СДСМ Отворено против Македонија

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.197
Поени од реакции
26.880
А не ти текнало до сега дека ситуацијата може да биде и обратна ?
На пример, ДПМНЕ знае дека ќе мора да направи компромис, но сета ова ситуација сака до последен момент популистички да ја искористи во полза на својот рејтинг.

Која е логиката на твоето тврдење дека СДСМ популистички игра ?

Имам чувство дека кај ДПМНЕ не е прашањето дали треба да се направи компромис...туку зошто токму тие треба да направат компромис.
Ок подоле има еден посто на Ying Yang, кој објаснува каде е популизмот на СДСМ и перењето од одговорноста.

Но точно и е опозитното мислење, доколку ДПМНЕ се реши сепак да го смени името. Значи ми текнало и тоа.

Но истиот тој за да биде награден од народот, треба да понуди јасна визија за тоа каде ја гледа Македонија после 5 или 10 години. Истото важи и за оние со спротиставено мислење од првите.
Ок, се сложувам дека визија нема, но нема во сите политички партии. „Визијата“ на тие што заговараат промена на име е да не дува ветерот. Што и не е некоја визија, туку дневно политичко размислување.
Ниеден сојуз во светот не опстојувал повеќе од 100 години било воен било економски. Така и ЕУ и НАТО се вариабли, додека Македонија е константа. Тие пробуваат да ни кажат поинаку. „Визијата“ нивна е додека трае ЕУ и НАТО, значи се водат од туѓи агенди, не од своја лична.

И јас сум за ЕУ и НАТО, но не по цена да се смени името.

Значи точно е дека никој не размислува подалеку од носот.


Зошто мислиш дека останатите не се на страната на Македонија ?
Не коментирав за страните на другите, коментирав за страната што јас ја застапувам. Не викам дека ти ако си за промена на името, си против Македонија, иако хипотетички е тоа така. Пошто неможеш да бидеш за Македонија кога сакаш Македонија да се смени. Но еве да речеме дека гледаш за доброто на народот и дека сметаш дека е важен економскиот просперитет.

Но ај да гледаме од друга страна на нештата. Според мене на СДСМ им е јасно дека промената на името не значи по автоматизам влез во ЕУ и НАТО, доказ за тоа е привремената спогодба, која на хартија ни гарантираше влез. Според мене, тоа беше единствената причина поради која СДСМ го немаше решено спорот во нејзиниот мандат. Имаше некој обид во Букурешт(заеднички на Претседателот и на Премиерот), да се протурка некое решение за време на самитот, но наидоа на ѕид од Грчка страна. Грците тогаш не беа спремни на „компромис“, а прашање е дали некогаш и биле. Тоа се Грчките заткулисни игри.

СДСМ знаејќи дека „компромисот“, не носи гаранции за НАТО и ЕУ, несакајќи да ја повтори грешката со референцата и знамето, ги притиска ДПМНЕ да донесат одлука, само колку грешката да не биде нивна, значи во најмала рака игра ситни игри за политички поени. Само да се разбереме со ова не ги перам ДПМНЕ од одговорност за грешките кои може да ги направи во однос на ова прашање.

Кој успех на ДПМНЕ ?
Кој може да е успех на една партија? Јас незнам како гледаш ти на работите, но сметам дека успех за една партија се смета број на гласови добиени на избори, ако тие гласови во тек на 3 избори кои се случиле за време од 3 години расте, тоа го сметам за значителен успех.
Во сета оваа работа, како позитивна работа ги гледам гласовите на Љубе кои се дојдени од незадоволниците (активисти) на ДПМНЕ, кои треба на водството да му служат како предупредување за некои нивни активности, поготово на тематиката „преговори за името“.

Успех на една партија исто гледам и во независноста на таа партија од еден човек. Мораш да се сложиш дека реформите во партијата, по заминувањето на Љубчо, многу бргу ја вратија партијата на власт, додека реформата во СДСМ не успеа, па со враќањето на Бранко, се враќаме на старо. СДСМ реално се соочува со претварање во човек партија, слично како СПМ.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
...не можеш да бидеш за Македонија кога сакаш Македонија да се смени...

...на СДСМ им е јасно дека промената на името не значи по автоматизам влез во ЕУ и НАТО, доказ за тоа е привремената спогодба, која на хартија ни гарантираше влез...

...тоа беше единствената причина поради која СДСМ го немаше решено спорот во нејзиниот мандат...

...СДСМ знаејќи дека „компромисот“, не носи гаранции за НАТО и ЕУ, несакајќи да ја повтори грешката со референцата и знамето, ги притиска ДПМНЕ да донесат одлука, само колку грешката да не биде нивна, значи во најмала рака игра ситни игри за политички поени....

..Мораш да се сложиш дека реформите во партијата, по заминувањето на Љубчо, многу бргу ја вратија партијата на власт, додека реформата во СДСМ не успеа, па со враќањето на Бранко, се враќаме на старо. СДСМ реално се соочува со претварање во човек партија...

Во неколку пасоси, тоа е суштинатана работите.

Браво Јамајка, зелено од мене.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Оној што бараше машина за пишување со бугарска тастатура бидејки со нашата азбука не можел потполно да се изрази!:helou:
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Vo vmro posle zaminuvanje na Ljupco nemase reformi.
Imase instaliranje na ednoumie.Sto bi se reklo deka eden covek e i alafa i omega(Gruevski)
Ako pod reformi se podrzabira javanje na populizam kako sto bese zakonot za decentralizacija i prodazbata na elektrostopanstvo.
Vo vmro reormi se smeta i portokolovata boja.
Drugoto e se avtokratsko vladenje.
Denes toa se potvrduva i so pismata na Protuger kon opstinskite komiteti na vmro.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Vo vmro posle zaminuvanje na Ljupco nemase reformi.
Imase instaliranje na ednoumie.Sto bi se reklo deka eden covek e i alafa i omega(Gruevski)
Ako pod reformi se podrzabira javanje na populizam kako sto bese zakonot za decentralizacija i prodazbata na elektrostopanstvo.
Vo vmro reormi se smeta i portokolovata boja.
Drugoto e se avtokratsko vladenje.
Denes toa se potvrduva i so pismata na Protuger kon opstinskite komiteti na vmro.
ова за сдсм го мислеше па погреши или?
ај преиспитај се ..
и аман од твоиве бош муабети ...
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Оној што бараше машина за пишување со бугарска тастатура бидејки со нашата азбука не можел потполно да се изрази!:helou:
Zboruvam za ekonomskata vizija. Ako imash nea da ja osporish poveli ako ne otvori nova tema za bugarofilstvoto na Dr. Lepavcov i diskutiraj.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Zboruvam za ekonomskata vizija. Ako imash nea da ja osporish poveli ako ne otvori nova tema za bugarofilstvoto na Dr. Lepavcov i diskutiraj.
Ас постирај што рекол да видиме?

Најдов јас:

Другата линија, која не ја исклучува првата, туку била пресудна за „похрабро“ отворање на Димитров кон бугарското самочувствие, е неговата средба со г-динот Александар Лепавцов на почетокот на деведесеттите. Лепавцов, кој штотуку се врати од долгогодишниот престој во Софија, со своето вклучување во првата македонска Експертска влада ќе биде главната полуга на будењето на бугарските чувства кај Димитров. Нашите соговорници потврдуваат дека самиот Димитров дотогаш имал сосема скромен инетерес за историјата на развојот на македонската национална самосвест. Впрочем, пробугарско влијание Лепавцов ќе изврши и кај Доста Димовска, Ѓорѓи Наумов, починатиот Мијалков, Боев, а подоцна и кај Никола Кљусев, како и кај еден круг на луѓе во тоа време собрани околу весникот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Глас: Ненад Новковски, Симеон Симев, Милош Линдро, Младен Србиновски, Владо Треневски (директорот на Охридско лето)... познати по својот идеолошки екстремизам, а кои се денес на клучни места во Владата и во неколку битни национални институции.

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=maked&Number=1940852830
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.197
Поени од реакции
26.880
Vo vmro posle zaminuvanje na Ljupco nemase reformi.
Imase instaliranje na ednoumie.Sto bi se reklo deka eden covek e i alafa i omega(Gruevski)
Ako pod reformi se podrzabira javanje na populizam kako sto bese zakonot za decentralizacija i prodazbata na elektrostopanstvo.
Vo vmro reormi se smeta i portokolovata boja.
Drugoto e se avtokratsko vladenje.
Denes toa se potvrduva i so pismata na Protuger kon opstinskite komiteti na vmro.
Види, премногу ги сваќаш работите при срце. Успешна реформа на една партија е успешно враќање на политичка сцена, во краток период. Остај ти дневнополитички изјави, кај СДСМ ги има тие изјави помножено со 10, но досега тоа не вроди со успех. Како што вика Бане, „треба да знаеш, треба да можеш“. Досега од СДСМ изгледа само он знае и (му се) може.... Тоа е болната точка на СДСМ, и ти и СДСМ како структура, неможете да прифатите критика.
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
ова за сдсм го мислеше па погреши или?
ај преиспитај се ..
и аман од твоиве бош муабети ...

Aman be ,pa ti so tvoite izdrzani i argumentirani muabeti od 1 red.
Od populizam nema nikogas da se odvoite zatoa sto sekogas na vlast ste doaagale so populizam .
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Не е така icewoman. Реформата на ДПМНЕ беше спроведена, а беше поддржана од Меѓународниот реубликански институт (IRI) и други организации вкл. и организации од Германија.

Таква реформа во СДСМ нема, последниот конгрес е потврда дека политиката на едноумие допрва ќе се зацврстува, и затоа нема што Бранко Црвенковски да понуди сем да испорачува за странски агентури за да го вратат на власт.

Треба да гледаш на работите со помалку емоции, а со повеќе факти.

Оној што бараше машина за пишување со бугарска тастатура бидејки со нашата азбука не можел потполно да се изрази!:helou:
Да, тој е Лепавцов, една ординарна будала. Сакал руска кирилица на тастатурата која Русите им ја наложија на тнр. Бугари со декрет.:):)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Види, премногу ги сваќаш работите при срце. Успешна реформа на една партија е успешно враќање на политичка сцена, во краток период. Остај ти дневнополитички изјави, кај СДСМ ги има тие изјави помножено со 10, но досега тоа не вроди со успех. Како што вика Бане, „треба да знаеш, треба да можеш“. Досега од СДСМ изгледа само он знае и (му се) може.... Тоа е болната точка на СДСМ, и ти и СДСМ како структура, неможете да прифатите критика.
одсекогаш им бил тоа проблемот ...
БЦ им е алфа и омега .. што тој каже тоа е..
сите други не размислуваат ... и немаат никакво чувство за критика .. имаат само чувство за самобендисаност и елитизам ...
затоа и никогаш повеќе нема да просперираат .. затоа шо наместо тотални реформи тие си останаа на истото ...
у моментво имаат повеќе гласачи надвор од Македонија (грција и бугарија) одколку у Македонија :toe:
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Види, премногу ги сваќаш работите при срце. Успешна реформа на една партија е успешно враќање на политичка сцена, во краток период. Остај ти дневнополитички изјави, кај СДСМ ги има тие изјави помножено со 10, но досега тоа не вроди со успех. Како што вика Бане, „треба да знаеш, треба да можеш“. Досега од СДСМ изгледа само он знае и (му се) може.... Тоа е болната точка на СДСМ, и ти и СДСМ како структура, неможете да прифатите критика.


Јас пак мислам дека Бранко немаше да се врати во политка, посебно не на ваков начин (со пад од Председател на држава на лидер на партија која е во опозиција) ако не беше 100% сигурен дека ќе дотурка до победа и власт. Типот е многу самоуверен, дури до бизарност, его има огромно и не е човек кој лесно се помирува со пораз.. така да...
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Види, премногу ги сваќаш работите при срце. Успешна реформа на една партија е успешно враќање на политичка сцена, во краток период. Остај ти дневнополитички изјави, кај СДСМ ги има тие изјави помножено со 10, но досега тоа не вроди со успех. Како што вика Бане, „треба да знаеш, треба да можеш“. Досега од СДСМ изгледа само он знае и (му се) може.... Тоа е болната точка на СДСМ, и ти и СДСМ како структура, неможете да прифатите критика.
Faktot deka SDSM tri pati gubi nikoj ne go spori.
Zalno e sto posle niv doaga garnitura koja e tripati ponesposobna i koja samo gleda na populizam.Rezultati ako gledas vo ovie tri godini ke ti kazam samo bravo.
Kritikite pominaa za SDSM ,znaci sega se vo opozicija kazneti i se reformiraat .
Znaci ne moze da se kritikuva i koga si vo opozicija i koga si na vlast deka SDSM ti e kriv.Sega vmro moze da se ocenuva bidejki e sepak so apsulutna vlast.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Faktot deka SDSM tri pati gubi nikoj ne go spori.
Zalno e sto posle niv doaga garnitura koja e tripati ponesposobna i koja samo gleda na populizam.Rezultati ako gledas vo ovie tri godini ke ti kazam samo bravo.
Kritikite pominaa za SDSM ,znaci sega se vo opozicija kazneti i se reformiraat .
Znaci ne moze da se kritikuva i koga si vo opozicija i koga si na vlast deka SDSM ti e kriv.Sega vmro moze da se ocenuva bidejki e sepak so apsulutna vlast.
а како се реформираат кога лидерот/водачот на партијата е истиот (и Макрадули ли спаѓа у реформа)..
а тој лидер знаеме во какво црно сценарио ја донесе Македонија за која немате трошка самокритика да признаете ...
и сега треба да верува некој дека се смениле? кога лидерот е тој?
и сега кога отворено играат на смена на име .. со отворени карти кон гејците? реформи со фрчко за кандидат за претседател? :tapp:
кои економски реформи ги правеа .. која програма ја презентираа .. зар економски напредок да очекуваме од БЦ? :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom