Секс заради работно место или унапредување: проституција или обичен ороспилук?

Вработување / унапредување -резултат на секс со газдата...

  • ...краен неморал и предавство на себе си!

    Гласови: 44 63,8%
  • ...купување на она што ни припаѓа, кое во случајов чини само еден кондом

    Гласови: 6 8,7%
  • ...зависи од работното место...

    Гласови: 19 27,5%

  • Вкупно гласачи
    69

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Темава е у ЧДА или мене ми е багосан експлорерот?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.179
Темава е у ЧДА или мене ми е багосан експлорерот?
Ондак и мене ми е :) затоа прво покушав на шала да го свртам, но ...премногу озбилно се сфати работава :)
Ко да пропаднал светот и ко да ова ние сме го измислиле у 21-ви век :)
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Додека ние расправаме дали е или не е и колку е морално, луѓево ја "унапредија" техникава :icon_lol::


Бара секретарка подготвена за секс во тројка

Американскиот адвокат Самир Чован од Чикаго би можел да остане без лиценца, откако објавил оглас дека бара секретарка која, меѓу останатите должности, ќе мора да биде подготвена и за секс во тројка! Покрај газдата, во сексуалните игри би бил вклучен некој од клиентите.
Оженетиот татко на три деца барал од кандидатките, покрај биографијата и препораките, да испратат фотографија, како и податоци за обемот на градите и половината.
Покрај тоа, оние што ќе добијат повик за разговор, мора да дојдат облечени предизвикувачки и подготвени за сексуална интеракција.
Истрага за овој случај не повела само Адвокатската комора туку и полицијата, поради што адвокатот, по сè изгледа, ќе биде среќен ако остане само без дозвола за работа.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=109DBBD6D59FD243A4FD0657E4795513#at
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Е аман, кој тоа така размислува и толку често тоа го прави што ти е толку валкана?
Имам видено разни активности меѓу колеги и колешки ради кејфови и разбивање монотонија, ама ради позиција...тоа можда има ама ептен ретко што...:toe:
Ако ти е ова ради друга тема каде некои не можат да станат ни биолошки ни законски родители (хомосексуалците), зарем на тие типови не им влегува за кариера? Немогуќе.

Добро што е у чек дис аут инаку би помислил дека е стварно вака :nesvest:
Драги мој, кај живееш ти? Ама не зборуваме за помак од јунир во сениор асистент каде во плата тоа значи 2-3000 денари...
Што ако позицијата вреди над 10000-20000 денари? Си ги видел како се понашаат? Да ти се згади животов.

Присатно е ненормално многу!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Зошто е темава е чек дис аут? :/
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.179
Драги мој, кај живееш ти? Ама не зборуваме за помак од јунир во сениор асистент каде во плата тоа значи 2-3000 денари...
Што ако позицијата вреди над 10000-20000 денари? Си ги видел како се понашаат? Да ти се згади животов.

Присатно е ненормално многу!
Можеби е присутно Сантел ама што со тоа. Да плукам по нив и да ги нарекувам ороспии? Што сакаат нека прават, нивни задник, нивна судбина, нивни проблем. Реков, доколку не е уцена од шеф и доколку не е варање у брак или некоја врска и слично...тогаш што да се плука по тоа. Ако видиш, многу лица искачаат со други лица ради добра лимузина или пари, прошетка некаде низ убавиот свет... има многу начини на изведба на таа таканаречена проституција. Затоа ако почнеш да гледаш кој што и како прави...зарем не гледа секој преку нешто да добие нешто? Не гледај само сексуална злоупотреба од страна на шеф, гледај воопшто злоупотреба од било кој вид.

Не се слагам со Аутбој дека е ова сега пад на дното. Откако постои општество, класи, пари, стока...богатство и престиж...од тогаш постои и оваа појава. Не џабе велат дека има една дејност постара и од земјоделството. И не се слагам дека само жените се оние кои користат и дека се ороспии...на крају крајева погледни и ќе видиш дека многу луѓе се "ороспии" (мажи и жени), пробувајќи да добијат нешто по секоја цена. А го ставам зборот ороспија во наводници пошто не ми е по природа така да нарекувам некого.

Ај Сантел одговори ми само на едно-ако сакаш. Дали оние бракови меѓу познати фаци кај нас (кои најчесто пукаат за пола година до година) се дел од ова што овде сега се критикува? Мислам на оние меѓу син/ќерка на познати бизнисмени, познати естрадни уметници и слични (не сакам да спомињам имиња). Има доста вакви примери вон работно место, но прашувам само за овие.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Зошто е темава е чек дис аут? :/
Не знам, ама ми тргна расправијава... :smir:


Можеби е присутно Сантел ама што со тоа. Да плукам по нив и да ги нарекувам ороспии? Што сакаат нека прават, нивни задник, нивна судбина, нивни проблем. Реков, доколку не е уцена од шеф и доколку не е варање у брак или некоја врска и слично...тогаш што да се плука по тоа. Ако видиш, многу лица искачаат со други лица ради добра лимузина или пари, прошетка некаде низ убавиот свет... има многу начини на изведба на таа таканаречена проституција. Затоа ако почнеш да гледаш кој што и како прави...зарем не гледа секој преку нешто да добие нешто? Не гледај само сексуална злоупотреба од страна на шеф, гледај воопшто злоупотреба од било кој вид.

Не се слагам со Аутбој дека е ова сега пад на дното. Откако постои општество, класи, пари, стока...богатство и престиж...од тогаш постои и оваа појава. Не џабе велат дека има една дејност постара и од земјоделството. И не се слагам дека само жените се оние кои користат и дека се ороспии...на крају крајева погледни и ќе видиш дека многу луѓе се "ороспии" (мажи и жени), пробувајќи да добијат нешто по секоја цена. А го ставам зборот ороспија во наводници пошто не ми е по природа така да нарекувам некого.

Ај Сантел одговори ми само на едно-ако сакаш. Дали оние бракови меѓу познати фаци кај нас (кои најчесто пукаат за пола година до година) се дел од ова што овде сега се критикува? Мислам на оние меѓу син/ќерка на познати бизнисмени, познати естрадни уметници и слични (не сакам да спомињам имиња). Има доста вакви примери вон работно место, но прашувам само за овие.
Веројатно често ги гледам... Па ако има и мааалку врска политика? УФ! Хаварија!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.179
Не знам, ама ми тргна расправијава... :smir:

Веројатно често ги гледам... Па ако има и мааалку врска политика? УФ! Хаварија!
А ова?
одговори ми само на едно-ако сакаш. Дали оние бракови меѓу познати фаци кај нас (кои најчесто пукаат за пола година до година) се дел од ова што овде сега се критикува? Мислам на оние меѓу син/ќерка на познати бизнисмени, познати естрадни уметници и слични (не сакам да спомињам имиња). Има доста вакви примери вон работно место, но прашувам само за овие.
ени тотс он дис ишју?:wink:
 
O

Out Boy

Гостин
хаха, темава у бизнис стасала...
а се мислев тука да ја отворам...

само ве молам немојте во љубов да ја преместите :tv:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Постои правило дека е легитимно право да се користи својата сексуалност за да се напредува, но од тоа следи дека се создава непријателство и неединство!
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
многу интересна тема...вработување/унапредување,секс со газдата(роботодавец)
а што да не... ако не можеш со партиска книшка да се вработиш подигната високо, зависно од бојата на книшката.... тогаш напомош ја повикуваш тангата и ја симнуваш што пониску и успехот ти е загарантиран!:vozbud::vozbud::vozbud:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
:pos2: Во економија ја клале темата.
Епа сексот е бизнис, даваш за да добиеш или ти плаќаат, се е бизнис денес :pos: :pos: :pos: :pos:
За да ги спречите девијантните појави на вашите вработени можете да го сторите следното?

 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
Ахахаха... “зошто да не го практикуваат“???
Па баш тие што го практикуваат прават во иста ситуација да се најдат и оние кои поседуваат професионални квалитети за работното место или позицијата, ама оти работодавецот знае дека може да добие што ќе посака, нормално дека ќе посака да си даде за право да ја помеша работата со “задоволството“ во случајов телесната и морална проституција.

А тоа дека имало, никој не го оспорува.
Само, да не заборавиме: тогаш кога алфа-женката во племето го стекнувала тој статус, едвај знаеле што е тркало. Оган се палел со два камена. Некој спомна храмска проституција, антика... ок е тоа. Тогаш нормално било водачот да исече главата на некој што не му се допаѓа....

Ало: живееме во 21 век. Техниката е на неверојатно ниво -мобилни, сателити, ракети, автомобили, интернет, компјутери...

Во која ера заглавил моралот???
Не знам дали некогаш и воопшто постоел моралот? -како таков па за да можеме да идентификуваме одредена ера по него, тоа биле само поединци (кои го имале) ... најстариот занат постоел уште од давнина само се манифестирал на различен начин така да ништо чудно ова е само врвот и рајската градина за таквите, немаат опструкции од ниедна страна... нивен избор само нека не ми кукаат на крај зошто мажот ги шутнал кога тие салата се напрајле со газдите ..македонска иронична патетика (а и не само македонска!). пред некој ден една познаничка ми кажуваше дека фатила некои двајца кај што се штанцаат над компирите во магацинот на некој ресторан или не знам што било и се види ти која е предноста на хасап системот... и си нарачуваш помфрит ти мислиш мајонез а тоа нешто трето :) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom