Селење со камион или комбе за Виена?

m0r

Член од
25 август 2006
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво на сите,

Наскоро ќе треба да се селам за Виена па би сакал да прашам дали некој има искуство со преселување на покуќнина од Македонија во Виена (или било каде во западна Европа). Било со камион-комбе или можеби по пошта?
Цена и евентуално препорака за некој што го прави тоа.
 

m0r

Член од
25 август 2006
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво на сите,

Наскоро ќе треба да се селам за Виена па би сакал да прашам дали некој има искуство со преселување на покуќнина од Македонија во Виена (или било каде во западна Европа). Било со камион-комбе или можеби по пошта?
Цена и евентуално препорака за некој што го прави тоа.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.619
Искрено сум нема никакво искуство со ова но мислам дека ќе те кошта повеќе од колку да ги купиш сите тие работи таму на ново...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.667
Поени од реакции
8.125
Здраво на сите,

Наскоро ќе треба да се селам за Виена па би сакал да прашам дали некој има искуство со преселување на покуќнина од Македонија во Виена (или било каде во западна Европа). Било со камион-комбе или можеби по пошта?
Цена и евентуално препорака за некој што го прави тоа.
Зарем планираш да носиш стара покуќнина од МК (отпад) во Виена?

Само за горивото што ќе го потроши комбето до таму со се работната рака за транспорт ќе си купиш покуќнина нова таму.

Македонија, Австрија то су света два, различита.
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Би ти дал совет, не си ги фрлај парите... Со тие пари ќе си купиш половина од тоа што ќе однесеш таму.. :)
Знам дека контејнер да однесеш кошта околу 750 до 1000 евра, е сега како оди со царина или такви работи не сум запознаен... И јас се интересирав за ова пред некое време, за транспорт на автомобил во контејнер..
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Подобро направи една распродажба и со собраните средства купи си авионска карта у еден правец.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.177
Поени од реакции
8.488
Ne znam kolku kosta I sto planira da nosi, ama eve nekoj spomna, 750 evra, sto ke kupi za tie pari tamu, gubreto ke go sobira od ulica ?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.619
Ne znam kolku kosta I sto planira da nosi, ama eve nekoj spomna, 750 evra, sto ke kupi za tie pari tamu, gubreto ke go sobira od ulica ?
Види, Прилеп - Скопје комбе товарено не ти оди испод 100 евра што се вика за 120км, а замисли пример Скопје-Виена, тоа ти е „1000“ километри, колку граници, колку патарини, колку време е тоа а просторот е така речи ист... не е тоа шлепер, што ке товариш, една кујна со маса, столици, шпорет и фрижидер... така речи ич...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.177
Поени од реакции
8.488
Види, Прилеп - Скопје комбе товарено не ти оди испод 100 евра што се вика за 120км, а замисли пример Скопје-Виена, тоа ти е „1000“ километри, колку граници, колку патарини, колку време е тоа а просторот е така речи ист... не е тоа шлепер, што ке товариш, една кујна со маса, столици, шпорет и фрижидер... така речи ич...
види вака, отпосле всушност ми текна, знам еден дечко од време на време на повок вози со комби некој товарни тури за една компанија до Романија, и колку што знам оди таму за некоја цена од 750 евра, комбето е од тие без седишта боксер (како ли ги викаат), не знам што точно би собрало внатре ама може да собере доста работи,ова само како пример го спомнувам, во некој ваков случај сигурно подобро ке помине вака него таму да купува, таму со 700 или 1000 евра може да се слика,што ќе купи таму со тие пари , еден ТВ ? ке треба губре од улица да собира.
Преселбата е многу заебана работа и тешка, лесно е да се даде совет, земи карта во еден правец и после таму ќе купиш све, "ќе собериш пари на некоја бандера и ќе си купиш све што ти треба".Tој што не почнал живот од нула не знае како изгледа тоа, кој поминал низ тоа не сака ни да се присети на минатото.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.619
на и 100 евра ако сака некој нека му земи, колку за нафтата ете нека е... како мислите дека ќе влези во европска унија...
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.560
Поени од реакции
5.828
Здраво на сите,

Наскоро ќе треба да се селам за Виена па би сакал да прашам дали некој има искуство со преселување на покуќнина од Македонија во Виена (или било каде во западна Европа). Било со камион-комбе или можеби по пошта?
Цена и евентуално препорака за некој што го прави тоа.
Имаш специјализирани фирми за овакви работи, што ти средуваат се од пакување, транспорт, царински формалности...
Не верувам дека се евтини. Еве ти види си...
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.028
Поени од реакции
2.087
види вака, отпосле всушност ми текна, знам еден дечко од време на време на повок вози со комби некој товарни тури за една компанија до Романија, и колку што знам оди таму за некоја цена од 750 евра, комбето е од тие без седишта боксер (како ли ги викаат), не знам што точно би собрало внатре ама може да собере доста работи,ова само како пример го спомнувам, во некој ваков случај сигурно подобро ке помине вака него таму да купува, таму со 700 или 1000 евра може да се слика,што ќе купи таму со тие пари , еден ТВ ? ке треба губре од улица да собира.
Преселбата е многу заебана работа и тешка, лесно е да се даде совет, земи карта во еден правец и после таму ќе купиш све, "ќе собериш пари на некоја бандера и ќе си купиш све што ти треба".Tој што не почнал живот од нула не знае како изгледа тоа, кој поминал низ тоа не сака ни да се присети на минатото.
Ne tresi gluposti, neka si iznajmi nekoja garsonjera godina vreme dodeka da prisobere pari plus sve da prodade sto ima tuka ke ima se da kupi na novo i da iznajmi nekoe pogolemo stance.
Do sega nikoj ne nosel nema ni da nose stvari od mk po Evropa zosto prvo patnite troskovi se skapi, rabotna raka, carina... ne tresi te molam ajde
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.177
Поени од реакции
8.488
Ne tresi gluposti, neka si iznajmi nekoja garsonjera godina vreme dodeka da prisobere pari plus sve da prodade sto ima tuka ke ima se da kupi na novo i da iznajmi nekoe pogolemo stance.
Do sega nikoj ne nosel nema ni da nose stvari od mk po Evropa zosto prvo patnite troskovi se skapi, rabotna raka, carina... ne tresi te molam ajde
не се прај паметем бе мочко еден, одма со не треси гглупости, лесно е земи гарсоњера, ќе собере пари и бла бла, така се берат пари, ако е сам може и во парк да спие,и лесно ќе присобере пари, не му треба ни гарсоњера, ама што ако е фамилијарен со деца ? во која гарсоњера ќе се пика ?
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.028
Поени од реакции
2.087
не се прај паметем бе мочко еден, одма со не треси гглупости, лесно е земи гарсоњера, ќе собере пари и бла бла, така се берат пари, ако е сам може и во парк да спие,и лесно ќе присобере пари, не му треба ни гарсоњера, ама што ако е фамилијарен со деца ? во која гарсоњера ќе се пика ?
Ne se pravam pameten tuku ti kazuvam od iskustvo, kako prvo nikoj ne odi so familija i deca tuku najcesto eden clen.
Eve jas ke ti zemam primer moive koga otidoa pred 10tina godini prvo otide tatko mi se sredi tamu pa otide i majka mi i za godina vreme zemaa pogolem stan i kupija sve sto im treba.
Kao prvo mu trebaat pari za start, so sto ke plati prviot mesec kirija, namirnici, karta za prevoz i taka natamu?
Znaes deka kirija za stan so 3 sobi ti e nad 800,900€?
Mocko mi veli, neka spie i vo park ako saka kur se trese ako saka da se zrtvuva i ke spie ako treba, aj pa neka ja zeme cela familija i da snemaat pari od zasteda uste prviot mesec posto nema da im stignat ni 5000€
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.177
Поени од реакции
8.488
Ne se pravam pameten tuku ti kazuvam od iskustvo, kako prvo nikoj ne odi so familija i deca tuku najcesto eden clen.
Eve jas ke ti zemam primer moive koga otidoa pred 10tina godini prvo otide tatko mi se sredi tamu pa otide i majka mi i za godina vreme zemaa pogolem stan i kupija sve sto im treba.
Kao prvo mu trebaat pari za start, so sto ke plati prviot mesec kirija, namirnici, karta za prevoz i taka natamu?
Znaes deka kirija za stan so 3 sobi ti e nad 800,900€?
Mocko mi veli, neka spie i vo park ako saka kur se trese ako saka da se zrtvuva i ke spie ako treba, aj pa neka ja zeme cela familija i da snemaat pari od zasteda uste prviot mesec posto nema da im stignat ni 5000€
не знамеме каква му состојбата на човекот или намерата, затоа зборуваш напамет, како правеле сите, како направил татко ти....
и да знам колкави се кириите и другите трошоци (пола живот го имам поминато во странство) затоа и објаснував на овие што лупаат глупости со "1000евра све ќе си купи", кур ќе скрши со 1000 евра, за една недела нема да му стигнат, мислат ова Македонија е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom