Сестра Макрина за Тоше

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Samo Gospod znae zosto ni go zede nasiot najmil angel.
Ne postoi zbor za da iskaze se sto mi e vo srceto zarobeno.
Tose ni pokaza kako da se sakame i pocituvame.
Eden den ke dojde i ke zapee na sekoja vrata, za sekoja dobra dusa.
Posakuvam od se srce pak da ni pee gore na neboto koga ke odime i znam deka toa ke se ostvari. Zosto mojata verba e tolku golema. I ne se somnevam vo Bog. Golem e toj i so ovoj plac koj se slusna gore do neboto sfati kolku sme slabi.
Boze cuvaj go nasiot Tose, neka dusata mu pociva vo mir. A ti zlato moe sedi gore pokraj bozjiot sin i cuvaj ne. I koga ke dojdam gore ocekuvam pak da ni pees kako na gradski posledniot. Bese navistina poseben. sekogas i si bil. Porastivme zaedno so tebe. I ponatamu ke rasteme.
VECNA TI SLAVA slaveju makedonski.
 

Slatka_Mala

devoid of concept
Член од
15 февруари 2006
Мислења
477
Поени од реакции
11
Убаво напишано. Бог да го прости нашиот Тоше...којзнае зошто се случи како што се случи? Бог му даде се - од ништо - нешто, за накрај да го пресече додека правеше уште толку многу! Можеби сакаше (и успеа) да го испрати во вечноста? Или да ни покаже нам нешто и да не научи? Како и да е - нека почива во мир!
 
Член од
20 септември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
Nemozev da prestanam da se ezam celo vreme dodeka go citav tekstot...sekoj zbor ,sekoja tocka i zapirka e na mesto !Site sme Bozji Ceda ,ama Toj bese izbraniot!
Blazena e zenata koja sto te nosela vo svojata utroba!
Pocivaj vo mir .
 
Член од
6 август 2007
Мислења
65
Поени од реакции
0
Убаво напишано. Бог да го прости нашиот Тоше...којзнае зошто се случи како што се случи? Бог му даде се - од ништо - нешто, за накрај да го пресече додека правеше уште толку многу! Можеби сакаше (и успеа) да го испрати во вечноста? Или да ни покаже нам нешто и да не научи? Како и да е - нека почива во мир!
mnogu dobro napisano
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Секој збор напишан во текстов, знам дека во сите срца македонски и пошироко се длабоко почуствувани во срцата. ите го мислиме истото, и сите ама баш сите го сакаме!
И да Тоше е навистина еден преголем човек ... Еден навистина светец!
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Пред се како човек, а потоа како голем пријател, мислам дека Тоше беше Син божји, безгрешник, човек со голема харизма, хуманист кој помагаше на сите.

Веќе цела недела од неговата смрт, сум потресен, несмирен во голема тага и размислување со единствена цел да дојдам до одговорот зошто Тоше мораше да замине толку рано?, дали тој ни остави некаков аманет? Мислам дека дојдов до одговорот, дека тој ни го покажува идеалниот начин да живееме - неговиот живот беше толку чист, толку безгрешен. Исполнет со љубов, насмевка и хуманост. Доколку ние го спроведуваме тоа, поточно доколку ние започнеме да делуваме така, светот ќе оди напред, а ќе бидеме следбеници на неговото дело. Човек како Тоше нема да се роди во блиска иднина, а уште помалку во Македонија, тој беше следбеник на Исус, Син божји. Тој е повеќе од светец.
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
10
И јас се согласувам со ова. Сметам дека Тоше беше еден вид на мисионер,си ја заврши својата мисија и си замина. Си замина но остави многу,остави пример како треба да се сака,како треба да се живее!!!
Бог да го прости,почивај во мир Тоше...
 

gad

Член од
10 мај 2006
Мислења
50
Поени од реакции
1
Само неколку минути пред да го напишам постов ја слушнав "When I'm gone" од Eminem и чувството што ме облеа неможам да го опишам, се наежив, како рефренот да носи некаква порака?

... And when I'm gone, just carry on, don't mourn
Rejoice every time you hear the sound of my voice
Just know that I'm looking down on you smiling
And I didn't feel a thing, So baby don't feel no pain
Just smile back...

...и кога ќе ме нема, само продолжи, не тажи,
радувај се секогаш кога ќе го слушнеш мојот глас.
Само знај дека гледам те гледам од горе со насмевка,
не почувствував ништо, па душо не чувствувај болка
и возврати ми со насмевка...

Тоше почивај во мир...



 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
lele se naeziv celata ej:nesum: :( :( :( mnogu sum tazna,skrsena sum,custvuvam bolka kako nikogas do sega.Tose te sakammmmmmmmmm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom