Сексуално преносливи болести (СПБ)

Член од
15 септември 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
nikogas ne se znae vo zivotot sto ke ti se dese :toe: pa zatoa treba da se vnimava kako ke se pravi :nenene:
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Pravev mikrobioloski ispituvanja i ne mi najdoa nikakvi bakterii ama me buni pisuva vo spermokulturata deka anaerobni bakterii ne se izolirani maticnata koga gi pregleda rezultatite onaka na brzina vika deka e vo red jas sumnjam deka e vo pravo so ovoj izvestaj anaerobni bakterii ne se izolirani dali nekoj se razbira poveke od ova i ako znae da mi kaze.pozz
Тоа е добро.Анаеробни бактерии се бактерии кои живеат во безвоздушни средини,значи без кислород.Тоа дека не се изолирани значи дека не постојат,т.е. дека нема пронајдено такви бактерии во спермата.Значи ок е:)
 

KOKO AR.

i jas tebe
Член од
22 декември 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Тоа е добро.Анаеробни бактерии се бактерии кои живеат во безвоздушни средини,значи без кислород.Тоа дека не се изолирани значи дека не постојат,т.е. дека нема пронајдено такви бактерии во спермата.Значи ок е:)
blagodaram za odgovorot
 
Член од
15 ноември 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
aj mala pomos veke 2-3 dena na glavickata od penisto okolu dupceto mi se pojavija crveni sitni tocki ne se bubuljici koi se puni so tecnost samo crveni tocki ne me cesaat bolat peckaat osvem sto nesto vo mene me tera non stop da mislma pa imam custvo kako mi smetaat se mackam so kanesten veke 1 den custvuam malo podobruvanje dali treba da bidam zagrizen ili ke pomine po izvesen period???
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
ве молам да ми каже некој дали поради некоја инфекција на вагината може да се случи да касни менструалниот циклус,ја еве веќе десет дена не знам што мие ми касни а и имам бел истечок,а понекогаш и ме чеша.па ке ве молам за помош
 
S

smart ass

Гостин
ве молам да ми каже некој дали поради некоја инфекција на вагината може да се случи да касни менструалниот циклус,ја еве веќе десет дена не знам што мие ми касни а и имам бел истечок,а понекогаш и ме чеша.па ке ве молам за помош
Ова зависи од многу фактори,имено дали си имала некоја хронична болест???

Понатаму можноста да касни циклусот е и од одредени медикаменте на пример еве контрацептиви(без разлика на метод на администрирање-било орален или со инекција) покрај контрацептивите влијаат и кортикостероидите а и антидепресантите.

Исто така можност е да имаш хормонален дебаланс-имај предвид дека и стресот е фактор и тоа битен.

Би било добро ако да побараш хормонална анлиза,овде и тироидната жлезда има улога.

Но сметам лично дека најверојатно станува збор за дисбаланс во екосистемот во вагината,имено условите се поволни за Лактобацил
а и габа т.н кандида албенсис,вообичаено овие коегзистираат и нема никаков проблем,но ако се случи една од нив да се размножи побргу а истовремено другата да изумира(ова може да е и од антибиотици-но и не мора)-ова го објаснува белиот истечок.


Најдобро на лекар,ако не се горенаведените причини,најверојатно е подвлечената.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
ве молам да ми каже некој дали поради некоја инфекција на вагината може да се случи да касни менструалниот циклус,ја еве веќе десет дена не знам што мие ми касни а и имам бел истечок,а понекогаш и ме чеша.па ке ве молам за помош
Не сака да давам совети или дијагнози, мислам дека е најдобро да посетиш доктор.
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Имам другар 16 години е сеуште немал односи, и неможи да си ја допре главичката на пенисот, т.е. си ја допира али многу го боли. Од што е тоа дали е поради тоа што немал односи сеуште? Дај кажете од што е и дали ќе му помине да го утешам малку од малку вака се нервира мн. Поз.. и Фала! :smir:
 
Член од
8 август 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
512
Имам другар 16 години е сеуште немал односи, и неможи да си ја допре главичката на пенисот, т.е. си ја допира али многу го боли. Од што е тоа дали е поради тоа што немал односи сеуште? Дај кажете од што е и дали ќе му помине да го утешам малку од малку вака се нервира мн. Поз.. и Фала! :smir:
Има ли вцрвенување и ситни плускавички, црвени точкички на главичката и областа под неа (некаде до средината на пенисот)?


Прашај
 
Е

експерт

Гостин
Имам другар 16 години е сеуште немал односи, и неможи да си ја допре главичката на пенисот, т.е. си ја допира али многу го боли. Од што е тоа дали е поради тоа што немал односи сеуште? Дај кажете од што е и дали ќе му помине да го утешам малку од малку вака се нервира мн. Поз.. и Фала! :smir:
Сигурно не е од тоа што немал односи се уште!

Ако си го удрил или премногу :drk: најверојатно ќе му помине, ако не му помине и ако има промени како - црвенило, отекување најдобро е да оди кај матичниот лекар. Не верувам дека е сексуално пренослива болест штом немал односи, најверојатно е траума и нека не :drk: некое време.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
512
Сигурно не е од тоа што немал односи се уште!

Ако си го удрил или премногу :drk: најверојатно ќе му помине, ако не му помине и ако има промени како - црвенило, отекување најдобро е да оди кај матичниот лекар. Не верувам дека е сексуално пренослива болест штом немал односи, најверојатно е траума и нека не :drk: некое време.
Немора да значи дека СПИ (или според темава СПБ) се пренесуваат само преку сексуални односи, тоа е најголема грешка на денешнава младина.

Може да се пренесе и при допир на 2та полови органи и сл (зависно каков вид на инфекција се работи, нормално)

Еве например срамните вошки се пренесуваат и без сексуални односи :toe:
 
Е

експерт

Гостин
Немора да значи дека СПИ (или според темава СПБ) се пренесуваат само преку сексуални односи, тоа е најголема грешка на денешнава младина.

Може да се пренесе и при допир на 2та полови органи и сл (зависно каков вид на инфекција се работи, нормално)

Еве например срамните вошки се пренесуваат и без сексуални односи :toe:
Знам како се пренесуваат и како не се пренесуваат.
Ама сега зборуваме за случајот, во нормални услови би следеле прашања, ама сега под претпоставка дека немал сексуални односи.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Dali znae nekoj isklusen urolog da preporca?

Nekako ne im veruvam mn na doktorive nashi izgleda samo mal procent si ja znaat rabotata
 
Член од
6 април 2010
Мислења
101
Поени од реакции
8
Me interesira,kako moze maskoto da se zastiti koga dava oralen seks na zensko??Citav na net za dental dam ili taka nesto beshe no toa go nema kaj nas....Sakam da znam posto sakam da imam toa so devojka mi prvpat ke ni bide i na dvajcata....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom