Светиот Грал

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
trilobite напиша:
Неверојатно е колку некои луѓе можат да си противречат сами на себе.
Гарант има некој латински назив за оваа појава,само не ми текнува сега...
Kako toa sum se protivrechel jas?
 

Steve Vai

Guitar Wizzard
Член од
14 декември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
7
Книгата е стварно добра, типот е голем познавач на симбологијата, но сепак треба да сватите дека сето тоа е една голема измишљотина, добро смислено холивудско сценарио. И ништо повеќе од тоа! Јас лично освен вистинските локации, не верувам во ништо друго што Ден Браун има напишано.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Stefanos_M напиша:
Ako se potpirame na crkvata svetot ke propadne, more moron eden.
Светот неизбежмо ќе пропадне, али некако многу пропаднати ми изгледаја земјите кои ја отфрлија религијата (СССР, СФРЈ, Албанија, Куба, Северна Кореја. Шо му фали на земјите каде религијата е прифатена и кад се почитува, една Италија, Германија, Англија... Бог е на нивна страна?

Stefanos_M напиша:
Crkvata denesna na koja ti pripagas ( da ne se razbereme pogreshno i jas sum pravoslaven hristijanin- ama moite razmislivanja se vo strashna kontradikcija so crkvata) odnosno samoto hristijansktvo poteknuva od paganstvoto, i prashaj koj sakas pop li sto ti gi znam ke ti kaze ako e dovolno pismen.
По што си контрадикторен православец жити се??? Немам зборови на ова изјава.... Не знам оти мислиш дека е толку едноставно и безгрижно да пишуваш за христијанството кога од секој збор просто вреска непознавање на основни работи. Христијанството настана од Јудеизмот а Јудеизмот е монотеистичка вера дури и многу многу построга од Христијанската. То со паганството што си го наслушнал не си го разбрал - тоа е друга тема

Stefanos_M напиша:
A sto vikas za naukata, sigurno ima poveke dokazi deka nastanala zemjata od golemata eksplozija zatoa sto gledame vo drugi galaksi itn kako se sluchivaat tie raboti.
Нема докази - има претпоставка исто толку величенствена како и божјата воља то ест дека материјата на севкупната вселена (непоимливо огромна) биле сконцентрирана во микронска честичка која експлодирала (при кршење на вакум во одреден момент) и никој не можи научно тоа да го докаже ниту да објасни од каде и кој ја создал и таа материја таа прачестица. Некако не можат ни теоретски да стигнат до разумно објаснение. А процес на експлозии во други галаксии се тема на смртта на звздите а не на настанок и до сега не е забележана експлозија туку само остатоци од звездени маси кои експлодирале во минатото, згора на тоа процес во кој една звезда исчезнува во сите фази траи и по неколку милиони години така да не ти верувам дека некој тоа го прати и прави забелешки.

Stefanos_M напиша:
Mnogu e idiotski i neznam kako da go nare4am da kazeme gospod ja sozdade zemjata i kraj.
Попаметно е дека експлодирало нешто, настанал свемирот и крај??? Несреќен случај или така морало да се случи?? и кој ја направил “смесата“ која експлодирала???

Stefanos_M напиша:
A ti od kade znaes deka Isus postoel??? I deka toj ja napishal biblijata? I nigde ne pishuva deka toj ja napishal. Biblijata e pishuvana od lugeto ne od gospod, samo nemozam da svatam deka uste postojat takvi kreteni sto veruvaat deka gospod ja napishal.
Повторно како камбани бијат твоите непознавањата на христијанството.... ај едно кратко напаствије на основните поими кои не ти се јасни ниту некогаш си се обидел да си ги појасниш. Библијата е назив за Светите писма во кои влегуваат Стариот и Новиот завет а пак кои се составени од други книги - Стариот завет од Законите, Историските книги, Книги на Мудроста и Книги на пророците (сите составени од “подкниги“) и кој зборува за времето пред Христа, а Новиот завет од Евангелијата, Писмата (Посланијата) и Откровението. Исус не напишал ниту една од нив ниту тоа се тврди во писмата (дека ги напишал), за Исус е пишувано во новиот завет и тоа животот и делото во Евангелијата како и основите и пораките на христијанството во посланијата на Петар Павле Јован како и откровението или страшниот суд. Значи кретенски е некој да верува дека во библијата пиши дека бог ја напишал. Не, тоа го нема, бог ги вдахнал луѓето кои ги напишале писмата.


Stefanos_M напиша:
A ako e toa za crkvata, nemas pojma kakvi biznisi tera taa. Ako papata nema pari ne znam koj ima... Da ne nemaat sluchajno limuzini i trista zaebancii....
Да слушам папата лудвал со ферари по улиците на ватикан, имал најнова Нокиа 1500 евра и секоја вечер на техно журки одел екстази делел наоколу и пиел шампањ од најскапите! Башка дома Мекинтош лампашко појачало, Накамичи дек со две кристални глави и Аудиофил звучници, плазма телевизор сони и Самсунг најново ДВД...... Ех бре на шо ги троши парите?? жена нема деца нема седи в ватикан до смрт или мисиш пензија ќе оди да ја крцка заштедата.... на одмор да не оди на Сејшели да се капи??


Stefanos_M напиша:
I ne mi pretstaviva problem toa sto ne veruvam vo gospod. Vo princip biblijata kazuva da veruvash vo sebe si a ne vo nekojsi gospod. Taa ima mnogu za filosofiranje vo nea. A ne da ja zemash zdravo za gotovo. I ZA KRAJ JAS SUM SI GOSPOD SAM NA SEBE
Нема врска не си прочитал ниту еден ред од библијата, та затоа и не знаеш што зборуваш
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Stefanos_M напиша:
Pa dobro de...
Fintata bese sto ne mi veruvaa za toj del od knigata, koj re4e deka ne 4itame i drugo?
Очигледно дека твоите познавања се базирани на една обична бљувотина. Да читаше друго, немаше да пишуваш вакви работи.

Stefanos_M напиша:
Ako se potpirame na crkvata svetot ke propadne, more moron eden. Crkvata denesna na koja ti pripagas ( da ne se razbereme pogreshno i jas sum pravoslaven hristijanin- ama moite razmislivanja se vo strashna kontradikcija so crkvata) odnosno samoto hristijansktvo poteknuva od paganstvoto, i prashaj koj sakas pop li sto ti gi znam ke ti kaze ako e dovolno pismen. A paganstvoto poteknuva od tolku odamna koga lugeto ne mozele da si gi objasnat pojavite pa se molele vo reki, ezera i taka nataka za da preziveat. Ete toa e verata.
Поштеди ме!

Stefanos_M напиша:
A sto vikas za naukata, sigurno ima poveke dokazi deka nastanala zemjata od golemata eksplozija zatoa sto gledame vo drugi galaksi itn kako se sluchivaat tie raboti.
Молим те само кажи ми каде тоа си гледал ВО други галаксии како се случуваат „тие работи„?!

Stefanos_M напиша:
Mnogu e idiotski i neznam kako da go nare4am da kazeme gospod ja sozdade zemjata i kraj. Pa ako ne postoele nau4nicite nemase da go rpavime razgovorov denes, odnosno nemase da ima kompjuteri.
Оф, за греота!

Stefanos_M напиша:
A ti od kade znaes deka Isus postoel??? I deka toj ja napishal biblijata? I nigde ne pishuva deka toj ja napishal. Biblijata e pishuvana od lugeto ne od gospod, samo nemozam da svatam deka uste postojat takvi kreteni sto veruvaat deka gospod ja napishal.
А ја не можам да поверувам дека уште постојат такви кретени што пишуваат толкави глупости, да просто не постои таков поим кој може да го измери количеството глупоќа на едно место!

Stefanos_M напиша:
A ako e toa za crkvata, nemas pojma kakvi biznisi tera taa. Ako papata nema pari ne znam koj ima... Da ne nemaat sluchajno limuzini i trista zaebancii....
I ne mi pretstaviva problem toa sto ne veruvam vo gospod. Vo princip biblijata kazuva da veruvash vo sebe si a ne vo nekojsi gospod. Taa ima mnogu za filosofiranje vo nea. A ne da ja zemash zdravo za gotovo. I ZA KRAJ JAS SUM SI GOSPOD SAM NA SEBE
Пошто глеам дека имаш енормно големо библиско познавање, те молам служи се со цитати. Тешко мене да се надевам на бог каков што си ти!
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Vaka ne si ni obiduvam da gi smenam vashite mislenja, zatoa sto o4igledno darvin bil vo pravo koga ja iznesol teorijata za prirodna selekcija. Nemoze sekoj da razmisluva...
Eve samo ke gi prokomentiram vashite mislenja, a za ponatamu mozete vie vo sto sakate da veruvate itn...
1)Nekoj izjavi: teshko mene da se nadevam na bog kakov sto si ti. Jas ne rekov da se nadeva nekoj vo mene, nitu deka sum nekakov bog kako Gospod. Tuku rekov jas sum si bog za samiot sebesi, ne veruvam vo Godpod tuku veruvam vo sebe. Si napishala: gledam kolkavo enormno biblisko poznavanje imas. Pa vo sekoj sluchaj pogolemo od tvoeto, kako sto vidov nemozes da svatish eden obichen iskaz a ne pak tolku filosofska kniga kako biblijata.Tvoite kratki odgovori od tipot: glupavo, ne sakam ni da se raspravam samo ja dokazuvaat tvojata opshta kultura. Koga se veli sluzi se so citati ne znaci samo da gi postavis i da reches- glupavo. Nitu pak da zemesh bilo koj citat i da go prokomentirash kako sto tebe ti odgovara. Zatoa sto toj sto go postavil citatot go postavil vo kontekst na nekoja predhodna misla. Koga rekov za galaksiite, mislev kako nastanuvaat drugi planeti a ne gledam gospod kako gi pravi...
Izjavi za moite poznavanja od literaturata i od drugite sveri deka bile gluposti. Samo bi ti rekol da go prochitash bertnard rasel i ke vidish samo kolku ne znaes. Zatoa najtragichno e koga ne znaes kolku ne znaes.
2) clen na rakovodstvoto:
Si izjavil za nebozni zemji kako sovetskiot sojuz i sfrj. Povtorno vashite plitki poznavanja. Ne velam deka vo odreden period pred nekoj 50 godini vo jugoslavija i rusija ne bila delumno protiv crkvata. No o4igledno nemas nikakvi poznavanja za rusija opsto. Vo moskva se naoga najgolemata pravoslavna crkva vo svetot - Hristos Spasitel. Na samiot crveni ploshtad ima ogromen broj na crkvi pochnuvajki od vnatreshnosta na kremlj pa do vasilija blazenov.
Vtoro vo vrksva so tebe: Hristijanstvoto nastanalo od judizmot. Ti znaes kade nastanal judizmot a kade hristijanstvoto. Hristijanstvoto e celosna kopija na paganskite veri pochnuvajki od oreolite na glavite na svetcite, do voskresnuvanjeto hriistovo, Izilda kako go doi hor ( hristos i deva marija). Likot na gospod e zemen delumno od Zevs.
Da se navratam na naukata: tochno e deka se predpostavki no toa e zatoa sto seushte ne mozeme da si gi objasneme nekoj pojavi odnosno nemame dovolno tehnologija. Koga vo minatoto eden covek rekol za edna kutija vo koja ke mozat da gledaat sto se sluchuva na drugiot kraj na svetot mu se iznasmeale. Prashanjata teoriite kako sakas gi postavuva filosofijata, a potoa naukata se obiduva da gi objasni. Toa sto nemozeme da go objasnime ne znachi deka ne postoi- ima edna takva latinska izreka no chisto se somnevam deka ja znaete.Hahaha.... Isto i muhamed go vdahnal?? kolku sto znam toj bil trgovec i za da ja proshiri svojata mok napravil religija. tocno deka Isus postoel i bil neverojatno vlijatelen covek no bil samo covek. Edno 300 godini podocna ke go proglasat za bozestvo.
Parite vatikan ili papati ne gi toshi za sebe si. Sto ke mu se , ima se sto ke posaka. Gi troshi za razni organizacii sekti i drugi raboti koi ke ja zgolemat negovata mok. Ne velam deka golem del i ne dava na siromasite itn...
Ja imam prochitano biblijata mnogu pati. No najtragichno e sto ti si ja prochital a nishto ne si svatil. Kako sto mnogu ke go prochitaat dostoevski i tolstoj no vistinski ne ja razbrale ni vojna i mir, ni braka karamazovi itn...
Za den braun, samo taka se nametna da zborime za svetiot gralm, jas nikogas ne sum go pochituval nego, nitu pak imam isti razmisluvanja...
Samo go cenam vo ona sto i se protistavi na crkvata.
Ponatamu nemam nikakvi nameri da si go trosham vremeto.
Ima edna izreka : ostaj go, neka umre glup.
 

Infra

Мојот Пастир
Член од
26 ноември 2005
Мислења
141
Поени од реакции
2
Stefanos_M напиша:
1)Nekoj izjavi: teshko mene da se nadevam na bog kakov sto si ti. Jas ne rekov da se nadeva nekoj vo mene, nitu deka sum nekakov bog kako Gospod. Tuku rekov jas sum si bog za samiot sebesi, ne veruvam vo Godpod tuku veruvam vo sebe.
Душо, нели гледаш дека не се разбираме?! Зашто воопшто го спомнуваш поимот „Бог„, ако не мислиш на „Бог„ како „Бог„? Мислиш ли воопшто нешто?!

Stefanos_M напиша:
Si napishala: gledam kolkavo enormno biblisko poznavanje imas. Pa vo sekoj sluchaj pogolemo od tvoeto, kako sto vidov nemozes da svatish eden obichen iskaz a ne pak tolku filosofska kniga kako biblijata.Tvoite kratki odgovori od tipot: glupavo, ne sakam ni da se raspravam samo ja dokazuvaat tvojata opshta kultura.
Што тоа јас не можам да сфатам?! Каков „исказ„, побогу?! А моите одговори се кратки затоа што горенапишаното нема никаква додатна вредност за понатамошно коментирање. И да те коригирам: ништо што сум напишала не било случајно. Каков коментар, таков одговор.


Stefanos_M напиша:
Koga se veli sluzi se so citati ne znaci samo da gi postavis i da reches- glupavo. Nitu pak da zemesh bilo koj citat i da go prokomentirash kako sto tebe ti odgovara. Zatoa sto toj sto go postavil citatot go postavil vo kontekst na nekoja predhodna misla. Koga rekov za galaksiite, mislev kako nastanuvaat drugi planeti a ne gledam gospod kako gi pravi...
Што да ти реплицирам на ова?! Знаеш ли што е тоа библиски цитат? Не мора да ми одговориш.

Stefanos_M напиша:
Izjavi za moite poznavanja od literaturata i od drugite sveri deka bile gluposti. Samo bi ti rekol da go prochitash bertnard rasel i ke vidish samo kolku ne znaes. Zatoa najtragichno e koga ne znaes kolku ne znaes.
Пак грешиш. Никаде не напишав дека си пишувал глупости. Таков збор немам употребено. Знам дека не знам многу работи, но едно знам:
1. Дека има Бог;
2. Дека Тоа не сум јас;

А сега, остани ми со здравје, и нека те води добра мисла. Од мене толку. За сега и за секогаш.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Stefanos_M напиша:
2) clen na rakovodstvoto:
Si izjavil za nebozni zemji kako sovetskiot sojuz i sfrj. Povtorno vashite plitki poznavanja. Ne velam deka vo odreden period pred nekoj 50 godini vo jugoslavija i rusija ne bila delumno protiv crkvata. No o4igledno nemas nikakvi poznavanja za rusija opsto. Vo moskva se naoga najgolemata pravoslavna crkva vo svetot - Hristos Spasitel. Na samiot crveni ploshtad ima ogromen broj na crkvi pochnuvajki od vnatreshnosta na kremlj pa do vasilija blazenov.
У бре стварно треба пополека и одоколу со тебе... значи државите, системите кои ја отфрлиле црквата кои се свртиле против црквата - пропаднале. Шо дека имало најголема црква в Москва, кога за време на комунистите зврела празна и било неподобно да се посетува, значи некако земјите кои се свртиле против бога - пропаднале, или мислиш дек во комунистичка Кореа е рај за живеење, или би избрал повеќе да живееш во Виетнам или Италија. бреее


Stefanos_M напиша:
Vtoro vo vrksva so tebe: Hristijanstvoto nastanalo od judizmot. Ti znaes kade nastanal judizmot a kade hristijanstvoto. Hristijanstvoto e celosna kopija na paganskite veri pochnuvajki od oreolite na glavite na svetcite, do voskresnuvanjeto hriistovo, Izilda kako go doi hor ( hristos i deva marija). Likot na gospod e zemen delumno od Zevs. .
Христијанството настанало од Јудеизмот, од Еврејската верба во еден бог, Исус бил евреин, апостолите биле Евреи, Христијанството настанало и се развивало најпрвин в Израел, за подоцна да се прошири низ светот, најстаратата христијанска заедница била в Ерусалем, она на Петар, Христијанството за своја света книга го има и Еврејскиот стар завет, богот кој во тој стар завед го создал светот, појавата и пророчанствата за доаѓањето на спасителот се напишани во Стариот завет. То дека во некоја паганска религија имало сличности не значи дека е тоа и копирано туку дека бог навистина делувал насекаде од почетокот на светот, само што паганите на тој начин го објаснуваа, воскресението, ореолите се божји дела, или мислиш дека Зеус навистина постоел, или само така старите грци го замислувале бог едниот кој со христијанството и Исус му се преставува на светот во вистинската слика.

Stefanos_M напиша:
Da se navratam na naukata: tochno e deka se predpostavki no toa e zatoa sto seushte ne mozeme da si gi objasneme nekoj pojavi odnosno nemame dovolno tehnologija. Koga vo minatoto eden covek rekol za edna kutija vo koja ke mozat da gledaat sto se sluchuva na drugiot kraj na svetot mu se iznasmeale. Prashanjata teoriite kako sakas gi postavuva filosofijata, a potoa naukata se obiduva da gi objasni. Toa sto nemozeme da go objasnime ne znachi deka ne postoi- ima edna takva latinska izreka no chisto se somnevam deka ja znaete.Hahaha.... .
Се изнасмеја пиле малечко, ако, ако, така растат децата, Знаиш научниците уште не знат што е тоа што го покренува човека, што е тоа душа, карактер, дали можиш да ми кажиш на пример која е хемиската формула на човечкиот карактер, која е атомската тежина на душата . Па еве Њутн законите не важат во вселената, Ајншајновата терорија се покажа како погрешна, луѓето трагаат, ја откриваат природата, и ја бараат силата која го создаде сето тоа, од насмеаното детенце на овој форум, преку цела жива природа , од најситното камче на брегот се до огромниѕте галаксии.... тие го бараат Бог. се обидуваат со математички формули, хемиски експерименти, филозофски размислувања, се бара почетокот и крајот, се бара бог.

Stefanos_M напиша:
Isto i muhamed go vdahnal?? kolku sto znam toj bil trgovec i za da ja proshiri svojata mok napravil religija. tocno deka Isus postoel i bil neverojatno vlijatelen covek no bil samo covek. Edno 300 godini podocna ke go proglasat za bozestvo. .
Исламот ти е познат преку вестите на ЦНН за Ирак, абер немаш ниту имаш било што прочитано околу ниту за исламот, мислиш дека Мухамед а.с. умрел како богат трговец во палата со разработен синџир на продавници?????

Stefanos_M напиша:
Parite vatikan ili papati ne gi toshi za sebe si. Sto ke mu se , ima se sto ke posaka. Gi troshi za razni organizacii sekti i drugi raboti koi ke ja zgolemat negovata mok. Ne velam deka golem del i ne dava na siromasite itn... .
Е бре и тајните книговодствени тетратки на Ватикан ги знаеш... у бре ти ко да прислушкуваш и шо се зборва низ Ватиканските тајни одаи... плановите на папата да го завладее светот.... финансирање на тајни организации ... аман бе ќе испадни уште и дека и Атлантида постои и дека Хитлер се крие в подземен град на северниот пол..... Аман бе полека едно по едно не можам толку шокантни вести да сварам за толку кратко време...

Stefanos_M напиша:
Ja imam prochitano biblijata mnogu pati. No najtragichno e sto ti si ja prochital a nishto ne si svatil. Kako sto mnogu ke go prochitaat dostoevski i tolstoj no vistinski ne ja razbrale ni vojna i mir, ni braka karamazovi itn... .
Не не се лажи сам себе си ниту нас, не ја имаш прочитано библијата, библијата не се чита, не е тоа лектира, можеби си се обидел да прочиташ но не си успеал, затоа што не си можел да ја разбереш, си ја баталил, единствено што знаиш за неа е од некоја жолта штампа или сензациолистички книџиња од типот на Браун, тоа е книга која не допре до тебе, интелектуалноста, длабината на духот и разумот, дијапазонот на познавање на нештата се лесно препознатливи по зборовите, по речникот кој ги користиш, а досега ова што го прочитав... не ми остави впечаток.

Stefanos_M напиша:
Za den braun, samo taka se nametna da zborime za svetiot gralm, jas nikogas ne sum go pochituval nego, nitu pak imam isti razmisluvanja...
Samo go cenam vo ona sto i se protistavi na crkvata.
Ponatamu nemam nikakvi nameri da si go trosham vremeto.
Ima edna izreka : ostaj go, neka umre glup.
Не знам што цркавата толку лошо и зло ти направи, прво религијата ти е нејасна, значи ти не разликуваш православие од католицизмот, зборуваш за догматика која не ја разликуваш од инквизицијата а која беше иструмент на католичката црква а не православната, зборуваш со исто име не знаејќи дека се тоа две различни цркви, велиш дека си православен христијанин спротивен на христијанството и го сакаш ден браун а немаш исто мислење за него, ептен си се испотресол, дај прибери се завземи веќе еднаш став расчисти сам со себе прво што си кој си, гледам имаш премногу нејаснотии и непознаници од сите аспекти на животот али тоа не треба да те прави несреќен, јас сум тука да ти помогнам да ти појаснам, објаснам се она што не ти е јасно а го знам. Затоа можеби е поарно да поставиш прашање и така нешто научиш, а и гледам нешто размислуваш за смртта па ти велам и апелирам , не си глуп - не умирај - те молам!
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Ako se potpirame na crkvata svetot ke propadne, more moron eden. Crkvata denesna na koja ti pripagas ( da ne se razbereme pogreshno i jas sum pravoslaven hristijanin- ama moite razmislivanja se vo strashna kontradikcija so crkvata) odnosno samoto hristijansktvo poteknuva od paganstvoto, i prashaj koj sakas pop li sto ti gi znam ke ti kaze ako e dovolno pismen. A paganstvoto poteknuva od tolku odamna koga lugeto ne mozele da si gi objasnat pojavite pa se molele vo reki, ezera i taka nataka za da preziveat. Ete toa e verata. A sto vikas za naukata, sigurno ima poveke dokazi deka nastanala zemjata od golemata eksplozija zatoa sto gledame vo drugi galaksi itn kako se sluchivaat tie raboti. Mnogu e idiotski i neznam kako da go nare4am da kazeme gospod ja sozdade zemjata i kraj. Pa ako ne postoele nau4nicite nemase da go rpavime razgovorov denes, odnosno nemase da ima kompjuteri. A ti od kade znaes deka Isus postoel??? I deka toj ja napishal biblijata? I nigde ne pishuva deka toj ja napishal. Biblijata e pishuvana od lugeto ne od gospod, samo nemozam da svatam deka uste postojat takvi kreteni sto veruvaat deka gospod ja napishal.
A ako e toa za crkvata, nemas pojma kakvi biznisi tera taa. Ako papata nema pari ne znam koj ima... Da ne nemaat sluchajno limuzini i trista zaebancii....
I ne mi pretstaviva problem toa sto ne veruvam vo gospod. Vo princip biblijata kazuva da veruvash vo sebe si a ne vo nekojsi gospod. Taa ima mnogu za filosofiranje vo nea. A ne da ja zemash zdravo za gotovo. I ZA KRAJ JAS SUM SI GOSPOD SAM NA SEBE

A be ti lud da ne si.Izgleda si.I ne napi6av nikade deka ISUS ja napi6al biblijata....Vo bibilijata ubavo si pi6uva koj 6to napi6al.A toa za popovite ....ne sum imala kontakt so dovolno pamete kako 6to veli6 ti ....od pravoslavnite....a dodeka za katolicite imaaaa i toa mnogu.Sea ne da gi falam na6ive no ....takvo e mislenjeto.I ne me zamaraj so gluposti...na papata ne mu e vazna kolata ami vernicite...samo zavisi od koja strana ti go gleda6...ne sum videla katoli4ki sve6tenk da stoi i da gleda kolku lugjeto t.e. vernicite mu ostaavaat pari i da veli ostaj poveke za posle po edno pivo da pijnam....Nemoj da me svatite gre6no sega....ne sum protiv pravoslavnite naprotiv sum za edinstvo na hristijanite......
Aj ne me zamaraj te molam so glupavi izmislici......
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Zalosno....... Clen na rakovodstvoto, od kaj pa ti znaes sto imam jas prochitano. Ubavo rekov ```gospod``` ne mu dal na sekoj da moze da razmisluva. Ne planiram da se zamaram so бип kako vas

[Едитирано од FortunE: внимавај како се изразуваш.]
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Се познава бе пиле се познава вервај ми.... по речениците кои ги користиш. по она што го пишуваш воопштено и онака одоколу како некој кој нештото го начул или прочитал в весник а не го доразбрал ... тоа ти е како некоја тема по писмена па се гледа кој колку знае кој колк читал и разбрал. Кога ќе го збогатиш речнико со читање ќе видиш и самиот речениците ќе ти добијат на тежина, ќе оддава богат дух, искуство, познавања. Тоа е едноставно а камоли сега да се впуштиме во дискусија за принципите на троиството, неговиот историјат и значение или Аријанизмот и поетиката како инструмент на неговото ширење и одржување. Па немој молим те. Арно велиш не се замарај, затоа што науката е заморна работа.
 

Slash_sk

GN'R zavisnik
Член од
9 мај 2006
Мислења
103
Поени од реакции
3
Svetiot gral e najbaraniot predmet vo istorijata na covestvoto. Vo Kodot na Da Vinci ubave e objasneto deka krstonosnite vojni vsusnost zapocnale zaradi samiot gral. Tka da so samoto toa se dokazuva deka crkvata e Njagolemata MAFIJA vo svetot :je:

Член на раководството напиша:
Се познава бе пиле се познава вервај ми.... по речениците кои ги користиш. по она што го пишуваш воопштено и онака одоколу како некој кој нештото го начул или прочитал в весник а не го доразбрал ... тоа ти е како некоја тема по писмена па се гледа кој колку знае кој колк читал и разбрал. Кога ќе го збогатиш речнико со читање ќе видиш и самиот речениците ќе ти добијат на тежина, ќе оддава богат дух, искуство, познавања. Тоа е едноставно а камоли сега да се впуштиме во дискусија за принципите на троиството, неговиот историјат и значение или Аријанизмот и поетиката како инструмент на неговото ширење и одржување. Па немој молим те. Арно велиш не се замарај, затоа што науката е заморна работа.
abe vidi mozebi procital pa ne razbral ama vazno procital ti ne si ni procital a sakas da komentiras epa nemoze be.....
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Slash_sk напиша:
Svetiot gral e najbaraniot predmet vo istorijata na covestvoto. Vo Kodot na Da Vinci ubave e objasneto deka krstonosnite vojni vsusnost zapocnale zaradi samiot gral. Tka da so samoto toa se dokazuva deka crkvata e Njagolemata MAFIJA vo svetot :je:


abe vidi mozebi procital pa ne razbral ama vazno procital ti ne si ni procital a sakas da komentiras epa nemoze be.....
Је је ами не, саде го барет нинџа опати и специјални единици на чесни сестри - а тој шо ќе го најде ќе го освои купот на куповите... бре да му се невиди кодот на да Винчи е оно за момчето со девојката шо му бегаја на полицајците шо беа лоши?? А ХАри Потер ако го прочиташ кизнај шо се нема да помислиш. Види дете таа книга е во стилот на крими романите, и му носи убај пари на авторот, светиот грал велиш е најбаран и сите го барат а то е доказ дек црквата е мафија?? а тој шо го има светиот грал (што и да е тоа свети грал) шо прајме со него... оти се крие ако го има најмоќното, најбараното нешто, или не е најмочно, шо му праи на гралот, го чува в визба, заклучен, далеку од очите на јавноста, за шо се користи така ... скриен??? Ако стварно сакаш да прочиташ нешто за легендите и прикаската за светиот гралод кој е после со бедни копии и уфрлени заљубени дечко и девојка кој ги бркаат расипаните кардинали од ватикан и полициски специјалци... прочитај ја Свата Крв Свети Грал,која јас ја читав в 1985 (мислам) и која ме бендиса по стилот и начинот на пишењето како и по озбилноста на која и е пријдено во истражувањата.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Члену прав си во поголемиот дел мислењата.
само она со Светиот грал, света крв...Целата книга се базира на „Ако претпоставиме дека 2=3 тогаш логично следи дека...”. Точно е дека се банирани неколку преданија и дека многу работи се штимани. Ама идеата за Исус и христијанството е сила не политичко-документарен филм што трае 2000 години.
Таа црната чавка од документарецот на DaVinci Code Decoded нешто во иронија го споредува Исус како копија на Египетските богови и нивните распетија. Па додаваат порно реторика во целата приказна со Исус. Па „логички” поврзуваат некои работи, а самоиот автор на Света Крв, Свет Грал зборува дека тоа е книга што можеби нема никаква врска со како било и што било.
Кодот на ДаВинчи е убо писание. Стил бонбона. Ама за мене останува авантуристички роман. Всушност многумина се согласиле дека тоа е компилација од неколку книги кои тврдат дека Исус имал дете, дека Ден Браун не врши истражувања туку нарација и фино склопување импресиите добиени од тие книги.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Carlito Brigante напиша:
Члену прав си во поголемиот дел мислењата.
само она со Светиот грал, света крв...Целата книга се базира на „Ако претпоставиме дека 2=3 тогаш логично следи дека...”. Точно е дека се банирани неколку преданија и дека многу работи се штимани. Ама идеата за Исус и христијанството е сила не политичко-документарен филм што трае 2000 години.
Таа црната чавка од документарецот на DaVinci Code Decoded нешто во иронија го споредува Исус како копија на Египетските богови и нивните распетија. Па додаваат порно реторика во целата приказна со Исус. Па „логички” поврзуваат некои работи, а самоиот автор на Света Крв, Свет Грал зборува дека тоа е книга што можеби нема никаква врска со како било и што било.
Кодот на ДаВинчи е убо писание. Стил бонбона. Ама за мене останува авантуристички роман. Всушност многумина се согласиле дека тоа е компилација од неколку книги кои тврдат дека Исус имал дете, дека Ден Браун не врши истражувања туку нарација и фино склопување импресиите добиени од тие книги.
Samo da potsetam deka temata ne bese za Den Braun tuku za svetiot gral... A deka hristijanstvoto e celosna kopija na drugi veri toa e fakt !!!
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Carlito Brigante напиша:
Члену прав си во поголемиот дел мислењата.
само она со Светиот грал, света крв...Целата книга се базира на „Ако претпоставиме дека 2=3 тогаш логично следи дека...”. Точно е дека се банирани неколку преданија и дека многу работи се штимани.
.
Да но на самиот почето се напоменува дека книгата не сака да докаже ништо и дека во извесна мерка шпекулира врз основ на познати факти, али самата тема е професионално и издржано обработена (ББЦ стои зад неа). Мислев во тој контекст на книгата Света крв свети грал, а инаку извиканата Кодот на да Винчи, милсам дека стигнав кога момчето со девојката бегаја од полицијата па ми удри еден флеш бек на Ладламовите крими трилери со нинџи и тука застанав.
ПС
Дали избегаја од полицајците и дали на крајот се зедоја?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom