Свирење хармоника

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Усна хармоника ми е интересна работа, блузерска, ваква обична шознам, свадбарска ствар xD
Их... добро е да си цепиш македонски чалгаџиски песни, или некои стари народни... нема везе тоа со свадба. Па ако ти легнат и орца, ќе дојдеш до елементот наречен свадба, со таа разлика што некој можи и да фрли некоја 100-ка на свирачот :)
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Ја имам дома, порано свирев едно време, но тешко ми идеше и се откажав. Btw, знаев да ја свирам Македонско девојче. :smir:
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Ех кај беше времето кога си свиркав. Почнав од второ одделение и завршив основно музичо. ПОсле свирев во школскиот оркестар и чат пат со друштво. Али дојде средно и свиркав али многу послабо и послабо. Па потоа отидов на факултет, па во америка, па си се вратив, а хармониката си беше само дел од декорацијата за под кревет. Што значи едно добри 10-15 не сум фатил да свирим.

Инаку хармониката еден од најдобрите инструменти за мене. Само ме нервира што турбо фолков ја уништи вистинската слика за хармониката. Сите мислат дека хармоника е за турбо фолк.
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
мене ме интересира.. и јас имам хармоника но не знам да свирам па баш би сакал да направиш некој туторијал :D
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
9
Дали е касно на 40 години да научам да свирам хармонка? Сакам онака, за своја душа, за седенки, да знам основно да ја истегнам и да напрам некоја песна. мислење?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom