Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

V

VeniVidiVici

Гостин
ABE JAS NE SUM DO TOLKU STRUCNA KOLKU TEBE, NITU SUM LEKARKA NITU FRIZERKA ...JAS SAMO KAZAV STO VIDOV I SO SE DESI SO DRUAGRCEVO...SAKALE VERUVAJTE SAKALE NE...IMA NACIN DA SE UVERITE POSTOI ZIV DOKAZ E !!!
Не сум ни јас лекар ни фризер, а степенот на докажано познавање на работите од некоја област не прави релевантни и доверливи за совети и мислења. Не кажав дека лажеш за да некој не ти верува, само те исправив во она што го напиша. :smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
ABE JAS NE SUM DO TOLKU STRUCNA KOLKU TEBE, NITU SUM LEKARKA NITU FRIZERKA ...JAS SAMO KAZAV STO VIDOV I SO SE DESI SO DRUAGRCEVO...SAKALE VERUVAJTE SAKALE NE...IMA NACIN DA SE UVERITE POSTOI ZIV DOKAZ E !!!
Znaeme, ti si Direktorka! Ama tuka ne si, zatoa edna trinaesettinka od inch polevo so maloto prste, klikni i ke isklucis JEBEN caps lock. Nikoj tuka ne e gluv za da se dernjas. OK.

Не сум ни јас лекар ни фризер, а степенот на докажано познавање на работите од некоја област не прави релевантни и доверливи за совети и мислења. Не кажав дека лажеш за да некој не ти верува, само те исправив во она што го напиша. :smir:
Poleka, bez kavgarenja!
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Мене ми опаѓа, ми паѓа, и ме нервира, јако ме фрустрира тоа.

Сакам да спречам да ми паѓа, а воедно НЕМАМ ПАРИ за скапи или полу-скапи третмани. Има чаре за мене или нема?

Фала.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Мене ми опаѓа, ми паѓа, и ме нервира, јако ме фрустрира тоа.

Сакам да спречам да ми паѓа, а воедно НЕМАМ ПАРИ за скапи или полу-скапи третмани. Има чаре за мене или нема?

Фала.
Ima care samo problemot e sto careto znae kaj nekoj da predizvika nesakani efekti kako impotencija.

Genetic Proscar (5mg finasteride) 30 tableti za okolu 50$. Propecia (1mg finasteride) ti e potvrdeno od FDA kako tretman protiv kelavost. Znaci edna tableta proscar ja delish na 5 dela, ova bi te fanalo okolu 500 den max mesecno.

Drugi dokazani tretmani se Minoxidil (Pilfud) ova ti e 500ce. Kako shampon Rekonazol 120 den (ke izbutkas moze edno 6 meseca). Voedno ovie 3 se preporacani od site dermatolozi vo svetot kako tretman protiv maska kelavost. Znaci so edno 1000ce mesecno go imash najdobroto so denesnata medicina moze da ti go ponudi vo momentov za ovoj problem.
 
Член од
3 декември 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
Znaeme, ti si Direktorka! Ama tuka ne si, zatoa edna trinaesettinka od inch polevo so maloto prste, klikni i ke isklucis JEBEN caps lock. Nikoj tuka ne e gluv za da se dernjas. OK.



Poleka, bez kavgarenja!

ooo хахахахах...закон !!!
многу љубезно од Вас господине...
еве еден голем :back:
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Стојам зад тоа што го напишав, а оној што се интересира и сака да се разубеди или мене да ме разубеди ако грешам, слободно може да ме контактира навистина. Со негирање на некои работи не се постигнува резултат. Имам и докази, затоа и пишав, не сум будала да измислувам :)
На крајот пак ќе повторам, ова е само моја добра воља да им помогнам на оние кои САКААТ. А, ако некој потрошил добар дел од животот да пронајде спас, нема да му биде губење време уште 1 час разговор,нели? Сепак, нема што да се изгуби...:smir:
Se toa ubavo eve potrosi uste eden cas od tvojot zivot za da doznaes nesto poveke:

http://en.wikipedia.org/wiki/Baldness_treatments

Ti kazav deka aloe, jojba i dobar del od sostojkite gi imam probano na svoja koza podolg period bez nikakov rezultat osven pozdrav skalp i kozmetiki podobar izgled na vlaknoto.
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
Zdravo na site. Pred se da se zablagodaram na pripivjatelot koj smao najdobra namera ja razrabotil ovaa tema.
Jas imam 21 i kosata veke od 3 ta sredno mi paga poleka no sigurno. Imav dolga kosa ja isisav, prvin koristev Fitoval nekolku godini no nemase nekakov efekt, podocna kako sto poveke navlegov vo problematikata razbrav za Vischy ampuli-okolu 2000 den. i Vischy samponot- 700 denari. ampulite gi kupiv dva tri pati, dodoeka samponot go koristam veke 2 god i mislam deka mozebi seto toa go zabavilo padot no ne i sprecilo.

Sega poraadi studentskiot standard nemozam da si dozvalam nitu vischy amponon a da ne spomenuvam ampuli. Vo poslednata godina kombinirav Vischy sampon, zamena za ampulite na vischy najblisku so mozev da najdam bese Pilfud 5%, Merz drazei iako piev i razni drugi vitamini za kosa, neprekinato edna godina, pivski kvasec, i uspat razni drugi maski od tipot na ( zelena glina, caevi, jajca, cickovo ulje itn.)
a
e Sea glavnoto prasanje mi e dali i so sto mozam da go zamenam skapiot Vishy Sampon, i dali nekoj probal i znae dali i kolku se efikasni Nivea Hair recharge samponot so Losionot.

Pozdrav
 
Член од
3 декември 2009
Мислења
18
Поени од реакции
1
Se toa ubavo eve potrosi uste eden cas od tvojot zivot za da doznaes nesto poveke:

http://en.wikipedia.org/wiki/Baldness_treatments

Ti kazav deka aloe, jojba i dobar del od sostojkite gi imam probano na svoja koza podolg period bez nikakov rezultat osven pozdrav skalp i kozmetiki podobar izgled na vlaknoto.
Fala mnogu za sajtot, ke mi bide od golema korist. Jas ne smetam deka ke potrosam voopsto vreme tuku deka samo mozam da doznaam poveke :smir:

P.S Ne svativ, si probal bas od tie proizvodi sto jas gi pisav, vo taa kombinacija? Ako ne, togas ne drzi toa sto mi pisa deka nemalo nikakov rezultat, za drugi ne tvrdam, pojma nemam kakvi se i kakvi rezultati davaat, za tie sto gi napisav zboruvam :back:
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Fala mnogu za sajtot, ke mi bide od golema korist. Jas ne smetam deka ke potrosam voopsto vreme tuku deka samo mozam da doznaam poveke :smir:

P.S Ne svativ, si probal bas od tie proizvodi sto jas gi pisav, vo taa kombinacija? Ako ne, togas ne drzi toa sto mi pisa deka nemalo nikakov rezultat, za drugi ne tvrdam, pojma nemam kakvi se i kakvi rezultati davaat, za tie sto gi napisav zboruvam :back:
Prviot tvoj post poveke go svativ kako marketing. Tie proizvodi gi nemam probano no i samata kaza koj se aktivnite sostojki : aloe i jojoba. Ovie gi imam probano i ti kazuvam deka ne mi go sopraa padot.
 
Член од
3 декември 2009
Мислења
18
Поени од реакции
1
Prviot tvoj post poveke go svativ kako marketing. Tie proizvodi gi nemam probano no i samata kaza koj se aktivnite sostojki : aloe i jojoba. Ovie gi imam probano i ti kazuvam deka ne mi go sopraa padot.
of :( :( :( bas mi e krivo ako taka zvucev, nemav takva namera:back: Gledam deka se spomnuvaat proizvodi pa sakav samo da pomognam ako moze (a moze) na priroden nacin. Sepak blagodaram za vremeto sto go posveti na moite postovi denovive:back:
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Zdravo na site. Pred se da se zablagodaram na pripivjatelot koj smao najdobra namera ja razrabotil ovaa tema.
Jas imam 21 i kosata veke od 3 ta sredno mi paga poleka no sigurno. Imav dolga kosa ja isisav, prvin koristev Fitoval nekolku godini no nemase nekakov efekt, podocna kako sto poveke navlegov vo problematikata razbrav za Vischy ampuli-okolu 2000 den. i Vischy samponot- 700 denari. ampulite gi kupiv dva tri pati, dodoeka samponot go koristam veke 2 god i mislam deka mozebi seto toa go zabavilo padot no ne i sprecilo.

Sega poraadi studentskiot standard nemozam da si dozvalam nitu vischy amponon a da ne spomenuvam ampuli. Vo poslednata godina kombinirav Vischy sampon, zamena za ampulite na vischy najblisku so mozev da najdam bese Pilfud 5%, Merz drazei iako piev i razni drugi vitamini za kosa, neprekinato edna godina, pivski kvasec, i uspat razni drugi maski od tipot na ( zelena glina, caevi, jajca, cickovo ulje itn.)
a
e Sea glavnoto prasanje mi e dali i so sto mozam da go zamenam skapiot Vishy Sampon, i dali nekoj probal i znae dali i kolku se efikasni Nivea Hair recharge samponot so Losionot.

Pozdrav
Пробај со Alpecin Double Effect шампон против опаѓање и против првут.
Сеа незнам колку пари е кај нас тој Vichy шампон, но овој ти е околу 500 денари и доволен е за 1 месец дури иако секој ден ја миеш главата.
Активна состојка во шампонот е кафеин, кој е спротивен од Пифлуд(Minoxidil) и делува како вазоконструктор, за разлика од minoxidil кој делува како вазодилазатор. Доколку Pilfud(Minoxidil) не ти помогнал, тогаш ова е најдобрата алтернатива кога се работи за шампон.
За разлика од minoxidil и caffeine, во тој Vichy шампон активна состојка е Aminexil, кој е ни помалку ни повеќе туку гола вода во споредба со претходните два.
Ако овие средства кои треба да ги одвоиш месечно за шампонот Alpecin DE не се проблем, тогаш пробај и употребувај го барем 4 месеци пред да донесеш заклучок дали е ефикасен или не.
Шампонот би можел да го комбинираш со Kеtoconazole шампоно од Алкалоид 1% кој чини околу 250 денари/месечно. Кетоconazole е слаб DHT блокер на скалпот и може да помогне околу проблемот.
Поздрав.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Прочита некаде здебелување? Чудно. Кажав за подувување на образите.
Напиши на Google - face swelling и ќе го видиш и како резултат на претерана употреба на витамини.
Аха ок оти и уште една прозборе за дебелеење па мислев за тоа зборуваш . Мене ми се нема појавено таква работа.

Инаку јас користам вела шампон против опаѓање со лосион. Главни состојки му се биотин кафеин и неаква lauric acid. Можам да го комбинирам со Реконазол 1%?
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Аха ок оти и уште една прозборе за дебелеење па мислев за тоа зборуваш . Мене ми се нема појавено таква работа.

Инаку јас користам вела шампон против опаѓање со лосион. Главни состојки му се биотин кафеин и неаква lauric acid. Можам да го комбинирам со Реконазол 1%?
Епа тогаш супер, продолжи си со нив ако немаш странични ефекти и ако ти делуваат. Мене ми делуваа негативно и затоа предупредувам за ако некому му се појави таква работа да знае од што може да е.:smir:
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
Pa neli e malce glupo nekoj sampon so vazokonstriktorno dejstvo da pomaga. Neli slaba ili nikakva cirkuvacija pravi kosata da opaga. a malce ne mi e jasno.
Sto se odnesuva do VIshy samponot i negovata aktivna sosotojka ako zaprasate vo apteka ke vi kazat deka pilfudot moze da se koristi vo kombinacija so vishy samponot. Dali toa moze da bide taka i da se pravi takva kombinacija? Koj drug sampon moze da sekoristi vo kombinacija so pilfud???
I ako moze nekoe mislene vo vrska Nivea Recharge proizvodite.

pozdrav
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Pa neli e malce glupo nekoj sampon so vazokonstriktorno dejstvo da pomaga. Neli slaba ili nikakva cirkuvacija pravi kosata da opaga. a malce ne mi e jasno.
Sto se odnesuva do VIshy samponot i negovata aktivna sosotojka ako zaprasate vo apteka ke vi kazat deka pilfudot moze da se koristi vo kombinacija so vishy samponot. Dali toa moze da bide taka i da se pravi takva kombinacija? Koj drug sampon moze da sekoristi vo kombinacija so pilfud???
I ako moze nekoe mislene vo vrska Nivea Recharge proizvodite.

pozdrav
Знаеш дека навистина си во право и човек кога ке се замисли подобро, не е баш јасно како вазоконстриктор би можел да има позитивен ефект на косопадот... Јас им пратив е-маил порака на производителите на Алпецин за тоа дали може да се употребува со Пилфуд(Миноксидил) и ми одговорија дека може, но ако миноскидилот е вазодилазатор(ги проширува порите) а кафеинот е вазоконстриктор(ги собира порите) тогаш најмногу што можеш да добиеш е да останеш во првобитната состојба.:pos2: Логично размислување. Матно е малце сево ова. Ајде да видиме што мислат другите. Има ли некој пронајдено некоја студија, некои информации поврзани со ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom