Русија - смена во надворешната политика?

Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
За вежба ги донесоа. Не знам како толку многу луѓе помислија дека ги инсталираат во Србија, т.е. им ги даваат на нив.
навистина ли има такви? ако србите извадат 2,5 милиарди евра ке им ги остават, ама се сомневам да соберат пари и за БУК М1 ,нивна работа.
Повеке ме чуди како влегуват во истата дупка от која едвам изкочи Б'лгарија пред 30 години .Да дојдат да прашат, комшии сме,ке им објасним што значи руското военно -економско друшство
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
навистина ли има такви? ако србите извадат 2,5 милиарди евра ке им ги остават, ама се сомневам да соберат пари и за БУК М1 ,нивна работа.
Повеке ме чуди како влегуват во истата дупка от која едвам изкочи Б'лгарија пред 30 години .Да дојдат да прашат, комшии сме,ке им објасним што значи руското военно -економско друшство
Тази дупка не е дупка. У НАТО дупката боље е сигурно, за пар авиони проектирани пред 40 години тешки миљарди испофрливте, и сеа не ви чинело руското оружје... квалитет/квантитет Х2 мин е подобро од на САД. Ама ваша работа :)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.923
За вежба ги донесоа. Не знам како толку многу луѓе помислија дека ги инсталираат во Србија, т.е. им ги даваат на нив.
Колку што ми е познато, Србија нема ни капацитети за инсталација на ваков протиракетен штит. Како и да е, јас го толкувам како порака на Русија, сигурно не им текнало рандом С 400 да влечкаат дури до Србија. Ова е воедно и одговор како Русија би пренесувала оружје тука, а кој тоа би ја спречил во една таква хипотетичка ситуација.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.272
Поени од реакции
779
Замислете Путин да дојди да одржи реч во собрание кај нас.и ќе речи Њет Северена ,Всегде Македониа,
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Тази дупка не е дупка. У НАТО дупката боље е сигурно, за пар авиони проектирани пред 40 години тешки миљарди испофрливте, и сеа не ви чинело руското оружје... квалитет/квантитет Х2 мин е подобро од на САД. Ама ваша работа :)
дупката е влегуването им во евразијската униа, не сум рекол дека русите немат квалитетно оружие ама е пре скупо и можат да си го дозволат навистина мокни икономики.Не може да споредуваш ф16 пред 40 години со последниот ф16 блок 70 вајпар.По истата логика Б'лгарија користи c-300веке 34години ама не велам дека е исто ко c-500
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
дупката е влегуването им во евразијската униа, не сум рекол дека русите немат квалитетно оружие ама е пре скупо и можат да си го дозволат навистина мокни икономики.Не може да споредуваш ф16 пред 40 години со последниот ф16 блок 70 вајпар.По истата логика Б'лгарија користи c-300веке 34години ама не велам дека е исто ко c-500
Добро Евроазиска унија моментално е слаба, ама е во подем. Се најавуваат нови економски моќни членки ко Азербејџан, Турција, Иран, плус Монголија, Сирија, Молдова што не се толку моќни. Се најавува и ова како опција на соработка на унијата со Кина- Integrating the Eurasian Union and China's Belt and Road. Нема да ме чуди да претрпи некои измени и да повлече поголеми играчи ко Кина и Индија и за брзо време да стане појака и од ЕУ. Ќе видиме
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.798
Колку што ми е познато, Србија нема ни капацитети за инсталација на ваков протиракетен штит. Како и да е, јас го толкувам како порака на Русија, сигурно не им текнало рандом С 400 да влечкаат дури до Србија. Ова е воедно и одговор како Русија би пренесувала оружје тука, а кој тоа би ја спречил во една таква хипотетичка ситуација.
Никој не би ја спречил. Договорено е ова одамна, одкога е испланирана Словенски Штит вежбава.

Ако збориме геостратегиски, во контекст на ветото на Франција, намалувањето на влијанието на ЕУ на Балканов (западен), ќе си го искористат други. Вакуумот ќе бде пополнет, дал со Русија, Турција или Кина, или САД, сеедно. Да речеме на политичко безбедносен план ќе влијаат повеќе САД и Русија, на економски Кина и Турција и сл.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.272
Поени од реакции
779
Србија пробва да балансира со запад и исток.Проблемот на Србија и регионот е што ние сакаме да ги користиме капиталистичките продукти на слободниот пазар на капитализмо начин на живот ,а не сме конкурентни на тој пазар немаме што да понудиме ,Русија нема сеуште капитлистички начин на размислувње ,само некоја форма преку тајкуни и нема комплексна економија мреќа газпром и неколку компании и оружје ,гледав еден клип каде два града кинески и руски поделени преку река, кинескиот побрзо се развива пораздвижено а во рускиот како во транзиција луѓњто незаинтересирани за работа и бизнис.
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Србија пробва да балансира со запад и исток.Проблемот на Србија и регионот е што ние сакаме да ги користиме капиталистичките продукти на слободниот пазар на капитализмо начин на живот ,а не сме конкурентни на тој пазар немаме што да понудиме ,Русија нема сеуште капитлистички начин на размислувње ,само некоја форма преку тајкуни и нема комплексна економија мреќа газпром и неколку компании и оружје ,гледав еден клип каде два града кинески и руски поделени преку река, кинескиот побрзо се развива пораздвижено а во рускиот како во транзиција луѓњто незаинтересирани за работа и бизнис.
Моментално Русија и Кина се НАЈКАПИТАЛИСТИЧКИ земји на светот во однос на изворното значење на поимот. Нераздвижувањето на русите е на жалост одлика на "словенската" напатена душа држана под лед цел век, ама тие генерации исчезнуваат, а новите рука на срце се подобри од западните. Ја имаат како и кинезите потребата да работат и успеат , да се покажат, да научат повеќе. Мислам на масовност ,не на некои елити. Многу исто се селат, посебно евреите, но кога ќе се намали ентропијата ќе престанат. А ќе ги има доволно за да ги има. За разлика од нас овде. Науката им е јака , металургијата,енергетиката,математиката, софтверот,храната. Кога ќе научат да се потпираат на кинеската производна машинерија ќе биде интересно.Ние ќе си праиме муабет дали од Турска Румелија, станавме Голема Албанија и дал Америка ќе не храни или не и кај ќе најдат пари Србите за S300 или русите ќе си го вратат дома,наместо да му го остават на НАТО у бубрежник.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Од кога авторитатарниот капитализам е најкапиталистички и тоа во изворно значење на поимот?
Повеќе наликува на федуализам одколку на капитализам.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.822
Колку што ми е познато, Србија нема ни капацитети за инсталација на ваков протиракетен штит. Како и да е, јас го толкувам како порака на Русија, сигурно не им текнало рандом С 400 да влечкаат дури до Србија. Ова е воедно и одговор како Русија би пренесувала оружје тука, а кој тоа би ја спречил во една таква хипотетичка ситуација.
Србија е опколена од НАТО држави, кои можат да го затворат воздушниот простор за Русија.

А Србија излез на море нема. Затоа Русија тешко го прими зачленувањето на Црна Гора во НАТО, а пред тоа Србија поделбата од заедничката држава Србија и Црна Гора.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Србите Панцир-с1 ќе купуваат, С-400 е само за вежба донесен. Иначе у исто време русите разместуваат Ту-160 бомбардери во Јужна Африка, у задње време многу се активни навака натака.
 
Член од
25 ноември 2017
Мислења
234
Поени од реакции
241
Србија е опколена од НАТО држави, кои можат да го затворат воздушниот простор за Русија.

А Србија излез на море нема. Затоа Русија тешко го прими зачленувањето на Црна Гора во НАТО, а пред тоа Србија поделбата од заедничката држава Србија и Црна Гора.
Тоа се вика Flakturme и е многу ефикасна измислица . Посебно пак со Ѕ400 кои се подвижни, па ептен тешко ги лоцираш..,а тие во секој момент те гледаат.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
346
Поени од реакции
426
Колку што ми е познато, Србија нема ни капацитети за инсталација на ваков протиракетен штит. Како и да е, јас го толкувам како порака на Русија, сигурно не им текнало рандом С 400 да влечкаат дури до Србија. Ова е воедно и одговор како Русија би пренесувала оружје тука, а кој тоа би ја спречил во една таква хипотетичка ситуација.
За вакви системи да бидат ефикасни потребни се и низа на други помали и сето тоа поврзано во еден интегриран безбедносен систем. Ова мали држави не можат да си го дозволат, но можат да бидат обезбедени ако зад нив застане некоја голема сила како во Сирија сега што играат Русите.
Автоматски споено мислење:

Србија е опколена од НАТО држави, кои можат да го затворат воздушниот простор за Русија.

А Србија излез на море нема. Затоа Русија тешко го прими зачленувањето на Црна Гора во НАТО, а пред тоа Србија поделбата од заедничката држава Србија и Црна Гора.
Државите со кој е опколена уште утре ќе променат страна, се се тоа вртикапи, менуваат страна врз основа на тоа од каде дува ветрот. Нема тука некој кредибилитет, ни пак се односиве во светот еднаш и засекогаш дефинирани.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Просто е неверојатно од каде извира таа наша надменост,кога е во прашање погледот кон Русија, а кон сите други држави нашата подреденост.Тоа е еден посебен феномен кај Македонскиот народ кој се негува поприлично од сите политички и медиски фактори кои се разбира се раководени од еден центар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom