Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

V

VeniVidiVici

Гостин
Која е таа компанија Интер Пинк ДООЕЛ од Скопје?
На регистарот на лекови сеа гледав пак пишива дека дистрибуира Rogaine, а компанијата како да не постои.
Има ли некој слушнато?
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Се решив да земам Минокс 2%. Да почнам така па да видам како ке делува. Ке баталам се што користам до сега. Колку пати дневно се употребува, од каде да нарачам (нејкам пилфуд) , каков шампон да користам?
Читав на википедиа дека Минокс делува само на вертексот односно на темето, а јас ке го употребувам 60% залисци и 40 % горен дел на глава, темето ми е ок. Ке има ли резултати?
И предложете ми некој минимални дхт блокери. Природни.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Welcome to the club.... :smir:
Не се заебавај и земи си 5%, не си жена па и ти. Во моите 4 години истражување и дискусија на оваа тема не успеав да најдам некој кој имал значителен успех со 2% миноксидил. И ја се фурав едно време и го користев се дури не видов дека е премногу слаб(не за џабе е за жени претежно).
Минокс се користи два пати на ден, наутро и навечер по 1мл се нанедува на скалпот. За залистоците не е тестиран па неможе да тврдат дека делува но има луѓе кои имале голем успех и на залистоците.
Минимални дхт блокери - минимално количество finasteride- по 0.25мг на ден, т.е. 1/4 од Пропециа дозата. Побезбедно од ова здравје...
 
Член од
6 ноември 2009
Мислења
35
Поени од реакции
1
Ова дефинитивно е НАЈДОБРИОТ ШАМПОН ВО СВЕТОТ!!!
Само што ја измив косата и како и обично ја исушив со фен и кога се видов во огледало изгледав како афро-американец, косата ми изгледаше како на Коби Брајант на млади години :). Значи за неговата ефикасност против опаѓање рано е да се каже а и не ќе можам да кажам затоа што мојот косопад е запрен комплетно благодарение на Propecia, но од естетска природа шампонот е ЧУДО. И 5 влакна на главата да имаш мислам дека ќе направи да изгледа како да се 500. Неверојатна работа. А и не ја суши косата како Nizoral или Реконазол. Значи вредело за парите што ги дадов.
Уште си на ова мислење дека навистина вреди? 180 мл е така? Значи 2 месеца би можело да трае?
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Уште си на ова мислење дека навистина вреди? 180 мл е така? Значи 2 месеца би можело да трае?
Навистина вреди. Пробај и ќе се увериш. А за тоа колку ќе ти трае незнам, зависи колку често ја миеш косата и колкава количина нанесуваш, релативно е тоа.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Се решив да земам Минокс 2%. Да почнам така па да видам како ке делува. Ке баталам се што користам до сега. Колку пати дневно се употребува, од каде да нарачам (нејкам пилфуд) , каков шампон да користам?
Читав на википедиа дека Минокс делува само на вертексот односно на темето, а јас ке го употребувам 60% залисци и 40 % горен дел на глава, темето ми е ок. Ке има ли резултати?
И предложете ми некој минимални дхт блокери. Природни.
Ako imash kratka kosa probaj Spirolactone krema od minoxidil.com. Topical Spirolactone nema stranici efekti no ne e tolku efkisasen sepak nekoj nekoj korisnici znae da pomogne. Edinstvena poplaka kako stranicen efekt sto ja imam primeteno e ako go naneses vo kratok vremenski period so minoxidil predizvikuval neprijatna mirizba. Isto taka Ketokonazol e dobar probaj da go koristis po redovno (vnimavaj samo da ne ti ja susi mn kosata). Ako imash kesh definitivno Revita

Eve studija sto e napravena vo Japan pred dve godini na topical ketokonazol. Vo US slusham deka imaat foam verzija i deka nekoj od dermatolozite ja prepishuvale na korisnici koj dobile negativni efekti od Propecia.

http://www.keepingmyhair.com/wp-content/uploads/2009/07/keto1.jpg

Nizoral vo svojata studija rezultatot so go dade beshe identicen kako Minoxidil 2%

http://www.hairlosstalk.com/shop/s5-cream.html

Isto taka .25mg propecia znae da predizvika stranicni efekti

Vo vrska so prirodni dht blokeri:

Saw Palmetto kaj nekoj korisnici znae da predizvika bolki vo testisite (slicno kako Propecia)
Imashe edna studija deka kaj pomladi decki shampon so sodrzi Tea Tree/Lavander znae da predizvika Gyno (zgolemeni cicki).

Ako e prirodno ne znaci deka si posteden od stranicni efekti
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Имам прилично долга коса.. малце над раменици.
Сакам да пробам првен миноксидил, само не знам многу работи. Без јаки дхт блокери. Со чајчиња и такви ствари.
-Миноксидил да употребувам само после миење глава или и на сува коса?
-Колку редовно да се миам со реконазол и колку %. Иам мрсна кожа на главата.
-И + кој шампон да го користам за да не ми се суши многу?
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Имам прилично долга коса.. малце над раменици.
Сакам да пробам првен миноксидил, само не знам многу работи. Без јаки дхт блокери. Со чајчиња и такви ствари.
-Миноксидил да употребувам само после миење глава или и на сува коса?
-Колку редовно да се миам со реконазол и колку %. Иам мрсна кожа на главата.
-И + кој шампон да го користам за да не ми се суши многу?
Problemot e so nemas golem izbor za dht blokeri.

Neznam ja se otkazav od rekonazol bidejki mi go susese skalpot. Planiram naskoro da naracam Revita 1% ketokonazol dodeka Rekonazolot e 2%. Rekonazol najveke 3 pati nedelo ne e loso posle nego da naneses aloe vera.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Имам прилично долга коса.. малце над раменици.
Сакам да пробам првен миноксидил, само не знам многу работи. Без јаки дхт блокери. Со чајчиња и такви ствари.
-Миноксидил да употребувам само после миење глава или и на сува коса?
-Колку редовно да се миам со реконазол и колку %. Иам мрсна кожа на главата.
-И + кој шампон да го користам за да не ми се суши многу?
Миноксидил се нанесува единствено на сува кожа.
Се реконазол најмногу 2 пати неделно, ништо повеќе, не е играчка тоа, шампон против себореичен дерматитис е пред се.
За да не ти се суши скалпот Revita.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Ке ми го плаќаш ревита секој месец? ^^
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Ке ми го плаќаш ревита секој месец? ^^
Ти бре мали нормален ли си што пишуваш? Прашуваш за совет и губам време да ти помогнам тука, а и со приватни пораки ме замараше и ти пишував цели реферати се со цел да ти помогнам , па сеа ми вика
ќе ми го плаќаш ревита секој месец?

Пази како се однесуваш, и превоспитај се малце како се однесува кон некој кој се труди да ти помогне, дури се обраќам културно кон тебе.

Aко си сиромашен, кажи само и ќе ти предложев нешто друго, а за ваква дрскост можам и гаден да бидам со тебе.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Биди гаден.
Греота е ни средно немаш завршено, да се расправам со тебе.
Пази друг пат што зборуваш и што пишуваш. Начинот на кој се однесуваш тебе ќе ти наштети понатаму во животот.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Никој не те навреди тебе, само ваљда со премногу замарање со косата си го изгубил смисолот за хумор. Само сакав да кажам дека тешко некој да би си дозволил да купува скап и тешко достапен шампон, а знаеш и претходно дека барам по алтернативни решенија, не затоа што сум сиромашен или богат туку затоа што не сакам веднаш да користам јаки нешта. Твоите решенија за секого се миноксидил и пропециа. Убаво што имаш позитивни ефекти од сето тоа но чим си се нафатил да отвориш , да ‘‘модерираш‘‘ тема и да даваш совети на истата треба да понудиш и нешто друго. Сам знаеш колку те искритикуваа на почеток дури и улав те направија , ама не навлегувам во тоа . Значи ништо лично , се беше само зафрканција. Фала за многу работи што ми ги понуди и објасни.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Никој не те навреди тебе, само ваљда со премногу замарање со косата си го изгубил смисолот за хумор. Само сакав да кажам дека тешко некој да би си дозволил да купува скап и тешко достапен шампон, а знаеш и претходно дека барам по алтернативни решенија, не затоа што сум сиромашен или богат туку затоа што не сакам веднаш да користам јаки нешта. Твоите решенија за секого се миноксидил и пропециа. Убаво што имаш позитивни ефекти од сето тоа но чим си се нафатил да отвориш , да ‘‘модерираш‘‘ тема и да даваш совети на истата треба да понудиш и нешто друго. Сам знаеш колку те искритикуваа на почеток дури и улав те направија , ама не навлегувам во тоа . Значи ништо лично , се беше само зафрканција. Фала за многу работи што ми ги понуди и објасни.
Ме правеа улаф простите и необразованите на почетокот, а после тоа се смени и полека сите ми заблагодаруваа, зашто им ги отворив очите дека освен мозок од чавка и јајца на глава има и нешто што навистина делува.
Го сфатив лично твојот пост и ме навреди, но еве да гледаме позитивно.:smir: И немој дека сум го загубил смисолот за хумор да не ти ја удрам една... :pos2: Шега... :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom