Свирење хармоника

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Има некој на форумов што (знае да) свири на хармоника?

Ај да си кажам за мене... од мал нон стоп се занимавам вака или онака со музика, почнав со малечок синтисајзер, па потоа се запишав музичко на труба (свирам и на неа, ама ретко, сака константно дување) бидејќи хармоника/синтисајзер нема во Битола, а клавир беше резервирано за тогашните настапувачи на Си-До. Хармониката ја имам дома од татко ми (и тој е свирач), па во последно тепам време и свирам на неа. Десната рака прилично добро ми оди, но малку со левата ми е заебано бидејќи неможам да ја гледам.

Па свирачи, ајде да ве видам, да споделиме искуства, совети, можеби и некое клипче :helou:

п.с. најмногу ми одат македонски народни песни, па затоа и ги барам по нет-ов :) мада тешко се наоѓаат некои стари.
 
П

Паган-др

Гостин
Имам хармоника дома, немам многу свирено, башка и само на десна страна свирев. Другата само за воздух земање ми беше. :)

Баш би сакал некоја македонска народна да научам, па стварно, дајте ако имате споделете.
 

●Mαrια...«3*

♥ 3 ♥
Член од
3 април 2009
Мислења
692
Поени од реакции
68
Свириме со браткото Marijan-Miki 24/7 .
И на свадби и на погреби.
Јебига мора пари да се зберат, се ближи нова година. :toe:
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Иам свирено онака само со десна,билокоја песна мислам дека знам да ја отсфирам онака аматерски :) А левата се знае,стискај на тоа копчето за воздух :))))))
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Иам свирено онака само со десна,билокоја песна мислам дека знам да ја отсфирам онака аматерски :) А левата се знае,стискај на тоа копчето за воздух :))))))
Абе секој свирач гледа помалце да тегни, а ти го стискаш копчето за воздух :) тоа таму е ставено за да можеш да ја затвориш армониката без да свириш.

Инаку, кој го интересира, можам да се потрудам да направам/најдам краток туторијал за некоја македонска народна песна.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Абе секој свирач гледа помалце да тегни, а ти го стискаш копчето за воздух :) тоа таму е ставено за да можеш да ја затвориш армониката без да свириш.

Инаку, кој го интересира, можам да се потрудам да направам/најдам краток туторијал за некоја македонска народна песна
.
Може.Али со прелази со синкопи со све коНплет :))))))
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Може.Али со прелази со синкопи со све коНплет :))))))
aj да видам шо има по нетов, ако не ќе снимам едно видео, па ќе постирам тука :)

само немојте бууу коментари (ако снимам видео), оти и јас сум аматер.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
aj да видам шо има по нетов, ако не ќе снимам едно видео, па ќе постирам тука :)

само немојте бууу коментари (ако снимам видео), оти и јас сум аматер.
Е добро де не реков бумбаров лет да го направиш by: Сашко Велков :))

 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
епа ај и ја да си кажам.. :/
свирев 4 години нижо музичко хармоника..пред тоа татко ми дома ме подучуваше...ама баталив и неам чепнато да свирам година ипол и више можда... зуица ми беше проф...знаев и народно нешо а-у..али не се заангажирав и никад сериозно не се посветив...а ке ме бидеше мамата.. :):) па може да кажам дека сум од поискусните хармоникаши тука...бев и на натпревар..свирев интересни дела али... тоа е :)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Еднаш у живот сум свирел хармоника, ми се виде прилично тешко. Ај со десната не е нешто комплицирано ама да ги сихронизираш двете раце... Ќе си останем на гитара :)
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
епа ај и ја да си кажам.. :/
свирев 4 години нижо музичко хармоника..пред тоа татко ми дома ме подучуваше...ама баталив и неам чепнато да свирам година ипол и више можда... зуица ми беше проф...знаев и народно нешо а-у..али не се заангажирав и никад сериозно не се посветив...а ке ме бидеше мамата.. :):) па може да кажам дека сум од поискусните хармоникаши тука...бев и на натпревар..свирев интересни дела али... тоа е :)
Хармониката а и општо сите музички инструменти се интересни се додека не почне да ти станува курето и да мислиш на друго. Е после ќе баталиш и хармоника и све,има со што да си играш :)))))))

Еднаш у живот сум свирел хармоника, ми се виде прилично тешко. Ај со десната не е нешто комплицирано ама да ги сихронизираш двете раце... Ќе си останем на гитара :)
А ти свириш гитара со една рака? :vozbud:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
А ти свириш гитара со една рака? :vozbud:
Чекај, различно е ти да свириш хармоника со 2 раце т.е со едната да држиш ритам, со другата соло (тоа е многу тешко) а друго е ти само да трцаш по жици и да фаќаш акорди. Клавијатурата е потежок инструмент од жичаните инструменти.
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
Чекај, различно е ти да свириш хармоника со 2 раце т.е со едната да држиш ритам, со другата соло (тоа е многу тешко) а друго е ти само да трцаш по жици и да фаќаш акорди. Клавијатурата е потежок инструмент од жичаните инструменти.
додај на тоа и различни ритмови и срања премостувања у тактови и ке видш дека да се синхронизираш дур свириш класика барем е тешко.. народното ке си го поткачиш и дрн дрн ке си го научиш...а др е на јавнии часови коа треба све да ти е седено :S
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не можам да најдам оригинален драјвер за камерата што ја имам (од дедо Адам е а цд-то го зафрлив некаде) па снима само видео без звук. Ако сакате да ви пуштам видео од Битола, мој роден крај за глуви :pos2:

Се зезам, ако најдам драјвер или поасална камера ќе имате видео. До тогаш... можам да помагам со совети, ноти и тн (колку што знам).

п.с. прилично лесно е да држиш ритам (т.е. басирањето) на армоника, само сепак треба да знаеш кое копче што функција има (има 120 такви), и да му го земиш редот :)
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Усна хармоника ми е интересна работа, блузерска, ваква обична шознам, свадбарска ствар xD
 

Kajgana Shop

На врв Bottom