Сакам да знам!

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Well, it is what it is. Веќе го пратив, враќање назад нема..али сепак фала што си се потрудил да го побараш и да го споделиш линкот. Сега барем знам дека ќе биде царинет пакетот, а колку, ќе видам кога ќе стигни во Македонија.
Автоматски споено мислење:



се извинувам, не заприметив, би ја исправил грешката но опцијата за да го изменам не е достапна.
Ќе биде оцаринет околу 20%, но може да се случи да не ја прифатат фактурата која си ја испратил, доколку многу се разликува
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сакам да порачам патики од ASOS
Патики се околу 260еу + 20еy shipping,колку би излегло со царина и сите тие други глупости ?
Никогаш немам порачувано ONLINE па не знам како идат овие работи.
Ако некој има искуство да ми објасни немора 100% точна сума
 
Последно уредено:

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Сакам да порачам патики од ASOS
Патики се околу 260еу + 20еy shipping,колку би излегло со царина и сите тие други глупости ?
Никогаш немам порачувано ONLINE па не знам како идат овие работи.
Ако некој има искуство да ми објасни немора 100% точна сума
По правило би требало да платиш царина 15% од сумата и да нема ддв зошто не е техничка роба. Сега да го замолиш тој што ја праќа да го наведе ко подарок и да напише помала аума и да се молиш да не ја отворат и да не ја царинат или пак вредност да биде помала од 50 евра од кај ќе знае царина колку се патикита.
 
Член од
22 септември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Нов сум на Кајгана и искрено ми се виде како светла точка во мракот кој го завеа туризмот. Знам дека во последните неколку години нема многу ефект од фан страници за постирање бидејќи фејсбук си бара пари за реклами, но јас работам во областа на туризмот, сектор кој не 100 туку 110% е погоден од короната. Затоа би сакал и од администраторите дозвола, па и од вас а ве знам дека ве има многу, доколку некој некогаш направил фан страница на фејсбук, а сега не му е потреба, ќе ми биде драго доколку ми ја подари. И 1000 допаѓања во ова време значат многу.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Бил некој вчера завчера во Cineplexx со кола? Функционира уште бесплатен паркинг ако идеш в кино? Или како е од 7-8 саат па натака, дали уште важи плаќаш само за 1 час?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Има ли некоја база или информатор за Скопје или Македонија, за најстарите живи лица? Не зборам како популација во % колку се стари, туку границата на години за живи луѓе, категоризирани како најстари?
 
Последно уредено:
G

Gjoksi

Гостин
Има ли некоја база или информатор за Скопје или Македонија, за најстарите живи лица? Не зборам како популација во % колку се стари, туку границата на години за живи луѓе, категоризирани како најстари?
Освен Државен завод за статистика и/или МВР, не знам која друга институција би можела да поседува такви податоци.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Дали некој е запознаен со нашите возачки во Германија т.е. знам дека се признаени и дека треба да имаш регулиран престој од мин. 185 дена...Прашањето е дали менувањето на името игра некаква улога дека слушав селски муабети дека правеле "проблеми" као демек не можело да ти издадат германска дозвола поради тоа??? Некој поупатен во ова?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Ако може објаснување за каде се наоѓа Олимпискиот базен во Скопје?
Кои попознати градби се наоѓаат во близина на базенот? За да можам полесно да стигнам до базенот.

И кои броеви на автобуси на ЈСП сообраќаат кон базенот? И дали има автобуси кои застануваат да собираат патници кај Бит пазар, Мавровка, комплексот судови, зградата на УЈП, или Транспортен центар? За некоја од овие локации би ми одговарал да земам автобус.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Ако може објаснување за каде се наоѓа Олимпискиот базен во Скопје?
Кои попознати градби се наоѓаат во близина на базенот? За да можам полесно да стигнам до базенот.

И кои броеви на автобуси на ЈСП сообраќаат кон базенот? И дали има автобуси кои застануваат да собираат патници кај Бит пазар, Мавровка, комплексот судови, зградата на УЈП, или Транспортен центар? За некоја од овие локации би ми одговарал да земам автобус.
Olimpiski bazen e blisku do UJP, preku Edna ulica od GTC, od Vero dzambo uste 5 min peski nakaj ramstore
a of transporten centar do Olimpiski ne ti treba avtobus, mnogu blisku e
Автоматски споено мислење:

Olimpiski bazen Centar e blisku do UJP, preku Edna ulica od GTC, od Vero dzambo uste 5 min peski nakaj ramstore
a od transporten centar do Olimpiski ne ti treba avtobus, mnogu blisku e
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Ако може објаснување за каде се наоѓа Олимпискиот базен во Скопје?
Кои попознати градби се наоѓаат во близина на базенот? За да можам полесно да стигнам до базенот.

И кои броеви на автобуси на ЈСП сообраќаат кон базенот? И дали има автобуси кои застануваат да собираат патници кај Бит пазар, Мавровка, комплексот судови, зградата на УЈП, или Транспортен центар? За некоја од овие локации би ми одговарал да земам автобус.
Од Бит Пазар , автобус со број 9 на втората станица се симнуваш (после судска палата) само треба да го преминеш булеварот и на 100 метри е Олимписки базент,од Транспортен центар автобуси со броеви 3,5,15 исто така на втората автобуска станица (после комплекс банки) се симнуваш исто така треба да го преминеш булеварот
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.447
Дали има некој нарачувано од desertcart.com, гледам има бесплатно деливери за Македонија и стига до 15 дена... Ако има некој искуство да сподели...

Вака како што гелдам некое Арапско чудо се, доста посетена страна и има доста работи што ми требаат а ги нема тука.

И дали знае некој да носи роба од Србија, некој човек што оди често наваму натаму па прима нарачки за одредена сума, ради ковидов не можам да се снајдам... Или такво нешто не постои
 

Kajgana Shop

На врв Bottom