Руфи Османи: Македонија Држава на два народа - Македонскиот и Албанскиот!?

Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Дека национални држави во светов скоро и да нема. Тие што останаа, нема долго да траат, баш поради слични тематики, мое е, твое е. Никој не се дрзнува да каже наше е. Блага споредба. Сите не тапшаат по рамо ко демек супер мултиетничка држава сме биле, прекрасен модел. А да ги запрашам ја нив...која држава е етнички чиста? Значи..сите се мултиетнички, само ете, со нас си играат како им се сака. Дека ние не сме паметни играчи. Националните држави, секогаш губеле, губат денеска, а ќе губат и во иднина. Русија како таков сојуз беше многу силна..но, кога се вмеша националноста, изгубија многу повеќе отколку што можеа да добијат, а тоа е светска велесила. Американците тоа паметно го искористија, и ете ги...таму каде што можеби Русија требаше да биде.
Па сите држави се мултиетнички ама во некои држави еден народ е мнозинство (над 50%), и според тој народ се нарекува државата...

Еве од 49 европски држави 37 се национални... (болдираните)

Albania
Andorra
Armenia
Austria
Azerbaijan
Belarus
Belgium
Bosnia and Herzegovina
Bulgaria
Croatia
Cypruse
Czech Republic
Denmark
Estonia
Finland
France

Georgia
Germany
Greece
Hungary
Iceland
Ireland
Italy
Kazakhstan
Latvia

Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macedonia
Malta

Moldova
Monaco
Montenegro
Netherlands

Norway
Poland
Portugal
Romania
Russia

San Marino
Serbia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden

Switzerland
Turkey
Ukraine

United Kingdom
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Самата споредба со “Швајцарија, Белгија, а и поранешна Југославија.“ која ја претпочита Руфи не треба никого да залажува кон што цели.

Затоа нема потреба од некое дополнително толкување за неговите правични заложби кога тоа што тој го предлага води распад на Македонија, можеби не за брзо.. но тоа ќе биде релативно среден процес на распаѓање.
Се разбира по легален пат доколку добие сето ова што бара.

Просто - правду сказал, њет!
 
N

n/a

Гостин
Знаете што момци ...
неминовните промени може да бидат:
- пресметано направени
- болно постигнати

Како и да е, тие сеедно ќе се случат.
:toe:
Со тоа што болно постигнатите промени освен што генерираат многу загубено време и една негативна аура на поделба, неретко може да `забегаат` при што последиците ќе бидат мнооогу поголеми.

А да повторам,работата на политичарите по дифоулт беше да ги разрешуваат постојните проблеми,а не да создаваат нови.

Нерешливи проблеми нема!

Самата споредба со “Швајцарија, Белгија, а и поранешна Југославија.“ која ја претпочита Руфи не треба никого да залажува кон што цели.

Затоа нема потреба од некое дополнително толкување за неговите правични заложби кога тоа што тој го предлага води распад на Македонија, можеби не за брзо.. но тоа ќе биде релативно среден процес на распаѓање.
Се разбира по легален пат доколку добие сето ова што бара.

Просто - правду сказал, њет!
Обично, у овој живот, го губиш она што не си спремен да го изгубиш, и тоа у исто време додека ти се плашиш да повлечеш било каков чекор. :)

Кога бев помал,од еден стар евреин добив ваков совет:
Од секоја безизлезна состојба има барем уште два излеза!
Секогаш труди се да ги најдеш.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Не се брини кумашине ти за мене и “момците“, ние сме корак пред тебе во секој поглед.

Индикативно делуваат твоите заложби во сооднос со нечии туѓи нам интереси, затоа доколку мислиш дека јас губам помножи си ја својата загуба х10.
 
N

n/a

Гостин
Не се брини кумашине ти за мене и “момците“, ние сме корак пред тебе во секој поглед.

Индикативно делуваат твоите заложби во сооднос со нечии туѓи нам интереси, затоа доколку мислиш дека јас губам помножи си ја својата загуба х10.
Хахахаха :) :pos2:
Па ти си бе ко Кхалед ист...
(Кхалед ми е другарче и е либиец).
Тура он едни пари на лајфбетинг на утакмица,ги губи и се смее ко зелен.
Што се смееш бе торко,само што зијани едни пари му викам ?
И овој:
хехехе, ама вие изгубивте повеќе.
:toe::pos2:
Ај честито чим така, со алал нека ти е. :wink:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Првин расчисти си коцкарски дугови па дели памет.

Да ти преведам тоа погоре, своите лични интереси не ги ставај над нашите општи, коцкај се со она што го имаш, а не со тоа што не е твое и ..никогаш неќе бити.
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Знаете што момци ...
неминовните промени може да бидат:
- пресметано направени
- болно постигнати

Како и да е, тие сеедно ќе се случат.
:toe:
Со тоа што болно постигнатите промени освен што генерираат многу загубено време и една негативна аура на поделба, неретко може да `забегаат` при што последиците ќе бидат мнооогу поголеми.

А да повторам,работата на политичарите по дифоулт беше да ги разрешуваат постојните проблеми,а не да создаваат нови.

Нерешливи проблеми нема!
Како што нема нерешливи проблеми така нема и неминовни промени, освен ако не го рачунаш стареењето.
Ништо не е суштински неминовно, освен смрта.
Неминовност е квалификација која ја одредува човекот или пак е предвидлива последица од некоја претходна активност.

Пример:
Концептот на решавање на општествени проблеми око за око.
Ти ќе ми го извадиш окото. Неминовно јас ќе го извадам твоето. Овој начин создава неминовност сите, со тек на време, да бидеме слепи.

Концептот на решавање на општествени проблеми сврти го другиот образ.
Ти ми удираш шамар. Неминовно јас го вртам и другиот образ да ми го удриш. Овој начин создава неминовност да бидеме шамарани постојано.

Јас те малтретирам, ти неминовно реагираш на малтретирањето.
Планирам, се трудам, работам и неминовно заработувам.


Дали можеш да ја видиш „неминовноста“ на напишаново.
Имаш два начина како да ги гледаш работите, а тие се детерминистички (неминовно) или каузално (причинско-последично). Каде што неминовно се заклучува дека секогаш постои избор.
Обично, у овој живот, го губиш она што не си спремен да го изгубиш, и тоа у исто време додека ти се плашиш да повлечеш било каков чекор. :)

Кога бев помал,од еден стар евреин добив ваков совет:
Од секоја безизлезна состојба има барем уште два излеза!
Секогаш труди се да ги најдеш.
Во овој живот го губиш само тоа што не си кадарен да го зачуваш. Следствено на напишаното неминовно следи дека не си го заслужувал од самиот почеток.

Поздрави го од мене тој евреин.


Поздрав:helou:
 
N

n/a

Гостин
Првин расчисти си коцкарски дугови па дели памет.
Да ти преведам тоа погоре, своите лични интереси не ги ставај над нашите општи, коцкај се со она што го имаш, а не со тоа што не е твое и ..никогаш неќе бити.
:pos2:
Уште една од серијата `инвентивни увреди` од депебенеовски произход.
Кантстендју... немам јас ниту коцкарски ниту било какви други дугови.

А добро би било админот да делуе .

Ништо не е суштински неминовно, освен смрта.



Во овој живот го губиш само тоа што не си кадарен да го зачуваш. Следствено на напишаното неминовно следи дека не си го заслужувал од самиот почеток.

Поздрави го од мене тој евреин.
Можеби... за монасите. (оние правите кои што веќе речиси и да не постојат на земјава). Сите останати не би толерирале (чинам) ситуација у која што екипа дебили им објаснуе дека сем леб и вода друго и не им треба. :helou:

Не. Неминовно ради грешка у кораци причинета ради преголемо внимание го губиш она кое што не сакаш ни да помислиш дека може да го изгубиш.

Не можам,одамна веќе е починат.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Нека биде,ако сака нека и федерализира,ваљда тек тогаш ќе дојде паметот.
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Можеби... за монасите. (оние правите кои што веќе речиси и да не постојат на земјава). Сите останати не би толерирале (чинам) ситуација у која што екипа дебили им објаснуе дека сем леб и вода друго и не им треба. :helou:

Не. Неминовно ради грешка у кораци причинета ради преголемо внимание го губиш она кое што не сакаш ни да помислиш дека може да го изгубиш.

Не можам,одамна веќе е починат.
Бог да го прости. Изгледа бил многу мудар човек, но и добар чим ти дал таков совет.

Причините по кој „неминовно“ ги губиме работите се многу. Сепак сите причини се сведуваат општо на веќе кажаното, некадарноста. Дали таа некадарност е моментална или е подолготрајна, та дури може и како компонента на карактер да биде, е сеедно.
Се` што ни е од вредност, посебно важи за материјалното во нашиот живот, е посакувано и од други. Борбата си е еден начин на кој таа вредност се стекнува и ќе му припадне на тој што ја заслужува, односно е кадарен да ја зачува, нели?
Често се случува, како човечки (нормален) карактер, да направиме превид, односно да потцениме некоја вредност и да сфатиме колку ни значела откако ќе ја изгубиме. Убавината е во тоа што секогаш може изгубената вредност да се врати и тоа на ист начин како што првично се стекнала. Ова е нобрејнер, посебно откако емпириски ќе се докаже, но најбитно е да се посака да се врати вредноста во своја сопственост.

Постои една не толку позната изрека:
„Од старт си онаден ако вредноста ја вреднуваш по туѓи стандарди.“
Индивидуалното, несметаното со ништо, вреднување е (би требало да биде) цивилизациска придобивка од нависок степен. Сепак за жал постојат поединци и групи кои се трудат своите вистини да ги наметнуваат на другите како врвна вистина и инсистираат нивните вистини да бидат прифатени како такви, без приговор.
Некој смета дека е оптеретување материјалната вредност и се стреми за емотивни, духовни, вредности. Друг, пак, смета дека емотивното е оптеретување и е во потрага по материјалното.
Не може човек преку своите аршини за вредност да ги оценува другите. Тоа што за мене е вредно, за тебе не мора да биде.
Проблем настанува кога моите стандарди за вредност мораат да бидат твои (принуда).

За среќа не сум левичар за да инсистирам, нели?


Поздрав:helou:
 
M

marsovka

Гостин
сеа да се произнесам во оваа тема,поправете ме ако грешам

Од тоа што имам барем дел видено од кампањите на албанските партии во основа се врти околу албанското прашање,околу национаизмот директно или индиректно се зборува дека албанците се дискриминирани,не се нудат реални програми за надворешна политика освен за името (претседателска кампања)или пак за односите со албанија ниту пак економски решенија но сето тоа вклопено во дел од агендадата на политичките партии дека македонците го кочат прогресот,или дека ги штитат албанските интереси то ест дека се дискриминирани

пред некое време тоа беше директно кажувано ,се додека не почна да спласнува национализмот кај албанците како резултат на соочување со вечните и горливи егзистенцијални прашања,исто како со корумпираноста на судството ,полицијата,неефикаснота на администрацијата и ред други проблеми кои ги мачат и македонците и албанците ,кои никако да се решат

сеа таа агенда се пакува во фина хартија и убава кутија но пак иста се користат најразлични настани како тепачките во школите на струга или уставот се со цел да се прикажат македонците како тие што прават проблеми

Ова сеа што го гледаме е национализам а тоа е најлесен начин да се соберат политички поени и до двете страни и македонската и албанската
Македонската страна ќе ги користи овие изјави дека албанците сакаат да ја поткопат целоста на оваа држава ,то ест дека сакаат голема албанија

Реално се додека има запалени националисти од двете страни кои мислат дека вината за сите проблеми што ги имаат се оние другите ќе има вакви изјави и препукувања ,и кампањи од типот тие се вакви и такви

Да расчистиме ние сите сме во оваа држава заглавени до гомна и сите дод една се гушиме во смрдеата ,
Албанците не се дискриминирани тие ги имаат сите права загарнтирани во уставот како граѓани на рм

И сите заборавате до една дека пред се во оваа држава сме граѓани на рм а потоа сме македонци,албанци итн
На крај краева сите чекаме во ред со саати за да извадиме извод ,сите чекаме ред за виза за да мрднеме било каде на запад,кога нема да ја платиме сметката за телефон на секој му ја исклучуваат,сите се мачиме со корумпираното судство,сите имаме некој кој ни е близок и наместо да биде со нас тука да дели и и добро и лошо он е некаде во странство печали за да целтот смејство преживее бидејќи во македонија платите се мизерни или не можат да најдат работа

И сепак ние се фаќаме за некои бесмислени теми и дискусии кои се одамна завршени и кои требаше одамна да бидат закопани а никао да се закопат чисто ради тоа што на политичките елити од двете страни иим одговра и собираат гласови врз одновата"заедно во омраза обединети" ,треба сите до една да се зафатиме со реалните проблеми кои не мачат сите а не за некој обид (мизерен ) да се соберат гласови и поени кај албанскто гласачко тело

сеа драги албанци војната заврши,имате школи и тумачи и полицајци и лекари алабанци ,имате посериозни проблеми од ова не давајте им на некои профашистички структури во државаа да собираат поени врз основа на вакви барања од ваша страна :smir:на крај краева ако се разгори до крај национализмот од двете страни и има војна отцепувања или немири никој нема да добие ништо само ќе изгуби освен полтичарите и криминалците

Драги македонци помирете се ,албанците се тука ,тие се дел од оваа држава и не можете да ги избркате додуша можете ама се знае акко завршваат таквите сценарија лошо само за неколкумина профитабилно и ве молам не палете се ова е само начин да се подели народот овде во македонија и да се тргне погледот од реалноста и проблемите кои сите не мачат:smir:
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
На темава има многу што да се пишува ама некако ме мрзи.

Е кога поголемиот дел од населението ќе почне да ги мрзи да пишуваат на вакви теми, тогаш на Македонија ќе и тргне на арно.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Нема шанси тоа што се потпиша во Охрид се потпиша, за ново големо менување на устав нова војна :toe:. Ова од Руфија само лаење на ветрот е.
 
Член од
22 април 2008
Мислења
405
Поени од реакции
28
Ќе видиме како ќе се поставува кон нас македоците во Г-вар...:uvo:
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Воопшто не се согласувам со оваа изјава си прават бајрам на мозокот кој им е запушен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom