Сателитска технологија (SkyStar, Sat TV, Sat Internet, итн.)

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Nego nekoj sto ima sky star 2 neka vidi dali moze antena od kabelska da se ukluci i da se gleda kabelska
 
Член од
3 февруари 2006
Мислења
131
Поени од реакции
7
Jane напиша:
Pretpostavuvam deka kabelskiot ti e 512kbps. Znaci ti so 512kbps im prakas (upload-iras) na kajgana deka go sakas toa i toa klipce, i kajgana klipceto ti go praka (go download-iras) preku satelitskiot internet odnosno so negovata brzina. Ako ima brzina od 1mbps go download-iras so 1024/8=128kilobajti vo sekunda. A toa sto go prakas (da im kazes koj klip ili koj strana da ti ja otvori) e premnogu mala kolicina mozebi i pomala od 1KB taka da i so ISDN(64 kilobita per second(8KB)) bi idelo super a kabelski samo za upload i ne ti treba tolku brz osven koga prakas po e-mail nekoja golema slika ili pesna ili klip. Vo svetot obicno koristat dial-up posto e besplaten i e pokvaliteten od nasiot dial-up.
Fala za informacijata, stvarno toa sakav da go slusnam, pa posle ova odluciv da kupam sky star! :je: Inace kabelskiot ne da mi e spor tuku katastrofa mi e, ama nema vrska posto jas sum download maniac, pa sigurno ke kupam sky star. Inace so koja brzina normalno odi download preku sky? Koja moze da bide najbrza a koja najbavna brzina? :icon_lol: Thanx again
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Imas najrazlicni paketi. Makedonskive provajderi (preprodavaat internet od nekoj stranski provajder) nudat skapi ceni i mali brzini 0.5-1mbps a pobrzite se mnogu skapi. Brzinive se golemi za nas no vo sporedba so moznostite na satelitskiot internet ovie brzini se mnogu mali. Baraj na google i ke najdes provajderi koi nudat i nekolku megabita vo sekunda za ne mnogu skapi ceni. No problemot e sto e ednonasocen i treba da plakas i drug internet za upload.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
zavisnik^ напиша:
Fala za informacijata, stvarno toa sakav da go slusnam, pa posle ova odluciv da kupam sky star! :je: Inace kabelskiot ne da mi e spor tuku katastrofa mi e, ama nema vrska posto jas sum download maniac, pa sigurno ke kupam sky star. Inace so koja brzina normalno odi download preku sky? Koja moze da bide najbrza a koja najbavna brzina? :icon_lol: Thanx again
Јас како што те разбрав тебе те интересира до која брзина можеш да download-ираш преку SkyStar картички. SkyStar технички е ограничена до 2 mbps додека SkyStar 2 е до 42 mbps, е сега кој сателитски сервис која брзина ти ја нудат тоа зависи. Инаку чисто информативно да знаеш SkyStar e права DVB картичка додека SkyStar 2 е мрежна картичка.
 
Член од
3 февруари 2006
Мислења
131
Поени од реакции
7
Mislam deka ne razbiram. Vaka sega, jas koristam kabelski internet (toj ke mi sluzi za upload koga ke kupam sky star2, a inace toj mi e mnogu baven), a sky star 2 ke mi koristi za download (na primer za torrent filmovi). Dali toa odi taka? Ve molam objasnete podetalno
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Вака сега да разграничиме некои работи. SkyStar 1 има техничка можност да прима податоци односно интернет со брзина до 2 mbps додека SkyStar 2 може да прима податоци односно интернет до 42 mbps. Е сега ти дома со која брзина ќе сурфаш/download-ираш преку сателитски интернет зависи на која брзина и преку кој провајдер си се претплатил. Пример купуваш пакет од некој си провајдер каде што ти даваат брзина до 8 mbps доколку дома имаш SkyStar 1 бидејќи тој е технички ограничен до 2 mbps максималната брзина што ќе ја достигнеш е 2 mbps на пакет од 8 mbps, а доколку имаш SkyStar 2 ќе достигнува максималната брзина до 8 mbps. Е сега ти ако си купиш пакет со брзина до 512 kbps и на SkyStar 1 и на SkyStar 2 Ќе ја достигнуваш таа брзина. Се надевам дека ти е појасно сега.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Прашање до vardarce
Која е разликата помеѓу skystar 1 и skystar 2 освен во брзината како што спомна едната до 2 а другата до 42. На интернет видов дека skystar 1 е поскапа. Зошто кога е послаба?
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Како што кажав SkyStar 1 е права DVB картичка додека SkyStar 2 e мрежна картика. Предноста е во тоа што SkyStar 1 има на нејзе интегрирано MPEG2 чип за декодирање на телевизиските канали и може слободно да работи на некој си P2 на 300 MHz. Додека сите тие работи SkyStar 2 ги прави софтверски затоа е многу позахтевна и претежно е наменета за Data Streaming што незначи дека не се користи за гледање. на телевизиски канали. Инаку има верзии на SkyStar 1 со CI (common interface) за ставање на CI модули и картички за пратење на кодирани канали.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Прашање до vardarce
Што е разликата помеѓу skystar 1 и skystar 2 освентоа што едната има брззина 2 а другат 42 мегабита. На интернет прочитев дека skystar 1 е поскапа. Зошто е така кога е послаба???
 
Член од
3 февруари 2006
Мислења
131
Поени од реакции
7
vardarce vaka sega, jas imam kabelski internet od 128kbps sto e mnogu baven ( 5 kilobajti vo sekunda). Sega ako stavam sky star2 so koja brzina ke moze da downloadiram?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Kako prvo 128 kbps ne se 5 kilobajti vo sekund tuku 128/8=16 kilobajti vo sekunda.
Znaci uste ednas ke kazam kabelskiot internet ti e za upload koj go koristis koga prakas e-mail, koga prakas postovi na forumov, koga mircas, koga otvaras stranici i koga treba da pocnes da downloadiras nesto od nekoja internet stranica. Go pisuvas URL-to i so kabelskiot internet go prakas za da oni pocnat da ti go prakaat fajlot sto go baras (film pesna slika igra...). URL-to sto im go prakas zafaka premnogu malku i ako kabelskiot ti e 128 togas e super. Stom ke pocne da se siminja filmot mozes i da go isklucis kabelskiot zosto ne ti e potreben za download ti ustvari downloadiras preku satelitskiot so negovata brzina (nekolku megabita vo sekunda ili kolku i da e).
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Eve ti slika sematski kako raboti satelitskiot internet





Se nadevam deka ova ke pomogne, ako ne slobodno prasaj se sto ti e nejasno kolku znam ke ti pomognam!:je:
:kajg:
 
Член од
3 февруари 2006
Мислења
131
Поени од реакции
7
Ufff aj uste dve tri prasanja pls :) . Znaci sega jas downloadiram video od kajgana na primer www.kajgana.com/interesnividea.mpg i toj download ide preku sky star2? Ok super mi objasnuvas fala ti. A za da e se gotovo koga ke ja instaliras sky star2 karticata samo treba da ja uklucis antenata od satelitskata na sky ot i tolku? Posle se e gotovo?
I uste nesto. Znam deka 128 kbps e 16 kilobajti megutoa za zal maksimum do 5-6 kilobajti mi ide download na kabelskiot.
Pozdrav
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Гледам дека некои работи не ти се јасни затоа сега убаво ќе ти ги објаснам и се надевам дека ќе разбереш.

Пример ти имаш земјен (terrestrial) интернет, а тоа е твојот веќе постоечки кабловски интернет што ти го нуди твојот кабловски оператор. Ти не си задоволен од брзината на кабловскиот интернет и сакаш да го "појачаш" тогаш што правиш, одиш кај некој сателитски провајдер дали во нашата држава или во странство и си купуваш некој вид на пакет (цената на пакетите зависи од брзината и провајдерите). Дома монтираш сателитска опрема од која таа опрема мора да се состои од сателитска антена, LNB конвертор (се монтира на предниот дел на антената) и SkyStar 2 картичка која е еден вид на ресивер за компјутер. Кога се е тоа наместено го инсталираш специјалниот софтвер што го имаш добиено од сателитскиот интернет провајдер и ги правиш потребните подесувања. Бидејќи скоро ако не и сите сателитски провајдери што го даваат софтверот работи преку proxy сервер ќе мора сите апликации (Internet Explorer, Mozilla итн.) да направиш да работат преку тој proxy сервер. Значи ако пак не ти е јасно кабловскиот интернет се користи за upload односно испраќање на информациите додека сателитскиот интернет се користи за download односно примање на информациите, тоа е еден вид на круг и можеш подобро да го разбереш ако ги видиш убаво погорните слики што се поставени. Инаку едно да знаеш сателитскиот интернет односно еднонасочниот сателитски интернет (само download) не е бесплатен туку се плаќа и тој, што значи ќе си плаќаш во каблоската за кабловскиот интернет и ќе си плаќаш кај сателитискиот провајдер за сателитскиот интернет.

Се надевам дека ти е појасно сега!
 
Член од
3 февруари 2006
Мислења
131
Поени од реакции
7
Da. sega se e jasno vardarce. Megutoa zosto moram da stavam i satelitski internet? Neli kabelskiot e dovolen za upload, a sky starot za download otkako ke se instalira? Toa me buni mnogu. Okolu toa mi e celata rabota. Inace objasnuvanjeto ti e perfektno. Blagodaram.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom