Свадба во амерички стил

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Каква свадба,каков амерички стил.се е тоа кич.После свадбата почнуваат првите распаравии како да се потрошат парите од свадба и други глупости.А организација на истата,да му се :pov:на чоека.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.144
Поени од реакции
2.797
Свадба по Америчко - Западњачки - Австралиски стил е со едно 20 - 25 души. Кај нив нема за поклон носење ни пари во плико, ни бонбоњера, ни пакет со сервис виљушки, лајци, ножој, или сет пајнци... Едноставно идаат со празни раце...

А Балканските свадби се најголемите во светот со едно 300 - 350 души...

Пак во Битолскиот регион јас од каде што потекнувам некои свадби се со 450 - 500 души...

И после свадбата кога ќе заврши во 02.00 часот традицијата во Битола е гостите одма да одат во куќите и кај зетот и кај невестата...
 
F

Flatter

Гостин
Свадба по Америчко - Западњачки - Австралиски стил е со едно 20 - 25 души. Кај нив нема за поклон носење ни пари во плико, ни бонбоњера, ни пакет со сервис виљушки, лајци, ножој, или сет пајнци... Едноставно идаат со празни раце...

А Балканските свадби се најголемите во светот со едно 300 - 350 души...

Пак во Битолскиот регион јас од каде што потекнувам некои свадби се со 450 - 500 души...

И после свадбата кога ќе заврши во 02.00 часот традицијата во Битола е гостите одма да одат во куќите и кај зетот и кај невестата...
Балканските свадби, мора пола град да дојде на свадба :D
После свадба со 300 души од тие што доваѓале на свадба одвај едно здраво дали ќе ти речат.

Родителите одлучуваат за тие ствари.
И секако мора дозвола за свадба од родителите. Пошто секако родителите вадат кредити за своите мали деца од 5000+ евра за свадбата.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.144
Поени од реакции
2.797
Балканските свадби, мора пола град да дојде на свадба :D
После свадба со 300 души од тие што доваѓале на свадба одвај едно здраво дали ќе ти речат.
Целта на Балканските свадби е престижот. Натпревар кој појќе гости ќе собере...

Пример комшијата прави свадба со 350 души. И после неколку месеци другиот комшија прави свадба со 400 души...

Комшијата фрлил 10 огномети, другиот комшија ќе фрли 20...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Повеќе од 100-150 гости ми нема смисла а и нема поента на таков интимен чин да го викаш цело село. Барем мое мислење.

Исто така свадба со старци не се прави, ја имам среќа мојава роднинска страна е малку посаглам во мајндсетот за овој дел па кога сме имале свадби во фамилија, ги пуштале само помладите. Нормално татко мајка, чичко, вујко се тоа ама повеќе од таа возрасна група и секој втор ќе ти доаѓа на свадбена маса и ќе ти коментира те музиката ваква, гласно, онакво, дај пуштете ја Бисер балкански (пример).
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Еден другар правеше свадба во Софија со обезбеден автобуски и авионски превоз и спиење за 100-120 гости. Имаше и повозрасни роднини и од 23:00 часот почна забавна музика, поставија маси, имаше коктели секакви и сите постари се разбегаа по собите, главата ги болела од таква музика и пола маси останаа празни мислиш 2 по полноќ е.

Само со стари не бива и ќе личи како некоја веселба на манастир, а и досадна е ваква свадба. Ако нема млади не вреди да се прави само за старите да се плеткаат во орото. За бројот на гостите зависи некои имаат многу блиски роднини, први братучеди и голем круг на пријатели и другари.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
Зошто да не е изводливо? Само младоженците треба да имаат волја за тоа. Само не би само со високи маси затоа што сигурно ќе има голем број на постари роднини, за нив подобро е ако седат.
по ново сега постарите ги праќаат помладите као да не се мачат они така да ептен поблиските да мора да се тука али би стачело амерички стил на сестра ми свадбата беше нешто такво
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.144
Поени од реакции
2.797
Друга работа во америчко - западњачките свадби нема јадење и пиење колку што сакаш (на нивни трошок - ниту на страната од зетот ниту на страната од невестата). Секоја испиена пијачка и се што ќе изедеш секој си го плаќа самиот...Но ги има ретко некои што ќе дадат пијачка на нивни трошок. - Ама само една и толку.. Останатото сам плаќај си го...

Најчесто тие ги прават свадбите откако ќе им се роди дете. За се да направат на еден трошок и свадбата и првиот роденден...

А ние Балканците тоа го правиме во десет фази.

1. Давање зборот

2. Веридба

3. Па свадбата

4. Првиче

5. Па Младенци на 22 март

6. Годишнина од брак

7. Дома мекици дента ко ќе се роди дете...

8. Молитва ко ќе напрајт шест недели

9. Па посебно крштевка

10. И на крај прв роденден

И потакај имаме Јубилеј 10 годишнина од брак, 20 годишнина, 25 годишнина, 50 годишнина некои сеуште прават...
 
F

Flatter

Гостин
Друга работа во америчко - западњачките свадби нема јадење и пиење колку што сакаш (на нивни трошок - ниту на страната од зетот ниту на страната од невестата). Секоја испиена пијачка и се што ќе изедеш секој си го плаќа самиот...Но ги има ретко некои што ќе дадат пијачка на нивни трошок. - Ама само една и толку.. Останатото сам плаќај си го...

Најчесто тие ги прават свадбите откако ќе им се роди дете. За се да направат на еден трошок и свадбата и првиот роденден...

А ние Балканците тоа го правиме во десет фази.

1. Давање зборот

2. Веридба

3. Па свадбата

4. Првиче

5. Па Младенци на 22 март

6. Годишнина од брак

7. Дома мекици дента ко ќе се роди дете...

8. Молитва ко ќе напрајт шест недели

9. Па посебно крштевка

10. И на крај прв роденден

И потакај имаме Јубилеј 10 годишнина од брак, 20 годишнина, 25 годишнина, 50 годишнина некои сеуште прават...
Дури 10 пати, а јас се чудам зошто толку има сиромашен народот што не им се работи... Со толку празници и толку слави логично е зошто сме сиромашен народ.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Кај нас ептен се претерува со свадбите. Разбирам традиција и се’ тоа ама свадбите со сите адети траат по цела недела. Па згора на тоа се канат по 300 и кусур гости. Од роднини и пријатели па се’ до колеги на свекорот и свекрвата кои младенците не ги ни познаваат.

Ако некој ден правам свадба би сакал што е можно повеќе да излезам од тие клишеа. Да нема многу гости и главно да се гледа помладите да си поминат поубаво а не старите баби и дедовци. Ако јас се прашувам не би ни ангажирал некоја од свадбените групи кои свират едно па исто. Подобро би викнал бенд што ќе свири музика што ми прави ќеф мене и на најблиските другари. Ама нормално, се прашува за тоа и другата половина.

Инаку еднаш бев на една таква свадба, кај една колешка од фирмата во која работев тогаш. Мажот и и неговите другари беа закоравени металци и рокери. Па освен првата половина на свадбата, каде се направи чест на постарите па се изиграа неколку ора, другото беше како рок свирка. Па дури имаше и шутка а зетот кршеше гитара. :)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.973
Свадбите во амерички стил се бетер замаранција од нашиве, само што пократко може траат. :D

Повеќе од матично и евентуално ручек/вечера со најблиски, под тоа сметам фамилија од прв ред сосе поблиски другарки/другари, не планирам да изведувам. Дури и второво е евентуално, ако почнат да мрчат, може и тоа да го нема.
Разбирам овие што им се платени свадбите од мајките и татковците да им прават кејф на нивните пошто секако немаат збор во тоа, али јас колку што иам би си дозволила, и нормално ако сакам.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.012
Поени од реакции
9.695
Претераа веќе со тие свадби во Амерички стил, ич не ги сакам:vozbud:

Абе дајте наши прекрасни кола да разиграме, душа да ти се отвори:oleee:

Еве, баш ја начекав на нетов оваа српска свадба, па си цупкам со нозе:pijanco::roker:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=K97n8bvlPMY
 
Ф

Флеш

Гостин
Претераа веќе со тие свадби во Амерички стил, ич не ги сакам:vozbud:

Абе дајте наши прекрасни кола да разиграме, душа да ти се отвори:oleee:

Еве, баш ја начекав на нетов оваа српска свадба, па си цупкам со нозе:pijanco::roker:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=K97n8bvlPMY
А пак у 99,9% случаеви, идеш на македонски свадби кај лупаат српска музика често .... Братучетка прва праи свадба,запнала српска музика .... Пу ти ибам црпката .... Среќа имам вујче од Источна Македонија. Овчар и козар занимање. Чист мак. националист. Му барам песни,чисто македонско ЦД. 217 песни компилација .... Оваа најомилена ми е ..... Коа ја пушти ја .... 100000чееее бате .....

 

Kajgana Shop

На врв Bottom