СУГС Раде Јовчевски - Корчагин

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.454
Поени од реакции
68.705
Може да лажам ако кажам да. Ми кажаа дека не бил многу стар... Венцислав не го знам. Дракче беше директор кога јас дојдов во Корчагин.
Венцислав беше директор пред Драгче, го фатив едно полугодие.
Прилично стар беше, или бар така изгледаше. Бајаги строг човек, уште на првиот ден се скина викајќи дур го држеше говорот на први септември...
Татко и на екс министерката Мери Младеновска :)
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
еј ако не ви е тешко кажете ми јас сум седмо оделение и планирам да се запишам во корчагин кажете ми детали за наставници може ли лесно да се пројде без многу учење или треба да го загреам столчето ај ако некој не го мрзи да ми каже за најлесни до најтешки предмети
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.870
Поени од реакции
11.490
еј ако не ви е тешко кажете ми јас сум седмо оделение и планирам да се запишам во корчагин кажете ми детали за наставници може ли лесно да се пројде без многу учење или треба да го загреам столчето ај ако некој не го мрзи да ми каже за најлесни до најтешки предмети
Пролистај поназад целава тема (само 40 страни се, не сум ироничен за бројот, ништо не е тоа). Има доста професори објаснето, мада има и доста кои се сега во пензија веќе. Пола од новите не ни знам кои се, баш зборев со еден од 2ра.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.351
еј ако не ви е тешко кажете ми јас сум седмо оделение и планирам да се запишам во корчагин кажете ми детали за наставници може ли лесно да се пројде без многу учење или треба да го загреам столчето ај ако некој не го мрзи да ми каже за најлесни до најтешки предмети
Значи вака... Нека не те лажат дека е многу, многу тешко, ќе ти биде само ако не сакаш да учиш, ако сметаш дека без учење можеш да добиеш добри оценки и ако сметаш дека професорите ти мислат лошо (што во никој случај не е точно)... За да добиеш добри оценки ќе треба да си направиш еден ред, кога да учиш ова она, и да се стремиш да учиш редовно... Ако нешто изоставиш обиди се да го научиш во најбрз можен рок... И гледај сега најмногу математика да учиш во основно, бидејќи со добра основа во математика ќе можеш да се снајдеш и во материјалот за средно, како и во физика, па и во хемијата (но во никој случај не ги изоставај и другите предмети)... :)
 

Џага

Ено Девојче
Член од
4 мај 2013
Мислења
38
Поени од реакции
55
Осмо осмо. Се мислев и за Орце, ама тука најверојатно. :)
Ме интересира за француската, како е?
Или сепак да си одам општа..
Па нек се угоде
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Осмо осмо. Се мислев и за Орце, ама тука најверојатно. :)
Ме интересира за француската, како е?
Или сепак да си одам општа..
Па нек се угоде
Што конкретно те интересира за билингвалната? :) Не е многу различна од обичните, само што историја, математика и македонски ке учиш нешто на француски, ама многу малку...Професорите општо во школот се океј сите, иако се повекето сменети сега, али верувам дека и овие се добри, пошто сите се млади :). Ако знаете француски добро, 2 или 3, а може и двете години, може да ве однесат у франција на некој проект. Али тоа е ако ви се учи, и ако стварно го знаете јазикот.
 

Џага

Ено Девојче
Член од
4 мај 2013
Мислења
38
Поени од реакции
55
Што конкретно те интересира за билингвалната? :) Не е многу различна од обичните, само што историја, математика и македонски ке учиш нешто на француски, ама многу малку...Професорите општо во школот се океј сите, иако се повекето сменети сега, али верувам дека и овие се добри, пошто сите се млади :). Ако знаете француски добро, 2 или 3, а може и двете години, може да ве однесат у франција на некој проект. Али тоа е ако ви се учи, и ако стварно го знаете јазикот.
Читам и по други форуми, за друштво не биле нај. И вистина поопуштено за разлика од општа? =)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Читам и по други форуми, за друштво не биле нај. И вистина поопуштено за разлика од општа? =)
Епа да, повекето генерации се такви, бубалки и мирни...Е сега немора да значи дека на тебе баш таква ке ти се погоди, у секои 3-4 години има по некоја што отскокнува. Нашата беше таква, се чудеа професорите од нас, ич не учевме, бегавме, бевме немирни итн итн.
А дали е поопуштено, тоа зависи од професорите...Имаш професори кај што цел час мораш да седиш и да слушаш, а имаш други што ке ти речат ај да земеме ново 20 минути па после уживајте.
Ако треба нешто друго слободно прашај :)
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Прва година сум и сега треба да правиме тест по информатика за програмирање и С++ (кај Жаки), колку што знам она ги давала истите тестови па сакав да прашам некој ако се сеќава на прашањата од тестот нешто отприлика,даки бил лесен и како оценувала?
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
Јааас се решив за француска билингвална, па нек се угоде


Пишете ми, вие што ќе идете во корчагин годинава =)
 

AKK

Член од
14 мај 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
еј ако не ви е тешко кажете ми јас сум седмо оделение и планирам да се запишам во корчагин кажете ми детали за наставници може ли лесно да се пројде без многу учење или треба да го загреам столчето ај ако некој не го мрзи да ми каже за најлесни до најтешки предмети
Не ти е рано? Сеедно, не е толку страшно како што викаат, ама треба да си го фатиш редот уште од почеток и да учиш континуирано.
--- надополнето: 14 мај 2013 во 21:01 ---
Епа да, повекето генерации се такви, бубалки и мирни...Е сега немора да значи дека на тебе баш таква ке ти се погоди, у секои 3-4 години има по некоја што отскокнува. Нашата беше таква, се чудеа професорите од нас, ич не учевме, бегавме, бевме немирни итн итн.
А дали е поопуштено, тоа зависи од професорите...Имаш професори кај што цел час мораш да седиш и да слушаш, а имаш други што ке ти речат ај да земеме ново 20 минути па после уживајте.
Ако треба нешто друго слободно прашај :)
На крај на година попуштаат? Имам 4 четворки....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom