Рускиот Фактор (Од Берлинскиот Конгрес до Балканските Војни)

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Улогата на Русија во воспоставување македонска државност?

Nekolkupati dosega ja nafrlame vo diskusii ulogata na Rusija vo i okolu Makedonija.

Fakt e deka ruskata politicka programa napravena nekolku godini pred Pariskiot miroven dogovor (15 april 1856 god.) od kancelarot Aleksandar Mihajlovic Gorchakov, a obelodeneta vo 1869 goddina, predviduva razresuvanje na makedonskoto prasanje.

Spored ruskata strategija, se predviduvalo Rusija da se angazira na osloboduvanje na provoslavnite narodi i da pomogne da se sozdadat (ili Rusija da sozdade) nacionalni drzavi so drzavna nezavisnost i teritorijalno prosiruvanje vo etnickite granici na Srbija, Crna Gora, kako i sozdavanje bugarsko knezhevstvo, severno i juzno od Stara Planina, kako pandan na dvete srpski knezevstva. Na krajot, kako del od ovaa ruska politicka programa od 19 vek e sozdavanjeto na samostojno makedonsko knezhevstvo!

Konkurentot na Rusija na Balkanot -- Avstrija -- preku svojot minister za nadvoresni raboti, grofot Andrjashi, vo 1876 godina planira sozdavanje na Avtonomna Makedonija, koja trebala da bide vo carinska unija so Avstro-Ungarskoto Carstvo.

Medjutoa so ovaa konkurentna ideja na Avstrija ne se soglasil Gorchakov!

Podocna, ruskiot sovremen avtor Dostjan informira deka po nalog na ruskata imperatorska vlada odnosno togasniot ruski minister za nadvoresni raboti, Grkot Kapodistrija (premier na Grcija 1930-31 god.) izrabptil plan za drzavnoto ureduvanje na Balkanot po isteruvanjeto na Osmanliite. Planot na Kapodistrija predviduval stvaranje 5 kralstva, medju koi i makedonsko kralstvo.
 
Член од
29 октомври 2005
Мислења
26
Поени од реакции
1
I kakov e krajniot rezultat od Ruskata politika kon Makedonija?
-Sozdavanje na Sanstefanska Bugarija i toa e mozebi najgolemoto zlo sto i se slucilo na Makedonija.
Se soglasuvas?
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
добродојде на кајгана, јоци...

топик:

со санстефанска букарија Македонија беше поделена на три и пол дела, остана поробена, меѓутоа јазикот, симболите и сонот за независна Македонија останаа

по мое, ТИТО, случувањата кратко пред и неколку години по Сремскиот Фронт, 46-те години „братство и единство„ (ама не со другите македонци, тие ги заборајвме...), и конечно владите на СКМ-ПДП и подоцна СДСМ, ТОА се најголемите катастрофи кои и се случија на Македонија.

А Русија секоаш играла „курвинска„ политика со Балканот...

не еднаш не продале и нас и Србите...

Добро е шо кај нас не ги сметаме за „големиот брат„ колку шо тоа го прават во Србија, И ДЕН ДЕНЕШЕН...
 
Член од
20 март 2005
Мислења
163
Поени од реакции
1
ке ви го кажам искрено-ако ја немаше русија (по точно победата на русија (ссср) во втората светска воина) немаше да има македонски, молдовски, кип'рски и слични на них "народи"
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
mitko2848 напиша:
ке ви го кажам искрено-ако ја немаше русија(по точно победата на русија(ссср) во втората светска воина) немаше да има македонски,молдовски,кип'рски и слични на них "народи"
И Бугарија ќе беше на 3 мориња...Море барем вие, ако не ние крстете се во Русија и во Тито, што ви дозволија да си ги смените капите и да се искупите за гревовите во Втората светска војна, инаку кај ќе ви беше крајот, немаше да имате ни третина од сегашната територија...

А, за темата, има периоди кога политиката на Русија и одговара на Македонија, и периоди кога е кобна за Македонската кауза...

Пример по неуспехот на Санстефанска Бугарија и по бугарското свртување на кај Англија и Франција, Русите се обидуваат да го истераат проектот `Автономна Македонија`-неуспешно...

Подоцна со одлука на Коминтерната (Русија)- се признава постоење на Македонскиот народ и се залагаат за посебна Македонска држава
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Битни се два моменти:

1. Русија заговара држава Македонија во време (првата половина на XIX век) кога дедо му на Митко бил во јајцата на хан Аспарух.

2. Соперниците на Русија, како Австрија, исто така заговараат држава Македонија.

Фактот што меѓусобната конкуренција и други објективни причини во односите на големите сили прават да не се создаде државта Македонија тогаш, прават Русија да оди на други решенија како на пример стварање на квази-државата Санстафанска Бугарија.

Тие би ги нарекол грешки, во голем дел придонесуваат да се развијата настаните негативно по нас во понатамошните случувања.
Знали како одговор на јоци, ако се работело за стварање на пет балкански кралства, во старт сме биле третирани како еднакви.

P.S. Serdorot, гледаш дека татарот дошол да спамира, а ти се објаснуваш и излегуваш глупиот во ситуацијава. Или обрати му се на лични или избриши го.

.
 
Член од
29 октомври 2005
Мислења
26
Поени од реакции
1
Lavu, a sto e so Kominternata (citaj Rusija) i zabranata da se spoi Egejot i Pirinot so Vardarot. Ete ako tolku sakase Rusija da stori nesto za Makedonija, aj Egejot dip Cercil zamesa prsti, ama Pirinot lesno mozese da i se odzemi na Bugarija poradi nejzinata uloga vo II Svetska Vojna na pogresnata strana.
Rusija e nasiot najgolem sopkac vo Istorijata, Komunistite od Jugoslavija ja priznaa istoriskata vistina za postoenjeto na Makedonija i Makedoncite i blagodarenie na niv toj stav bese prifaten od Kominternata a ne na nekoj drug(citaj Rusija). I zaradi Rusija propadna dogovorot Tito-Dimitrov, ete gledam ima Bugari na forumov i neka kazat tie nesto pojke za toa.
 
Член од
20 март 2005
Мислења
163
Поени од реакции
1
Lavot напиша:
И Бугарија ќе беше на 3 мориња...Море барем вие, ако не ние крстете се во Русија и во Тито, што ви дозволија да си ги смените капите и да се искупите за гревовите во Втората светска војна, инаку кај ќе ви беше крајот, немаше да имате ни третина од сегашната територија...
грешиш-бугарија ке беше на 2 морин'а(црно и бело,никога не сме имали претенции да имаме излаз на адриатическо море) тито е немал никакво право на глас относно територијата на бугарија-всичко е решено по време на срештата на тримата големи(ч'рчил,рузвелт и сталин) решено е бугарија да е во руската свера на влијание(90% влијание на русија и 10% на западните страни)следователно русија(по правилно ссср) решава как'в да е мирнија договор со бугарија след воината.а и русија нема за какво да ни зима теритирии заштото НИТО ЕДЕН БУГАРСКИ ВОИНИК НЕ Е ИЗПРАТЕН НА ИЗТОЧНИОТ ФРОНТ ПРОТИВ РУСИја,бугарија не објавјава воина на русија а и руското посолство во бугарија функционира за време на целата воина и дипломатските односи мегу двете држави не са прек'снати.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Pred da se vratime na temata za Makedonija kako knezevstvo odnosno kralstvo vo 19 vek, bidejkji Mitko zacna, samo da dodadam kako Rusija gleda na Bugarija od togas do denes - kako na svoja provincija:

"Taквата Бугариja била замислена не како независна земja, туку како руска провинциja, коja, формално гледано, би останала под суверената власт на Турциja. Било замислено да стане руски Египет и да го држи отворен патот на Русиja до Истанбул. На тoj начин Русиja стана териториjaлен сосед на Турциja - кoja би била уништена при неjзиниот следен удар...”

(Alexander Redlich, "Der Gegensatz zwischen Osterreich-Ungarn und Russland," Stuttgart-Berlin, 1915, 13-14)
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
joci напиша:
Lavu, a sto e so Kominternata (citaj Rusija) i zabranata da se spoi Egejot i Pirinot so Vardarot. Ete ako tolku sakase Rusija da stori nesto za Makedonija, aj Egejot dip Cercil zamesa prsti, ama Pirinot lesno mozese da i se odzemi na Bugarija poradi nejzinata uloga vo II Svetska Vojna na pogresnata strana.
Rusija e nasiot najgolem sopkac vo Istorijata, Komunistite od Jugoslavija ja priznaa istoriskata vistina za postoenjeto na Makedonija i Makedoncite i blagodarenie na niv toj stav bese prifaten od Kominternata a ne na nekoj drug(citaj Rusija). I zaradi Rusija propadna dogovorot Tito-Dimitrov, ete gledam ima Bugari na forumov i neka kazat tie nesto pojke za toa.
Како прво, забраната да се обедини Македонија е најмногу протежирана од Велика Британија, како најголем спонзор на Грција, второ КПГ и БРП прават проект за обединета Македонија (неприфатен од страна на Тито, затоа што требало да биде самостојна)...Коминтерната го турка тој проект.
Трето, по заслуга на Коминтерната, КПЈ го прифаќа постоењето на Мак. народ, а не обратно...
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
mitko2848 напиша:
грешиш-бугарија ке беше на 2 морин'а(црно и бело,никога не сме имали претенции да имаме излаз на адриатическо море) тито е немал никакво право на глас относно територијата на бугарија-всичко е решено по време на срештата на тримата големи(ч'рчил,рузвелт и сталин) решено е бугарија да е во руската свера на влијание(90% влијание на русија и 10% на западните страни)следователно русија(по правилно ссср) решава как'в да е мирнија договор со бугарија след воината.а и русија нема за какво да ни зима теритирии заштото НИТО ЕДЕН БУГАРСКИ ВОИНИК НЕ Е ИЗПРАТЕН НА ИЗТОЧНИОТ ФРОНТ ПРОТИВ РУСИја,бугарија не објавјава воина на русија а и руското посолство во бугарија функционира за време на целата воина и дипломатските односи мегу двете држави не са прек'снати.
а си слушнал за средбата Тито-Димитров во Москва?
Е ако не си слушнал,прочитал и тн.само ќе ти кажам дека на таа средба е договорено, Бугарската Армија да може да се бори на Југословенска територија против Германците, со самито тоа Буг. армија само ги сменува капите (униформата останала иста :icon_lol:), и со тоа се искупува за гревовите кои ги направила претходно.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Ama vie zborite za mnogu pokasno od periodot so go navedue Misirkov. Do tamu ima megufazi, desavanja, igri megu golemite, vojni, svetski vojni itn. Taka da pred Rusite da se vrzat za nivnata opcija Sanstefanska Bugarija i te kako Makedonija figurirala kako posebna etnografska i opstestvena celina. Toa go kazuvaat nivni kartografi, opstestvenici i drzavnici od toj periodm a i posle podelbata na Makedonija koga im stanue jasno i pokraj oficijalnata politika u so e rabotata.

Prasanjeto e so gi navelo da igraat na karta "Bugarija"?

Mitko: vidi gore za "ruska gubernija"...
 
Член од
20 март 2005
Мислења
163
Поени од реакции
1
Lavot напиша:
а си слушнал за средбата Тито-Димитров во Москва?
Е ако не си слушнал,прочитал и тн.само ќе ти кажам дека на таа средба е договорено, Бугарската Армија да може да се бори на Југословенска територија против Германците, со самито тоа Буг. армија само ги сменува капите (униформата останала иста :icon_lol:), и со тоа се искупува за гревовите кои ги направила претходно.
тука си нап'лно прав,само че и да не бехме војували на страната на русија во југославија пак нјамаше да се вземат теритирии от бугарија пошто всичко вече е било решено както ти казах.

да се вратиме на темата-да имало е преговори между тито и димитров за приклјучуване на на бугарија кон југославија като пиринска македонија е требало да се обедини со вардаарска во една држава со име македонија,а на бугарија да се вратат западните покраинини(цариброд,босилеград...) во вр'зка со тоа са провеждани "референдуми" за националноста на населението во пиринска македонија като единствената можна опција за избор е била македонец.до приклјучуване на бугарија кон југославија не се е стигнало по 2 причини 1-тито се е страхувал че чрез димитров ссср ке има големо влијание во југославија и 2-тито е искал бугарија да е една от страните во југославија,а бугарите сојуз м-у бугарија и југославија.
 
Член од
20 март 2005
Мислења
163
Поени од реакции
1
Misirkov напиша:
Pred da se vratime na temata za Makedonija kako knezevstvo odnosno kralstvo vo 19 vek, bidejkji Mitko zacna, samo da dodadam kako Rusija gleda na Bugarija od togas do denes - kako na svoja provincija:

"Taквата Бугариja била замислена не како независна земja, туку како руска провинциja, коja, формално гледано, би останала под суверената власт на Турциja. Било замислено да стане руски Египет и да го држи отворен патот на Русиja до Истанбул. На тoj начин Русиja стана териториjaлен сосед на Турциja - кoja би била уништена при неjзиниот следен удар...”

(Alexander Redlich, "Der Gegensatz zwischen Osterreich-Ungarn und Russland," Stuttgart-Berlin, 1915, 13-14)
мисирков с'гласен с'м с тебе така е гледала русија на бугарија тогава,или поне така и се е искало да б'де,бугарија обаче си е водила политига с'образена не с руските а с бугарските интереси.
пс.сакам да те прашам зошто ми избриса предниот пост???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom