Рутирање на HTC Explorer

Towelie

теХАЦЕ
Член од
26 јуни 2011
Мислења
307
Поени од реакции
254
Пред две-три недели го земав мојот прв (андроид) телефон, HTC Explorer и решив да го рутирам (root).
Што ќе направи рутирањето на мојот Explorer?
Рутирањето нема ништо, ама БАШ НИШТО да смени во вашиот телефон, само ќе дозволи root пристап.
Зошто да го рутирам својот Explorer?
Мислам дека сите го знаете српскиот јазик, па прочитајте - http://www.srbodroid.com/development/rutovanje/10-razloga-zasto-bi-ste-rutovali-vas-telefon/

ОВАА ГО ПРАВИТЕ НА ВАШ РИЗИК, ОВДЕ НИШТО НЕ ОДГОВАРАМ ЈАС!!

1.Download на HTC Sync
Може да го превземете од овде.

2.Oтклучи го Bootloader-от на твојот Еxplorer
Bootloader-от може да го најдете овде. Иако го нема HTC Explorer во листата, изберете ја опцијата -all other supported models- (се наоѓа најдоле на листата).

3.Додади Recovery mode
Тоа ќе дозволи да инсталираш .zip ROMs. За да влезеш во менито, извади ја батеријата, стави ја пак и претисни го копчето за оклучување и копчето за намалување на гласот во исто време.
-Преземи го A310E Recovery од овде. (password на .rar фајлот е www.emagare.com)
-Extract било каде во твојот компјутер.
-оклучи го фајлот recovery.bat со телефонот во fastboot mode.

4.Rооt на мобилниот

-Преземи го Superuser од овде и стави го било каде во SD КАРТИЧКАТА (password-от е повторно www.emagare.com)
-Влези во Recovery mode (копчето за оклучување и копчето за намалување на гласот)
-Инсталири го superuser.zip со опцијата на recovery mode - "install .zip from sd"

Teлефонот ти е рутиран.:)

=========================================================

eMagare.com
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Kako си задоволен од хтц-то колку ти држи батеријата? :)
 

Towelie

теХАЦЕ
Член од
26 јуни 2011
Мислења
307
Поени од реакции
254
Kako си задоволен од хтц-то колку ти држи батеријата? :)
Батеријата без чепкање ми држи цела недела.
Но, на мене скоро секогаш ми е оклучен (интернет + телефонија) трае по 4 дена.. :)
PS Брзо се полни. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom