Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

St3

Член од
3 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
8
АКО ИМАШЕ ЛЕК КОСАТА ДА НЕ ПАЃА И БЕРЛУСКОНИ ЌЕ БЕШЕ БУШАВ :vozbud:
 
Член од
3 декември 2009
Мислења
18
Поени од реакции
1
Здраво на сите :wink:
Темава е многу добра, ме погодивтеее зашто одамна сакам да пишам искуство за ова!!!!Иако јас лично немам ваков проблем, мои двајца другари имаа но сега успешно се справуваат со истиот, со помош на природни препарати на база на алое вера и се презадоволни навистина. А и јас индиректно приметувам многу голем напредок. Едниот за овој проблем се имаше обратено на многу места и пробано многу производи (дури беше и во Бугарија да му направат природен шампон за неговиот скалп), но ништо не даде резултати на подолг рок. Од пред 3, 4 години почна да користи од овие производи и до денес има коса на главата. Може за оние што го немале овој проблем изгледа смешно ова што го пишувам, но за некој кој е лично погоден и кој е директно вклучен во ова ќе ме разбере што сакам да кажам. Другиот другар од пред неколку месеци примети дека косата почна нагло да му опаѓа и по моја и препорака на оние што ги користеле производиве почна и тој со конзумирање. Сега се видоа првите резултати (потврдено и од лекари и берберот негов:wink:). Во прилог ви доставувам неколку факти кои ми дојдоа под рака од нивните многубројни материјали на оваа тема. Може се оскудни но се надевам дека барем нешто ќе ви помогне. Секако ви го пишувам и нивниот третман, а кој е заинтересиран за повеќе нека каже...ви стојам на располагање за се.

Први симптоми:
Отпаѓање на коса, обично при миење на коса. Овој феномен е пропратен и со истенчување на влакното. Овој проблем најчесто се јавува во средната возраст и кај постари луѓе но денес е се повеќе раширен и меѓу младите.

Причини:
Најчести причини се: насобирање на маснотии или перут на косата и блокирање на порите во кои се лоцирани фоликулите. Несоодветна грижа за косата го зголемува проблемот.
Друга МНОГУ БИТНА причина може да биде недостаток на соодветни витамини и протеини потребни за растот на косата.
Исто така, губењето на коса е почесто кај лице кое е под огромен стрес, пати од анорексија нервоза, или ја фарба косата.

Препорачан третман:
1. Мијте ја косата секојдневно со шампон на база на Алое Вера и јојоба, кој го втривате во скалпот, ова помага во отворање на порите и отстранување на првутот.
2. Пуштете топла вода да тече директно на косата неколку минути. Ова ќе помогне да се отворат порите.
3. Масирајте ја косата со притисок со прстите врз кожата. Ова помага да се отстрани маснотијата и да се отворат порите.
4. Земете мултивитемини, пчелен поллен и мулти-минерали.
Хранливи состојки кои требаат за Вашата коса да расте исправно и да има добар сјај: калциум пантотенат, пантотенска киселина или Витамин Б-5. Овие елементи им помагаат на фоликулите на косата да го искористат бакарот.
1. Бакар: Недостатокот на бакер предизвикува појава на кршлива, сува и неодржлива коса.
2. Инозитол и холинг: ова помага во растењето на косата.
3. Витамин Б12: помага во растењето на косата.
4. ПАБА: Пара-аминобензоеска киселина, помага во одржувањето на бојата и мекоста на косата
5. Јод: превенира губење на косата.
6. Железо и манган: помага во одржувањето на исправна исхрана и раст на косата преку подобрување на крвната циркулација.
7. Ниацин (Витамин Б3): Никотинската киселина помага на крвната циркулација.
8. Цинк: неопходен за раст на косата.калциум пантотенат, пантотенска киселина или Витамин Б-5. Овие елементи им помагаат на фоликулите на косата да го искористат бакарот

Исто така се потребни:

Протеини и амино киселини: Кожата е составена од 98% протеини. Како и да е, ако споменатите витамини и минерали не се присутни, телото не може да ги искористи протеините.

ПРЕПАРАТИ:
1-Шампон од Алое Вера и јојоба (производ на Forever Living Products) = 1000ден, за машки трае најмалку 6 месеци до година дена, а за женски околу 3,4 месеци. Ја масира и ја стимулира косата да се ослободи од маснотиите и кожата да ги отвори порите.
2-Мулти-минерали (морски, хелирани) (производ на Forever Living Products) = 1000ден, 180 таб. за околу 2 месеца. Потребни за исправна функција и состав на телото: коски, нерви, крв, коса итн.

Ова се двата основни производи кои се користат а има и дополнителни во зависност од проблемот (кај секого е различен, времетраење, степен на опаднатост и сл.)
НАЈСРДЕЧНО ВИ ГИ ПРЕПОРАЧУВАМ ИСТИТЕ СО ЖЕЛБА ЗА УСПЕШНО СПРАВУВАЊЕ СО ПРОБЛЕМОТ!!!!!
ВАЖНО: ОВИЕ ПРЕПАРАТИ НЕ СЕ ЛЕКОВИ И НЕ ГАРАНТИРАМ ДЕКА 100% ЌЕ ПОМОГНАТ КАЈ СЕКОГО. ОВА СЕ ДОДАТОЦИ ВО ИСХРАНАТА НА ПРИРОДНА БАЗА КОИ ВО ГОЛЕМ ДЕЛ ОД СЛУЧАИТЕ УСПЕАЛЕ ДА РЕШАТ ВАКОВ ПРОБЛЕМ. НА КРАЈОТ НА КРАИШТАТА СЕ Е ИНДИВИДУАЛНО, МОЕ Е САМО ДА ВИ ПРЕПОРАЧАМ И КАЖАМ ИСКУСТВО.

ПОЗДРАВ...
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Na vlazen scalp se zgolemuva absorcijata na samiot lonsion. Osven kaj Eucapli (Fluridil) kaj drugite osobeno Minoxidil najdobro e da se nanese odma posle shamponiranje.
На упатството за употреба пишува. ДА СЕ НАНЕСЕ НА СУВ СКАЛП. АКО ПРЕТХОДНО ЈА МИЕТЕ КОСАТА ПОЧЕКАЈТЕ БАРЕМ 2 ЧАСА ЗА ДА ПОТПОЛНО СЕ ИСУШИ. Апсорбцијата подобра на сув скалп, и количеството кое ќе се апсорбира во кожата е единствено алкохолот и миноксидилот, без присуство на вода, затоа што кога скалпот е влажен и еден дел од водата заедно со миноксидилот се апсорбира во скалпот и го ослабнува неговото дејство.

И колко што пребарав на интернет сега секаде пишува на сув скапл.

Q. Should the scalp be wet or dry when I apply the minoxidil solutions?
A. As a general rule, medications are more readily absorbed when the skin is hydrated. But minoxidil solutions can be applied to a dry scalp as well. Our recommendation is to apply the minoxidil solutions to a dry scalp or to the scalp that is at least towel dried in order to avoid dilution.

Извор:
http://www.minoxidil.com/subpages/faqs/faq_minoxidil.html#minoxidil_Q19
http://www.regainhair.com.my/regainhair/m_rules.html
To correctly use the 4% or 5% solution, you must apply 1ml of Minoxidil onto a dry scalp morning and evening by doing the following:
http://www.belgraviacentre.com/blog/how-do-i-apply-minoxidil/

И на упатстово на Rogaine koе го користам пишува да се употребува единствено на сув скалп.

Здраво на сите :wink:
Темава е многу добра, ме погодивтеее зашто одамна сакам да пишам искуство за ова!!!!Иако јас лично немам ваков проблем, мои двајца другари имаа но сега успешно се справуваат со истиот, со помош на природни препарати на база на алое вера и се презадоволни навистина. А и јас индиректно приметувам многу голем напредок. Едниот за овој проблем се имаше обратено на многу места и пробано многу производи (дури беше и во Бугарија да му направат природен шампон за неговиот скалп), но ништо не даде резултати на подолг рок. Од пред 3, 4 години почна да користи од овие производи и до денес има коса на главата. Може за оние што го немале овој проблем изгледа смешно ова што го пишувам, но за некој кој е лично погоден и кој е директно вклучен во ова ќе ме разбере што сакам да кажам. Другиот другар од пред неколку месеци примети дека косата почна нагло да му опаѓа и по моја и препорака на оние што ги користеле производиве почна и тој со конзумирање. Сега се видоа првите резултати (потврдено и од лекари и берберот негов:wink:). Во прилог ви доставувам неколку факти кои ми дојдоа под рака од нивните многубројни материјали на оваа тема. Може се оскудни но се надевам дека барем нешто ќе ви помогне. Секако ви го пишувам и нивниот третман, а кој е заинтересиран за повеќе нека каже...ви стојам на располагање за се.

Први симптоми:
Отпаѓање на коса, обично при миење на коса. Овој феномен е пропратен и со истенчување на влакното. Овој проблем најчесто се јавува во средната возраст и кај постари луѓе но денес е се повеќе раширен и меѓу младите.

Причини:
Најчести причини се: насобирање на маснотии или перут на косата и блокирање на порите во кои се лоцирани фоликулите. Несоодветна грижа за косата го зголемува проблемот.
Друга МНОГУ БИТНА причина може да биде недостаток на соодветни витамини и протеини потребни за растот на косата.
Исто така, губењето на коса е почесто кај лице кое е под огромен стрес, пати од анорексија нервоза, или ја фарба косата.

Препорачан третман:
1. Мијте ја косата секојдневно со шампон на база на Алое Вера и јојоба, кој го втривате во скалпот, ова помага во отворање на порите и отстранување на првутот.
2. Пуштете топла вода да тече директно на косата неколку минути. Ова ќе помогне да се отворат порите.
3. Масирајте ја косата со притисок со прстите врз кожата. Ова помага да се отстрани маснотијата и да се отворат порите.
4. Земете мултивитемини, пчелен поллен и мулти-минерали.
Хранливи состојки кои требаат за Вашата коса да расте исправно и да има добар сјај: калциум пантотенат, пантотенска киселина или Витамин Б-5. Овие елементи им помагаат на фоликулите на косата да го искористат бакарот.
1. Бакар: Недостатокот на бакер предизвикува појава на кршлива, сува и неодржлива коса.
2. Инозитол и холинг: ова помага во растењето на косата.
3. Витамин Б12: помага во растењето на косата.
4. ПАБА: Пара-аминобензоеска киселина, помага во одржувањето на бојата и мекоста на косата
5. Јод: превенира губење на косата.
6. Железо и манган: помага во одржувањето на исправна исхрана и раст на косата преку подобрување на крвната циркулација.
7. Ниацин (Витамин Б3): Никотинската киселина помага на крвната циркулација.
8. Цинк: неопходен за раст на косата.калциум пантотенат, пантотенска киселина или Витамин Б-5. Овие елементи им помагаат на фоликулите на косата да го искористат бакарот

Исто така се потребни:

Протеини и амино киселини: Кожата е составена од 98% протеини. Како и да е, ако споменатите витамини и минерали не се присутни, телото не може да ги искористи протеините.

ПРЕПАРАТИ:
1-Шампон од Алое Вера и јојоба (производ на Forever Living Products) = 1000ден, за машки трае најмалку 6 месеци до година дена, а за женски околу 3,4 месеци. Ја масира и ја стимулира косата да се ослободи од маснотиите и кожата да ги отвори порите.
2-Мулти-минерали (морски, хелирани) (производ на Forever Living Products) = 1000ден, 180 таб. за околу 2 месеца. Потребни за исправна функција и состав на телото: коски, нерви, крв, коса итн.

Ова се двата основни производи кои се користат а има и дополнителни во зависност од проблемот (кај секого е различен, времетраење, степен на опаднатост и сл.)
НАЈСРДЕЧНО ВИ ГИ ПРЕПОРАЧУВАМ ИСТИТЕ СО ЖЕЛБА ЗА УСПЕШНО СПРАВУВАЊЕ СО ПРОБЛЕМОТ!!!!!
ВАЖНО: ОВИЕ ПРЕПАРАТИ НЕ СЕ ЛЕКОВИ И НЕ ГАРАНТИРАМ ДЕКА 100% ЌЕ ПОМОГНАТ КАЈ СЕКОГО. ОВА СЕ ДОДАТОЦИ ВО ИСХРАНАТА НА ПРИРОДНА БАЗА КОИ ВО ГОЛЕМ ДЕЛ ОД СЛУЧАИТЕ УСПЕАЛЕ ДА РЕШАТ ВАКОВ ПРОБЛЕМ. НА КРАЈОТ НА КРАИШТАТА СЕ Е ИНДИВИДУАЛНО, МОЕ Е САМО ДА ВИ ПРЕПОРАЧАМ И КАЖАМ ИСКУСТВО.

ПОЗДРАВ...
Чудно. Никаде не ја видов главната причина за опаѓање на косата, дихидротестостеронот кај 95% од луѓето кои имаат проблеми со косопадот.
Како и да се за се друго споредно, ова е многу добар пост. Ни еден од производите кои ги наброја ти иако се многу скапи, не го решава проблемот во самиот (DHT bloker) туку само го одложува ќелавењето на некое време.
Во секој случај овој пост е добар за оние кои сакаат да ме критикуваат за ширење на "хемии", и за оние кои сакаат со сила да се уверат дека решението е тука и без употреба на дхт блокер.

Kako во секоја област од животот, за да се постигнат големи резултати и успех, потребно е многу работа, а и жртвување на многу нешта.

Ако лекот бил во алое вера, витамини и морски желки, тогаш Пропециа немаше да постои, и сите ние би сакале да не си го труеме нашето тело со финастерид, туку со еден шампон и една доза витамини, да имаме коса како во детството.

А патем и ова не ти е лично искуство.

Сепак благодарам за исцрпниот пост. На некого можеби ако не му одмогне со тоа што го занемарува третирањето на главниот проблем, можеби ќе му помогне, но пред се како пласибо ефект и ништо повеќе.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Сега мувите скијат на главата на Берлускони!:vozbud::smir:
Napisi so pogolemi bukvi za da te razbereme podobro. Koga na Berluskoni pocnala da mu pagala kosata nemalo nitu Propecia nitu Minoxidil taka da jebiga sudbina. Isto kako i site novorodeni vo 2009 siguren sum deka na 20 godini ke imaat pogelmi shansi i opci da si ja zacuvaat kosata za razlika od nie denes. Denesnata medicina nemoze da ti ja vrati kosata ako ja imas izgubeno pogolem del od nejze.

A. As a general rule, medications are more readily absorbed when the skin is hydrated. But minoxidil solutions can be applied to a dry scalp as well.

Ubavo kaza

Skoro vo poveketo Minoxidil solucii ima voda taka da ne veruvam deka bi go oslabnalo dejstvoto. Scalpot posle saat vreme od shamponiranje se vraka nivoto na sebum, poveke sebum potesko bi dosol minoxidilot do sakanoto mesto osven ako zaedno so nego ne se koristi i retain a.
 
Член од
3 декември 2009
Мислења
18
Поени од реакции
1
На упатството за употреба пишува. ДА СЕ НАНЕСЕ НА СУВ СКАЛП. АКО ПРЕТХОДНО ЈА МИЕТЕ КОСАТА ПОЧЕКАЈТЕ БАРЕМ 2 ЧАСА ЗА ДА ПОТПОЛНО СЕ ИСУШИ. Апсорбцијата подобра на сув скалп, и количеството кое ќе се апсорбира во кожата е единствено алкохолот и миноксидилот, без присуство на вода, затоа што кога скалпот е влажен и еден дел од водата заедно со миноксидилот се апсорбира во скалпот и го ослабнува неговото дејство.

И колко што пребарав на интернет сега секаде пишува на сув скапл.

Q. Should the scalp be wet or dry when I apply the minoxidil solutions?
A. As a general rule, medications are more readily absorbed when the skin is hydrated. But minoxidil solutions can be applied to a dry scalp as well. Our recommendation is to apply the minoxidil solutions to a dry scalp or to the scalp that is at least towel dried in order to avoid dilution.

Извор:
http://www.minoxidil.com/subpages/faqs/faq_minoxidil.html#minoxidil_Q19
http://www.regainhair.com.my/regainhair/m_rules.html
To correctly use the 4% or 5% solution, you must apply 1ml of Minoxidil onto a dry scalp morning and evening by doing the following:
http://www.belgraviacentre.com/blog/how-do-i-apply-minoxidil/

И на упатстово на Rogaine koе го користам пишува да се употребува единствено на сув скалп.



Чудно. Никаде не ја видов главната причина за опаѓање на косата, дихидротестостеронот кај 95% од луѓето кои имаат проблеми со косопадот.
Како и да се за се друго споредно, ова е многу добар пост. Ни еден од производите кои ги наброја ти иако се многу скапи, не го решава проблемот во самиот (DHT bloker) туку само го одложува ќелавењето на некое време.
Во секој случај овој пост е добар за оние кои сакаат да ме критикуваат за ширење на "хемии", и за оние кои сакаат со сила да се уверат дека решението е тука и без употреба на дхт блокер.

Kako во секоја област од животот, за да се постигнат големи резултати и успех, потребно е многу работа, а и жртвување на многу нешта.

Ако лекот бил во алое вера, витамини и морски желки, тогаш Пропециа немаше да постои, и сите ние би сакале да не си го труеме нашето тело со финастерид, туку со еден шампон и една доза витамини, да имаме коса како во детството.

А патем и ова не ти е лично искуство.

Сепак благодарам за исцрпниот пост. На некого можеби ако не му одмогне со тоа што го занемарува третирањето на главниот проблем, можеби ќе му помогне, но пред се како пласибо ефект и ништо повеќе.
Vaka sega, rekov deka ne mi e licno iskustvo no eve vetuvam deka ke gi povikam lugeto sto im e LICNO iskustvo da pisat sto, kako, sekako mnogu postrucno i pospremno od mene, ako ima interes ako ne nisto:wink:. Aloeto ne e lek, a tajnata sto ja krie i zasto vazi za cudo od rastenie e tokmu taa....IMA PREKU 280 korisni sostojki koi deluvaat na sirok spektar problemi. Nekogas vo potraga za pomos i ne obrnuvame vnimanie deka nesto mnogu poednostavno moze da ni pomogne, a toa bese slucajot i so iskustvata koi gi spodeliv. Ne napisav deka ke se dobie kosa kako od detstvoto nitu deka ke imate "busman" kosa kako sto jas ja narekuvam gustata i golema kosa, tuku deka pomaga vo zadrzuvannje na taa kosa sto ja imate momentalno, sprecuva ponatamosno opagjanje, a vo nekoi slucai ako opagjanjeto e od poskoro vreme (i zavisi od pricinata na opagjanje na istata), moze da dojde do rastenje na nova kosicka. SEPAK, NE ZNAM DALI TAKA ZVUCESE TOA STO GO NAPISAV, AMA NEMAV NAMERA DA DOBIETE VPECATOK DEKA EDNA UPOTREBA NA PREPARATITE I GOTOVO, NEMA PROBLEM. NAPROTIV, TOJ PROCES NAJDOBRO SAMITE ZNAETE KOLKU E DOLGOTRAEN...A I NAPOMENAV DEKA DRUGAROT GI KORISTI VEKE NEKOLKU GODINI KONSTANTNO A DRUGIOT SEGA POCNA PRED NEKOLKU MESECI. Za cenite na proizvodite ne znam kolku sum soodvetna da zboruvam, megjutoa za nekoj sto ima problem i sto probal se i sesto mislam nema da bide dopolnitelen izdatok da proba i so ova neli, vprocem traat mnogu dolgo?!
A za plasibo efekt bi mozela do utre da zboruvam, no kako sto napomena, najdobro e koga nesto se zboruva od prva raka, pa bi ostanala samo na ova: PLASIBO EFEKTOT NEKA TRAE I NEKOLKU MESECI...AMA NEMA SIGURNO DA TRAE SO GODINI NELI?!BASKA...NEUTRALNI LICA I DOKTORI KOGA POTVRDUVAAT ZA NESTO, NE GLEDAM KADE E TUKA PLASIBO EFEKTOT?

P.S. Na krajot na kraistata sekoj znae da odluci sto e dobro za nego...toj sto go interesira moze slobodno da se konsultira direktno vo samata kompanija i timot na lekari, jas samo go pisav ona sto go znam, za drugo ne se mesam.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
brunette: Tvojata sugestija moze da pomogne pri pad radi nedostig od vitamini ili stres no koga se raboti za hormoni tesko da pomonge. Aloeto e dobro ako imas problematicen skalp

Blizzard: Glavna sostojka na Procerinot e Saw Palmetto (priroden DHT bloker) ubavo zvuci samo nema dovolno dokazi deka deluva. Ako go sporeduvam so Propecia e nemoken, ako nekes da koristis Propecia togash probaj go moze da go zabavi padot na kosata. Me raduva isto i Avocado Oil vo nego so e dosta korisno za zdrava kosa. Sepak skoro 50$ mesecno premnogu skapo ako nemas pari zemi si Saw Palmetto softgels od puritan.com ke pomines mn poeftino (3 meseca za 1000 denari). Ili pak od Origenere hair diertary supplement saw palmetto plus drugi sostojki za 33$ (origenere.com)
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Veni,

si go videl li ovoj sajt i imas li nekakvi informacii za lekot koj go nudat?

razgledaj go te molam,

http://www.procerin.com/dhtblocker.html

pozdrav i fala
Немој со Procerin, премногу е скап за да употребуваш нешто што не е потврдено дека има дејство. Јас речиси и да не сум слушнал некој да има позитивни резултати од неговата употреба.

Procerin е човек да се зачуди како може некои производители да состават некојлу билки и да очекуваат да се збогатат преку ноќ.

Не велам не, може да помогне, но едноставно парите и времето кое ќе го изгубиш се подрагоцени во споредба со слабите резултати кои би можел да ди постигнеш.

Претпоставувам дека го знаеш мојот став за третманите кога се работи за МПБ,т.е. наследна ќелавост по типична машка патека - Propecia и Rogaine. Од некои одобруван од некои критикуван, одобруван повеќе врз база на благодарност од постигнатите резултати, критикуван од кукавици и луѓе кои немаат храброст да му погледнат на проблемот во очи и да превземат конкретни чекори за негово решавање наместо да се залажуваат и тешат со природни иљачи, и за да биде иронијата поголема, 99% од луѓето кои ме критикуваат за ширење на Propecia и Rogaine се луѓе кои никогаш и не ги употребувале овие производи туку некаде читале дека се штетни по здравјето.:smir: Но, не се откажувам, на многумина сум им помогнал, и тоа го сметам за хумано.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Vo posledno vreme mislam kosata mi opadnaaaa na cesel si ja ostaviv:nesum:...ama izgleda do god vreme e sega pocna da mi stanuva po gusta i merc ke pocnam da gi pijam ...a inace B5 vitaminot kaj nas go nema sigurno :pipi:
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Vo posledno vreme mislam kosata mi opadnaaaa na cesel si ja ostaviv:nesum:...ama izgleda do god vreme e sega pocna da mi stanuva po gusta i merc ke pocnam da gi pijam ...a inace B5 vitaminot kaj nas go nema sigurno :pipi:
Внимателно со Mrez Special Dragees, од кога ќе испиете едно пакување, намалете ка дозата потоа на 1 пилула на ден. Јас се подув во образите како свиња од нив не изгледав воопшто добро, и откога престанав да ги земам се нормализира се.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Внимателно со Mrez Special Dragees, од кога ќе испиете едно пакување, намалете ка дозата потоа на 1 пилула на ден. Јас се подув во образите како свиња од нив не изгледав воопшто добро, и откога престанав да ги земам се нормализира се.
Samo vo obrazi? posto mi imaat kazuvano opsto se popravaat celosno dodeka gi pijat:nesum:...ama sekako fala za sovetot:pipi:
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Veni,

sakav da ti pratam privatna poraka ama ovoj forum ne mi dozvoluva dodeka ne napravam 20 komentari...a ne sum mnogu po zboruvanje hehehe...ako sakas prati mi ti naprivate mail ili nesto sl. pa tamu ke ti pisam...ili pak ke pocekam dodeka napravam 20 (nesakam spam da napravam i da pisuvam gluposti dodeka dojdam do 20 :) ).

ajde pozdrav i fala care za temava, zakon e :) samo prodolzi taka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom