СДСМ Отворено против Македонија

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.197
Поени од реакции
26.880
Јас пак мислам дека Бранко немаше да се врати во политка, посебно не на ваков начин (со пад од Председател на држава на лидер на партија која е во опозиција) ако не беше 100% сигурен дека ќе дотурка до победа и власт. Типот е многу самоуверен, дури до бизарност, его има огромно и не е човек кој лесно се помирува со пораз.. така да...
Па тоа е тоа, тоа е всушност проблемот. Тоа дури и ми дава право да се посомневам во искреноста на Бранко и кон самото СДСМ. Дали све ова не беше едно негово пректирано сценарио, неуспех на реформата на СДСМ и негов триумфален камбек. Ако е така, тогаш тоа не само што е далеку од реформа, туку еден огромен чекор назад.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
реформи со фрчко за кандидат за претседател? :tapp:
Веќе напишав за ова. Фрчко го кандидираа за да изгубат. За ВМРО да има 100% власт и да нема кого да криви кога ќе го смени името. Многу добро знаат СДСМ дека Фрчко не е баш омилен лик кај народот.

Па тоа е тоа, тоа е всушност проблемот. Тоа дури и ми дава право да се посомневам во искреноста на Бранко и кон самото СДСМ. Дали све ова не беше едно негово пректирано сценарио, неуспех на реформата на СДСМ и негов триумфален камбек. Ако е така, тогаш тоа не само што е далеку од реформа, туку еден огромен чекор назад.

Па не им требаше реформа. Бранко стана председател само за да го пополни ваакумот кој му се отвори поради победата на ВМРО на парламентарните. Бранко не се надева на реформа на СДСМ, туку само ќе почека сегашната власт да ја одигра улогата која се нафати да ја игра, за кога ќе се врати тој на власт, да продолжи онаму каде што застана, односно да продолжи со ЕУ и НАТО интеграцијата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.197
Поени од реакции
26.880
Faktot deka SDSM tri pati gubi nikoj ne go spori.
Zalno e sto posle niv doaga garnitura koja e tripati ponesposobna i koja samo gleda na populizam.Rezultati ako gledas vo ovie tri godini ke ti kazam samo bravo.
Kritikite pominaa za SDSM ,znaci sega se vo opozicija kazneti i se reformiraat .
Znaci ne moze da se kritikuva i koga si vo opozicija i koga si na vlast deka SDSM ti e kriv.Sega vmro moze da se ocenuva bidejki e sepak so apsulutna vlast.
Реформата на партијата беше проектирана во времето кога Бранко стана претседател, требаше да се покаже дека СДСМ е многу повеќе од Бранко. Но повикот на стариот „чобан“ од страна на „овчичките“ кои сакаа да станат „султани на местото од султанот“ и неговиот камбек, докажа дека СДСМ како партија премногу зависи од еден поединец.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Јас пак мислам дека Бранко немаше да се врати во политка, посебно не на ваков начин (со пад од Председател на држава на лидер на партија која е во опозиција) ако не беше 100% сигурен дека ќе дотурка до победа и власт. Типот е многу самоуверен, дури до бизарност, его има огромно и не е човек кој лесно се помирува со пораз.. така да...
Ако гледаш логично на работите, бранко нема веќе што да бара во политиката, беше премиер, претседател, лидер на опозиција....

Нит е самоуверен, нит е сигурен, жално е што некои паѓаат на неговата шармантност и глума, за бране ова е последно фрлање на коцките...ако биде биде ако не толку од него....

Само желбата за власт е гледа кај него, ништо повеќе и ништо помалку, да зграби уште еден мандат и да се повлече....

Опортунист, кариерист, во два збора објаснето....
Да сакаше да направи нешто за државата ќе го направеше тоа одамна...
Во овој момент важи истото, да сакаше да помогне на оваа држава ќе се повлечеше од политика и ќе оставеше сдс да помине низ нормален процес на реорганизација и реформа.....

Faktot deka SDSM tri pati gubi nikoj ne go spori.
Zalno e sto posle niv doaga garnitura koja e tripati ponesposobna i koja samo gleda na populizam.Rezultati ako gledas vo ovie tri godini ke ti kazam samo bravo.
Kritikite pominaa za SDSM ,znaci sega se vo opozicija kazneti i se reformiraat .
Znaci ne moze da se kritikuva i koga si vo opozicija i koga si na vlast deka SDSM ti e kriv.Sega vmro moze da se ocenuva bidejki e sepak so apsulutna vlast.
Не губи три пати, губи 4 или 5 пат по ред....
Гарнитурата доаѓа на влас па желба на народот....
Ако истата зговни ќе се врати сдс, просто...

И не го прави народот глуп, бидејки не е....
Критиките за сдс се уште постојат и ќе постојат, зашто гледај погоре и подоле од оваа реченица.....

а како се реформираат кога лидерот/водачот на партијата е истиот (и Макрадули ли спаѓа у реформа)..
а тој лидер знаеме во какво црно сценарио ја донесе Македонија за која немате трошка самокритика да признаете ...
и сега треба да верува некој дека се смениле? кога лидерот е тој?
и сега кога отворено играат на смена на име .. со отворени карти кон гејците? реформи со фрчко за кандидат за претседател? :tapp:
кои економски реформи ги правеа .. која програма ја презентираа .. зар економски напредок да очекуваме од БЦ? :pos2:
А бе кој да разбере....:smir:
Убаво кажано btw....
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ок подоле има еден посто на Ying Yang, кој објаснува каде е популизмот на СДСМ и перењето од одговорноста.

Но точно и е опозитното мислење, доколку ДПМНЕ се реши сепак да го смени името. Значи ми текнало и тоа.
Значи се согласуваш со мојата констатација дека доколку ДПМНЕ го промени името за меѓународна употреба, тригодишното барање предавници ќе се сведе само на гола желба за поголем рејтинг и лажен патриотизам ?
Ок, се сложувам дека визија нема, но нема во сите политички партии. „Визијата“ на тие што заговараат промена на име е да не дува ветерот. Што и не е некоја визија, туку дневно политичко размислување.
Ниеден сојуз во светот не опстојувал повеќе од 100 години било воен било економски. Така и ЕУ и НАТО се вариабли, додека Македонија е константа. Тие пробуваат да ни кажат поинаку. „Визијата“ нивна е додека трае ЕУ и НАТО, значи се водат од туѓи агенди, не од своја лична.

И јас сум за ЕУ и НАТО, но не по цена да се смени името.

Значи точно е дека никој не размислува подалеку од носот.
Не. Тоа значи дека некој те хранел со лажни информации за да помислиш дека непроменето име, и НАТО и ЕУ одат заедно.
Затоа твојот револт би требало да го насочиш кон оној кој те лажел.
Не коментирав за страните на другите, коментирав за страната што јас ја застапувам. Не викам дека ти ако си за промена на името, си против Македонија, иако хипотетички е тоа така.
Хмм...хипотетички.
Епа онда земено хипотетички, и оние кои не нудат никакво решение на видливите предизвици со кои државата неминовно ќе се соочи доколку по некоја логика подолго остане надвор од НАТО и ЕУ, свесно работат против интересите на својата држава и народ.

Држи вода ова хипотетиката, а :)

Пошто неможеш да бидеш за Македонија кога сакаш Македонија да се смени. Но еве да речеме дека гледаш за доброто на народот и дека сметаш дека е важен економскиот просперитет.
Економскиот просперитет е на некое скалило подолу на приоритетите. Има многу други предизвици...но за ова не би овде.
Но ај да гледаме од друга страна на нештата. Според мене на СДСМ им е јасно дека промената на името не значи по автоматизам влез во ЕУ и НАТО,
Компромисот со грција по автоматизам значи членство во НАТО и одблокирани процеси кон ЕУ.
доказ за тоа е привремената спогодба, која на хартија ни гарантираше влез. Според мене, тоа беше единствената причина поради која СДСМ го немаше решено спорот во нејзиниот мандат.
Па како што знам додека СДСМ беше на власт грците не ни ги блокираа преговорите.
Можеби тоа значи мудра политика, можеби коинциденција.....кој знае:toe:
Имаше некој обид во Букурешт(заеднички на Претседателот и на Премиерот), да се протурка некое решение за време на самитот, но наидоа на ѕид од Грчка страна. Грците тогаш не беа спремни на „компромис“, а прашање е дали некогаш и биле. Тоа се Грчките заткулисни игри.
Значи ние може до утре да ја префрламе вината на едни или на други, но непобитен факт е дека моментот за решавањето на спорот е токму во мандатот на Никола Груевски.
Во спротивно....моментот за прекинување на преговорите и повлекување на апликациите за влез во НАТО и ЕУ.:toe:
СДСМ знаејќи дека „компромисот“, не носи гаранции за НАТО и ЕУ, несакајќи да ја повтори грешката со референцата и знамето, ги притиска ДПМНЕ да донесат одлука,
Уште еднаш - компромисот со грција по автоматизам значи членство во НАТО и одблокирани преговори со ЕУ, а ДПМНЕ не го притиска СДСМ , туку целата меѓународна заедница и сите релевантни политички светски фактори, знаејќи дека невлегувањето на Македонија во Евроатланските институцуии може да предизвика проблеми од пошироки размери на на бурево барут наречен Балкан.
само колку грешката да не биде нивна, значи во најмала рака игра ситни игри за политички поени. Само да се разбереме со ова не ги перам ДПМНЕ од одговорност за грешките кои може да ги направи во однос на ова прашање.
Не го переш, туку го переш :)...али нема врска, сепак тоа си е твое мислење.

Вака.
Доколку СДСМ популистички калкулираше за својот рејтинг, немаше да ја донесе територијалната реорганизација и немаше после војната 2001 да коалицира со ДУИ....а најмалку ќе се залагаше за компромис со грција.

Мене не ми е јасно од каде заклучокот за твојата теза.
Па СДСМ најмногу гласови на изминатите избори изгуби токму поради овие три работи кои погоре ги набројав.

Знаеш што е популизам.
Кога Бранко вечер ќе закаже прес на кој ќе каже дека е против секаква промена на името, било тоа да е и за меѓународна употреба, а притоа знаејќи дека Груевски идноставно мора да го направи тоа.
Е тоа ти е другар ситна игра и гол популизам.

Мислиш дека тоа ќе се случи ?
Во сета оваа работа, како позитивна работа ги гледам гласовите на Љубе кои се дојдени од незадоволниците (активисти) на ДПМНЕ, кои треба на водството да му служат како предупредување за некои нивни активности, поготово на тематиката „преговори за името“.
Пак си грешка во анализата.
Љубе 150 000 гласови ги доби јасно давајќи на знаење дека се залага за компромис и за што побрзо влегување во НАТО и ЕУ.
Успех на една партија исто гледам и во независноста на таа партија од еден човек.
Мораш да се сложиш дека реформите во партијата, по заминувањето на Љубчо, многу бргу ја вратија партијата на власт, додека реформата во СДСМ не успеа, па со враќањето на Бранко, се враќаме на старо. СДСМ реално се соочува со претварање во човек партија, слично како СПМ.
Егоцентризам владее во обете најголеми партии во државава. Ни под разно неможеш да ме убедиш во спротивното.:helou:
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Ако гледаш логично на работите, бранко нема веќе што да бара во политиката, беше премиер, претседател, лидер на опозиција....

Нит е самоуверен, нит е сигурен, жално е што некои паѓаат на неговата шармантност и глума, за бране ова е последно фрлање на коцките...ако биде биде ако не толку од него....

Само желбата за власт е гледа кај него, ништо повеќе и ништо помалку, да зграби уште еден мандат и да се повлече....

Опортунист, кариерист, во два збора објаснето....
Да сакаше да направи нешто за државата ќе го направеше тоа одамна...
Во овој момент важи истото, да сакаше да помогне на оваа држава ќе се повлечеше од политика и ќе оставеше сдс да помине низ нормален процес на реорганизација и реформа.....
ПРедизвик му е бе. Сака човекот предизвици. Сака да се самодокажува, како прво, а како второ сака успеси. Па подобро да е кариерист одколку млитав лидер кој чека само да помине времето до пензија. :toe:
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
ПРедизвик му е бе. Сака човекот предизвици. Сака да се самодокажува, како прво, а како второ сака успеси. Па подобро да е кариерист одколку млитав лидер кој чека само да помине времето до пензија. :toe:
Ne mu e predizvik. Bara zashtita. Napravi proba od bezbedno mesto na Predsedatel na drzava da go otstapi partiskiot tron, Buchko , Rada mnogu losho iskustvo. Vo SDSM samo kako predsedatel na partijata ja ima celosnata zashtita i od pravniot progon (gonat predsedatel na opozicija) i od vnatrepartiskite frakcii i nezadovolnici.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Компромисот со грција по автоматизам значи членство во НАТО и одблокирани процеси кон ЕУ.
Искривено толкување, смената на името означува неизвесна иднина.

Досега во неколку наврати Грците не ги почитувале Резолуциите на ООН, последното беше со Договорот од 1995.

Пак ќе ти ги спомнам 2 фази преку кои Грците сакаат да го решат проблемот со нашиот идентетит.


Па како што знам додека СДСМ беше на власт грците не ни ги блокираа преговорите.
Можеби тоа значи мудра политика, можеби коинциденција.....кој знае:toe:
Македонија поднесе официјално барање за членство во Европската унија (за асоцијативно, кое во иднина би можело да прерасне во полноправно) на 8 март 1999 година, кога ВМРО-ДПМНЕ беше на власт.

Македонија како прва земја од Западниот Балкан во 2001 година го потпиша Договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ.
Значи пак за време на ВМРО-ДПМНЕ.

Ако го прочиташ тој Договор, ќе може да видиш дека во еволутивната клаузула Македонија веќе има статус на потенцијален кандидат за членство во ЕУ.


Но и тогаш Грците не не' блокираа.


Пак си грешка во анализата.
Љубе 150 000 гласови ги доби јасно давајќи на знаење дека се залага за компромис и за што побрзо влегување во НАТО и ЕУ.
Егоцентризам владее во обете најголеми партии во државава. Ни под разно неможеш да ме убедиш во спротивното.
Смешки, твоево е само wishful thinking, ништо појќе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.197
Поени од реакции
26.880
Реален,

Секогаш имаш перспектива ЕУ НАТО, под друго име.....повели оди .... Додека тие што сакаат да бидат Македонија, не им треба ЕУ и НАТО, ако тие не не сакаат како такви.


Мене никој не ме лажел, најмалку ДПМНЕ и СДСМ, мојот став за името е тој и никој нема да ме убеди во спротивното. И ќе се борам тој став да се наметне, без разлика на последиците кои ги проектираш. И пак ќе ти кажам, без разлика од каде доаѓа, секое поинакво мислење ќе го гледам како предавтство. Тука ни се разликите во мислењата мене и тебе. Секое понатамошно убедување гледам дека е безполезно.

Јас името сум спремен да го бранам со крв, а има и многу кои се спремни на тоа.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Реален,
Секогаш имаш перспектива ЕУ НАТО, под друго име.....повели оди .... Додека тие што сакаат да бидат Македонија, не им треба ЕУ и НАТО, ако тие не не сакаат како такви.
Каде да одам ?

Мене никој не ме лажел, најмалку ДПМНЕ и СДСМ, мојот став за името е тој и никој нема да ме убеди во спротивното. И ќе се борам тој став да се наметне, без разлика на последиците кои ги проектираш. И пак ќе ти кажам, без разлика од каде доаѓа, секое поинакво мислење ќе го гледам како предавтство. Тука ни се разликите во мислењата мене и тебе. Секое понатамошно убедување гледам дека е безполезно.
Последиците се реално стравување, а оној кој ги занемарува свесно или несвесно работи против државните интереси.
Јас името сум спремен да го бранам со крв, а има и многу кои се спремни на тоа.
Во еден од претходните постови ти напишав дека со нетрпение ги очекувам твоите следни чекори.

Сега ќе ти препорачам веднаш да почнеш, затоа што веќе е минута до дванаесет.
Македонија поднесе официјално барање за членство во Европската унија (за асоцијативно, кое во иднина би можело да прерасне во полноправно) на 8 март 1999 година, кога ВМРО-ДПМНЕ беше на власт.

Македонија како прва земја од Западниот Балкан во 2001 година го потпиша Договорот за стабилизација и асоцијација со ЕУ.
Значи пак за време на ВМРО-ДПМНЕ.

Ако го прочиташ тој Договор, ќе може да видиш дека во еволутивната клаузула Македонија веќе има статус на потенцијален кандидат за членство во ЕУ.
Заборави да напишеш за тоа кога Македонија доби статус кандидат :)
Но и тогаш Грците не не' блокираа.
Причина повеќе да се верува дека Груевски незнае да води умерена меѓународна политика со која и волкот би бил сит, и овците би биле на број :toe:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.197
Поени од реакции
26.880
realen,
има многу држави, што не се викаат Македонија и што се членки на ЕУ и НАТО, значи имаш голем избор.....

И точно е дека работам против државните интереси, доколку државата (нејзиното водство) има за цел да го смени името.
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Едвај чекам на собраниска седница како СДСМ ке инкорпорира свој став за името или градење државна стратегија.Доста беше со флоскули треба да се реши спорот ние сме за ЕУ....
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Едвај чекам на собраниска седница како СДСМ ке инкорпорира свој став за името или градење државна стратегија.Доста беше со флоскули треба да се реши спорот ние сме за ЕУ....
Ako se pametni SDSM ke si izlezat od sobranieto i ke si gi ostavat vecnite patrioti da si nosat strategija.Sepak apsolutnoto mnozinstvo na vladata moze da donese bilo kakva odluka.
 
M

MKEUpatriot

Гостин
Ako se pametni SDSM ke si izlezat od sobranieto i ke si gi ostavat vecnite patrioti da si nosat strategija.Sepak apsolutnoto mnozinstvo na vladata moze da donese bilo kakva odluka.
Овакви прашања се носат со конзенсуз бидејки се општонационални а СДСМ сепак застапува 230.000 грагани.А и да не се амнестира од одговорност па после само да критикува
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Овакви прашања се носат со конзенсуз бидејки се општонационални а СДСМ сепак застапува 230.000 грагани.А и да не се амнестира од одговорност па после само да критикува
Opsto nacionalno bese i 94 godina Vmro da ne izleguva od parlament okolu privremenata spogodba.
Opsto nacionalno bese i zakonot za Lokalna decentralizacija da se donese so konzenzus a ne da se pravi populizam.
Vo sekoj slucaj 3 izbori nekoj velese deka kapitulacija za imeto nema da ima.Pa taka se vratija na dvojnata formula koj tie istite pred godina dena ja odbija se vo patriotski celi.
Na kraj kraeva neli referendum ke se organizira.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom