СДСМ - Политичка партија

Дали ви се допаѓаат пратеничките листи со кои ќе настапува партијата на следниве избори?

  • Да.

    Гласови: 7 11,1%
  • Не.

    Гласови: 42 66,7%
  • Можеле да стават и многу подобри кандидати.

    Гласови: 14 22,2%

  • Вкупно гласачи
    63
  • Гласањето е завршено на .
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Образложи накратко да прочитаме,да не испадне работава како на пазар.
Можеби и јас нешто пропуштам,не знам.
Еве за старт,реална ли е бројкава од 1.814.000 регистрирани гласачи на последниве избори ?
Реална е. Македонија има 2.5 милиони државјани. Од нив 1.8 милиони се полнолетни.

Од тие, околу милион гласаат редовно. Најчесто за една од двете најголеми партии во сопствениот етнички камп.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Реална е. Македонија има 2.5 милиони државјани. Од нив 1.8 милиони се полнолетни.

Од тие, околу милион гласаат редовно. Најчесто за една од двете најголеми партии во сопствениот етнички камп.
Што знам,бројката ми е премногу висока.
А и сме имале безброј скандали со местенки на изборите.
Не сум до толку експерт за оваа проблематика,можеби грешам,ама некако не ми се реални бројот на добиени гласови на едните и другите.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
Што знам,бројката ми е премногу висока.
А и сме имале безброј скандали со местенки на изборите.
Не сум до толку експерт за оваа проблематика,можеби грешам,ама некако не ми се реални бројот на добиени гласови на едните и другите.
И мене не ми е реално како еден бостанџија од муртино му ја расплака мајката на Македонија ама за жал цела писмена, шетана, напредна раја застана/ва зад него во уништивањето на Македонија и македонскоот народ.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
И мене не ми е реално како еден бостанџија од муртино му ја расплака мајката на Македонија ама за жал цела писмена, шетана, напредна раја застана/ва зад него во уништивањето на Македонија и македонскоот народ.
Пунтер
Првиот пат го избраа поради катастрофалните политики на Грујо.На народот му беше скурчено од него.А и секако,со помош од странство.
Вториот пат и јас не можам да си објаснам,освен можеби преслабата опозиција на чело со Мицко.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
Пунтер
Првиот пат го избраа поради катастрофалните политики на Грујо.На народот му беше скурчено од него.А и секако,со помош од странство.
Вториот пат и јас не можам да си објаснам,освен можеби преслабата опозиција на чело со Мицко.
демек Мицко е полош од зајков, не заебавај, никој не мора да гласа за Мицко, гласај бе за Бачев, гласај за некое магаре, куче сктник... кој и да е само говново од муртино да го нема.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
демек Мицко е полош од зајков, не заебавај, никој не мора да гласа за Мицко, гласај бе за Бачев, гласај за некое магаре, куче сктник... кој и да е само говново од муртино да го нема.
Јас мислев како тиква ќе се распука Зајко на последните избори,дури и кладба изгубив со еден другар,ама тоа е,ВМРО изигра катастрофално тогаш.Програмата им беше катастрофална.Како намерно некој да ги саботираше.Мицковски можеше многу подобро да изигра,а можеби и он беше дел од играта.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
Јас мислев како тиква ќе се распука Зајко на последните избори,дури и кладба изгубив со еден другар,ама тоа е,ВМРО изигра катастрофално тогаш.Програмата им беше катастрофална.Како намерно некој да ги саботираше.Мицковски можеше многу подобро да изигра,а можеби и он беше дел од играта.
не бе дечко, никој не чита програма, грешки има/ше Мицко, али како што кажав, не мораше за него да се гласа, сакаш да го казниш Мицко за грешки, во ред е, гласај бе за некое магаре а не за заев, кој курац глсаш за зајко.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
не бе дечко, никој не чита програма, грешки има/ше Мицко, али како што кажав, не мораше за него да се гласа, сакаш да го казниш Мицко за грешки, во ред е, гласај бе за некое магаре а не за заев, кој курац глсаш за зајко.
Бев оптимист дека ќе биде од нас нешто, после 15 јули 2020 кога народ ги изгласа пак комуњарите после све што направија веќе изгубив надеж. Криво ми е само за тие што уште мислат дека има надеж и се обидуваат нешто да направат. Изет Меџити да го кандитираат за градоначалник ќе сменам лична карта и ќе го гласам. Штом народот претходни парламентарни избори ја одобри шиптаризацијата на Македонија барем да го забрзам процесот и да гледам како ДУИ моча по урабните граџани. Секако и јас ќе имам штета ама веќе ми е тотално небитно.

Kампови за реедукација на комуњарите, а на раководстово би им дал лопата и копач и да пробиваат патишта низ селата по Источна Македонија доживотно и да копаат канализации низ Арачиново, Врапчиште и други автохтони села. Оваа е мојата визија за иднината на Македонија во однос на комуњарите :icon_lol:
Ма да веќе секој што знае 2+2 да собере сфати што е спасот.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Бев оптимист дека ќе биде од нас нешто, после 15 јули 2020 кога народ ги изгласа пак комуњарите после све што направија веќе изгубив надеж. Криво ми е само за тие што уште мислат дека има надеж и се обидуваат нешто да направат. Изет Меџити да го кандитираат за градоначалник ќе сменам лична карта и ќе го гласам. Штом народот претходни парламентарни избори ја одобри шиптаризацијата на Македонија барем да го забрзам процесот и да гледам како ДУИ моча по урабните граџани. Секако и јас ќе имам штета ама веќе ми е тотално небитно.

Kампови за реедукација на комуњарите, а на раководстово би им дал лопата и копач и да пробиваат патишта низ селата по Источна Македонија доживотно и да копаат канализации низ Арачиново, Врапчиште и други автохтони села. Оваа е мојата визија за иднината на Македонија во однос на комуњарите :icon_lol:
Ма да веќе секој што знае 2+2 да собере сфати што е спасот.
Јас надежта за оваа држава ја изгубив уште многу одамна.Мислам дека уште на осамостојувањето нас ни беше запечатена судбината.Не знам зошто луѓево воопшто се надеваат сеуште дека нешто на подобро ќе тргне,кога еве гледаме што ни се случува веќе 30 години.Пред било кого да обвиниме,најкрив е обичниот народ.Не може некој да ја обвинува Америка или ЕУ како што многумина прават на форумов,не може некој друг од страна да ти биде крив за целава корупција што ни се случува.
"Гласај за Бачевци или Петковци само Заев да го тргнеме од власт"
Ајде бе !!! Ебате стратегиите.Ќе дојдат Бачевци на власт и ќе продолжат со некое нивно зло.

Работава е народов како да се управи.Ниедна политичка партија не ја чув до сега да разработи стратегија за подобрување на меѓучовечките односи,да го крене народов на едно повисоко интелектуално и духовно ниво.Или можеби им одговара ваков прост народ.

Запамтете,се е до тоа колку народот е совесен.Нормална држава не можеш да имаш без совесен народ.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Моменталната ситуација во Македонија е идеална за доаѓање на власт на некое садистичко копиле кое ако знае како да ја изигра може многу лесно да допре до власт и да ни ја зацрни уште толку и онака неподносливата ситуација во која се наоѓаме.
Зајко за паѓање ќе падне кога тогаш,ама што потоа ? Секој нареден владетел станува се полош и полош.Човек искрено да стравува што се не чека со секое менување на власта.
Со еден другар си имаме правено многу пати муабет на шала од типот:Да не ги бараме пак Грујо и Зајко,да не испадне дека они биле мед и млеко во однос на овој новиот што дојде.
Да не се сфатиме погрешно,од моменталнава ситуација тешко дека нешто може да биде полошо,ама како тргнало човек најискрено треба да се запраша некои работи.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.878
Моменталната ситуација во Македонија е идеална за доаѓање на власт на некое садистичко копиле кое ако знае како да ја изигра може многу лесно да допре до власт и да ни ја зацрни уште толку и онака неподносливата ситуација во која се наоѓаме.
Зајко за паѓање ќе падне кога тогаш,ама што потоа ? Секој нареден владетел станува се полош и полош.Човек искрено да стравува што се не чека со секое менување на власта.
Со еден другар си имаме правено многу пати муабет на шала од типот:Да не ги бараме пак Грујо и Зајко,да не испадне дека они биле мед и млеко во однос на овој новиот што дојде.
Да не се сфатиме погрешно,од моменталнава ситуација тешко дека нешто може да биде полошо,ама како тргнало човек најискрено треба да се запраша некои работи.
Ако падне Заев од власт, апокалипса нè очекува. Тешко нас ќе биде, којзнае какви мрачни сили ќе ја запоседнат земјава. Ниту ластовиците ќе се вратат од југ, ниту Facebook и Google ќе инвестираат кај нас.

Затоа, златен Заев да си го чуваме, оти може да нè снајде и полошо.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Ќе оди овој у аут за некој ден, премногу е очигледен, не го спремиле добро :D
Кој тоа нашол да кажува бе !!!:facepalm:
Па ти си за Левица бе Илко,ти застапуваш партија на форумов.
Ме читаш ли воопшто што пишувам за сите партии во државава.
Откаде глупава идеја дека јас застапувам нечија партија.
Па и кој тоа му ставил лајк,Con Artist вмровецот.Ма јаооооооооооо :facepalm:.

Овоа по вас ли си го кажувате бе,или е дел од некои внатрешни стравови ?
Ме напаѓаш на темана за Левица,сега и тука дојде да паничиш.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Моменталната ситуација во Македонија е идеална за доаѓање на власт на некое садистичко копиле кое ако знае како да ја изигра може многу лесно да допре до власт и да ни ја зацрни уште толку и онака неподносливата ситуација во која се наоѓаме.
Зајко за паѓање ќе падне кога тогаш,ама што потоа ? Секој нареден владетел станува се полош и полош.Човек искрено да стравува што се не чека со секое менување на власта.
Со еден другар си имаме правено многу пати муабет на шала од типот:Да не ги бараме пак Грујо и Зајко,да не испадне дека они биле мед и млеко во однос на овој новиот што дојде.
Да не се сфатиме погрешно,од моменталнава ситуација тешко дека нешто може да биде полошо,ама како тргнало човек најискрено треба да се запраша некои работи.
Најдобро Аљи нареден премиер. И се ќе биде совршено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom