САД поставија Томахавки во Јужно Кинеско Море

Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Nitu edna komunisticka drzava (Korea ili Kina) ne mozat da bidat napadnati od Amerika...taka e primerot i so Tibet, Amerika ne smee da se vmesa...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Nitu edna komunisticka drzava (Korea ili Kina) ne mozat da bidat napadnati od Amerika...taka e primerot i so Tibet, Amerika ne smee da se vmesa...
Америка има воена база во “комунистичка“ Куба. Дивизја маринци и фота на Аерички воени бродови се на Куба. До 1972 Америка го бомбардираше рает “комунистичкиот“ Виетнам. Уби 1.100.000 северно виетнамски војници и околу 4.000.000 северно виетнамски цивили.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Америка има воена база во “комунистичка“ Куба. Дивизја маринци и фота на Аерички воени бродови се на Куба. До 1972 Америка го бомбардираше рает “комунистичкиот“ Виетнам. Уби 1.100.000 северно виетнамски војници и околу 4.000.000 северно виетнамски цивили.
Gvantanamo Bej ne e pod kontrola na Kuba...Vo Kuba do pred nekoe vreme ako ne se lazam imase i Ruski vojnici...

Venecuela, Nikaragva i Kuba se Ruski i Kineski aduti protiv Amerika...taka bilo za vreme na studenata vojna taka i ke bide :tv:

Da,ama Kina i Rusija se supersili,edni od najmoknite drzavi vo svetot...Vietnam i Kuba se sitni ribi...:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Гвантанамо е на Кубанска територија. Гвантанамо не е дел од америчката територија туку е на куба. И таму седат вооружени амерички војници. Најсилната војска во Куба е америчка.

Најголем трговски партнер на Венецуела не е Русија туку е Америка. Најголем промет со стоки, најголем увоз и извоз Венецуела има со Америка. Русија е капиталистичка земја, не знам оти ја ставаш во ист кош со Кина Витнам и Куба. Русите пробаа прво како е да си монархија, па не им се бендисваше си ја испотепаа царската фамилија и пробаа да бидат комунисти, па и то не им се бендиса и сега го прифатија Америчкиот систем - капитализам. Така да денес Русија и Америка од една страна се капиталистички земји а Кина, Виетнам, северна кореја, куба се “комунистички“
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Гвантанамо е на Кубанска територија. Гвантанамо не е дел од америчката територија туку е на куба. И таму седат вооружени амерички војници. Најсилната војска во Куба е америчка.

Најголем трговски партнер на Венецуела не е Русија туку е Америка. Најголем промет со стоки, најголем увоз и извоз Венецуела има со Америка. Русија е капиталистичка земја, не знам оти ја ставаш во ист кош со Кина Витнам и Куба. Русите пробаа прво како е да си монархија, па не им се бендисваше си ја испотепаа царската фамилија и пробаа да бидат комунисти, па и то не им се бендиса и сега го прифатија Америчкиот систем - капитализам. Така да денес Русија и Америка од една страна се капиталистички земји а Кина, Виетнам, северна кореја, куба се “комунистички“
Se izvinuvam...zgresiv...

Samo da napomenam deka vojnata vo Vietnam Amerikancite gi cinese mnogu zrtvi...zatoa nekoi do den denes crtaat paraleli pomegu Vietnam i Avganistan...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Иранците одбраа стар АМЕРИЧКИ ракетен систем го ископираа и го произведуваат надевајќи се дека ќе ги заштити и спаси. Не одбраа руски систем пошто видоа дека не се ефикасни ни квалиттни. Поарно амерички систем од 60 сетите да копираат.
HAWK не е антибалистички систем, но како забележа пошто е создаден од напредна и супериорна америчка технологија може да се користи и да пресретне балистички проектили.
Единствена надеж на иранците им се старата америчка технологија која им остана од 70 десетите, F14, HAWK.
 
S

smart ass

Гостин
Човеку-па ти не ми ја разбра ПОЕНТАТАТА.

Иран развива СВОЕ ОРУЖЈЕ-Иран има свој Индустриски комплекс-и не ми кажуј историјати и СА-3 е од 60-сеттите па види што направи.


HAWK има домет-има пресретнато балистичка ракета и има добра репутација-Иранскиот мидхаг исто-би бил убица на томахавките,бидејќи при напад на копно патеката на крстосувачка ракета е предвидлива и на вообичаени сомнителни локјации се поставуваат САМ единици.


Bahrain
Belgium
Denmark
Egypt
France
Germany
Greece

Iran - 150 launchers.
Israel
Italy
Japan
Kuwait
The Netherlands
Norway - (phased out in 1998)
Saudi Arabia
Singapore
Spain
Sweden
Republic of China (Taiwan)
Turkey
UAE
USA - (phased out)
Phase II These countries have implemented Phase 1 and Phase 2 improvements.
Belgium - (phased out and sold to Turkey)
Denmark - (Phased out)
France
Germany - (phased out in 2005)
Greece
Italy

The Netherlands
USA - (phased out)
Phase III
Egypt
France
Greece
Israel
Italy
Jordan
The Netherlands - (Phased out and sold to Romania)
Saudi Arabia
Singapore
Spain
Sweden
Republic of China (Taiwan)
UAE
US Marine Corps - (phased out of US service in 2002)
Hawk XXI
Turkey
Romanian Air Force[7]
Republic of Korea[8
Ете оператори па види ти сега-летко ирелевантен е оригиналниот стар модел-електроиниката,софтверот радарите-уопште не е важно ако наизглед се идентични 99%:)





Што тоа ги натера да своите стручњаци, опрема и пари ги фрлат на проучување и копирање на Америчка технологија????
Имаш ли одговор?
Ете тука те чекам старо.

Па за време на војната Ирак-Иран-ИРАН НЕМАШЕ ДОВОЛНО СНАБДУВАЧИ т.е Ирак купуваше од СССР МИ-24,америте му даваа интел,башка и оружје-едноставно ИРАН МОРАШЕ да развие СВОЈ Воено-Индустриски комплекс.


Си чул за џамаран???
An Iranian naval commander says the Navy will be adding a second domestically manufactured destroyer to its fleet some time in the next two years.

Commodore Amir Rastegari, who heads the Navy's industrial command, made the announcement hours after Iran launched its first locally-made 1,420 ton Jamaran destroyer, equipped with a variety of anti-ship and surface-to-air missiles.

"Work continues on a new destroyer. In the next two years, a second Iranian manufactured vessel will be delivered to the Navy," he said.

Rastegari added that the Jamaran destroyer was completed in spite of Western efforts to hinder its manufacturing process.

"The Jamaran destroyer was built at a time when foreign naval fleets were increasing their presence in the region. In other words, it was built as they watched on with bewilderment," he explained.


--- надополнето ---

Иранците одбраа стар АМЕРИЧКИ ракетен систем го ископираа и го произведуваат надевајќи се дека ќе ги заштити и спаси. Не одбраа руски систем пошто видоа дека не се ефикасни ни квалиттни. Поарно амерички систем од 60 сетите да копираат.
HAWK не е антибалистички систем, но како забележа пошто е создаден од напредна и супериорна америчка технологија може да се користи и да пресретне балистички проектили.
Единствена надеж на иранците им се старата америчка технологија која им остана од 70 десетите, F14, HAWK.
И плачат Американците секогаш во москва кога ќе се СПОМНЕ РУСКИ С-300 или пак Кинескиот мод на истиот.


Иран го има системов-веројатноста е голема.

Иран не купи америчко Оружје туку купи SA-15Р за 700 милиони РУСКО.(шахот одамна не е на власт:))




Иран има Ирачки 60-сеттина нови модерни Мираж,Су-25...Мигови кои слетаа во Иран пред заливската:)

Башка својата авијација!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Е ај баш ме интересиратој С-300, дај кажи во колку војни учествувал и колкав му е сооднос на детектирани неприателски авиони - лансирани проектили и уништени цели?

На пример со HAWK ако споредиш борбена употреба и С300 коj во војна се покажал како подобар ??
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.390
Кина нема да го нападне Тајван уште долго време. Нели сега скоро потпишаа долгорочен договор за економска соработка вреден десетици милијарди долари? Нема ваљда да си пукаат во нога?

Јапан кинезите можат да го уништат за саат-два..................................се залетуваат 300 милиони кинези накај морто и ете ти цунами што ке ја поплави Јапонија хехехе.

А Кина и така не е нешто преагресивна (за сега) и си гледаат работа.

Плус Кина е неосвојива моментало. Пред да почне постирање слики од модерни оружја и атомски бомби размислете за следното, пошто ова е непобедива одбрамбена стратегија:

Некој, да кажеме Америка како најсилна воена машинерија на планетата моментално, врши инвазија на Кина. Се истоваруваат и воспоставуваат мостобран. Нема отпор од Кинезите, сите кинески единици се повлекле и Американците почнуваат да напредуваат во внатрешноста...........................
Е тука доаѓа брилијантниот потез на Народноослободителната Армија на Кина, се појавуваат 50 - 70 милиони кинези во униформа, без оружје. И се предаваат. Со тоа по меѓународно воено право се воени заробеници и сега окупаторите мораат да хранат 50 милиона гладни усти (а Кина веке немора) и чао економија.
Се зезам, али и вие се зезате со оваа тема.:)
 

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Let 3
Е ај баш ме интересиратој С-300, дај кажи во колку војни учествувал и колкав му е сооднос на детектирани неприателски авиони - лансирани проектили и уништени цели?

На пример со HAWK ако споредиш борбена употреба и С300 коj во војна се покажал како подобар ??


Прво кажими, КОЈ досега се осмелил да нападна држава со С-300???.......Америка??? Германија??? ..... Каде е нападот на ИРАН 13901831903 години што се спрема ???...................... Ќе ги видиш резултатите на С-300 единствено некој држава кога ќе нападне друга кој го има системов, ама очигледно некако не му фаќа умо на некои да нападнат држава со С-300.................... а да не збораме за С-400................................ Кога некој ке нападни тогаш ке бараш резултати, сега само размислиси зошто никој не напаѓа држава со С-300, дали дека не чини системот, дека слаб е??? или е нешто друго..........Ко мало дете си инает еден, размисли малку не си мал..................
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Прво кажими, КОЈ досега се осмелил да нападна држава со С-300???.......Америка??? Германија??? ..... Каде е нападот на ИРАН 13901831903 години што се спрема ???...................... Ќе ги видиш резултатите на С-300 единствено некој држава кога ќе нападне друга кој го има системов, ама очигледно некако не му фаќа умо на некои да нападнат држава со С-300.................... а да не збораме за С-400................................ Кога некој ке нападни тогаш ке бараш резултати, сега само размислиси зошто никој не напаѓа држава со С-300, дали дека не чини системот, дека слаб е??? или е нешто друго..........Ко мало дете си инает еден, размисли малку не си мал..................
никој не ја нападна ни Данска, Шпанија, Португалија, Франција, Америка, Монако, република Науру, Сејшелските острови, Австрија, Австралија, Нов зеланд....... си размислувал ли некогаш зошто никој не се осмели да ја нападне Шведска?? или Лихенштајн??
како мало мало слатко детенце размуислуваш (со еурокрем размачкан околу уста)

Значи од каде се знае дека с300 или с400 се ефикасни? Самите руси кои го произведуваат велат дека е ефикасен?? хахахха
дај бе ти борбени податоци пред да кажеме дали и колку е добар.
 

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Јас мало дете или ти????........................Прочитај само што пишиш бе, Со тој инает твој се гледа дека на форумов си само колку да бидиш интересен, демек, чекај глупости ке пишам и некои ке се смеат и ке ме памтат по то.....................испаѓаш само....



________________________________________________________


Еве ти ги борбените резултати........

http://e-vestnik.bg/4794/риа-новости-израел-се-опитва-да-купи-мо/

http://alfa.mk/default.aspx?mId=45&eventId=23419&egId=11

Русија нема да продава противвоздушни ракетни системи на Иран
четврток, 10 јуни 2010, 12:19
Русија ќе го замрзне договоротза продажба на противвоздушни ракетни системи С-300 на Иран, откако Советот за безбедност на ОН донесе вчера нова резолуција со санкции против Исламската република, соопшти анонимен извор на руската воена индустрија.

- Се разбира дека договорот за доставување на ракетните системи С-300 ќе биде замрзнат, изјави истиот извор.

Резолуцијата не содржи стриктна забрана за продажба на вакви ракетни системи на Иран. Претставници на руските власти претходно изјавија дека новите санкции нема да бидат пречка за спроведување на договорот.

Ракетните системи С-300 истовремено можат да уништат неколку авиони или ракети. САД и Израел повеќепати побараа од Русија да не му продава на Иран такви системи.


Ај размисли сеа зошто толку галама околу системов С-300 не С-400, ако е тоооооооооолку слаб, зошто толку галама, па дури и Ираел да оди во Москва да се "моли" да не се продаде системов, а зад Израел стои Америка..................
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Moжи ти е потешко да читаш со мали бујви и брзо еве сега:

КОИ СЕ ПОДАТОЦИТЕ ОД БОРБЕНАТА УПОТРЕБА НА С300 и С400 ВО КОИ ВОЈНИ Е УПОТРЕБЕН И КАКВИ РЕЗУЛТАТИ ПОСТИГНА?
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
А мислиш другие земји ќе ја чекаат кина тие 10 години??

Кина се уште КОПИРА. Нема свое специфично производство на сопствени средства. При тоа користи неквалитетни материјали и не толку стручен кадар. По 10 Години Америка ќе биде 30 години пред Кина.
GOLEMA GRESKA kina ima najngolem ekonomski rast vo svetot i napprediva najdrzo inace tocno e toa so go kaza
dzabe mu e na amerika tolku vlozuvanje koga site znaeme deka rusia ima nuklearna sila i ne smee nikoj so zdrav razum da ja napadne i za razlika od sad nivnata e odbrandena strategija.
spored site prognozi kina ce bide novata svetska ako ne za 10 godini togas za 20 sigurno sega da ne vikame za 100 od kaj znaeme moze i nie ce se probieme so nekoj izum kako sto napravija japoncite.kade se sega oni najnapredna tehnologija imaat ne sum bil moze imaat seks so roboti haaha
 

Kajgana Shop

На врв Bottom