Руска ископирана технологија

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Лет
друже
арен ли си
ќија копија е пересвет.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
многу иинтересна тема,штета што е мртва.
Ај и ја да пишам,накратко.
Легендарниот Калашњиков е
е копија на STG-44 во 'кпј е конструиран 1942 година од страна на германскиот конструктор Хуго Шмајсер кој по завршетокот на втора светска војна,во 1946 е буквално киднапиран од Германија со семејството и е донесен да работи на заводот за производство на оружје во Ижевск,каде што подоцна се појавува АК-47 (Автомат Калашњикова - 1947). StG-44-vs-AK-47-Spravochnoe-byuro-O-pamyatnikah-SHmajsseru-i-Kalashnikovu-Last-Day-Club.jpg
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Па искрено и не би рекол дека СТГ44 е копја на АК47. Малце си грешка тука.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.826
Поени од реакции
80.366
Не знам кој што подразбира под зборот копија, али Kалашников дефинитивно бил инспириран од StG44.
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Не знам кој што подразбира под зборот копија, али Kалашников дефинитивно бил инспириран од StG44.
Инспириран како рафално оружје да. Ама дека е копија на технологијата која ја користи самиот автомат не би рекол.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.685
многу иинтересна тема,штета што е мртва.
Ај и ја да пишам,накратко.
Легендарниот Калашњиков е
е копија на STG-44 во 'кпј е конструиран 1942 година од страна на германскиот конструктор Хуго Шмајсер кој по завршетокот на втора светска војна,во 1946 е буквално киднапиран од Германија со семејството и е донесен да работи на заводот за производство на оружје во Ижевск,каде што подоцна се појавува АК-47 (Автомат Калашњикова - 1947).Прегледај го приврзокот 229133
Не е копија, изгледот те мами. Можеби да е инспириран за одредени работи од Штурмгевир 44, иако според тоа што сум читал е базиран и подобрена верзија на Sudaev AS-44 (поверојатно е со овој модел да успеале СССР да „украдат“ детали и идеја од швабите).

Функционалностите на едното и другото ти се многу различни, различен затворач, различен ударен систем и тн.
Еве ти интересна тема што ја имам зачувано од quora на оваа тема, има направено подетална анализа и споредба.
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Швабите Geveher43 го ископирале од SVT40, односно комплетно гасниот систем е ископиран.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.868
Поени од реакции
35.685
Абе за време на најстрашна војна правиме муабет, во таков момент ако го земаш во предвид етичкиот аспект да не копираш ќе поминеш многу полошо, отколку да ископираш она што си видел дека функционира кај непријателот.
Паметни народи копираат, на туп народ да му дадеш цртеж да ископира нема да знае (еве не нас на пример, се отепуваме кукање и плачење де по ЕУ де по НАТО, имаме мртва индуструја и не ни иди памет да ископираме нешто што гледаме дека се шитка на пазарот а би било поефтино да го произведеме со наши ресурси и наша работна сила па да се пробиваме на пазарот).
Гледајте ги Кина и Индија, во вселената отидоа со копирање и учење од другите, кинезите госпо да постоеше ќе го ископираа :D
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.938
многу иинтересна тема,штета што е мртва.
Ај и ја да пишам,накратко.
Легендарниот Калашњиков е
е копија на STG-44 во 'кпј е конструиран 1942 година од страна на германскиот конструктор Хуго Шмајсер кој по завршетокот на втора светска војна,во 1946 е буквално киднапиран од Германија со семејството и е донесен да работи на заводот за производство на оружје во Ижевск,каде што подоцна се појавува АК-47 (Автомат Калашњикова - 1947).Прегледај го приврзокот 229133
Преземена е идејата за јуришна пушка и ергономијата, вклучително и "средниот" калибар, измеѓу пиштолска и пушчана муниција, Стг-44 е 7,92*33мм а АК-47 е 7,62*39мм, првото е калибарот, второто должината на чаурата, многу е попогодна за поединечен војник кој носи повеќе куршуми при иста тежина, и онака борби на далечини каде пушчаната муниција е супериона скоро никогаш не се дешавале. Западот тек после 30 години започнал, Нато стандард бил пушчана муниција ФН-ФАЛ бил нешто као конкуренција со 7,62*51мм, подоцна сето тоа се менува.

Не е копија, изгледот те мами. Можеби да е инспириран за одредени работи од Штурмгевир 44, иако според тоа што сум читал е базиран и подобрена верзија на Sudaev AS-44 (поверојатно е со овој модел да успеале СССР да „украдат“ детали и идеја од швабите).

Функционалностите на едното и другото ти се многу различни, различен затворач, различен ударен систем и тн.
Еве ти интересна тема што ја имам зачувано од quora на оваа тема, има направено подетална анализа и споредба.
АК-47 е крајно поедноставена со ротирачки затварач, класика ко Максим од 19.век, наједноставна автоматика што постои, Стг-44 е покомплицирана малку каде затварачот е нешто као завртка која се движи назад ради клип кој ја користи енергијата на трзајот и го гура затварачот.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Видете јас не сум стручњак за оружје.
Пишав тоа што сум го прочитал.Нејсе.
И да не е копија целосна,во голема мера е замено stg44.
И е конструкција на Хуго Шмајсер,а не како што кажува легендата на Михаил Калашников
 
Член од
4 јануари 2020
Мислења
476
Поени од реакции
863
Видете јас не сум стручњак за оружје.
Пишав тоа што сум го прочитал.Нејсе.
И да не е копија целосна,во голема мера е замено stg44.
И е конструкција на Хуго Шмајсер,а не како што кажува легендата на Михаил Калашников
Не е во голема мера и не е на Шмајсер. Ако гледаш така секоја пушка е копија една на друга....
За копии моеш да споредуеш АК47 со М70/М70АБ или кинеската и Романската верзија на АК.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Не е во голема мера и не е на Шмајсер. Ако гледаш така секоја пушка е копија една на друга....
Значи многу работи се поклопуваат.
Шмајсер е киднапиран и со целото семејство е оденесен во Ижевск,каде што е создаден Калашников.
Заедно со него се донесени преку 50 пушки Stg44 за расклопување и изучување и преку 10.000 документи и цртежи.
У Русија живеам,и руски ресурси читам.Така што ме лупам глупости
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.938
Не може да се каже дека е копија, автоматиката на АК е од 1883 некаде не ме држи памет ама тоа време бил патентиран Максим и нема гајле до ден денес, западот многу повеќе експериметира со разни начини на механика, почнувајќи од М-16 па до СА-80 и Фамас, све е тоа за фин свет, скапо, пластично и комплицирано.

Израелците го преземаа механизмот од АК и си направија своја варијанта која е можеби најдобра јуришна пушка евер (Галил).
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.200
Поени од реакции
39.943
Не може да се каже дека е копија, автоматиката на АК е од 1883 некаде не ме држи памет ама тоа време бил патентиран Максим и нема гајле до ден денес, западот многу повеќе експериметира со разни начини на механика, почнувајќи од М-16 па до СА-80 и Фамас, све е тоа за фин свет, скапо, пластично и комплицирано.

Израелците го преземаа механизмот од АК и си направија своја варијанта која е можеби најдобра јуришна пушка евер (Галил).
западните пушки се каде каде понапредни од ак, послаб recoil имаат плус милион додатоци може да им се стават и изменат, иако и на ак тоа русите пробуваат да го направат последниве години.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
западните пушки се каде каде понапредни од ак, послаб recoil имаат плус милион додатоци може да им се стават и изменат, иако и на ак тоа русите пробуваат да го направат последниве години.
да
пред некој ден имав прилика да пукам со ВСС-Винторез.
Оружјето е дркање!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom