СДСМ - Политичка партија

Дали ви се допаѓаат пратеничките листи со кои ќе настапува партијата на следниве избори?

  • Да.

    Гласови: 7 11,1%
  • Не.

    Гласови: 42 66,7%
  • Можеле да стават и многу подобри кандидати.

    Гласови: 14 22,2%

  • Вкупно гласачи
    63
  • Гласањето е завршено на .

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Нц, без вмро нема избори брат. КЕ ги прогласат за невалидни, не за џабе составија десет технички влади до сега.
Би сакал да е така,но..
СДСМ ќе тепа на било каков формат на избори,уверен сум во тоа!
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Абе едно време беше незамисливо командант на учк да биде министер за одбрана па и тоа бидна, па истиот го унапредија во претседател на собрание што беше уште едно предизборно пазарење за кое што нели, немаше шанси да се случи па ете го стана јаве. Исто и со многу други работи, тирански платформи, мењање имиња, двојазичност...
Ако нешто не научивме до сега во политиката кај нас е тоа никогаш да не велиме никогаш. Искуството вели дека што некогаш се споменало, колку и неверојатно во дадениот момент да звучело, важна е само временската рамка од моментот на зачнување на идејата до моментот за формирање на плодна почва за нејзино реализирање, треба само трпеливост. Е за таа работа албанците барем до сега се покажаа како многу умешни тактичари.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.134
Би сакал да е така,но..
СДСМ ќе тепа на било каков формат на избори,уверен сум во тоа!
Се разбира брат. Жално е што уште наредни 20 години ке оставам неважечко ливче покрај овакви политичари...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.741
Очекувајте Аљи премиер ако СДСМ и ДУИ победат......да не биде дека некој не ви кажал.
Ахмети никогаш нема да има некаква функција во РМ, ако веќе дојде до такво нешто да се постави Албанец за премиер, тоа ќе биде некој друг од типот на Осамни или слично.
Не верувам дека ќе се случи тоа на овие избори, најверојатно ова е повеќе некој од старите финти кои ги правеа Али и Грујо, јас ти барам, ти не ми даваш, сепак се ближат избори и Заев треба да изглуми.


Не велам дека некогаш нема РМ да добие Албанец премиер, како тргнало можеби за 8 години и ќе се случи тоа, но не гледам нешто вааау во тоа, мислам и претходниот, ама Заев пред се го направи тоа што ниеден Албанец не можел ни да сонува дека некој од македонските политичари ќе го направи тоа, во времето на Заев имаш тотална албанизација на Македонија, така да не знам зошто ваквата вест треба да не изненади.Кучето Талат, кој е дезертер, терорист, убиец на македонски деца, го води Собранието и народот го прифати тоа како да е најнормално, и сега ќе треба да се изненадиме кога ќе стават некое младо шиптaрчe од слугите на Ахмети, кое завршило факултет, ниту учествувал во војната, некој кој најверојатно не му ни чуе за некоја идеологија и би избегал при повторна војна, кој ќе биде поставен само како фигура.

Да не ме сфатиш погрешно, не подржувам такво нешто, ниту пак сум од тие на кои им е сеедно, ама ако сакаш ќе ми ја сфатиш поената на мислењето.
 
Последно уредено:
M

Macedon1um

Гостин
Би сакал да е така,но..
СДСМ ќе тепа на било каков формат на избори,уверен сум во тоа!
Дпмне со Грујо на чело 2016 сред сите тие бомби, неосновани обвинувања како Младенов, Нешковски итн успеа да ги победи со +2 пратеници а сега ќе изгубеле :D кога огромен дел од луѓево се чуствуваат разочарани, не видовме ни п од правда ниту пак вратија пари од криминалите, и немаше никакви реформи.

Единствен спас им е можеби слаба излезност под 50% затоа и им се брза, ама и тоа не мора да значи многу со оглед дека во Македонските рурални средини доминира Дпмне а таму се повеќе изолирани немаат корона случаи толку и нема да се плашат да излезат да гласаат - за разлика од градскиве средини
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Дпмне со Грујо на чело 2016 сред сите тие бомби, неосновани обвинувања како Младенов, Нешковски итн успеа да ги победи со +2 пратеници а сега ќе изгубеле :D кога огромен дел од луѓево се чуствуваат разочарани, не видовме ни п од правда ниту пак вратија пари од криминалите, и немаше никакви реформи.

Единствен спас им е можеби слаба излезност под 50% затоа и им се брза
ОК,лошо се изразив,Заев ќе прави влада...
У 2016 Зајц не беше у позиција,да мести,а сега е..тоа е разликата.
и btw како ќе гласаме ние од дијаспора?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Се разбира брат. Жално е што уште наредни 20 години ке оставам неважечко ливче покрај овакви политичари...
Токму тоа и сакаат да го правиш, само продолжи.

Треба да се поддржат партии неврзани за нив (вмро-сдс), кои со тек на време ќе прераснат во поголеми фактори во собрание и на крај ккучни министерства во влада.

Промени се прават секогаш од внатре. Со пишење по форуми и став абе брат сите се исти НЕ ни е никој крив.

Не те напаѓам, едноставно мислам дека имаш сосема погрешно решение на проблемот.

Абе едно време беше незамисливо командант на учк да биде министер за одбрана па и тоа бидна, па истиот го унапредија во претседател на собрание што беше уште едно предизборно пазарење за кое што нели, немаше шанси да се случи па ете го стана јаве. Исто и со многу други работи, тирански платформи, мењање имиња, двојазичност...
Ако нешто не научивме до сега во политиката кај нас е тоа никогаш да не велиме никогаш. Искуството вели дека што некогаш се споменало, колку и неверојатно во дадениот момент да звучело, важна е само временската рамка од моментот на зачнување на идејата до моментот за формирање на плодна почва за нејзино реализирање, треба само трпеливост. Е за таа работа албанците барем до сега се покажаа како многу умешни тактичари.
Ќерка му грчка снаа сакаше да ја прај, да не барам видеа кај шо се колнеше во деца и дедовина дека име нема да смени... кој да му верва дека нема албанец да пушти за пррмиер?
Сосема си во право. Така и ќе биди.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.134
Токму тоа и сакаат да го правиш, само продолжи.

Треба да се поддржат партии неврзани за нив (вмро-сдс), кои со тек на време ќе прераснат во поголеми фактори во собрание и на крај ккучни министерства во влада.

Промени се прават секогаш од внатре. Со пишење по форуми и став абе брат сите се исти НЕ ни е никој крив.

Не те напаѓам, едноставно мислам дека имаш сосема погрешно решение на проблемот.
Е добро, тој мој еден глас да не ке значи нешто? Сите добро знаеме дека овде луѓе се бават со политика поради интереси, никој не сака да собере група интелектуалци и да напише на лист хартија, чекај прво ова ке менуваме и тоа да го достави до народот. Друга работа партииве си имаат овци додека истите се вработуваат во државна администрација и ако Апасиев освои 5-6 гласа, пошто повеќе не може поради овциве ке мора да влезе во коалиција со некој од двете нјголеми партии. Ако ме разувери некоја партија, ке го повлечам гласот и доживотно ке гласам за неа, па макар после тоа лоши потези правила, ама за жал таква нема, ниту ке постои.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.741
Дпмне со Грујо на чело 2016 сред сите тие бомби, неосновани обвинувања како Младенов, Нешковски итн успеа да ги победи со +2 пратеници а сега ќе изгубеле :D кога огромен дел од луѓево се чуствуваат разочарани, не видовме ни п од правда ниту пак вратија пари од криминалите, и немаше никакви реформи.

Единствен спас им е можеби слаба излезност под 50% затоа и им се брза, ама и тоа не мора да значи многу со оглед дека во Македонските рурални средини доминира Дпмне а таму се повеќе изолирани немаат корона случаи толку и нема да се плашат да излезат да гласаат - за разлика од градскиве средини
И повеќе од јасно е дека ДПМНЕ ќе ги добие изборите без разлика во кој период и каква состојба ќе се случат изборите, финтата е дали ќе може да успее да направи влада.
Автоматски споено мислење:

Е добро, тој мој еден глас да не ке значи нешто? Сите добро знаеме дека овде луѓе се бават со политика поради интереси, никој не сака да собере група интелектуалци и да напише на лист хартија, чекај прво ова ке менуваме и тоа да го достави до народот. Друга работа партииве си имаат овци додека истите се вработуваат во државна администрација и ако Апасиев освои 5-6 гласа, пошто повеќе не може поради овциве ке мора да влезе во коалиција со некој од двете нјголеми партии. Ако ме разувери некоја партија, ке го повлечам гласот и доживотно ке гласам за неа, па макар после тоа лоши потези правила, ама за жал таква нема, ниту ке постои.
Зошто учествуваш во изборите, кога имаш ваков став?

Со самото тоа што излегуваш на гласање, си дел од нивната игра и им даваш кредибилитет да го прават тоа и понатаму.
 
M

Macedon1um

Гостин
ОК,лошо се изразив,Заев ќе прави влада...
У 2016 Зајц не беше у позиција,да мести,а сега е..тоа е разликата.
и btw како ќе гласаме ние од дијаспора?
Тогаш беа 2 пратеници помалце - мала разлика а сега ќе бидат 4-5 според моја прогноза, е во таква ситуација тешко дека ќе формира влада
Макар и му вети премиерско столче на Али Ахмети..

Он неговата работа си ја заврши за која беше донесен да го смени името, сега ќе нема таква подршка од надвор како што имаше на предходните избори. Може пополека да се спрема за враќање во Струмица, таму со сите бизнис врски и контакти уште долго може да биде локален шериф - градоначалник.

Е добро, тој мој еден глас да не ке значи нешто? Сите добро знаеме дека овде луѓе се бават со политика поради интереси, никој не сака да собере група интелектуалци и да напише на лист хартија, чекај прво ова ке менуваме и тоа да го достави до народот. Друга работа партииве си имаат овци додека истите се вработуваат во државна администрација и ако Апасиев освои 5-6 гласа, пошто повеќе не може поради овциве ке мора да влезе во коалиција со некој од двете нјголеми партии. Ако ме разувери некоја партија, ке го повлечам гласот и доживотно ке гласам за неа, па макар после тоа лоши потези правила, ама за жал таква нема, ниту ке постои.
Може ама и не значи дека мора да влезе во влада со некоја партија, а дури и да влезе ако бидат принципиелни и доследни може да ја подобрат таа влада
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.854
А бе не е проблем дали е албанец ако е човек и пред све интерест му е Македонија, ама проблем е кога е Албанец и секој втор збор му е Косово како таму да живее, а такви политичари кај нас тешко ќе најдеш, посебно овие од дуи не се да им дадеш премиер.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Гласај ти за СДС и нема да има шанси.....како што немаше тиранска платформа, двојазичност, федерализација, насилно мењање устав и т.н.
За вмро ќе гласаме, боље ќе биде.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Дпмне со Грујо на чело 2016 сред сите тие бомби, неосновани обвинувања како Младенов, Нешковски итн успеа да ги победи со +2 пратеници а сега ќе изгубеле :D кога огромен дел од луѓево се чуствуваат разочарани, не видовме ни п од правда ниту пак вратија пари од криминалите, и немаше никакви реформи.

Единствен спас им е можеби слаба излезност под 50% затоа и им се брза, ама и тоа не мора да значи многу со оглед дека во Македонските рурални средини доминира Дпмне а таму се повеќе изолирани немаат корона случаи толку и нема да се плашат да излезат да гласаат - за разлика од градскиве средини
Мкд, нејкам да се мешам пошо тука на форумо ве гледам повеќето сте анти-сдсм и тоа е уред, ама да ај гледаме реално ситуацијата?
Самиот велиш дека Грујо у 2016 со шарените, младенов итн итн и пак победи, и тогаш народот беше разочаран од режимот и прискушлувањето со бомбите, е сега наспроти тава зошто па Заев или СДСМ не би победиле на сите овие грешки? - Знам ке кажеш ама не е исто, брат се е исто у оваа вукојебина, спас мислам дека нема, незнам што треба да се деси за да се мајнат овие 2 големи партии што лапаат пари огромни.

Сакам да кажам дека имаат моќ и тогаш Грујо и сега Заев, проблемот е што ние еве тука што дискутираме, ја се кладам дека од форумов 10% не излегуваат да гласат а тука му ебат мамата на Заев или Грујо у претходно, затоа тоа не е мерило дека ке загуби Заев, ете и Мицко изјави ако изгубил ке се повлече, пушта гаки и тој, а РЕАЛНО нема кој друг да му се спротистави на Заев на таа моќ ли како да ја кажам.

Поздрав.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
За вмро ќе гласаме, боље ќе биде.
Да, ако ништо друго барем декларативно се залагаат позитивно, за работи кои се од суштинско значење за нацијата.
Мене ми е јасно, не сте биле во тие кругови, и не ги знаете луѓето од првите три ешалони како и симпатизерите. Јас познавам многу....Македонија е мала. Тврдам дека квалитетот на луѓето во ВМРО е 10 класи над било која друга партија, и подобро немаме ни ќе имаме.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.335
Поени од реакции
2.224
Да, ако ништо друго барем декларативно се залагаат позитивно, за работи кои се од суштинско значење за нацијата.
Мене ми е јасно, не сте биле во тие кругови, и не ги знаете луѓето од првите три ешалони како и симпатизерите. Јас познавам многу....Македонија е мала. Тврдам дека квалитетот на луѓето во ВМРО е 10 класи над било која друга партија, и подобро немаме ни ќе имаме.
Јао, јао што говориш бе пријателе?
Кај се залагаат позитивно кажи ми една реченица, молим те?

Тоа што бројат жртви секој ден, што прават црни сценарија? Тоа е залагањето за граганите? ха. булшит.

Зошто кога немаше корона не бројаа жртви секој ден што луге умираа од удари и болести, тогаш беше океј?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom