Сега сврти го часовникот назад - Зимско сметање на времето !

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.810
Последната недела во март го поместуваме часовникот „напред“ и започнува летно сметање на времето, додека денес како последен викенд на месец октомври го поместуваме часовникот „назад“ и започнува зимското сметање на времето, велат дека сето ова е поради подобро искористување на дневната светлина (Сонцето во јануари изгрева во 8 часот и заоѓа во 16, додека во јули изгрева пред 5 ,а заоѓа после 21 часот) примената е уште од 1916 год во Европа без Исланд и Русија кај нив постои така само наречено европско летно сметање на времето, исто вакво поместување на часовникот не се користи во Кина, Јапонија, Јужна Кореја !



...прашање дали сте Вие приврзаник за вакво поместување или не? и зошто ДА или НЕ! и дали би требало да не го поместуваме часовникот и ние како овие споменати држави ?!

 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
Не сум фан на зимското сметање ма времето. Се стемнува многу рано и некако денот поминал уште пред да започне.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Eden час плус спиење, да си го надокнадиме тој што ни го скратија во летното сметаnje на времето.

Инаку, во денешно вreme нема многу поента со поместуvanje на времето заради светлината. Пред пола век, да. Денес, само сточарството може да трпи проблеми.
Живинарството посебно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Eden час плус спиење, да си го надокнадиме тој што ни го скратија во летното сметаnje на времето.

Инаку, во денешно вreme нема многу поента со поместуvanje на времето заради светлината. Пред пола век, да. Денес, само сточарството може да трпи проблеми.
Живинарството посебно.
Тагни го кул
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
174
Поени од реакции
230
Сега колку е сато? 2 или 3? I am drunk.. seriously..
By the way Take 5 bese zakon. Odamna vaka ne bilo.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Какви длабоки дискусии во 2 часот по полноќ (y)
Он топик: Порано шитот беше да видиш кој ќе се успие за на школо, да видиш кој не го сменил часовникот. Сега на мобилните и напредната технологија само се поместува, така да ни тоа не е интересно повеќе
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Не сум фан на зимското сметање ма времето. Се стемнува многу рано и некако денот поминал уште пред да започне.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
Не е зимско сметање, туку е стандардно, како што треба да биде, абнормално е летното сметање т.н дејлајт сејвинг.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
А сатот се сменал море јас вчера излезен напраен камбана глеам сатот 10 до 3 пијам пијам глеам пак сатот 2 ипол. Флешој ме мавнаја сакав да прекинам да пијам мислев халуцинирам јебига.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Зачит сега државава ни е 200 години и еден сат поназат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom