СОУ „Ристе Ристески - Ричко“ - Патен Сообрајќај - Прилеп

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Чек ти не си ми јасен нешто, како полицаец сакаш да бидиш? После средно да се запишиш на полициска академија или да си останиш со средно и да се надеваш дека ќе те примат на овие курсевиве што пиштаат што обично се 95% по рамковен или синови/ќерки од високи полициски службеници во министерство зошто и деца од командири на полициски станици се одбиваат како од шала последниве 2-3 години. Ако не си по рамковен и со врски како ортоми ти останува само полициска академија и како дипломиран криминалист или нешто слично да влезеш во служба. А со средно сообраќајно тоа е за проектирање и реализирање сообраќајни решенија не за сообраќаен полицаец.
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
А ти шо мислиш кај треба да се учи за Полицаец? Тој е смерот,тоа е тоа,бев во училиштето кај директорот,сето убаво ми го разјасни,за тоа што го барам ми кажаја.Има 2 смера што ги барам од кои:Патен Сообрајќај и Патна Шпедиција.Патна шпедиција е за по царини,граници,таму можиш да се вработиш.Патен Сообрајќај завршуваш и одиш припреми 8 месеци во Скопје,чисто исто како Војници.Полагаш таму тестој од предметите,склекој,стомачни ова она.После одиш на факултет и стануваш Полицаец,инаку за тоа проектирање и реализирање има посебна струка,Архитект.
 
E

Epsilon

Гостин
Што ако ти кажам дека девојче без никакви спортски предиспозиции и заврши сосема трето школо, ене ја сеа полицајка? Ќе ти ги срушам соништата? :(
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
А ти шо мислиш кај треба да се учи за Полицаец? Тој е смерот,тоа е тоа,бев во училиштето кај директорот,сето убаво ми го разјасни,за тоа што го барам ми кажаја.Има 2 смера што ги барам од кои:Патен Сообрајќај и Патна Шпедиција.Патна шпедиција е за по царини,граници,таму можиш да се вработиш.Патен Сообрајќај завршуваш и одиш припреми 8 месеци во Скопје,чисто исто како Војници.Полагаш таму тестој од предметите,склекој,стомачни ова она.После одиш на факултет и стануваш Полицаец,инаку за тоа проектирање и реализирање има посебна струка,Архитект.
Ало бе кој 8 месеци што те лажеле жити се. Значи пак сакаш полициска академија. Кои припреми кои бакрачи. Ако си за факултет секое средно ако имаш одличен успех и ако имаш физички предизпозиции може да пуштиш документи на приемен и одиш на полагање. Ако те примат арно ако не тие приемни како и други на пример на глума, балет, музичко или слично се пред сите други уписи и нема што да губиш година. Тоа што си учел сообраќајно ама нема баш никаква врска за да те примат на интерни конкурски во полиција како овие што примаат по 400 годишно последниве неколку години а за нив ти кажал што треба да си и кој да си во претхониот пост за да те примат.

За полициска академија со сите средни само да имаш малку акал во главата и да не си некој со 100 кила на 175 висина.
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
@Epsilon Знам,има многу =) Има некој завршено така сосема трето.Имам едно другарче учи медицинско,ама брат му заврши Патен Сообрајќај,и замина во Касарни.И сега и ова сака да биди Полицаец,и ќе треба да учи +1 година,бидејќи промашено е за таа работа што ја сака.
@ShakaZulu Има припреми,и тоа сигурен сум ! Имам пријател тој беше Патен Сообрајќај,и имаше широк избор за работа,можеше да оди и за Полицаец,ама продолжи факултет во Битола таму заборавив како се вика факултето,стручно за тој смер.Ама тој се вработи во Касарни овде во Прилеп,и си седи сега во канцеларија со цигарата вуста и си зема 35+ ијлади.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
А бе шо да кажам, годините да ви ги имам умот да ви го немам. Ти му викаш анте тој антекурела. батали оди учи сообраќајно а тргнат си за џандар, па губи година таму после средно.... со среќа и нека ти паднат некои од професорите таму што бараат учење па да видиме дал ќе правиш како во основно со снајдување...
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
@ShakaZulu Е кажи де кое училиште е поточно ко си толку паметен БОООООО
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
@ShakaZulu Е кажи де кое училиште е поточно ко си толку паметен БОООООО
Не сум попаметен само матурирав во 2001 а ти тогаш не си ни бил роден можеби. 10 пати ти кажувам за полициска академија нема средно училиште специјално, имаше ама моментално е на пауза полициското во Скопје, има и тема за него на форумов ако сакаш барај ја. Значи со сите средни ако сакаш и фризер биди во дипломата ако имаш супер отценки + ги поминеш психофизичките физичките тестирања на уписите ќе влезеш на полициска академија (помош повикај пријател не заборавај исто). Шо средно имаш завршено за да се запишеш таму ти игра 1% улога, само да имаш диплома со успех 4,50+
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
Го знаев сето тоа,само да видам што ќе одговореше =) И Битола има училиште такво..
И да ќе повикам пријател,немај гајле за тоа
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Полициско школо имаше порано е сега нема. Патен собрајчај и тоа друго сето е ГЛУПОСТ ЖИВА! Со патен собрајчај или тако звано собрачајно во индустриско нема шанси да си полицаец или собрајчаец. За да бидиш полицаец се конкурира на конкрус без разлика кое школо и ти следуваат тестој за физичка способност шое потежок и ако немаш некој од специјалниве единици на тестој познат те туркаат. Прајш 9 склека за 10 секунди, 6 стомачни со стапче на врат за 10 секунди, грбни 9 исто за 10 секунди, плус бесење на справа 50 пати мислам, трчање. Братучедми заврши собрачајно и мислеше дека че биди полицаец имаше желба голема оти таткоми беше полицеац (сега е во пензија) и гледаше од него. Заврши со заврши собрачајно и трт лани аплицираше со конкурст не положи. Му викавме да се запиши нешто ветиринарно или слично стручно и енего сега без работа зимава 22 години е и работи бавчи тутујна..
 
K

kicodarker

Гостин
Maliov ve vozi na temava i na prethodni sto gi ima otvorano. Toj si sfatil taka i taka e ako mu kazis poinaku nornalno neznaes.
 
Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom