Русија - смена во надворешната политика?

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.354
Поени од реакции
31.241
Сепак и на Русија не и е сеедно, руската економија во многу е зависна од приливот на средствата од продажбата на енергенси. Во Русија денес работат многу гастербајтери од соседните земји, па и од цел свет. Платите, пензиите, увозот на разни работи... сето тоа бара ликвидност.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Овде не зборуваме за обединуване на ЕУ со Русиja, а заедничко купуване на гас на сите држави от ЕУ от Русиja,а не како сега една по една да склучува договор.
Тоа е единствениот начин да пресири Русиja да смали цената за доста држави членки. Ваква инициатива веке е почната от Полска за заедничко енергетско обединуване на ЕУ државите.
Нема начин на кој можат да присилат промена на активните договори, договорните услови во сила не ги диктира ЕУ, а доколку би сакале нешто такво тоа повлекува многу правнички одредби како би се регулирала загубата за Русија од прекинот на постоечките договори.
Еве нека има шанса и тоа да се договори, но Русија сигурно ќе мора да добие нешто за возврат, пропорционално на другата страна.

А Полјаците се лесно поткупливи, веќе има гласини и недоверба од ЕУ сомневајќи се дека Полска веќе тајно преговара со Русија да добие повластени цени на гасот доколку се откаже од оваа иницијатива за единечна цена.
Истата тактика се разбира може да биде направена и со некоја друга земја, која ќе ги минира “сојузничките“ планови за сопствени интереси, дежа ву.[DOUBLEPOST=1400706448][/DOUBLEPOST]
Колку се само очајни некои членови тука, русофобијата си ја истакнаа до кристална чистота.

Најпрво се тешеа дека има алтернативи за Рускиот гас во блиска иднина за Европа.
Па како тоа Америка ќе ги задоволи залихите со ЛНГ,бла бла.
После тоа се тешеа Руската економија ќе колабира.
Се пастираа бомбастични вести дека Иран бил спремен да ја замени Русија во област на енергенсите.
Ставија вести дека за Јужен тек била стопирана изградбата.
Па се зафатија за демографијата на Русија.
Па трубеа со вести дека Русија потфрлила во потпишувањето на договорот со Кина.
Па сега се загрижиле за намалениот профит од Русија во дилов со Кина.
Папапапа
Очај и беда.
Еве нешто дополнително горчливо за скептиците:

Аргентина побарала влез во БРИКС :) Се чека уште на ставот на Русија и Кина, другите 3 членки го поддржале нејзиното членство.

Трое из пјати членов БРИКС, в которују входјат Бразилија, Россија, Индија, Китај и јуАР, выступајут за возможность присоединенија Аргентины к этој организации.

http://ria.ru/world/20140513/1007548122.html

Recientes declaraciones del Embajador de India en Buenos Aires dieron cuenta del anhelo de este país en que Argentina pueda sumarse a los BRICS, bloque de países emergentes que además integran Brasil, Rusia, China y Sudáfrica.

La emergencia de un nuevo mundo multipolar parece cada vez más evidente, sobre todo a raíz del declive de Estados Unidos en su papel de “hegemón” internacional, y de la fuerte crisis económica que aún sacude principalmente a Europa. En ese contexto, donde el crecimiento sostenido de China hace posible que el “gigante asiático” se convierta a fines de 2014 en la primera economía mundial, y donde nuevamente Rusia se vuelve a mostrar como un actor global –desafiando a Occidente en la crisis ucraniana, por ejemplo-, se producen diversas especulaciones sobre un hipotético ingreso de Argentina al bloque de los BRICS. ¿El disparador? Las declaraciones públicas de Amarenda Khatua, el Embajador de India en Buenos Aires, quien además sostuvo que esta idea de su país cuenta con el respaldo de Brasil y Sudáfrica.

http://www.telesurtv.net/articulos/2014/05/15/argentina-a-los-brics-970.html[DOUBLEPOST=1400707119][/DOUBLEPOST]
Тоа е цела поента на моменталната светска политика. Ја врзуваат цената за доларот, и после се заложници на неговата вредност. Вредноста мора да се направи според нешто што секогаш би имало вредност. Златото на пример, неможе да девалвира како што може валутата, а и не е врзано за ниедна држава. Меѓутоа мислам дека се збореше за откажување на Русија од доларот како гарантна валута. Дали тоа имаше дил во позадина?
Vladimir Putin press statement following Russian-Chinese talks
May 20, 2014, 10:30 Shanghai People’s Republic of China


Excerpt

PRESIDENT OF RUSSIA VLADIMIR PUTIN: President Xi Jinping, ladies and gentlemen, friends,

“…In the course of the meeting, we also considered ways of diversifying trade and reducing its dependence on the global economic situation. We will promote cooperation in technology-intensive areas, such as civil aviation.

We have good prospects here, projects to create wide-bodied aircraft and civil heavy-lift helicopters. We are also developing cooperation in car manufacturing.

Cooperation between banks is also growing, and we will continue developing the financial infrastructure. Work is underway to increase the amount of mutual payments in national currencies, and we intend to consider new financial instruments…”

http://eng.kremlin.ru/transcripts/7200#sel=5:1,6:35
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Vladimir Putin press statement following Russian-Chinese talks
May 20, 2014, 10:30 Shanghai People’s Republic of China


Excerpt

PRESIDENT OF RUSSIA VLADIMIR PUTIN: President Xi Jinping, ladies and gentlemen, friends,

“…In the course of the meeting, we also considered ways of diversifying trade and reducing its dependence on the global economic situation. We will promote cooperation in technology-intensive areas, such as civil aviation.

We have good prospects here, projects to create wide-bodied aircraft and civil heavy-lift helicopters. We are also developing cooperation in car manufacturing.

Cooperation between banks is also growing, and we will continue developing the financial infrastructure. Work is underway to increase the amount of mutual payments in national currencies, and we intend to consider new financial instruments…”

http://eng.kremlin.ru/transcripts/7200#sel=5:1,6:35
Не мислев во валутата на плаќање, туку гарантната валута на договорната цена. Сметам дека треба што е можно побргу да се смени доларот како средство за проценување на енергенсите и воопшто со стоките.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.354
Поени од реакции
31.241
Moжеби некој напишал, не се сеќавам, ама во ској случај -Русија пред една недела дампираше 20% од нејзните американски обврзници.
http://www.zerohedge.com/news/2014-05-15/russia-dumps-20-its-treasury-holdings-mystery-belgium-buyer-adds-another-whopping-40

Russia Dumps 20% Of Its Treasury Holdings As Mystery "Belgium" Buyer Adds Another Whopping $40 Billion

Submitted by Tyler Durden on 05/15/2014 13:23 -0400

Back in mid-March, there was a brief scare after the start of the Ukraine conflict, when Fed custody holdings plunged by a record $104.5 billion (if promptly bouncing back the following week), leading many to believe that Russia may have dumped its Treasurys, or at least change its bond custodian. We noted that we wouldn't have a definitive answer until the May TIC number came out to know for sure how much Russia had sold, or if indeed, anything. Moments ago the May TIC numbers did come out, and as expected, Russia indeed dumped a record $26 billion, or some 20% of all of its holdings, bringing its post-March total to just over $100 billion - the lowest since the Lehman crisis.But as shocking as this largely pre-telegraphed dump was, it pales in comparison with what Zero Hedge first observed, is the country that has quietly and quite rapidly become the third largest holder of US paper: Belgium. Or rather, "Belgium" because it is quite clear that it is not the country of Begium who is engaging in this unprecedented buying spree of US paper, but some account acting through Belgian custody.

This is how we explained it last month:... to clarify for our trigger-happy Belgian (non) readers: it is quite clear that Belgium itself is not the buyer. What is not clear is who the mysterious buyer using Belgium as a front is. Because that same "buyer", who to further explain is not China, just bought another whopping $31 billion in Treasurys in February, bringing the "Belgian" total to a record $341.2 billion, cementing "it", or rather whoever the mysterious name behind the Euroclear buying rampage is, as the third largest holder of US Treasurys, well above the hedge fund buying community, also known as Caribbean Banking Centers, which held $300 billion in March.In summary: someone, unclear who, operating through Belgium and most likely the Euroclear service (possible but unconfirmed), has added a record $141 billion in Treasurys since December, or the month in which Bernanke announced the start of the Taper, bringing the host's total to an unprecedented $341 billion!

Make that an unprecedented $381 billion because as we just learned "Belgium" bought another $40 billion in March!Curiously, this happened as Japan sold $10 billion in TSYs, and as China remained unchanged. Further, foreign official accounts actually declined from $4.069 trillion to $4.054 trillion, which means this is what the US Treasury would classify as a "Private" buyer.

So to summarize, of the total $60 billion increase in foreign Treasury holdings, which rose from $5.89 trillion to $5.95 trillion, "Belgium" accounted for two thirds, most likely doing the purchases under the guise of a "private", unofficial account!

And once again, it is Belgium in "", because whoever is buying through the tiny European country, whose GDP is just double its reported total TSY holdings, is neither its government nor its people.

The question remains: who? Who has bought a whopping $200 billion in Treasurys using Belgium as a proxy since October?
Тие 20% се отприлика 25 милијарди долари. Во текстот понатаму пишува како некој преку Белгија, купил американски обврзници во вредност од 60 милијарди долари. Најверојатно (и повеќе од тоа) самата банкарска мафија од Вол Стрит, за нив барем не е проблем, печатат пари колку ќе затреба.


Како и да е, што купуваат Русите додека ги продаваат амерканските обврзници по дампинг цена?
- Злато (ова го правеше и Гадафи, пред да го убијат):
http://www.goldcore.com/goldcore_blog/Russia_Buys_900_000_Ounces_Of_Gold_Worth_1_17_Billion_Dollars_In_April
The Russian central bank has again increased its gold reserves by another 900,000 ounces worth $1.17 billion in April.

Russia’s gold reserves rose to 34.4 million troy ounces in April, from 33.5 million troy ounces in March, the Russian central bank announced on its website yesterday. The value of its gold holdings rose to $44.30 billion as of May 1, compared with $43.36 billion a month earlier, it added.


Кина уште од минатиот Декември почна со дампинг на скоро 50 милијарди долари од нејзните американски обврзници:
http://www.bloomberg.com/news/2014-02-18/china-cuts-treasury-holdings-most-since-2011-amid-taper.html

Нормално, Кинезите купуваат злато.
Блумберг јавува дека во Јануари над 80% од златото извезено од Швајцарија, отишло за Азија (и се разбира најголемиот дел во Кина).
http://www.bloomberg.com/news/2014-02-20/switzerland-sent-80-of-bullion-exports-to-asia-in-january-1-.html

Дека нешто се спрема, покажува и фактот дека Кина забрзано прави големи залихи од нафта. Како голем потрошувач на енергенси, Кинезите не сакаат да бидат заложници на некоја идна (или претстоечка?) енергетска криза (сигурно на ја заборавивте Заливската Војна).
http://business.financialpost.com/2014/05/21/why-china-is-stockpiling-huge-amounts-of-oil-at-a-record-pace/?__lsa=97a9-3ef2


Продлабочената соработка меѓу велесилите на истокот е се поизразена. Пред некој ден се потпиша историскиот 30годишен договор со кој Русија ќе ја снабдува Кина со енергенси (гас и нафта).
Но тука е и воената соработка. Русија до 2018та треба да го има завршено S-500 uултрамодерниот систем за противвоздушна одбрана. Овој систем наводно може да погоди цели во свемирот и има домет од 500 километри.
Има гласини дека и Кина може да добие од оваа опрема.
http://www.ibtimes.com/russia-fight-space-invaders-other-threats-advanced-star-wars-s-500-missile-defense-system-1401975

Потоа, наводно наскоро треба да се потпише договор за продажба на напредните Сукхои СУ-35 на Кина. Ова е многу интерено воочи превирењата со Јапан (зад кои нормално стојат САД), заради сопствеништвото на спорните острови до Тајван... СУ-35 е супериорен авион, и повеќе од одговор на јапонските увезени Ф15.
http://thediplomat.com/2013/11/how-china-plans-to-use-the-su-35/


Живееме во интересни времиња момци, можеби премногу интересни времиња.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
@Vanlok
Te молам објасни што значи тоа „ дампирање “? Дали значи ги продаваат американските државни обврзници по пониска цена за да ја намалат цената на американските обврзници ( ја зголемуваат понудата на американски обврзници )?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.354
Поени од реакции
31.241
Термин за продажба на голема количина нешто, обично под пазарната цена.
(всушност пазарот никогаш и нема да купи наеднаш голема количина од нешто освен ако не е по примамлива цена)
@Смрт за зони и пајак воз.

Всушност Русија се ослободува од залихите на американските државни обврзници, и не најмалку заради ефектот на падот на вредноста на истите. Тие обврзници на времето биле купени како поддршка на економијата САД (или како изнудено нешто), но секогаш може да се употребат и обратно, за вакви закани. Пази, само 20% од обрзниците се продадени, другите 80% и понатаму остануваат како закана.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.354
Поени од реакции
31.241
Ројтерс известува дека Русија планира со Иран наскоро да потпише договор за изградба на две нуклеарни електрани како дел од осум планирани
http://in.reuters.com/article/2014/05/22/uk-iran-nuclear-russia-idINKBN0E21HN20140522
Осум, според овој напис:
http://www.thedailysheeple.com/hot-on-the-heels-of-its-china-breakthrough-russia-set-to-build-eight-nuclear-power-plants-in-iran_052014
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Ќе го изедат Русиве на крај
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ќе го изедат Русиве на крај
Мислам не...
На крајот „ стапот ќе го изеде Европа “
Пред неколку години на ТВ имаше една емисија за мечката и орелот. Мечката ( Русија ) и Орелот ( САД ) цел 20 век се кошкаат а стапот го јаде Европа.
Во 19 век Европа беше супериорна во однос на останатите. Тоа беше време на колонијализмот. Но двете големи сили, Русија и САД, направија крај на колонијализмот и крај на доминацијата на Европа.
А Мечката и Орелот пак ќе се договорат
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Мислам не...
На крајот „ стапот ќе го изеде Европа “
Пред неколку години на ТВ имаше една емисија за мечката и орелот. Мечката ( Русија ) и Орелот ( САД ) цел 20 век се кошкаат а стапот го јаде Европа.
Во 19 век Европа беше супериорна во однос на останатите. Тоа беше време на колонијализмот. Но двете големи сили, Русија и САД, направија крај на колонијализмот и крај на доминацијата на Европа.
А Мечката и Орелот пак ќе се договорат
Ќе се договарат да кога целосно ќе се подели Русија, јас мислам дека репризата на СССР ќе се случи и со сегашна Русија..
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Мислам не...
На крајот „ стапот ќе го изеде Европа “
Пред неколку години на ТВ имаше една емисија за мечката и орелот. Мечката ( Русија ) и Орелот ( САД ) цел 20 век се кошкаат а стапот го јаде Европа.
Во 19 век Европа беше супериорна во однос на останатите. Тоа беше време на колонијализмот. Но двете големи сили, Русија и САД, направија крај на колонијализмот и крај на доминацијата на Европа.
А Мечката и Орелот пак ќе се договорат
Генералниот проблем на Русиja е - фалат технологии. Таа уште от формирането на СССР пробаше да си осигури технологии со разузнаване, купуване и што ли не...денес после 70 години, се уште нивната икномика е далеку от икономика на технологиите.
Руската икономика е икономика на енергенсите.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Генералниот проблем на Русиja е - фалат технологии. Таа уште от формирането на СССР пробаше да си осигури технологии со разузнаване, купуване и што ли не...денес после 70 години, се уште нивната икномика е далеку от икономика на технологиите.
Нема Русија слаба технологија. Погледни ги нивните авиони.
Но да не шпекулираме што ќе се случи во иднината. Јас не знам што ќе ручам утре, а комо ли што ќе биде во светски размери.
Но се надевам дека во иднина Светот ќе биде подобар за сите припадници на Човечкиот род
 

Kajgana Shop

На врв Bottom