Русија - смена во надворешната политика?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Секој нов обид да се оправда Русија е се' посмешен... Едвај чекам да видам што глупост ќе измислат следно...
Повелбата на Обединетите нации ти е смешна?
Стотици милиони луѓе погинале за да се создаде ама за тебе е... Смешна?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Повелбата на Обединетите нации ти е смешна?
Стотици милиони луѓе погинале за да се создаде ама за тебе е... Смешна?
Хаха, како што и мислев... Спинување и барање оправдувања... „Секако“ дека Путин ја нападна Украина заради повелбата. Да бев 5-годишно дете па да поверував...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Хаха, како што и мислев... Спинување и барање оправдувања... „Секако“ дека Путин ја нападна Украина заради повелбата. Да бев 5-годишно дете па да поверував...
Не се зборува за тоа. Причините зошто РФ ја нападна Украина се друга работа. Муабетот е дека според наведните членови 106 и 107, војната во Украина е легално и законско право на РФ. Тоа според Повелбата на Обединетите нации, која е основачки документ на Обединетите нации.

Нема спинувања, едноставно не си разбрал за што се зборува... Се случува, не се истрчувај непромислено.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Хаха, како што и мислев... Спинување и барање оправдувања... „Секако“ дека Путин ја нападна Украина заради повелбата. Да бев 5-годишно дете па да поверував...
Имале сами право, да се борат пак ако виделе нацизам. Значи сами си утврдуваат нацисти, и сами напаѓаат.

Што е следно? ООН ќе им издадат licence to kill на Русија. И во повелбата ќе го запишат тоа. :) Оф бе....
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646
Хаха, како што и мислев... Спинување и барање оправдувања... „Секако“ дека Путин ја нападна Украина заради повелбата. Да бев 5-годишно дете па да поверував...
5 godisno dete e popametno od nekoj opinok sto go glasase zaev. ti najubavo ne se zamaraj ni so politika ni so geopolitika, glej si orizot u kocani i uzivaj....
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
@Sawyer88 ne grizi se..Si napravil greska, te prelazhale, si poveruval, si glasal.. Mozes da se popravis i da otvoris oci za kogo glasas slednite izbori..A za ovdeshnite so laat, ic da ne se zamaras... Ne se tep*ni, pa pochnaa da mislat deka se lugje ;)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.684
Поени од реакции
38.870
@Sawyer88 ne grizi se..Si napravil greska, te prelazhale, si poveruval, si glasal.. Mozes da se popravis i da otvoris oci za kogo glasas slednite izbori..A za ovdeshnite so laat, ic da ne se zamaras... Ne se tep*ni, pa pochnaa da mislat deka se lugje ;)
Русија ја окупира украина зошто и се може, зошто е суперсила, зошто сака да ја задржи својата позиција у геополитиката која другите пробуваат да и ја негираат, сега задоволен си од одговорот? :icon_lol: Исто како на Америка што и се можеше да бомбардира толку држави и потепа милиони.

А украинците се сами криви што си одбраа погрешен непријател да имаат, нивните политичари не се паметни да држат баланс меѓу двете страни. И лошо е за тебе кога си меѓу два огна и не знаеш да балансираш пошто лесно можеш да се изгориш.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Русија ја окупира украина зошто и се може, зошто е суперсила, зошто сака да ја задржи својата позиција у геополитиката која другите пробуваат да и ја негираат, сега задоволен си од одговорот? :icon_lol: Исто како на Америка што и се можеше да бомбардира толку држави и потепа милиони.

А украинците се сами криви што си одбраа погрешен непријател да имаат, нивните политичари не се паметни да држат баланс меѓу двете страни. И лошо е за тебе кога си меѓу два огна и не знаеш да балансираш пошто лесно можеш да се изгориш.
Статусот на Русија како суперсила е поради нуклеарките, не поради територијата и конвенционалната воена сила што ја има. На никој не му текнало начин како да и се загрози статусот како нуклеарна сила.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Русија ја окупира украина зошто и се може, зошто е суперсила, зошто сака да ја задржи својата позиција у геополитиката која другите пробуваат да и ја негираат, сега задоволен си од одговорот? :icon_lol: Исто како на Америка што и се можеше да бомбардира толку држави и потепа милиони.
Документиве им даваат легалност на руските постапки, посебно затоа што Украинците САД беа толку љубезни дефакто и дејуре да создадат бројна нацистистичка структура во Украина. Тоа се луѓе кои самите до толку ревносно си го документираат нацизмот (бројни фотографии, видеа има напретек), што воопшто нема никаква дилема дека во Украина дефакто и дејуре има нацизам.

Се разбира дека војната не е заради нацизмот, ама војната е целосно легална баш заради нацизмот.
Како и да е, на крај победникот ќе ги пишува одново правилата, но ова сега што го имаат Русите не можеле ни да го посакаат во подобар облик. Членовите 106 и 107 од Повелбата на ОН и даваат легално право на Русија да ја води војнава, напишано со недвојбено јасен правен јазик.

Сега им е ваљда појасно на сите зошто уште од почеток руската дипломатија толку често го повторуваше (и го повторува) моментот со „борба против нацизмот“. Не за да ве направат будали, туку затоа што тоа дава правна легалност на војната.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Не се зборува за тоа. Причините зошто РФ ја нападна Украина се друга работа. Муабетот е дека според наведните членови 106 и 107, војната во Украина е легално и законско право на РФ. Тоа според Повелбата на Обединетите нации, која е основачки документ на Обединетите нации.

Нема спинувања, едноставно не си разбрал за што се зборува... Се случува, не се истрчувај непромислено.
Значи како да го вртиш пак е изговор. Еден од многуте што се појавија оваа година. Нацисти, сатанисти... Што е следно? Дека има вампири и врколаци низ Украина па Русите отишле да ги истребат?

Не само тоа... Сосема нехумано е една ваква повелба која е донесена со најдобри намери да се злоупотребува. Тоа што СССР дал најмногу жртви во ВСВ нема никаква врска со денешната политика на Русија и инвазијата на Украина.
Автоматски споено мислење:

5 godisno dete e popametno od nekoj opinok sto go glasase zaev. ti najubavo ne se zamaraj ni so politika ni so geopolitika, glej si orizot u kocani i uzivaj....
Се изјасни? Супер.

Ај сега врати се на работа. Ќе остане некој австралиски тоалет неисчистен.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646
Се изјасни? Супер.

Ај сега врати се на работа. Ќе остане некој австралиски тоалет неисчистен.
ti si glaven ekspert za toaleti, cel zivot go pomina u supakot na zaev... :icon_mrgr:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Статусот на Русија како суперсила е поради нуклеарките, не поради територијата и конвенционалната воена сила што ја има. На никој не му текнало начин како да и се загрози статусот како нуклеарна сила.
Јас колку што гледам Русија празни оружје од НАТО и води конвенционално преку напредување во Доњецки фронт кој беше 8 години граден како тврдина од самото НАТО.
Русија си гази, а вие уште сонувајте како нуклеарките ја прават Русија. :kuracc:
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
Јас колку што гледам Русија празни оружје од НАТО и води конвенционално преку напредување во Доњецки фронт кој беше 8 години граден како тврдина од самото НАТО.
Русија си гази, а вие уште сонувајте како нуклеарките ја прават Русија. :kuracc:
Многу гледаш ти дарче, од толку гледање и мозок користење еден ден ќе станеш Рон бургунди. :))

Русија прогласи состојба на воена економија пред некој месец, знаеш што значи тоа? Сигурно не дарче, а и нема кој да ти каже.

"Западњаците" од друга страна пуштаат оружје да се тера конфликтот, додека си го средуваат по дома дворот.
Лапај муви ти битно. :)
Автоматски споено мислење:

На темава, кај дебиливе колапсира индустријата за производство на возила, колку и да прикриваат излегла статистика дека за 1 година над 50% е намалено производството на возила од немање капацитети, делови, технологија, стручен кадар. И во тие % не се пресметани постоечките капацитети и залихи кои ги национализираа од Рено, Нисан и другите брендови. :icon_lol:

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Статусот на Русија како суперсила е поради нуклеарките, не поради територијата и конвенционалната воена сила што ја има. На никој не му текнало начин како да и се загрози статусот како нуклеарна сила.
Аха, па да. Не е дека нема логика (овојпат) во твоето размислување. Се согласувам, ако немаат начин да се одбранат Русите, овие западниве ќе ги уништат. Па сеедно какви меѓународни закони постојат... Значи тој педерот Путлер добро размислувал кога вложил толку пари во развивање на начини како да ги „нуклеаризира“ педерите преку барата? :unsure:


Многу гледаш ти дарче, од толку гледање и мозок користење еден ден ќе станеш Рон бургунди. :))

Русија прогласи состојба на воена економија пред некој месец, знаеш што значи тоа? Сигурно не дарче, а и нема кој да ти каже.
Тоа значи дека пуштаат втора брзина... Олабави се бе Антон, во спротивно кога „лошите Руси“ ќе дојдат до петта брзина може да станеш кататоничен. :unsure:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Многу гледаш ти дарче, од толку гледање и мозок користење еден ден ќе станеш Рон бургунди. :))
Љубоморен му си последно време на Рон. :kuracc:
Русија прогласи состојба на воена економија пред некој месец, знаеш што значи тоа? Сигурно не дарче, а и нема кој да ти каже.
Тоа затоа што се борат против цело НАТО. Украина не постои овде, тие даваат само месо за мелење и лојално ги слушаат наредбите на ЈуЕсЕј вит НЕјТо. :kuracc:

"Западњаците" од друга страна пуштаат оружје да се тера конфликтот, додека си го средуваат по дома дворот.
Лапај муви ти битно. :)
Не само што пуштаат оружје ама им даваат и целосна поддршка на теренот како сателитски илегални снимања, разузнавање, координати и ракувачи на оружјето што им го дале. Мислиш ти ,,тренирани Украинци" ракуваат со ХИМАРСите и сега идниве западњачки тенкови. :kuracc:
И сево ова богами добро удри на западњациве, а особено на НАТО поради јасноста на нивните залихи. Мислам веќе виде дека многу лидери на држави признаваат дека стигнале до критично ниво со залихите. Потоа доживеаја инфлација, можеби нема криза со греење ама дебело ќе си го плаќаат на Jенките.
Руски евтин гас нема да припари во Европа повеќе, односно целата идеја за индустријална богата Европа поради евтин гас ќе обледе и ќе ја снема. Ефективно средување на дворот, но дворот засега има каки од китови и слонови. Нека им е со среќа ,,чистењето" на западњациве. :kuracc:
Автоматски споено мислење:

На темава, кај дебиливе колапсира индустријата за производство на возила, колку и да прикриваат излегла статистика дека за 1 година над 50% е намалено производството на возила од немање капацитети, делови, технологија, стручен кадар. И во тие % не се пресметани постоечките капацитети и залихи кои ги национализираа од Рено, Нисан и другите брендови. :icon_lol:
Нема врска тоа, прва година им е, дури се отцепат целосно од Европа и се поврзат на пазарите во Азија и другите континенти, ќе биде тешко. Меѓутоа, верувам дека откако ќе изминат тие тешки години дека ќе гледаме и ,,увезени" руски коли на улиците во модерниот Запад. :kuracc::kuracc::icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom