 PM ---
Вистонското прашање што јас сакав да го прочитам е нешто заедничко што секој човек би го сакал..
Како на пример задоволство (од било каков вид) некои задоволство им носи насилството .. но и тоа е вид на задоволство..
Тогаш дали постои човек кој не сака задоволство... дали тоа може да го кажеме како апсолутност?
Види друже,ја може звучам како лаик за физика,али баш нејзиното изучување ме доведе до заклучок дека е куп недоречености и inconclusive.
Дај прочитајте нешто за Его,не вака само да тврдите што е а што не...
 
Член од
9 март 2009
Мислења
212
Поени од реакции
24
Smexy, ај да на навлегуваме во морфологија туку да продолжиме со дискусија на темава..
Инаку некој претходно спомна дека универзумот е апсолутен.. незнам кој беше затоа и напишав - мојот пост не беше наменет само како реплика на твојот..
Инаку Не постои вистина во Сакам Гиро,исто така,не постои вистина во Нејќам Гиро. Баш си во право ЛОЛ и со тоа ја докажуваш релативноста :D :D
 
S

smexy

Гостин
Smexy, ај да на навлегуваме во морфологија туку да продолжиме со дискусија на темава..
Инаку некој претходно спомна дека универзумот е апсолутен.. незнам кој беше затоа и напишав - мојот пост не беше наменет само како реплика на твојот..
Инаку Не постои вистина во Сакам Гиро,исто така,не постои вистина во Нејќам Гиро. Баш си во право ЛОЛ и со тоа ја докажуваш релативноста :D :D
Не разбираш.Фактот дека не постои во тие два искази не ја исклучува едната Апсолутна Вистина.Али едната Aпсолутна Вистина не се занимава со Malkuth.
Повеќе од ова немам што да кажам
изволте

 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не разбираш.Фактот дека не постои во тие два искази не ја исклучува едната Апсолутна Вистина.Али едната Aпсолутна Вистина не се занимава со Malkuth.
Повеќе од ова немам што да кажам
изволте

Аљо, не глуми комбо од деданое и буцио. Не моеш ти у сред одење по тротоар да напраиш муабет со плејаденката нит ја знаеш теоријата за наоѓање на лост.
Цитирај ме и побиј ме.
 
S

smexy

Гостин
Шо да побивам?
И самиот си го кажуваш очигледното,релативноста е илузија на Егото.
И Егото не е твојот поглед према све остало,Егото е искривоколчената слика на вистинското Јас кое минувајќи низ 3 призми стига до Земја апсолутно извртено.
Буцио,деданое заеби тоа.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
koga ke ja premavnete granicata na va6eto ego ke otkriete deka ne se naogjate vo univerzumot., tuku deka univerzumot., zaedno so absolutot i ve4niot izvor na svetlinata se naogja vo vas;)
 
Член од
9 март 2009
Мислења
212
Поени од реакции
24
It is know that "Absolute" cannot exist in a logical Universe, and logic can be beaten only in a non logical universe, thereof this proves an "absolute" in a logical universe- Ме
Жити се нека ми каже некој дека ФАКИНГ ГРЕШАМ!!! :S
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
Едно влакно на главата е релативно малку, но едно влакно во супа е релативно многу.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...моментот кога некоја промена поминува низ нас како индивидуи колку и да изгледа нерелативна всушност е спротивното :)
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
faktite ne se relativni, a ostanatoto e do licnata percepcijata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom