Светиот Грал

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Svetiot gral, eden od najskapocenite raboti na svetot,
koi od sekogas se obiduvale da go najdat.
Spored legendata e chasata od koja piel Isus, no vo Kodot na Da Vinchi imase interesna teorija deka toj e Marija Magdalena.
Sto znaete i mislite za ovaa tema?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
у кодот на давинчи се збореше дека е всушност тоа света крв, односно исус имал наследник
 
Член од
15 март 2006
Мислења
195
Поени од реакции
1
и ја мислам дека светиот грал е уствари наследникот на исус со марија магдалена
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Vo kodot na da vinci se veli deka maria magdalena e svatiot gral, a ne nivniot naslednik zatoa taa ja nosi krvta, kako chashata so vino koja im ja dal isus na tajnata ve4era...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Stefanos_M напиша:
Vo kodot na da vinci se veli deka maria magdalena e svatiot gral, a ne nivniot naslednik zatoa taa ja nosi krvta, kako chashata so vino koja im ja dal isus na tajnata ve4era...
ај може ке сфатиш вака

светиот грал (на латински незнам како беш зборот) ако се помести една буква на лево испаѓа зборот света крв, а светата крв е наследникот

get it?
 

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
гледајте го филмот ИНДИЈАНА ЏОНС само не знам кој дел беше и ќе дознаете за светиот грал
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Гижо напиша:
ај може ке сфатиш вака

светиот грал (на латински незнам како беш зборот) ако се помести една буква на лево испаѓа зборот света крв, а светата крв е наследникот

get it?
Pa vidis ne si ja svalit knigata, vsushnost site mislat deka chashata e gralot. No toa e zemeno kako metafora, zosto neli im stavil vino isus i rekol pijte od mojata krv. Pa Marija Magdalena e gralot zatoa sto taa ja nosi svetata krv-kako chashata.
P.S ako ne mi veruvash otvori knigata kade sto zborat so toj englezot...
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Stefanos_M напиша:
Pa vidis ne si ja svalit knigata, vsushnost site mislat deka chashata e gralot. No toa e zemeno kako metafora, zosto neli im stavil vino isus i rekol pijte od mojata krv. Pa Marija Magdalena e gralot zatoa sto taa ja nosi svetata krv-kako chashata.
P.S ako ne mi veruvash otvori knigata kade sto zborat so toj englezot...

не сум ја читал книгата туку го гледав документарецот на discovery
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Во книгата пиши дека Марија Магдалена е Тринаесеттиот Апостол, а Светиот Грал е ваљда синот на Исус со неа.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
JeCILaDy напиша:
Во книгата пиши дека Марија Магдалена е Тринаесеттиот Апостол, а Светиот Грал е ваљда синот на Исус со неа.

и ја мислам така, ама држи вода и дефиницијата на Stefanos_M
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Не знам, малце нелогично е.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Ako ne mi veruvate na 256 str gornite 3 reda pro4itajte.
Na srt. 262- Znaete re4e Tibing toa e nagolemata tajna vo istorijata na 4oveshtvoto.Mila moja Marija Magdalena bila Svetiot sad.
Sang real-carska krv e vsushnost deka Isus i Maria Magdalena bile od carska krv, odnosno potomci na Solomon i drg kralevi.Bidejki neli crkvata ja narekla Marija za prostitutka so cel da se skrie toa deka Isus imal potomstvo so nea...
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Легендите, поемите, митот за светиот грал се појавуваат некои 1000 години по смртта на Исус, не се познати ниту се спомнувати во периодите непоредно по Исусовата смрт туку одеднаш ”нештото” тајно, мистериозно и интригантно се јавува мнооогу доцна, и без спрема мене ниту еден цврст доказ ниту во писаниата на раните христијани ниту пак во писанијата на нивните противници и критичари. Сета таа легенда допринесе убај пари да инкасираат некои филмови и книги почнувајќи од Света крв свети грал. Се поставува прашање едно еве и да постои наследник и директен потомок на Исус... со што ќе го докажи.. крштениче од Римско време?? изјава на сведоци дека е вистина наследник??? ќе извади некој пожолтен лист дека пра пра пра пра дедому бил пра пра внук на Марија.... а дека е тој а не некој друг наследник??? било која од овие теории е смешна и недокажлива ниту пак цркавата би имала и најмалку причина да се тревожи за некој кој би тврдел дека е наследникот на Исус.
 
Член од
1 мај 2006
Мислења
371
Поени од реакции
2
Член на раководството напиша:
Легендите, поемите, митот за светиот грал се појавуваат некои 1000 години по смртта на Исус, не се познати ниту се спомнувати во периодите непоредно по Исусовата смрт туку одеднаш ”нештото” тајно, мистериозно и интригантно се јавува мнооогу доцна, и без спрема мене ниту еден цврст доказ ниту во писаниата на раните христијани ниту пак во писанијата на нивните противници и критичари. Сета таа легенда допринесе убај пари да инкасираат некои филмови и книги почнувајќи од Света крв свети грал. Се поставува прашање едно еве и да постои наследник и директен потомок на Исус... со што ќе го докажи.. крштениче од Римско време?? изјава на сведоци дека е вистина наследник??? ќе извади некој пожолтен лист дека пра пра пра пра дедому бил пра пра внук на Марија.... а дека е тој а не некој друг наследник??? било која од овие теории е смешна и недокажлива ниту пак цркавата би имала и најмалку причина да се тревожи за некој кој би тврдел дека е наследникот на Исус.

Ne e vistina toa sto go kazuvas, bidejki site tie raboti bile drzeni vo tajnost od Vatikan (mnogu svestenici stanale ubici po otkrivanjeto naa ovaa misterija se misli pred kodot na Da Vinci), a Da Vinci i nekoi negovi sorabotnici kako sto kazuva vo knigata ne gubele za gabe vreme vo istrazuvanjeto i potragata na Svetiot Gral ako znaele deka toa ne e vistina.:lud:

Poglednete gi slikite Monaliza I Talnata vecera.Mislam ako podlaboko gi gledate i ako mozite da svatite tie dve sliki se nacrtani od Da Vinci za da dokazi nesto sto nemozi so zborovi .No mislam deka i se plasel od Papata(Vatikan):pop::pop::pop::pop:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom