Руска ископирана технологија

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Познато е дека русите свои најголеми “достигнувања„ ги направија со копирање на западна - америчка технологија која ја добиваа на најразлични начини (купување преку трети земји, шпијунажа, кражба...)
Покрај мотори, возила, електроника, музички инструменти.... голем дел на руската воена а посебно воздухопловна технологија е базирана на ископирани западни средства. Некогаш поради недоволно знаење и познавање на новите технички достигнувања, тие едноставно ќе го расклопеа уредот или оружјето и едно по едно ќе го ископриаа за да креираат “свое“ - шо по обичај беше далеку понеквалитетно или понеефикасно од западниот оригинал
Темата ќе ја почнам со “руската“ воздух - воздух ракета К-13 (или АА-2 Атол по НАТО ознака)
Тоа е всушност до ситница ископирана америчка сајдвиндер ракета. Интересно е како русите дошле до примерок за да го копираат, имено во кризата околу Тајван, во 1958 година, Тајвански Ф86 испукал сајдвиндер во кинески Миг 17 кој се заби во авионот но не експлодира, и Мигот заедно со ркетата во трупот слета на свој аеродром.
Кинезите беа уште послаби во техника од русите кои имаа веќе долго искуство во копирање на производи и им ја остапија ракетата која русите ја расклопија и почнаа да произведуваат иста таква за своите ловци. Копирањето им беше толку доследно што дури и бројчињата на деловите од ракетата (америчките стандарди) ги прекопираа на своите делови !
подоцна познат руски научник и експерт во ракетната технологија Генадиј Соколовски изјави дек америчката ракета била за нив (руските стручњаци) унивезитет каде ги видоа и научиа најновите западни технологии до тогаш невидени и непојмливи за русите.

Оригиналниот сајдвиндер
св.png

Неговата Руска копија
K-13_(AA-2_'Atoll').jpg
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Познато е дека русите свои најголеми “достигнувања„ ги направија со копирање на западна - америчка технологија која ја добиваа на најразлични начини (купување преку трети земји, шпијунажа, кражба...)
Покрај мотори, возила, електроника, музички инструменти.... голем дел на руската воена а посебно воздухопловна технологија е базирана на ископирани западни средства. Некогаш поради недоволно знаење и познавање на новите технички достигнувања, тие едноставно ќе го расклопеа уредот или оружјето и едно по едно ќе го ископриаа за да креираат “свое“ - шо по обичај беше далеку понеквалитетно или понеефикасно од западниот оригинал
Темата ќе ја почнам со “руската“ воздух - воздух ракета К-13 (или АА-2 Атол по НАТО ознака)
Тоа е всушност до ситница ископирана америчка сајдвиндер ракета. Интересно е како русите дошле до примерок за да го копираат, имено во кризата околу Тајван, во 1958 година, Тајвански Ф86 испукал сајдвиндер во кинески Миг 17 кој се заби во авионот но не експлодира, и Мигот заедно со ркетата во трупот слета на свој аеродром.
Кинезите беа уште послаби во техника од русите кои имаа веќе долго искуство во копирање на производи и им ја остапија ракетата која русите ја расклопија и почнаа да произведуваат иста таква за своите ловци. Копирањето им беше толку доследно што дури и бројчињата на деловите од ракетата (америчките стандарди) ги прекопираа на своите делови !
подоцна познат руски научник и експерт во ракетната технологија Генадиј Соколовски изјави дек америчката ракета била за нив (руските стручњаци) унивезитет каде ги видоа и научиа најновите западни технологии до тогаш невидени и непојмливи за русите.

Оригиналниот сајдвиндер
Прегледај го приврзокот 155697

Неговата Руска копија
Прегледај го приврзокот 155698
Еми така одат работите....русите копираат од америте, а овие од ѓерманците....да не беше третио рајх ни америте ќе имаа техника, ни русите ќе имаа што да копираат

Колку шо рајхот направи лошо за човештвото, толку направи добро за науката, техниката и медицината.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.216
Поени од реакции
39.960
Отвори за кинезите, бар за нив има што да се пише појќе:D
 
Член од
25 јули 2015
Мислења
243
Поени од реакции
95
аман бе мн ги мразиш русите, во сите теми само лошо за нив збориш и ги браниш муриканците
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Отвори за кинезите, бар за нив има што да се пише појќе:D
то на тема гаќи и маици[DOUBLEPOST=1473093782][/DOUBLEPOST]
Отвори за кинезите, бар за нив има што да се пише појќе:D
то на тема гаќи и маици
Еми така одат работите....русите копираат од америте, а овие од ѓерманците....да не беше третио рајх ни америте ќе имаа техника, ни русите ќе имаа што да копираат

Колку шо рајхот направи лошо за човештвото, толку направи добро за науката, техниката и медицината.
германците имаа појќе митови и идеји од колку некои реални невидени достигнувања.
Скоро до самиот крај на војнаа му останаа верни на пропелери и челик, на крај кога видоа зорт почнаа да работаат на “луди проекти“ а какви се бесмислици имаат прбвано мојш да најдеш пример кај Алберт Шпер
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ту-4 мислам дека ти е бољи пример за реверс инженеринг, копиран од В-29 Суперфортрес
Moдерната авијација на русија се базира на Ролс Ројс млазни мотори, имено во војната Русите успееа да дојдат до некои германски млазни авиони но не успееа да ги ископираат успешно или пак германските беа од првите серии се уште со мани.
Како и да е русите ги замолија англичаните после војната дали би можеле да добијат некои англиски млазни мотори, и многу се изненадија кога англичаните им дадоа 40 ролс ројс 41 мотори. Смите руси беа убедени дека ќе бидат одбиени.
Како и да е мимо сите правила и закони, русите ги расклопија, прецртаа и почнаа да прават копии од тие мотори под назив Климов ВК1. Не се замараа ни со лиценци ни со права ни со дозволи....
Тие мотори (копии на Ролс Ројс, овозможија да летаат Миг 15, Миг 17, Ил 28 и останати нивни скаламерии
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.216
Поени од реакции
39.960
Moдерната авијација на русија се базира на Ролс Ројс млазни мотори, имено во војната Русите успееа да дојдат до некои германски млазни авиони но не успееа да ги ископираат успешно или пак германските беа од првите серии се уште со мани.
Како и да е русите ги замолија англичаните после војната дали би можеле да добијат некои англиски млазни мотори, и многу се изненадија кога англичаните им дадоа 40 ролс ројс 41 мотори. Смите руси беа убедени дека ќе бидат одбиени.
Како и да е мимо сите правила и закони, русите ги расклопија, прецртаа и почнаа да прават копии од тие мотори под назив Климов ВК1. Не се замараа ни со лиценци ни со права ни со дозволи....
Тие мотори (копии на Ролс Ројс, овозможија да летаат Миг 15, Миг 17, Ил 28 и останати нивни скаламерии
срам да им е, ни пиво не ги частеле за моторите ццц
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
срам да им е, ни пиво не ги частеле за моторите ццц
пиво не али ги частеа либија, ирак, србија сирија....

пошто америка и запад знат дека руската воена опрема е воглавном базирана на нивни лоши копии можжат точно да знат кшо се може и колкава им е способноста и многу лесно ги совладуваат сите земји кои имаат купено руско оружје
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Како тоа Русите копираат кога пред некоја година на натпревар во Индија , Руски Су-30MKI (збориме за извозна верзија на руски ловец кој е во состав на Индиското воено воздухоплоство значи не Су-35 најновата верзија на модерзнизираните стари советски Су-27ци ) го победува RAF(Royal air Force) Британското воено воздухопловство предводено од супер модерниот и најнов производ со најсовремена и софистицирана опрема на борбен ловец Euro Typhoon , и тоа не го победува само во дуел 1 против 1 туку со леснотија го победува 1 против 2 , софистицираната технологија на Руските ловци IRST или Infrared Search and Track System овозвоможува чисти погодоци при тешки и спектакуларни маневри за кои што секој западен ловец кога и да се обиде да ги направи се распаѓа од притисок ?
Како тоа Русите копираат ? Кажи ми ловец еквивалент на МиГ-31 западна производња?
Јас те почитувам како личност , но те молам да престанеш да шириш дезинформации и да го величиш западниот свет како нешто недостижно и невозможно . Премногу си пристрасен а недоволно објективен.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.216
Поени од реакции
39.960
пиво не али ги частеа либија, ирак, србија сирија....

пошто америка и запад знат дека руската воена опрема е воглавном базирана на нивни лоши копии можжат точно да знат кшо се може и колкава им е способноста и многу лесно ги совладуваат сите земји кои имаат купено руско оружје
па лесно е да тепаш со најмодерно орудие некои скапани тенкови од пред 50 години, но долу на земја кога ќе дојдат е сасвим друга ситуацијата:icon_lol:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
па лесно е да тепаш со најмодерно орудие некои скапани тенкови од пред 50 години, но долу на земја кога ќе дојдат е сасвим друга ситуацијата:icon_lol:
па тие земји место да трошат пари на луксузи лимузини и коктели, требаше да си земат помодерно оружје доколку планираа да му се спротивстават на америка[DOUBLEPOST=1473097908][/DOUBLEPOST]
Како тоа Русите копираат кога пред некоја година на натпревар во Индија , Руски Су-30MKI (збориме за извозна верзија на руски ловец кој е во состав на Индиското воено воздухоплоство значи не Су-35 најновата верзија на модерзнизираните стари советски Су-27ци ) го победува RAF(Royal air Force) Британското воено воздухопловство предводено од супер модерниот и најнов производ со најсовремена и софистицирана опрема на борбен ловец Euro Typhoon , и тоа не го победува само во дуел 1 против 1 туку со леснотија го победува 1 против 2 , софистицираната технологија на Руските ловци IRST или Infrared Search and Track System овозвоможува чисти погодоци при тешки и спектакуларни маневри за кои што секој западен ловец кога и да се обиде да ги направи се распаѓа од притисок ?
Како тоа Русите копираат ? Кажи ми ловец еквивалент на МиГ-31 западна производња?
Јас те почитувам како личност , но те молам да престанеш да шириш дезинформации и да го величиш западниот свет како нешто недостижно и невозможно . Премногу си пристрасен а недоволно објективен.
Русите копираат, моотори, коли, радија, гитари, ракети, бомби....
ја не знам каква победа е тоа на некој полигон руски авиони “лом ги праеле бе брат америчките и енглеските“ а од друга страна во вистинска, реална војна, сите земји кои се бранеле со руски авијони и ракетојни - изгубиле.
“Брат можи изгубифме вистинските војни во ирак, либија, египет, србија... ал ги тепахме на кобајаги војните на панаѓури“
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Sekogash sum se trudel da bidam objektiven...mozham jas da bidam (vo pogled na VV tehnologijata) - apla "pro-Amerikanski" orientiran...no da se negiraat izvonrednite dostignuvanja i na Sovetskata/Ruskata VV tehnologija - smetam deka ne samo shto ne e pravedno - tuku e i najobichna propagandno "podgreana" laga i notorna budalashtina...

Nekoi raboti - Sovetite (i Rusite deneska) - "kradea", "pozajmuvaa", kopiraa i uchea od Amerikancite i nivnite iskustva...no - zar mal e brojot na primeri koga se toa istoto go pravea i Amerikancite od Sovetite (ili Rusite deneska)?!?

Ako Sovetskata/Ruskata Voena Vodzduhoplovna tehnologija do tolku beshe inferiorna - nemashe da se vodi tolkava Zapadna (i pred se Americka), pomalku bi kazhal duri i "panichna" voeno-razuznavachka grizha - za sekoj nejzin nov produkt i/ili izum...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom