Самодоверба

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
ееј до пред некоја година ич немав..сега напреднав, животот на се ќе те научи :toe: али сепак ја имам во мала доза и не во секој поглед
 

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
ima momenti koga voopsto nemam samodoverba...celiot zivot tragam po nea.cel zivot sakam da imam pogolema samodoverba odkolku sea no so tekot na vremeto kje ja najdam...(SE NADEVAM)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
koga go prasale eden Britanec, potocno anglicanec da li si gord sto si anglicenec. on rekol pa kako ne sum gord sto sum anglicanec, a sto ke bese da se rodev vo Grcija?
Znaci nie sme del od eden mal i star narod makedonski, no da se gordeeme sto pripagame nenamerno onaka samo so raganjeto sto sme del od eden golem narod e isto kako da nemame nesto individualno da se gordeeme pa ni ostnuva da se gordeeme sto pripagame na Golema mokna nacija, ili ko sto modelite se gordi sto se ubavi modeli a za toa ne zasluzile oni nego takva bila sudbinata, se rodile so ubavi predispozicii. Samodoverbata po mene treba da doaga od samosvesta deka bez razlika na ona sto ne zavisi od nas a ne napravilo da se rodime ovde i da bideme del od eden mal narod, sepak kako individui imame vrednost i toa da go pokazuvame vo sekoj odnos so drugite. Znaci bez razlika sto mozebi za drugite sum beznacaen, ne ni postojam za niv, ne me znaat, sepak sekoj vnatre sebe znae deka e biten i deka si e centar na svetot. Od tamu sekoj treba da ja izvede samodoverbata i prakticno da ja pokazuva preku dostoinstven stav i drzenje.
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Колку и дали сте сигурни во себе?

Во одлуките, делата, постапките стоите цврсто на нозе и не жалите потоа?
Или пак барате туѓо мислење, чекате друг да одлучи за вас, со цел да преземе дел од товарот?
Колку сте сигурни во себе?
Што најчесто ве кочи кога треба да превземете нешто?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ги споив двете теми затоа што се работи за едно исто прашање поставено на малку поинаков начин.
Земајте ги во предвид и прашањата на Shmekerot.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Нема ништо ништо лошо во самодовербата, дефинитивно! Ама, многу повеќе боли кога со самодоверба ке треснеш од земја.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Во одлуките, делата, постапките стоите цврсто на нозе и не жалите потоа?
Или пак барате туѓо мислење, чекате друг да одлучи за вас, со цел да преземе дел од товарот?
Е сега, за првово, секогаш стојам цврсто до себе, макар и кога не сум во право. Но тоа не е самодоверба, тоа е претерана тврдоглавост. И никогаш не зажалувам за постапките, затоа што пред се, јас сум ја донела таа одлука, а не сакам да се осудувам кога нешто ќе тргне на лошо.
Колку сте сигурни во себе?
Што најчесто ве кочи кога треба да превземете нешто?
Ах, а во себе речиси никогаш не сум сигурна пред да направам нешто. Откако ќе се случи тоа „нештото“ јас сфаќам дека не требало толку да се секирам за проблемот, или општо, за се.
Ама сите ми имаат кажано дека ми фали самодоверба, и тоа многу. Свесна сум, ама шта је, ту је.:smir:
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Имам преголема самодоверба во себе, делувам толку сигурно во нештата што ги правам што некогаш другите мојата преголема самодоверба ја помешуваат со арогантност. Кога почнувам да правам нешто не размислувам за тоа каков може да биде крајот, туку однапред си имам зацртано да испадне најдобро што може. А и тоа што имам голема самодоверба ми помогнало во многу ситуација да не бидам "прегазен" од другите кои не ми мислеле добро.
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
....доста е присутна кај мене. Имам самодоверба за некои работи повеке ,за некои помалце но сепак ја има.

Just Belivue In Yourself. That's The way to succes.
 
Член од
23 февруари 2007
Мислења
780
Поени од реакции
69
Самодоверба углавно имам голема, за некои ствари и преголема, ама гледајте ако имаш преголема самодоверба би требало и да го поткрепиш тоа пример ја играм баскет многу добро (thank you very much you are too kind :)) и не се плашим тоа да го покажем. Кој не ми веруе се разбира туе ми е екипата и му докажуем туе на лице место 3v3 до 21. Ама сеа за други ствари не се курчим толку :).

Некој смета дека преголема самодоверба=ароганција.
Ама арогантен си кога имаш преголема самодоверба а грешиш и не си во право. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom