Сакам да знам!

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
Сакам да знам најефикасен начин за оттргнување на непријатниот мирис од патики/кондури. Тестиран и проверен.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Сакам да знам најефикасен начин за оттргнување на непријатниот мирис од патики/кондури. Тестиран и проверен.
Soda bikarbona po malku stavaj odvecer. Zemi potresi gi unutra. Provereno pomaga ;)
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.547
Поени од реакции
703
Сакам да знам најефикасен начин за оттргнување на непријатниот мирис од патики/кондури. Тестиран и проверен.
На зелено пазарче има еден постар господин кој продава прашок по боја розев и е 100% ефикасен проверено, некаде 10 грама се кесичките цена од 35 денари.Има и во аптеките на Зегин прашок во шишенце и тој е ефикасен.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
8
Zdravo , sakam da znam za slednovo : http://etest.amsm.mk/Main.aspx?Language=MK&Category=C so resavajne na elektronski test (ovaa programa ili simulacija ne znam ni samiot sto e ) prasajneto :
Товарните возила и автобуси во својата задолжителна опрема, треба да имаат:
еден сигурносен триаголник
два сигурносни триаголници
една квадратна табла за запрено возило на пат

ovaa simulacija go priznava za tocen odgovor , odgovorot pod reden broj 2 (vo sredinata) , http://mvr.gov.mk/vozacka-testovi/Testovi-so-tocni-odgovori/mk/prasanjaMK.htm , tocnite odgovori koi mvr gi ima dadeno na oficijalnata web strana (linkot go staviv ) tocniot odgovor e pod reden broj 1 (prviot odgovor)....... .
Sega sum vo zabluda dali 1 ili 2 ... ne znam koj e tocen .
Mozebi ovoj elektronski primerok koj sluzi za primer , namerno e napraveno ova prasajne da bide pogresno (vo slucaj da odgovorot e pod reden broj 1 ) za da se vooci kako izgledaat negativnite , no ako e taka i na drugite prasajna ke ima pogresni odgovori zemeni za tocni , ili mozebi sekoj odgovor koj ovaj elektronski test (simulacijata) treba da bide vnesen tocen za da se priznae kako tocen , pa odgovorot od tocnite prasajna od mvr da e pogresen.
Vo sekoj slucaj toj odgovor vredi , taka da ve molam dokolku nekoj vo skoro vreme polagal ili saka da polaga , sekoj koj tocno znae , neka pisi .
Blagodaram na sekoj koj ke mi odgovori.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.547
Поени од реакции
703
Zdravo , sakam da znam za slednovo : http://etest.amsm.mk/Main.aspx?Language=MK&Category=C so resavajne na elektronski test (ovaa programa ili simulacija ne znam ni samiot sto e ) prasajneto :
Товарните возила и автобуси во својата задолжителна опрема, треба да имаат:
еден сигурносен триаголник
два сигурносни триаголници
една квадратна табла за запрено возило на пат

ovaa simulacija go priznava za tocen odgovor , odgovorot pod reden broj 2 (vo sredinata) , http://mvr.gov.mk/vozacka-testovi/Testovi-so-tocni-odgovori/mk/prasanjaMK.htm , tocnite odgovori koi mvr gi ima dadeno na oficijalnata web strana (linkot go staviv ) tocniot odgovor e pod reden broj 1 (prviot odgovor)....... .
Sega sum vo zabluda dali 1 ili 2 ... ne znam koj e tocen .
Mozebi ovoj elektronski primerok koj sluzi za primer , namerno e napraveno ova prasajne da bide pogresno (vo slucaj da odgovorot e pod reden broj 1 ) za da se vooci kako izgledaat negativnite , no ako e taka i na drugite prasajna ke ima pogresni odgovori zemeni za tocni , ili mozebi sekoj odgovor koj ovaj elektronski test (simulacijata) treba da bide vnesen tocen za da se priznae kako tocen , pa odgovorot od tocnite prasajna od mvr da e pogresen.
Vo sekoj slucaj toj odgovor vredi , taka da ve molam dokolku nekoj vo skoro vreme polagal ili saka da polaga , sekoj koj tocno znae , neka pisi .
Blagodaram na sekoj koj ke mi odgovori.
Сите возила во задолжителна опрема треба да имаат само еден тријаголник.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сакам да знам најефикасен начин за оттргнување на непријатниот мирис од патики/кондури. Тестиран и проверен.
Дека целосно и засекогаш ќе се оттргне непријатната миризба, неможе, зошто ти колку и да ја прикриваш миризбата, таков е материјалот од кој е направена патиката/кондурата. Колку толку помага содата бикарбона. Пред носење расфрлај низ патиката од содата, но не на површината каде ја ставаш ногата, туку под влошката во патиката. Ефектот ќе трае околу една недела и потоа се губи.
Тоа е.... какви сакаш патики купи, пак ќе замирисаат. Денес толку квалитетни ги прават.
:)
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.547
Поени од реакции
703
dokolku vlecat priklucno vozilo mora dva .
Член 67 (1) Возачот е должен моторно возило, лесен трицикл, трицикл, лесен четирицикл, четирицикл, трактор, приклучно возило и запрежно возило што е запрено на коловоз, да го обележи со посебен знак со кој се означува запрено возило на коловозот во случај: - кога бил принуден своето возило да го запре на местото или на делот од патот согласно членот 64 на овој закон; - кога возилото е запрено на коловоз на такво место што возачите на возилата кои наидуваат оd истата насока, не можат или тешко можат навремено да го забележат и - нoќе и во случај на намалена видливост на автопат и на пат резервиран за сообраќај на моторни возила, како и на дел од патот што не е доволно прегледен. (2) Знакот од ставот (1) на овој член, се поставува на коловозот зад запреното возило, во вертикална положба и на доволна оддалеченост, која на пат надвор од населено место не може да биде помала од 50 метри. Знакот од ставот (1) на овој член на ист начин се поставува и кога на патот е запрена колона од моторни возила, при што во тој случај на коловозот наместо еден се поставуваат два знака и тоа еден покрај друг. (3) Ако во моторното возило е вграден уред за истовремено вклучување на сите покажувачи на правецот, во случајот од ставот (1) на овој член, тој уред треба да биде вклучен. (4) Глоба во износ од 35 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се изрече, односно ќе му се регистрираат 15 негативни бода согласно со одредбите на овој закон, на возачот кој постапува спротивно на одредбата од ставовите од (1) до (3) на овој член.

Прочитај го овој член од законот за Безбеност во патниот сообраќај
 
M

mordekaj

Гостин
Сакам да знам дали го направија тоа тркалото у Скопје, да а истркалам мамица му на тие шо му текна тоа! :mad:
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
8
Член 67 (1) Возачот е должен моторно возило, лесен трицикл, трицикл, лесен четирицикл, четирицикл, трактор, приклучно возило и запрежно возило што е запрено на коловоз, да го обележи со посебен знак со кој се означува запрено возило на коловозот во случај: - кога бил принуден своето возило да го запре на местото или на делот од патот согласно членот 64 на овој закон; - кога возилото е запрено на коловоз на такво место што возачите на возилата кои наидуваат оd истата насока, не можат или тешко можат навремено да го забележат и - нoќе и во случај на намалена видливост на автопат и на пат резервиран за сообраќај на моторни возила, како и на дел од патот што не е доволно прегледен. (2) Знакот од ставот (1) на овој член, се поставува на коловозот зад запреното возило, во вертикална положба и на доволна оддалеченост, која на пат надвор од населено место не може да биде помала од 50 метри. Знакот од ставот (1) на овој член на ист начин се поставува и кога на патот е запрена колона од моторни возила, при што во тој случај на коловозот наместо еден се поставуваат два знака и тоа еден покрај друг. (3) Ако во моторното возило е вграден уред за истовремено вклучување на сите покажувачи на правецот, во случајот од ставот (1) на овој член, тој уред треба да биде вклучен. (4) Глоба во износ од 35 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се изрече, односно ќе му се регистрираат 15 негативни бода согласно со одредбите на овој закон, на возачот кој постапува спротивно на одредбата од ставовите од (1) до (3) на овој член.

Прочитај го овој член од законот за Безбеност во патниот сообраќај
huh , ubavo si se potrudil ama da ne navleguvame vo takvi finesi ... znaci 1 ili 2 treto nema .. :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Член од
8 јануари 2015
Мислења
39
Поени од реакции
9
Ова и не е некој страшен проблем, па да мораш сега одма да го носиш на мајстор. Кога ќе почне да одбројува од 10 кон 1, стисни Спејс и ќе се изгуби:)
Од вакви коментари јас се губам:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom