Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.594
Поени од реакции
38.741
И кај мене се јави овој проблем па да прашам за совети тука,почна нагло да ми паѓа косата последниве два/три месеци негде крајот на август,и веќе поча да се познава косата почна да ми се ретчи поготово на предниот дел од скалпот,имам релативно долга коса до половина негде ја растам две години ама до сега едно влакно не ми паѓаше сега наеднаш почна нагло(паники скрос),незнам шо е причината...татко ми не е ќелав не верувам дека е генетски, можеби да е од стрес дека поминав низ некои работи периодот и можи да е до времето периодично шо паѓа ама не сум сигурен,правам некои remedies со толчен кромид колку толку запира паѓањето но сепак се познава... па ако имате некој совет да дајте секое мислење е добредојдено.
Користи Алпецин Ц1 шампон против опаѓање и Алпецин лосион за зајакнување на коренот на влакното, ова ти е да го успориш процесот иначе нема лек освен трансплантација ако ти е наследно. Нема врска тоа што татко ти не е ќељав, можда дедо ти е ќелав, можда роднини од страна на мајка ти се. Нее замарај со такви глупости кромиди, јајца. Ако те интересира дали ти е наследно или не појди на лекар ќе ти даде упат и ќе ти проверат хормони и ќе ти кажат што како е работата.
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.618
Поени од реакции
7.379
Користи Алпецин Ц1 шампон против опаѓање и Алпецин лосион за зајакнување на коренот на влакното, ова ти е да го успориш процесот иначе нема лек освен трансплантација ако ти е наследно. Нема врска тоа што татко ти не е ќељав, можда дедо ти е ќелав, можда роднини од страна на мајка ти се. Нее замарај со такви глупости кромиди, јајца. Ако те интересира дали ти е наследно или не појди на лекар ќе ти даде упат и ќе ти проверат хормони и ќе ти кажат што како е работата.
Фала за советот ќе пробам со шампонот,иначе се сомневам дека некој има шо се разбира во таа област овде.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.594
Поени од реакции
38.741
Фала за советот ќе пробам со шампонот,иначе се сомневам дека некој има шо се разбира во таа област овде.
Па ќе те препрати матичниот кај што треба, сеа ако ти е хормонски ќе ти препише терапија докторот, ако ти е наследно не може да ти помогне многу. Иначе шампонот помага има и други исто така ќе пробаш кој ти одговара највеќе, битно оние head & shoulders и сличните да не ги користиш од нив уште побрзо паѓа.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
И кај мене се јави овој проблем па да прашам за совети тука,почна нагло да ми паѓа косата последниве два/три месеци негде крајот на август,и веќе поча да се познава косата почна да ми се ретчи поготово на предниот дел од скалпот,имам релативно долга коса до половина негде ја растам две години ама до сега едно влакно не ми паѓаше сега наеднаш почна нагло(паники скрос),незнам шо е причината...татко ми не е ќелав не верувам дека е генетски, можеби да е од стрес дека поминав низ некои работи периодот и можи да е до времето периодично шо паѓа ама не сум сигурен,правам некои remedies со толчен кромид колку толку запира паѓањето но сепак се познава... па ако имате некој совет да дајте секое мислење е добредојдено.
Не ти го препорачувам алпецинот , мене не ми помогна , исто и јас ја растам косата и секогаш есенско време нАгло ми пага ... Пијам само таблети пивски квасец и мерц и фолна киселина... Ми помагаат колку толку .... Сите шампони што ми ги препорачаја ниту еден не ми помогна (фитовалот на пр , ми помогна се додека го користев , штом престанав , си почна пак да пага )
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.937
Поени од реакции
35.330
И кај мене се јави овој проблем па да прашам за совети тука,почна нагло да ми паѓа косата последниве два/три месеци негде крајот на август,и веќе поча да се познава косата почна да ми се ретчи поготово на предниот дел од скалпот,имам релативно долга коса до половина негде ја растам две години ама до сега едно влакно не ми паѓаше сега наеднаш почна нагло(паники скрос),незнам шо е причината...татко ми не е ќелав не верувам дека е генетски, можеби да е од стрес дека поминав низ некои работи периодот и можи да е до времето периодично шо паѓа ама не сум сигурен,правам некои remedies со толчен кромид колку толку запира паѓањето но сепак се познава... па ако имате некој совет да дајте секое мислење е добредојдено.
Кај мене ни татко ми , ни дедо ми бог да го прости не беше ќелав, на 70 год имаше густа коса како тинејџер само бела. Излезе дека сум закачил ген од прадедо кој бил ќелав веќе во раните 30 год од животот. Уште имам коса далеку сум од ќелав али на 26 години ми е значително проретчена па затоа ја стрижам кратко. Нема шо не ставив на главата, потрошив мало богатство на разни срања и освен мало забавување на процесот, ништо друго не успеав да направам. Единствена ефикасна процедура е трансплантација али во некоја про клиника од западот шо дава страшно добри резултати, гуглај го димитар бербатов, поранешен играч на Јунајтед.
Копривите се прилично добри, кога ќе си ја измиев косата ја плакнев со чај од коприви, и даваше некој необјаслив квалитет на влакното и сјаеше добро. Значи коприви берени од некое место , не купен чај од аптека. Ги сушиш пар денови и после си вариш чај од нив.[DOUBLEPOST=1511813158][/DOUBLEPOST]Фитовал шампонот ја одржува таа шо ја имаш, не геренира нови влакна. Јас сум на фитовал веќе скоро 2 год.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
И кај мене се јави овој проблем па да прашам за совети тука,почна нагло да ми паѓа косата последниве два/три месеци негде крајот на август,и веќе поча да се познава косата почна да ми се ретчи поготово на предниот дел од скалпот,имам релативно долга коса до половина негде ја растам две години ама до сега едно влакно не ми паѓаше сега наеднаш почна нагло(паники скрос),незнам шо е причината...татко ми не е ќелав не верувам дека е генетски, можеби да е од стрес дека поминав низ некои работи периодот и можи да е до времето периодично шо паѓа ама не сум сигурен,правам некои remedies со толчен кромид колку толку запира паѓањето но сепак се познава... па ако имате некој совет да дајте секое мислење е добредојдено.
Прво види дали дома има некој што е веќе ќелав за да знаеш дали може да биде наследно или не. Отиди на кожно нека те видат да не имаш нешто сув скалп, масен скалп, габа на скалпот и да ти ги испитаат хормоните. Високиот тестостерон може да доведе до ќелавост. Во меѓувреме пиј Витамин Ц, Д, Цинк и Б - комплекс. А ако имаш нешто повеќе пари можеш да пробаш и со PRP.
 
Член од
11 декември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
7
Здраво се мислам долго време незнам кај да се обратам, имав долга коса и користев лак и восок некаде 2 години така. И решив да ја скратам со една фризура што прилично треба густа коса но јас имам ретка коса и забележав како на залистоците ми е проретчена малку, потоа читав по интернет и како најдобар шампон го најдов алпецин ц1 против опаѓање и почнав да го користам некаде 1 месец скоро секојдневно, а престанав да користам лак и восок. потоа што се случи како да имав дополнително испаѓање си мислам од дејството на шампонот и ми се проретчи па потоа престанав пак да го користам, по 1 месец ја скратив чисто и дека не сум навикнат толку кратка да ја гледам и дека ми е многу ретка земав пак да го користам скоро секојдневно 2 месеци оттогаш ми се чини како косата не сакаше да ми мрдне многу слабо ми растеше озгора а од страните побрзо и по два месеца кога решив пак да се потстрижам и престанав да го користам како да се врати косата малку во живот и залистоците ми се појави коса и од ден на ден како да ми се згуснува по малку а додека го користев шампонот, најкратко кога ми беше потстрижана како да ми ги тенчеше влакната тие растеа но многу слабо и тенки и сега пак ја пораснав доста, но престанав да го користам од септември инаку во фамилија на дедовците пред да починат на 67 год и 66 им беше проредена. Исто што прочитав на интернет негативни ефекти од тој шампон е дека ги тенчи влакната и косата добива кафена боја како пред паѓање нагло што и кај мене мислам дека се случија и двата негативни или "side effect" и сега што се плашам дали по година време пак ке ми се врати истата коса ќе зајакне или нема да може од дејството на шампонот од кој воопшто не сум задоволен бидеки почна многу да ми ја мрси косата и зголемено паѓање а немав воопшто претходно опаѓање, најлошо што беше е што испаничив дека ми попаднала косата кога ја потсрижав кратко и земав одма шампон за келавост сега незнам дали е од него или од нешто друго ќе се побркам незнам што да правам исто гледам овој фитовал многу го фалат ама ми е страв пак да не ми се деси така да ми ја сотре чисто косата или нема шанси да е од шампоните сега ми е голема ама проредена ја нема таа што беше силната коса пред да ја потстрижам кратко. Некој со слично искуство од шампониве и некој совет?[DOUBLEPOST=1512990547][/DOUBLEPOST]Инаку татко ми има 46г. И влакно не му фали мајка ми има послаба коса така, а јас имам 22г.
 
Член од
11 декември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
7
Значи проблемот е во тоа исто така што поминував низ многу стресен период од животот кои траеше 2 години од кои се уште имам последици и чувствувам стрес а во меѓувреме додека тоа се случуваше пушев по две кутии цигари и воопшто во денот да јадев по една баничка или некое кросанче, спиев по 2-3 саати мах и се нервирав многу[DOUBLEPOST=1513014098][/DOUBLEPOST]
Пробај со најочигледното, овие продукти. Aко не го решат проблемот, целосна крвна слика, може да си анемичен.
.[DOUBLEPOST=1513014241][/DOUBLEPOST]
Значи проблемот е во тоа исто така што поминував низ многу стресен период од животот кои траеше 2 години од кои се уште имам последици и чувствувам стрес а во меѓувреме додека тоа се случуваше пушев по две кутии цигари и воопшто во денот да јадев по една баничка или некое кросанче, спиев по 2-3 саати мах и се нервирав многу[DOUBLEPOST=1513014098][/DOUBLEPOST]
.
И килажата ми беше падната од 76 на 64 кг и се деси тоа после се здебелив и како да се врати во нормала и еве сега пак се појави дали е наследно или е од стрес нервози недостаток на витамини незнам
 
Член од
15 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
6
Теши се, полесно ти доаѓа.
Можеш да пробаш и со „тестостеронот ми е зголемен, тоа е добро“ и „паметна глава коса не трпи“ и слично.
маж без брада- ти е како жена со брада :kruna:
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Веќе долго време имам проблем со скалпот, постојано ми е иритиран и имам првут. Со тек на времето забележав дека ми оретчува косата, а претходно ми беше погуста. Милион шампони сум пробал ниеден не помогна. Некој предлог?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom