Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
do poupatenite me interesita za minoxidilot koga se nanesuva na skalpot dali treba da ide so propratna masaza ili treba samo da se nanese so spricot i tolku?dali ima nekoja razlika so i bez masaza.
i vtora rabota e dali neredovno koristenje na minixodilot e ednakvo na nikakov effekt.na primer ja go koristam skoro sekoj vtor den ednas dnevno.

Ako korisits Minoxidil so retain a ili liposomal mislam deka nema da bide potrebno masaza. Minoxidilot vo alkohol/ppg pozelno e masaza. Sepak ima dvoumenje tuka planiram da se informiram podobro bidejki imam dolga kosa i nanesuvanjeto e malku oteznato, ako probam da masiram dobar del od minoxidilot odi na kosata.

Minoxidil se nanesuva dva pati dnevno, posle vtorata godina od koristenje mozes da namalis na ednas. Me zacudi kaj pilfudot vo instrukciite napishale deka odposle ednas do dvapati nedelno so e ednistveno mesto kade so imam sretnato. Da ako ne go koristis redovno moze da bide pricina radi neuspeh. Sega normalno mozes da promashis i cela nedela da ne stavis samo gledaj podolg period da ne ti se sobrere so ne redovno koristenje.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
дали некој слушнал за народниот лек против првут,опаѓање на коса и црвенила на главата.
лекот се содржи од една главица лук истолчена во 250 мл ракија и една мала чашка за ракија оцет.се тоа се меша и се остава да седи 7 дена.и после се става на глава 30 минути пред да се измие косата.
дали некој го пробал нардниов лек и дали имал подобрување?
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
Ako korisits Minoxidil so retain a ili liposomal mislam deka nema da bide potrebno masaza. Minoxidilot vo alkohol/ppg pozelno e masaza. Sepak ima dvoumenje tuka planiram da se informiram podobro bidejki imam dolga kosa i nanesuvanjeto e malku oteznato, ako probam da masiram dobar del od minoxidilot odi na kosata.

Minoxidil se nanesuva dva pati dnevno, posle vtorata godina od koristenje mozes da namalis na ednas. Me zacudi kaj pilfudot vo instrukciite napishale deka odposle ednas do dvapati nedelno so e ednistveno mesto kade so imam sretnato. Da ako ne go koristis redovno moze da bide pricina radi neuspeh. Sega normalno mozes da promashis i cela nedela da ne stavis samo gledaj podolg period da ne ti se sobrere so ne redovno koristenje.
go koristam ovoj sto e od bosnaljek i kolku sto citam nemaa vo sodrzina retail ili lposomal pocnav od vcera da go nanesuvam so masaza ednas dnevno po 1.5 ml pa ke vidime kakov rezultat ke ima ona sto sakam da postignam e zadrzuvanje na kosata koja mi e vo ovaa sostojba da ne otide u p.m cela:kesa:
sega se dvoumam dali da koristam pilfud od 2% ili od 5%
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
дали некој слушнал за народниот лек против првут,опаѓање на коса и црвенила на главата.
лекот се содржи од една главица лук истолчена во 250 мл ракија и една мала чашка за ракија оцет.се тоа се меша и се остава да седи 7 дена.и после се става на глава 30 минути пред да се измие косата.
дали некој го пробал нардниов лек и дали имал подобрување?
Licno ne sum probal ama majka mi spomna deka dedo mi probuval so luk. Na hartija lukot bi trebalo da dade slicen efekt kako i minoxidilot no za zal do sega nemam sretnato nekoj da se pofali deka imal rezultat

go koristam ovoj sto e od bosnaljek i kolku sto citam nemaa vo sodrzina retail ili lposomal pocnav od vcera da go nanesuvam so masaza ednas dnevno po 1.5 ml pa ke vidime kakov rezultat ke ima ona sto sakam da postignam e zadrzuvanje na kosata koja mi e vo ovaa sostojba da ne otide u p.m cela:kesa:
sega se dvoumam dali da koristam pilfud od 2% ili od 5%
I jas vo momentot go koristam toj. Na bosnalek ti e klasicen minoxidil vo alkohol i pg, naskoro planiram da kupam pak od nadvor preku net. Definitivno ovoj na bosna mn potesko se sushi i ti go ostava skaplot mrsen. Koristam 5% ednas do dvapati na den po moznost ako mozes da go masirash skalpot. Jas tuka imam problem bidejki kosata mi e prilicno dolga i koga go masiram mislam deka podobar del od lonsionot odi na vlaknata.
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Steta sto Veni Vidi Vici go napusti forumov, deckoto znaese dosta raboti i bese spremen da odgovori na se. Nekako otkoga si otide, ostanaa samo 2,3 luge koi znaat dobro za kosopadot koj se cini ne se dovolni da razvijat diskusija i nekako temava zgasna
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Steta sto Veni Vidi Vici go napusti forumov, deckoto znaese dosta raboti i bese spremen da odgovori na se. Nekako otkoga si otide, ostanaa samo 2,3 luge koi znaat dobro za kosopadot koj se cini ne se dovolni da razvijat diskusija i nekako temava zgasna
а каде отишол вени види вици?

има многу теми што згаснуваат
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Zdravo. Koristam veke 5 meseci minoxidil 5 %, no rezultati nema. Ona sto go primetiv e toa deka nekade okolu mesec dena gledam zgusnuvanje malo i podobruvanje i posle za 1 nedela pak sostojbata se vlosuva i kosta mi ostanuva ista kako i pred da sum koristel minoxidil. Ovaa sostojba ja primetuvam veke 3 meseca. Znaci eden mesec se podobruva situacijata i taman koga ke si recam odi kon podobro za edna nedela ke iscezne seto podobruvanje. Da ne znae nekoj sto moze da bide pricina ili moze da bide i od minoxidilot.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Многу добра тема, скоја чест. Инаку имав едно непријатно искуство со миноксидил оној Пилфуд 5%. Го користев 5-6 месеци и верувам дека ги добив најстрашните нус ефекти кои можат да се појават. Ми се појави огромна подуеност во образите, имав проблеми со срцето,левата нога и рака почнаа да ми трнат, огромно печење и болки во бубрезите и неправилен ритам ан отчукување на срцето. Немав појма дека може да е од миноксидилот затоа што на упатството не ни ги пишува овие странични ефекти, па прочитав некаде дека е можно, па престанав со миноксидил и се се врати во нормала. Образите ми се ок сега, болките во бубрезите пресстанаа и рацете и нозете ен ми трнат повеќе. Многу сум огорчен на производителот затоа што овие нус ефекти не се наведени и многумина можат и да го користат и да не знаат дека овие нарушувања на здравјето се од миноксидилот. Подобрување на косата не видов ама баш никакво, туку напратив полоша беше состојбата иако не пропуштив ниту една доза, двапати дневно по 1мл како што пишуваше. Така да внимавајте со овој препарат, не е како што напишал Вени.... на некоја страна понапред дека освен првут и дерматитис нема ништо позначајно.
Така да сега сум со шампон Alpecin секој ден, со чај од коприва секој ден започнав, со еден шампон Кетоконазол 1% го комбинирам Алпецин и така си правам некој вид на Revita затоа што не ми се даваат по 2,000 месечно за шампон. И добро е, многу подобро отколку со миноксидилот.
А за финастерид или попознат како Пропециа, никогаш не би пробал заради ужасните нус ефекти кои се појавуваат кај 80% од луѓето наспроти оние 3% за кои тврди производителот на Пропециа. А и нема никакви испитувања за штетите кои може да ги предизвика на долг рок, па така да мислам дека никогаш во животот не би конзумирал ваква опасна хемија секој ден.
Искрено состојбата со косата ми е во ред и никој неможе да примети дека ми опаѓа, но јас се исплашив многу и сакав да направам нешто веднаш да ја спречам но погрешив и тоа можеше скапо да ме чини доколку не откриев навреме.
 

djacemk

Александар
Член од
20 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Прво Нека ни е Среќна 2010 год. Да ви посакувам Многу Здравје, Љубов, Успех и Берикет, па со повеќе коса оваа година :wink: иначе најдов нешто интересно но е на англиски, одите на овој линк ако сакате eве и превод на Македонски (google translate).
Иначе да кажам дека јас моментално користам Alpecin C1 Шампон и Alpecin Лосион и можам да кажам дека за 2 недели откако почнав има видливи резултати (косата ми е далеку подобра, а и има доста бебешки влакненца), но имам нарачано SPECTRAL DNC + REVITA HAIR LOSS TREATMENT PACK - 45 eur од www.biovea.com и транспортот е бесплатен, па планирам да прекинам со Alpecin-oт и да почнам да го користам третманот наредниве 6 месеци, зошто е доста скап, за да потоа (ако има некој резултати) да продолжам со Alpecin (Шампонот и Лосионот) и да си ги користам трајно, бидеќи се доста поефтини (комплет околу 970 ден. - Зегин) и би требало да траат до 2 месеца (тоа би можеле да си го дозволат повеќето луѓе). Значи тоа го испланирав пред нова година, а денес откако доста се изначитав на интенет, сум во тешка дилема дали да го продолжам исполнувањето на планот или да направам корекција (Revita дефинитвно ќе користам, но Spectral DNC размислувам да го знменам со Rogaine Foam - нешто поефтино ќе ме фати, меѓутоа можеби ќе биде поефикасно). Е сега ако има некој кој би ми помогнал со лично искуство нека ме упати што да правам. Инаку кога почнав со Alpecin-от направив неколку фотки за да го следам развојот (планирам секој 3 недели да правам нови фотки, па можеби и ќе ги објавам). Тоа е од мене сега за сега.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
djace kazi mi dali ti stigna SPECTRAL DNC + REVITA HAIR LOSS TREATMENT PACK - 45 eur од www.biovea.com zatoa sto i jas go naracav toj sampon pred nekoja nedela i seuse go cekam da mi stigne?

pozz i fala
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Zdravo. Koristam veke 5 meseci minoxidil 5 %, no rezultati nema. Ona sto go primetiv e toa deka nekade okolu mesec dena gledam zgusnuvanje malo i podobruvanje i posle za 1 nedela pak sostojbata se vlosuva i kosta mi ostanuva ista kako i pred da sum koristel minoxidil. Ovaa sostojba ja primetuvam veke 3 meseca. Znaci eden mesec se podobruva situacijata i taman koga ke si recam odi kon podobro za edna nedela ke iscezne seto podobruvanje. Da ne znae nekoj sto moze da bide pricina ili moze da bide i od minoxidilot.
5 meseca sepak e malku za da doneses zaklucok. Sigurno go koristis 2 pati na den?

Eden mesec podobruvanje eden vloshuvanje navistina e cudno. Obicno kaj sekoj tretman vednas se vloshuva malku sostojbata odreden period koj moze da trae i so meseci, pa potoa da se obnovi vlaknoto i da pocne tretmanot da go dava rezultatot.


^HITMAN^ za zal si eden od retkite sto dobile nus pojavi od minoxidil, veruvam deka koj bilo minoxidil da go probas ke gi dobies istite efekti :(. Jas koristam po 4ml radi toa so imam dolga kosa na den i nemam nikakvi problemi. Za propecia ne e tocno deka 80% dobivaat stranicni efekti, mislam deka max e do kaj 20%. Propecia (finasteride) se koristi veke 30 godni moze za druga namena a veke 10 godini za opaganje na kosa. Negativnite efekti isceznuvaat so prekinuvanje na lekot. Licno go probav lekot gi dobiv soprav da go koristam i veke gi nemam tie efekti.

djacemk mn dobar tekst za opaganje na kosta na taa stranta za body bidling. Skoro site tretmani koj imaat nekoj efekt protiv opaganje na kosa se opfateni. Se drugo so go nema na taa lista e lazni vetuvanja i dzabe frlanje na pari.

Blizzard: Me interesira kako e kozmetickiot efekt na special dnc, kolku brzo se susi i kako ja ostava kosata posle nanesuvanje.
 

djacemk

Александар
Член од
20 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
djace kazi mi dali ti stigna SPECTRAL DNC + REVITA HAIR LOSS TREATMENT PACK - 45 eur од www.biovea.com zatoa sto i jas go naracav toj sampon pred nekoja nedela i seuse go cekam da mi stigne?

pozz i fala
јас го нарачав на 23-ти декември и сеуште не ми е стигнат (треба најмалце 7 работни дена) па кога ќе извадиш саботи и недели, па Божиќни и Новогодишни празници - би го очекувал некаде кон крајот на следнава недела или почетокот на следната од таа :)

Иначе незнам точно кој пост беше и од кого, но се спомна организирано купување, па морам да кажам дека не би било лошо да се организираме за набавка на некој од прозводиве, зошто на кој и да е веб има количински попуст па и до 20%, а и транспортните трошоци ќе се минимизираат. Значи да видиме што е најборо (јас обавезно сум за Revita Шампонот и еден од лосиони-ве Spectral-DNC или Rogaine, а може да се стави во опција и Kirklend Minoxidil 5% - најефтина слоуција, но и колку е квалитетен ?? , така да пишувајте луѓе и ако има интерес, а од финансиски аспект и тоа како има, а од друга страна лековите кои делуваат (надворешна употреба) се тие, се друго е вака-така комерцијална работа, да се организираме. Само да не пропуштам да пишам и за Alpecin-от, кој не би требало да се занемари и со оглед на тоа што може да се набави од интернет за 30-40% поефтино одколку од Зегин.
Поздрав од мене.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
djacemk nema potreba od alpecin ako planirash da go koristis revita. Bidejki revita vo sebe sodrzi kofein (aktivnata sostojka vo alpecinot). Za Kirklend toa ti e obicen minoxidil isto kako kaj nas so e Pifud. A za organizirano kupuvanje neznam ja pred nekoja godina zemav poveke raboti i me fana nad 100$, znam firmata mi go prati preku brza posta i tuka vo carina me odraa. Sakaa da mi zemat 1500 den od den lezarina plus 25% od proizvodot :)
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
947
Поени од реакции
99
Мене не ми опаѓа косата, само ми расте челото :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom