Светско првенство во фудбал, 2010 година, Јужна Африка

I

IBIZA SOUND

Гостин
trebase da cekame da dojdat osmina finalnite natprevari pa da gledame odlicen fudbal
volku dobar fudbal odamna ne sum gledal
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
хахаах дресовите на аргентина се исти как она МЗТ - Скопје

МЗТ скопјеее!!! напред!!!
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Судењето е катастрофално засега, незаслужено водство на Аргентина, Мексики падна психолошки и не знам дали ќе можат да се вратат!
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.880
Поени од реакции
16.101
Maксимално ме разочара Росети...го мислев за по асален судија, ама тој бетер и од Ларионда да ти биди :tapp:
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Денеска две катастрофални грешки на судиине....па после Фифа вели дека судењето е на високо ниво.....копиљаци
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Maксимално ме разочара Росети...го мислев за по асален судија, ама тој бетер и од Ларионда да ти биди :tapp:
Не е крив Росети, страничниот судија е виновникот! И денес Ларионда го призна голот на Англија, но страничниот судија го беше кренал знамето дека не е гол!
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Лошата работа кај непризнатиот гол на англија е тоа што помошникот всушност си ја бркаше неговата работа а таа е да се прати претпоследниот играч на одбраната и во тој момент помошникот беше 14 метри раздалечен од тој момент кога топката ја помина гол линијата и неможеше да увиди дали е гол или нее..па по логика очигледно има отидено дека топката откако удри во пречката топна долу и пак во пречката и поради тој факт не го крена знаменцето за гол......тука треба да се доведи веќе технологија со фиксни камери кај головите!:toe:
А за втората случка помошникот направи кардинална грешка...НО работата е тоа што росети можеше да ја поништи одлуката за гол се додека не играта не е започната од центарот односно не е продолжена...тука помошникот има видено на екранот дека направи кардинална грешка и го има информирано росети околу тоа ...росети беше свесен за таа ситуација и остана голем во одлуката што не ја смена иако е грешка...ако случајно ја сменеше одлуката(а имаше право се додека не се продолжи од центар),тогаш афторитетот на судијата е во прашање и користење на екранот од страна на арбитрите не е дозволено.......
Од моја гледна точка само вака се оправдуваат судиите иако оправдување нема за онакви бамалажи:toe:..инаку првиот гол на клосе на натпреварот германија-англија беше во недозволена ситуација но заборавате дека од гол аут,од аут,од корнер,од судиска топка,од противнички играч и кога играчот е во својата половина не се окарактеризира како оффсајд....
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.154
Поени од реакции
7.850
Katasrofa od fudbal do sega !?Zosto toa e taka treba da se zaprasaat od FIFA koj se edna od najgolemite mafii na svetot so obrtoto na pari sto go pravat
Prvo toa sto ja odbraa afrika za domakin e katasrofa vo sekoj pogled od terenot koj e skoro cel vestacki i na sekoj start se ebava i so taa novata topka koj bwe e kako nekoj plasticna sto igraat mali deca se davaa ebi veter golovi potoa ovie gupcite so tie trubite ne mozam poke da gi slusam imam videno prost narod ama ova da ne mu se dozvoli na navivacite da se naviva i samo tie da se slusaat se gubi celata ubavina na fudbalot a najglupavi mi se drugite navivaci od stranstvo(glupaci koj prva pat odat na utakmici i zele i tie duvaat dali duvaat za da se vidat na monitor )
Fudbalot vo grupite bese ziva bruka selski klubovi ke izigraa podobro od ovie jaki reprezentacii a toa najgolem vinovnik e umorot od dolgite prvenstva i igranje sreda nedela i rbot da e ke popusti a ne covek i taktikite bea ebi veter daj gol i posle branise so cest na isklucocite koi bea premalku za edno svetsko prvenstvo
Sudenjeto bese najloso do sega i upropastija najubavite utakmici do sega koi trebase da bidat i mora da stavat ako ne pomos od tv togas uste dvajca sudii kako vo liga evropa sto bese zosto da ne vides vakvi raboti e rezil pa ako se znae deka unistuvas i covecki zivoti so toa ne znam sto da recam osven da se ubijat samite
Komentatorite na MTV pod itno de skoknat od zgradata vo vardar za da go spasat narodot od nivnoto macenje i izivuvanje vrz niv pa posle baraat da se ukinele drugite tv za sme gi gledale niv jas kako golem patriot do sega gledav na nasiata tv ama od vecerva poveke ne gi gledam odnosno en gi slusam zosto dete od 15-16 godini poveke gi znae igraite i statistika da najde na internet od kolku ovie kopucite i sto e najtragicno sekoj eban den mora da slusame za vestite i tie pickite od informativnata programa da gi slusam so nivnite strucni analizi i vo son da naucam koja za koj naviva pa i kap na toa uste ministrite gi nosat eeeeeeeeeeeeee
Ajde da ne macam i jas do sega navivav za argentina i anglija ama posle ova denees ne znam za koj ke bidam amam edno sigurno znam za koj nema da bidam a toa e ke bidam protiv argentina i germanija i ke se nadevam na chile da stigne podaleku
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Четврт Мундијал по ред без допинг

Сите 192 тестови за допинг кои се извршени врз фудбалерите на Светското првенство во Јужна Африка се негативни, објави ФИФА. По првиот круг натпреварување, по случаен избор беа избрани по два играчи од секоја репрезентација, на кои им беа тестирани урината и крвта.
"Ова е четврто Светско првенство без позитивен допинг тест", изјави Јири Дворак, главниот човек на ФИФА за медицински прашања.
Пред почетокот на СП врз фудбалерите биле направени 256 тестови, кои исто така биле негативни.
Планот на ФИФА е да се направат вкупно 512 тестови
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Навивач за Гинис

Откако ќе го изгледа натпреварот помеѓу Чиле и Шпанија, Толани Нгкобо од Јужна Африка ќе влезе во Гинисовата книга на рекорди како човек кој изгледал најмногу фудбалски натпревари на Светското првенство, објавија од Гинис.
29 годишниот навивач во својата татковина е познат и како “најсреќниот навивач“ откако минатата година освоил награда да изгледа 38 натпревари на Светското првенство со платени трошоци за пат.
Нгкобо досега поминал повеќе од 17.000 километри и изгледал повеќе од 3.400 минути фудбал. Тој има всушност изгледано 26 натпревари, но му се бројат само 20 затоа што останатите 6 не ги изгледал според правилата на Гинис кои велат дека мора да ги изгледа сите 90 минути. За задоволување на условите н Гинис, Нгкобо мора да биде на стадионот пред почетното свирење на судијата и не смее да го напушти стадионот додека студијата не свирне за крај.


thulani_ngcobo455.gif
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Одличен фудбал видовме денеска посебно на Аргентина Мексико каде за разлика од другиот меч немаше поништени чисти погодока , и секако тука имаше прекрасен погодок.... Тевез... можеби најубавиот погодок засега ... Хонда и Суарез му држат конкуренција само за најдобар гол засега.
Хајнце сите и СВЕ го маваше денеска дури и камерата хахаха!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom