Сакам да знам (ако сте шофер или сте мвр)

Silcevic

Night dating. Easy and simple.
Член од
5 мај 2015
Мислења
12
Поени од реакции
2
Па вака пред некој ден имаше се паркирано едно лице пред мојата порта и јас за да излезам од дома кога гледам кола на поратата ( додека ) во комшиите имаше музика славеа нешто тамо а се брзав многу и у нервоза кажав пред комшијата да ги заплашам да го тргнат возилото оти брзам викам ке го средам јас и излегов со такси ( не направив никаков никаков проблем врз возилото) излегов и се вратив со такси тоа беше викенд во 22 излегов се вратив во 12 и 30 возилото не беше тргнато пората ми е долга 1.5 км немам друг излез и сега тој комшијата што му кажав така му тврдел на другиот комшија дека јас сум бил тај што сум ги дупнал гумите иако немам сторено такво дело плус ми го блокира излезот да неможам да излезам па и ме товари за таков случај а немам сторено дело ( второ: возилото било на некој си тамо музикант што е бил на прославата и сега газдата на славата мисли дека сум јас и се заканува какви мерки да се превземат и што да се направи со тој случај) ако може сериозни одговори
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
А каков доказ тие имаат дека баш ти си ги дупнал гумите? Има камери? те снимиле, те виделе? Ако не, терај си...


Секој може да тврди било што, ама треба доказ.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.263
Поени од реакции
3.616
А може и не се дупнати туку само сакаат да те заебат нешто. :)
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Абе викај пајак нека го кренат и нека го тргнат од таму.. кај докази дека си дупнал нешто
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Можете да зборите што сакате и колку сакате без никаков доказ. Со пријавување само пари ќе се изнададе ликот ништо други. Тбе никој ништо не може да те натовари.
Викај пајак следен пат и сликај.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.226
Поени од реакции
56.995
Можете да зборите што сакате и колку сакате без никаков доказ. Со пријавување само пари ќе се изнададе ликот ништо други. Тбе никој ништо не може да те натовари.
Викај пајак следен пат и сликај.
Ако ти речам дека ќе те убијам и истото го слушне некое трето лице, после Х период ти стварно си убиена, на местото на злосторството нема некои докази што конкретно упатуваат кон убиецот, што мислиш кој ќе биде првоосомничен?

и у нервоза кажав пред комшијата да ги заплашам да го тргнат возилото оти брзам викам ке го средам јас и излегов со такси
^
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.126
Поени од реакции
34.957
Ако ти речам дека ќе те убијам и истото го слушне некое трето лице, после Х период ти стварно си убиена, на местото на злосторството нема некои докази што конкретно упатуваат кон убиецот, што мислиш кој ќе биде првоосомничен?


^
Осомничен да, ама не можат никогаш да те осудат само врз основа на тоа што си кажал. Мора да има докази.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Ако ти речам дека ќе те убијам и истото го слушне некое трето лице, после Х период ти стварно си убиена, на местото на злосторството нема некои докази што конкретно упатуваат кон убиецот, што мислиш кој ќе биде првоосомничен?


^
И што ако си првоосомничен? Како ќе се докаже тоа само ако било на вербално ниво без никакви евидентни докази за чинот? И ти како првоосомничен имаш право на одбрана и многу лесно можеш да се извадиш.
Дополнително постои и пресумција на невиност што вели и да си осомничен се сметаш за невин се додека не се донесе судска правосилна пресуда и не се докаже делото.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.226
Поени од реакции
56.995
Осомничен да, ама не можат никогаш да те осудат само врз основа на тоа што си кажал. Мора да има докази.
И што ако си првоосомничен? Како ќе се докаже тоа само ако било на вербално ниво без никакви евидентни докази за чинот? И ти како првоосомничен имаш право на одбрана и многу лесно можеш да се извадиш.
Дополнително постои и пресумција на невиност што вели и да си осомничен се сметаш за невин се додека не се донесе судска правосилна пресуда и не се докаже делото.
Да де добро, ова моево ќе треба да се истражува детално и да се донесат докази.

Кај овој пријателов, пошто рекол ќе ја среди колата, а подоцна колата е стварно средена, сеа има да го треснат од земја па друг пат нека мисли што збори у нервоза.

Тоа сакам да кажам, затоа и му го цитирав баш тој дел. Така да не ти е добар советот да збори колку и што сака.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Да де добро, ова моево ќе треба да се истражува детално и да се донесат докази.

Кај овој пријателов, пошто рекол ќе ја среди колата, а подоцна колата е стварно средена, сеа има да го треснат од земја па друг пат нека мисли што збори у нервоза.

Тоа сакам да кажам, затоа и му го цитирав баш тој дел. Така да не ти е добар советот да збори колку и што сака.
Јас пријателов го разбрав дека комшиите го товарат а не дека делото е пријавено во МВР. Дури и да пријават во МВР ништо нема да се деси освен најглуп разговор во станица и опомена.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.111
Поени од реакции
2.792
Кај овој пријателов, пошто рекол ќе ја среди колата, а подоцна колата е стварно средена, сеа има да го треснат од земја па друг пат нека мисли што збори у нервоза.
Абе и друг да го тресне па они ќе бидат осомничени сега ќе го јадат :D а реално нема ништо ни они да направат оти знаат се криви, не паркирале прописно. Друг пат фино лепо бараш да го тргнат возилото, ако не го сторат во краток рок викаш полиција и они ќе средат а може да попие и казна плус
 

Silcevic

Night dating. Easy and simple.
Член од
5 мај 2015
Мислења
12
Поени од реакции
2
Случајот е решен испаднаа виновни, Поздрав до сите и се најдобро.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
939
Поени од реакции
620
Ај сега вака.
Ако имаш сообраќајка, а не си виновен, и чекаш со месеци записник од полиција (Скопје) дали можеш во меѓувреме да ја поправиш колата или не?

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.547
Поени од реакции
5.794
Ај сега вака.
Ако имаш сообраќајка, а не си виновен, и чекаш со месеци записник од полиција (Скопје) дали можеш во меѓувреме да ја поправиш колата или не?

Sent from my phone using Tapatalk
Ne znam dali moze za da bide se po propisi, ama vo praksa mozes.

Jas imav takov slucaj pred 10-tina godini. Preku prijatel najdov servis/majstor koj zavrsi se. Ne se sekavam tocno , ama znam deka potpisav nekoja izjava na notar so koja go ovlastuvam majstorot, valjda bese da gi sreduva site raboti so MVR, zapisnici, osiguranje, steta, procenitel itn, itn... Epilog bese deka za 4-5 dena si ja dobiv kolata sredena, a nitu zapisnici vidov, nitu pari plativ....

Moj sovet ti e da prosetas po servisite I napravis muabet, Ima prilicno dobra uigrana sema megu majstori I osiguranje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom