Сатанизам

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.584
Поени од реакции
11.597
Реален феномен НЕ е се што има практична примена.Таа дефиниција за реален феномен е твоја.
Темава пак замина...
Ти сакаш да се докажуваш дали постои или не ѓаол. Постои и не постои е одговорот.

Таа дефиниција претходно е моја и вистински научник дава вистински толкувања секогаш(се мисли да избегнува да дава толкувања кои нему му се допадливи иако не се точни)! Исто така ако функционира а ти не знаеш како, јас велам научи и имај пракса и искуство, ако имаш волја нормално. Јогата нема врска со верување, има врска со пракса и работа врз самиот себе си. Ако практикуваш јога заради добро чувтсво, земи си дрога, не се мачи. Кои глупости значи, да не знае човек од каде да почне да те поправа...

Премногу си читал ти, а малку си работел барајќи учење кое ќе ти легне на душата најдобро. Се си направил турли-тава и сега си „тврдокорен“ атеистички расположен скептик. Ми се допаѓа тоа, само почни да имаш пракса во она во кое се сомневаш. И сомневај се и во самото сомневање кога веќе се сомневаш ;)

Очекуваш да ти дадам докази? Па види што му напишав на Боди во врска за тоа... Ако се дадат докази и ти еден ден пробаш да сработиш нешто, твојот ум секогаш ќе ти ги лажира ефектите што треба да ги добиеш (умот е многу мрзливо нешто, постојано бега од работа) и ќе ги имаш тие пласибо ефекти, и наместо реално да работиш твојот ум ќе те зеза и ќе фантазираш недобивајќи ништо од сета работа... Ќе биде како што ти напиша во твојот пост.

Мораш сам... тоа е целиот муабет. Ти зборуваш дека ова не е вистина она е лага ова е тоа а не си пробал ништо од тоа. Она не постои ова не постои... само машините постојат за тебе. За мене се постои. И курвите во Амстердам постојат иако сум ги видел само на ТВ.
Бараш причина-последица а по муабетот не знаеш ни што бараш на темава... ако не ти е реално постоењето на ентитети како демони, астрални ентитети, леприкони тука никој ништо не може. Едноставен одговор е: да не постојат Бејкон и мирна глава.

Хептаграм не верува во ништо. Верувањето е за оние кои не знаат. Ти веруваш дека не постојат астрални ентитети, веруваш дека не постојат демони, чакри, нади, пингала, шушумна, лева патека, десна патека и слично... а веруваш во психологија како работи умот. Но јас ти викам дознај, не барај доказ од други.
Јас се што сакам пробувам и постојано се усовршувам.
Некои работи не се учат од читање книги.

П.С. факторите кои влијаат на мене НЕ се само од психолошки карактер(ако е само тоа, реков подобро ќе земам супстанции отколку да се мачи човек со разни пракси и школи). Ако мислиш дека умот игра голема улога во јогата... ќе мора да учиш малку поеќе за умот и неговата ограниченост во одредени пракси. Не може да се добие ништо реално од праксите ако не се помине умот и неговата „логика“. Бааги не си запознаен со темиве нели?

П.П.С. Вистински научник има пракса. Бејкон, биди научник за вакви теми, имај пракса, онака само ќе дрдориме до бесвест и назад. ;)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Да.. Joy of Satan.. али незнам кај сте го нашле на српски/хрваткси.

Значи вие ова го сваќате на шала? Имам изведено 6 ритуали за.. да ги наречеме 4 несакани личности.. 2ца од нив се на операција(на едниот слепо црево му нашле, на другиот жолчката му пукнала) другите 2ца се ментално/психички повредени( едниот блага шизофренија , на другиот тешка психоза, гледал мртви луѓе и има 1 обид за самоубиство) ;)

Во право си овде, најважно е колку имаш воља за твојата намера во ритуалот.
Те предизвикувам официјално пред цел форум, мене да ми направиш нешто, еве сведок да бидам, да те потврдам дека си тоа што се правишп дека си, а не некое напалено средношколче кое нема поима што да прави со животот, па ете, за да биде различен по секоја цена, или "кул", да се занимава со глупости на кило.

Тоа како прво.

Како второ, ми се гади што дишам ист воздух со будала ко тебе, која мисли дека има контрола врз животтите на другите (и што е полошо, доколку би ја имал стварно, ќе ги направел истите работи). Смрдежи такви кои наместо како што треба да си ги средат проблемите (почнувајчи со личните, психолошки), си ги решаваат со други, на други начини.
--- надополнето: 30 април 2012 во 03:45 ---
АХАХАХАХХХАХАХХАХАХАХЊАХХАХАХАХАХХАХАХХХАЈАХХАХА
Значи стварно неможам да поверувам дека сите наседнавте.
Прво јас не сум сатанист, јас сум атеист.. гледав дека на форумов за сатанисти немаше пишувано од 20 март некаде па викам дај да ги расположам малку кајганџиивие :D и така прочитав нешто на joyofsatan.org и еве постирав..
Батка ептен си погрешил, слурам Рап и ХипХоп
не бе брат.. си имам женска.. 1 година одиме заедно веќе..
О, уау, кое изненадување, каков пресврт на настаните ...

Дури ме зааеба да напишам пост каков што напишав. Ептен си одличен.

Да не те провереа упатените на темава, ќе тераше уште а?
--- надополнето: 30 април 2012 во 03:47 ---
па да бе...:) Имаше уствари еден период кога бев многу ствари....христијанин ама онака озбилен и фанатичен, сатанист, скиентолог, послем бев убеден дека се е матрикс, па медитирав и идев на консултации кај Пане Андов уредникот на шесто сетило....на крај станав скептик и атеист :P

бар сум искрен, пола ми се прашта:unsure:
Што да очекуваме следно од тебе? Доста добар случај си за multiple personality disorder.
 
D

Daedalus

Гостин
ова го напиша пред неколку дена
http://forum.kajgana.com/threads/Манипулација-со-нашите-умови.40868/page-2
Во ред. После ова, веќе немам намера да те цитирам. Нити ќе одговарам на твои цитирања. Слободно терај како што си убеден.
а сега го пишуваш ова
Што да очекуваме следно од тебе? Доста добар случај си за multiple personality disorder.
изглеа тоа важи за тебе....дали не можеше да одолееш на твојот нагон да ми докажеш дека си во право? Па така што финтата дека не ми праиш муабет не ти упали, па мораше па да ме цитираш????? Хаха, лажго низаеден, лошо момче...

Од друга страна, multiple personality disorder не е никако поврзано со менување на ставови и верувања.....тоа е исто ко да ти кажам дека веруваш во паранормалното затоа што си геј..(немам ништо против гејови, ова е пример само). Со тоа што употребуваш одредена психофизичка дисфункција како начин за навредување на некој со кој дебатираш, покажува, извини вака, дека си сељак.ако ме разбираш...ме разбираш? Не....
Утре можда ќе посвоиш дете со таква болест. Дали тогаш ќе ги нарекуваш така форумџиите со кои ќе дебатираш?

Патем тоа "очекуваме", при што пробуваш да ја постигнеш илузијата дека сте мн луѓе, нема да докаже дека си во право на никаков начин...тапа финта

ако имаш нешто лично да збориш со мене, ова не е темата...
така што од сега натаму ја ќе ги игнорирам твоите постови, за да не избиваат расправии кои се нерелевантни на темата на дискусија

Ова важи за сите што на ваков педерски начин ќе пробаат да докажат дека имаат голем пенис, и животот им е поинтересен кога провоцираат, неголи да изнесат конкретни аргументи...

Ја си изнесов мој став, кој е развиен како резултат на тоа што сум го видел, верувал и научил. А такви потсмевања и ад хоминеми, покажуваат за твојата потреба да ја ПОБЕДИШ дебатата а не да дискутираш за конкретна тема. Луѓе што дискутираат за темата, зборат за темата, луѓе како тебе што напаѓаат други луѓе дискутираат затоа што имаат потреба да го испукаат својот револт кој се јавува како последица од тонот комплекси кои се резултат на тоа што те закачале во школо...:)

пози4
--- надополнето: 30 април 2012 во 10:46 ---
Поентата за заедничкото искуство беше за докажување или разбирање на некој феномен, а не за релевантноста за неговото постоење.

П.С. Црвениот болд е само претпоставка, неможе да се докаже. ;)
постоењето на виножитото е или реално или не, независно од нашата претпоставка или постоење...Ако не сме способни да го анализираме не можеме да го докажеме или побиеме за што си во право....:)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Глупав или ΙQ помало од бла бла....се епитети кој може да ти ги даде секој кој го има тоа мислење за тебе, без разлика на тоа колку години има. Не постои закон кој може да забрани употребување на накои изрази, ако си помлад или постар. Као забрането употребување на зборови како глупав и слично за лица изнад 40 год. :P Ко второ, ти почна со етикетирање у стилот...еј ти бивш сатанист/скиентолог, ти го переле мозокот, дури и на другите теми како Ајк и слично без никако да те навредам. Секако затоа што си пишал такви коментари кои се нерелевантни на темата на дискусија, си ми остаил впечаток ко тип со мала интелигенција, без способност да дебатира за конкретниот топик и почнува да меша баби и жаби...
Tи сам рече дека си бивш .... тоа што си бил, да не набројувам, многу е. :)
Фали уште од метал(претпоставка ти останало од сатанизмот) да си преминал на рап.
Се чудам само која ќе биде следната твоја преокупација :pos:
П.С. да се насмееме малку бе, не е на одмет.
 
D

Daedalus

Гостин
Tи сам рече дека си бивш .... тоа што си бил, да не набројувам, многу е. :)
Фали уште од метал(претпоставка ти останало од сатанизмот) да си преминал на рап.
Се чудам само која ќе биде следната твоја преокупација :pos:
П.С. да се насмееме малку бе, не е на одмет.
прочитај погоре постот....Ако сакаш да се смееме, иди на чек дис аут ќе се зезаме:tapp: :cool:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
прочитај погоре постот....Ако сакаш да се смееме, иди на чек дис аут ќе се зезаме:tapp: :cool:
Кај сакам ќе се заебавам, тоа и не е до содржината....повеќе е до стилот.;)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
постоењето на виножитото е или реално или не, независно од нашата претпоставка или постоење...Ако не сме способни да го анализираме не можеме да го докажеме или побиеме за што си во право....:)
Не се слагам дека реалноста функционира на тој начин - или е, или не е. Пробај да го дефинираш електронот или како честичка или како бран, независно од нашите претпоставки и перцепција, па ќе сватиш за што ти зборувам. :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Сланината нешто кисела сабајлечки :) ....

Ајде, ајде, не те дираме.
 
D

Daedalus

Гостин
Кај сакам ќе се заебавам, тоа и не е до содржината....повеќе е до стилот.;)
и тоа што викаш:P
--- надополнето: 30 април 2012 во 18:37 ---
Не се слагам дека реалноста функционира на тој начин - или е, или не е. Пробај да го дефинираш електронот или како честичка или како бран, независно од нашите претпоставки и перцепција, па ќе сватиш за што ти зборувам. :)

појавите во микро космосот не треба да се мешаат со појавите во макро космосот кој се покорува на њутновата физика...Дури и појавите во микро космосот на квантно ниво како принципот на Хајзенберг, или double slit појавата, постои шанса да имаат паралакса при набљудувањето на истите. Затоа што на квантно ниво, честички како фотонот имаат влијание на честиците слични на нив, постои шанса стигањето на светлината да влијае на функцијата на тие честички. Не го оспорувам моменталниот приказ за микро светот како нерелевантен, каде што појавата е зависна од тој што ја набљудува, но за макро светот, тие правила не важат.
Овој феномен е честопати дискутиран во физиката...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
појавите во микро космосот не треба да се мешаат со појавите во макро космосот кој се покорува на њутновата физика...Дури и појавите во микро космосот на квантно ниво како принципот на Хајзенберг, или double slit појавата, постои шанса да имаат паралакса при набљудувањето на истите. Затоа што на квантно ниво, честички како фотонот имаат влијание на честиците слични на нив, постои шанса стигањето на светлината да влијае на функцијата на тие честички. Не го оспорувам моменталниот приказ за микро светот како нерелевантен, каде што појавата е зависна од тој што ја набљудува, но за макро светот, тие правила не важат.
Овој феномен е честопати дискутиран во физиката...
Грешка си друже дека за макрокосмосот тие правила неважат. Земи го како пример времето кое е неизбежен сегмент на реалноста! Тоа не е фиксно и неменливо, туку релативно. Ако во истиот пример за начинот на кој функционира реалноста (или е, или не е) наместо квантната недетерминираност, го земеме времето, ќе видиме дека неможеш да кажеш дека еден настан тече или за толку или за толку време, независно од нашата поставеност и перцепција кон истиот.
Њутновата физика се "руши" подеднакво на ист начин како и кај микрокосмосот кога се во прашање и феномени од макрокосмичка природа, како на пример црните дупки.
 
D

Daedalus

Гостин
Грешка си друже дека за макрокосмосот тие правила неважат. Земи го како пример времето кое е неизбежен сегмент на реалноста! Тоа не е фиксно и неменливо, туку релативно. Ако во истиот пример за начинот на кој функционира реалноста (или е, или не е) наместо квантната недетерминираност, го земеме времето, ќе видиме дека неможеш да кажеш дека еден настан тече или за толку или за толку време, независно од нашата поставеност и перцепција кон истиот.
Њутновата физика се "руши" подеднакво на ист начин како и кај микрокосмосот кога се во прашање и феномени од макрокосмичка природа, како на пример црните дупки.
Њутновата физика, е физиката која се занимава со обработувањето на работите во макро космосот. Исто е и со теоријата на релативитет која е еден вид надополнување на њутновата физика. И двете се различни од квантната механика, но се компатибилни меѓусебно, што значи дека њутновата физика не е контрадикторна на теоријата на релативитет за разлика на тоа што и двете се контрадикторни на квантната механика.Сеуште не постои унифицирана теорија која ќе ги спои квантната механика со њутновата "физика" и теоријата на релативитет.

Тоа што се случува во црната дупка е независно од нашето набљудување на истото, за разлика од микро појавите кадешто набљудувањето игра улога во тоа што се случува како феномен.

Времето во теоријата на релативитет, физички е независно од способноста за набљудување. Зависно е од величини како брзина и релативност на простор. Рецимо, ако ти се движиш со Х километри на час во една насока, а ја се движам со У километри/час спротивно од тебе, разликата во времето кое ке помине за мене и за тебе, е иста без разлика на тоа дали јас и ти сме луѓе со способност за набљудување или камења. Така што факторот на набљудување и тоа дали јас и ти сме комплексни и интелигентни суштества или мравки или пак камења не игра никаква улога во тоа колку ќе поминува времето за мене и колку за тебе..
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Њутновата физика, е физиката која се занимава со обработувањето на работите во макро космосот. Исто е и со теоријата на релативитет која е еден вид надополнување на њутновата физика. И двете се различни од квантната механика, но се компатибилни меѓусебно, што значи дека њутновата физика не е контрадикторна на теоријата на релативитет за разлика на тоа што и двете се контрадикторни на квантната механика.Сеуште не постои унифицирана теорија која ќе ги спои квантната механика со њутновата "физика" и теоријата на релативитет.
Ако продолжиме ќе отидеме ептен офтопик, затоа ќе ја потенцирам само поентата на која и првично не се согласив со неа, а тоа е дека реалноста функционира на прицип "или е или не е". Болдот во овој цитат, го докажува токму спротивното, дека реалноста е далеку од предвидлива и тврдењето дека работите се онакви какви што се без разлика дали постојат свесни ентитети кој ги перцепираат, е наивна претпоставка која никогаш нема да може да се докаже.
Еден од најголемите научници и физичари, еден од основоположниците на квантната механика - Макс Планк во врска со твоиве тврдења го изјавил следново:

All matter originates and exists only by virtue of a force... We must assume behind this force the existence of a conscious and intelligent Mind. This Mind is the matrix of all matter.

Така што факторот на набљудување и тоа дали јас и ти сме комплексни и интелигентни суштества или мравки или пак камења не игра никаква улога во тоа колку ќе поминува времето за мене и колку за тебе..
Факторот на набљудување итекако игра огромна улога кога е во прашање реалноста, без постоење на свесен набљудувач, никогаш неможеш да тврдиш дали нештата ќе бидат онакви какви што се без да бидат набљудувани - контемплирани, се останато се шпекулации и предпоставки. Од она што го покажуваат експериментите како "double slit experiment" може да се заклучи баш спротивното - дека нештата (материјата), без свест која ќе ги перцепира, постојат само како бран - потенцијал.
Повели уште еден цитат од Макс Планк, во контекст на моите тврдења:

Science cannot solve the ultimate mystery of nature. And that is because, in the last analysis, we ourselves are a part of the mystery that we are trying to solve.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
SATANA vo prevod znaci: "Toj sto znae!"
Ако го земеш како критериум толкувањето на "Joy of Satan" тогаш според нив еве зошто значи тоа:

"Satnam" and "Sa Ta Na Ma" are sacred mantras used in kundalini (serpent) meditation. The five primal sounds in Ancient Sanskrit, one of the oldest known languages are "SA-TA-NA-MA." "Sa" means infinity; Ta means life; Na means death; and Ma means rebirth. All variations of the name "SATAN" mean TRUTH in Sanskrit, which is one of the world's oldest and most ancient of languages.
http://www.angelfire.com/empire/serpentis666/Name_of_Satan.html

Инаку Сатана потекнува од хебрејскиот и значи обвинувач.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Инаку Сатана потекнува од хебрејскиот и значи обвинувач.
Така некако. Обвинувач, или подобро тужител. Некаде се преведува и како противник. Интересно е што во почетокот, според некои библиолози, Сатана не било лично име, туку упатувало на одредена ангелска должност, во случајов, должност на тужибаба (во книгата за Јоб нема конфликт меѓу Бог и ха-сатан, тие се кладат каков човек е Јоб, колку е благодарен и колку срања може да издржи а да не се изрезили пред Господа). Дури подоцна, Сатана станува лично име за архидемонот или за паднатиот архангел (херувим, серафим...).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom