Се е релативно...

  • Креатор на темата Nuke
  • Време на започнување
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Апсолутната грешка НЕ Е релативна.

Не се' е релативно.
Грешките се обременети со човечкото поимање и индивидуалната перцепција.
А не' има многу. Луѓе.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
S

smexy

Гостин
Релативноста ја измислија незналиците кога не можеа да ја сфатат апсолутноста на универзумот.
 
Член од
9 март 2009
Мислења
212
Поени од реакции
24
Релативноста ја измислија незналиците кога не можеа да ја сфатат апсолутноста на универзумот.
Може да објасниш како е универзумот "апсолутен,"?
 
S

smexy

Гостин
Може да објасниш како е универзумот "апсолутен,"?
Ќе се обидам.
Значи,познато е од термодинамиката дека универзумот е еден систем во кој енергијата е апсолутна.Таа ниту се губи,ниту се создава,така?
Всушност,можеме да кажеме дека се што не опкружува е всушност енергија која вибрира,бидејки се разбира кога не би постоело тоа навидум хаотично движење на честиците,универзумот би згаснал.
Понатака,ако си го гледал филмот the secret,тоа е најпрост начин каде што се опишува материјализацијата,тоест моќта на мислите.
Мислите се импулси,енергија и како такви имаат своја фреквенција,нели?
Сакам да кажам,во даден момент таа енергија станала свесна за себеси,наречи го Бог,како сакаш,сеедно.
Да видиме што се случило тогаш...
Значи во тој даден момент,апсолутноста била повеќе од евидентна,затоа што навистина постоело само еден,и тоа било се.
И кога таа свест,почнала да се разликува од ништилото,се добил концепт на двојност.
Тоест,тоа што таа свесност е и не е.
Во истиот момент,знаењето за овие разлики го создава третиот во триото,тоест знаењето е третиот.
Нешто како системот за свето тројство на рисјаните.
Да се навратам на мислите.
Кога таа совест почнала да "создава",не откривала топла вода.
Затоа и Библијата,која е чисто кабалистичко четиво вели дека Елохим(ите) го создал(е) се што е во постоење по нивни образ.
Значи,сега е јасно дека се што постои е само рефлексија на оваа апсолутност.
Затоа и зборовите на Христос дека царството божјо е во нас.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
apsoluten i beskraen zatoa e takov., bidejki ., i samiot se vkluchuvam tuka., chovechkata svest i um ., ne mozhe da go obraboti i sushtinata na samite poimi., i sostojbata ., .,ednostavno ovie dva poimi mozokot gi otfrla nemozhejki da najde reshenie i objasnuvanje za niv., ., tema za beskonechna diskusija(y)
 
S

smexy

Гостин
Да се надоврзам кратко,исто како што ние,спознаени со одредените параметри можеме да пресметаме каде точно на својата патека ќе се наоѓа топче кое се движи рамномерно праволиниски,ентитет кој ги познава сите зададени параметри во еден набљудуван систем може лесно да ги пресмета сите можни outcomes во него.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Да се надоврзам кратко,исто како што ние,спознаени со одредените параметри можеме да пресметаме каде точно на својата патека ќе се наоѓа топче кое се движи рамномерно праволиниски,ентитет кој ги познава сите зададени параметри во еден набљудуван систем може лесно да ги пресмета сите можни outcomes во него.
Само што не постои таков ентитет бидејки би бил апсолутен а се е релативно.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Производ на Егото е тоа,свеста и потсвеста лажат ко циган :)
Не ми мешај его сеа. Кажи ми како свеста и подсвеста имаат врска со поимот среќа и како е таа апсолутна?
 
S

smexy

Гостин
Не ми мешај его сеа. Кажи ми како свеста и подсвеста имаат врска со поимот среќа и како е таа апсолутна?
Како да не ти мешам Его?
Егото е се што те опкружува.
Среќа,љубов знаеш ли зашо сите различно ги толкуваат?
Затоа што Егото ги заслепува.
Све што можеме да перцепираме свесно или несвесно е рефлексија на таа Апсолут,не е вистина.
Универзумот е изграден од чиста енергија,и таа енергија е од исто потекло и тука и на иљада светлосни години од тука.
Не може ја и ти да засадиме трева и на мене да ми никне патлиџан а тебе бостан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom