Русија - смена во надворешната политика?

Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Ne e fer. Babite zhiveat vo drzhavi koi se pod chadorot na NATO i prashanje e dli tie drzhavi voopshto imaat armii i dali ima bilo kakva zakana od stranska intervencija. A drzhavata na rusov opkolena so NATO bazi koi postojano zveckaat so oruzhje, izmisluvaat ligavi incidenti i samo sproveduvaat nekakvi sankcii, provokacii i sl. ali nema veze chinam.
Babite se samo figuri za paradiranje, feel good za feministi i LGBT...I nie si ja imame Shekerinska samo ushte armija ni treba i se ke bide tip - top.[DOUBLEPOST=1526699349][/DOUBLEPOST]Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da projekat gasovoda Severni tok 2 nema nikakve veze sa politikom već da je to isključivo komercijalni projekat.
On je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel istakao da će Rusija nastaviti da izvozi gas preko teritorije Ukrajine, prenosi Rojters.

Merkel je istakla potrebu da se nastavi tranzit gasa preko Ukrajine i posle završetka gasovoda Severnog toka 2.

Ona je rekla da je neophodno dati Ukrajini garancije da će se nastaviti isporuke gasa preko njene teritorije.

Merkel je rekla da je strateški interes Nemačke da ima dobre odnose sa Rusijom ali i čvrsto transatlantsko prijateljstvo.

(TANJUG)
Znachi ke odi "Stream 2" ama isto ke odi i tranzitot niz Ukraina, a mi se chini daka gazda na cel transport na gas niz Ukraina e nakoj sin ili vnuk na Biden, golema figura vo administracijata na USA.

Arno ama, sega Turcuja frla chiftinja vo NATO, se pazari so USA, se glanca so Rusija.
A na krajot na kraishtata Rusija ich ne ja boli kade gasot pominuva, se dodeka teche, se transportra bez prechki.
I sega gi imassh Germanija, Ukraina i Turcija da imaat "conflict of interests" :cool:
 
Последно уредено:

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Само лути мажишта можат да бидат министри за одбрана, инаку војската нема да функционира.

Дефинитвно фацијалниот израз е пресуден за тоа колку е силна војската :pos:
Епа види вака. Шојгу го организираше превземањето на Крим, тотално професионална операција, без жртви, без ниеден испукан куршум.
Кажи ми што направија овие министерки растени на зелен чај, во врска со анексијата на Крим?
Што направија нивните држави со 10 пути појак GDP? Плачеа пред камери?

Тоа е тоа. :toe:


Пред некој ден го отворија најголемиот мост во Европа - Кримскиот мост.
Изградени 18 километри за 2 години.
Не се заебаваат Русите.


 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Епа види вака. Шојгу го организираше превземањето на Крим, тотално професионална операција, без жртви, без ниеден испукан куршум.
Кажи ми што направија овие министерки растени на зелен чај, во врска со анексијата на Крим?
Што направија нивните држави со 10 пути појак GDP? Плачеа пред камери?

Тоа е тоа. :toe:


Пред некој ден го отворија најголемиот мост во Европа - Кримскиот мост.
Изградени 18 километри за 2 години.
Не се заебаваат Русите.


Види, со оглед на тоа какви се станати „мажињата“ во тие држави, министеркиве се поголеми мажи од нив, јебига, тој им е изборот....
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340
Епа види вака. Шојгу го организираше превземањето на Крим, тотално професионална операција, без жртви, без ниеден испукан куршум.
Кажи ми што направија овие министерки растени на зелен чај, во врска со анексијата на Крим?
Што направија нивните држави со 10 пути појак GDP? Плачеа пред камери?

Тоа е тоа. :toe:


Пред некој ден го отворија најголемиот мост во Европа - Кримскиот мост.
Изградени 18 километри за 2 години.
Не се заебаваат Русите.


Крим добиен, цела Украина изгубена. Фина трампа. Сега тој украинецот до вчера што купувал оружје од братот русин, сега ќе купува од германката и амерот и ќе го врти накај Русија.[DOUBLEPOST=1526815210][/DOUBLEPOST]
Види, со оглед на тоа какви се станати „мажињата“ во тие држави, министеркиве се поголеми мажи од нив, јебига, тој им е изборот....
Се додека не јава мечка соблечен до појас и нема лузна долга 5 сантима на образот која ја добил додека се борел со морж во Баренцово Море, не може и не смее да биде министер за одбрана.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Крим добиен, цела Украина изгубена. Фина трампа. Сега тој украинецот до вчера што купувал оружје од братот русин, сега ќе купува од германката и амерот и ќе го врти накај Русија.
Работата е што украинецот нема леб да јаде, па ќе ти купува оружје,
имаат они во тони отпадно оружје, речиси сите авиони што ги имаа им се соборени и да купат и тие ќе им ги бутнат,
единствено купија анти-тенковски проектили оти посе исгледа им се потрошиле.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Се додека не јава мечка соблечен до појас и нема лузна долга 5 сантима на образот која ја добил додека се борел со морж во Баренцово Море, не може и не смее да биде министер за одбрана.
Не бе, не реков јас ништо, таман си се министерките, со оглед на изборот што го имаат.
 
S

silmarillion

Гостин
Богами норвежаниве се искинаа од плачење за Украина и Крим. За кур им се битни.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
A be se iskinaa od plachenje pred javnosta, Putin bil Hitler, zhivi deca jadel za pojadok demek, nezakonski okupira tugja teritorija nie ova, nie ona i osianati bla, bla izjavi.
Patem, norveshkata ministerka e tezhok psihopat so garancija, i so skromni militaristichki sposobnosti, isto kako nashata Shekerinska...
 
S

silmarillion

Гостин
Гаранцијата ако може само да ја видам. Заверена е така?
 
B

Bafra

Гостин
Богами норвежаниве се искинаа од плачење за Украина и Крим. За кур им се битни.
Украина битна им е, а тоа е земјоделската површина. Финска и остали имаат илјадници хектари под нивно и си остана нивно :D
Исто метална индустрија и руди, кои се во сопственост на западни фирми :cool:

Крим што ќе им е :toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.200
Поени од реакции
81.302
Увек добро се осеќам коа сум у друштво на аналитичари што одбрамбената способност на државите ја проценуваат преку физичкиот изглед на министрите за одбрана.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Увек добро се осеќам коа сум у друштво на аналитичари што одбрамбената способност на државите ја проценуваат преку физичкиот изглед на министрите за одбрана.
Еве на пр. ние Шекеринска ја имаме, но армијата барем ни е силна.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Соња прави ТАТ балон, во почетокот е малечок и се шири за сметка на нови членови, жртви-донори, кога ќе се надува доволно и веќе нема нови клиенти се пука, ако да речеме има сила позади неа и и помага да се шири на нови територии, да речеме источна Европа или Украина, ТАТ ќе постоеше и до денеска и ќе беше успешна фирма со реноме, меѓународни награди, пофалници.
Либерал фашизмот е исто срање, постојан прираст на БВП 3-10% годишно, за 100 години минимум 300% за 1000 години 3000%, дали е можно тоа?
ЕУ е исто така балон, одамна е на вештачко дишење и пред пукање, постои благодарение на донорите од источна Европа, но после определено време и таа територија се исцрпува и и требаат нови жртви, западен балкан, Украина... Дури и нема потреба да си нивни член, доволно е да си во процес на асоцијација и да носиш закони во нивна корист, за да може крлежот да цица од тебе.
Украина е таков случај, тотална деиндустрализација, продажба на активи, пласирање на кредити на ЕУ, експорт на ЕУ продукција за сметка на домашно производство... Така ги измислиле тие ЕУ стандарди, еко, ХАЦАП..., да ниту една фабрика во Украина не ги исполнува, Јанукович кога ја откажа асоцијацијата кон ЕУ кажа, ќе треба се да затвориме и изградиме одново за да е по ЕУ стандардите.
Така да на ЕУ фашистите им е важна Украина и секоја нова жртва, им дава нови година две живот на пирамидата, се разбира дека овие територии се мали за балонот и им треба територијата на Русија, таму ќе добијат нови дваесетина години живот. Немојте да мислите дека кукловодите немаат долгорочни планови за тоа што го градат, шарена револуција, граѓанска војна, создавање на ИСИС, војна со Русија, каков систем да изградат ако го преземат целиот цвет, либерал фашизмот е само етапа од НСР и се разбира дека не може да трае вечно, но по начинот по којшто ја вршат глобализацијата е јасно дека нема да е убаво за обичниот човек.
Конкретно за Крим, тоа е убава локација за Русија во воен аспект кон Црно Море, изградена војна инфраструктура, пристаништа, ако пучот успееше во целост, денеска таму ќе имаше НАТО бази со нуклеарни ракети насочени кон Русија. Нема што да се чудиме зашто плачат евросодомите за Крим.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.200
Поени од реакции
81.302
Еве на пр. ние Шекеринска ја имаме, но армијата барем ни е силна.
Шеќеринска е таман избор за една уништена армија. Ептен си одговараат.


А армијата зашто е уништена - прашај го газдата твој и сите кои пред него беа на негова функција. Барем на вас куртоните тоа ви е јасно - не може партии ко нашите да роварат, ако има јака армија. Не заебевај, зарем на господинот Груевски (или Црвенковски и др.) да му се деси преврат од таа страна.
Армијата беше систематски ослабнувана, на сметка на МВР, а под вечниот изговор - Странците така ни наложија.
Така е и сега, така ќе биде и понатаму. И вашиот најголем пријател, другар и најбољи човек у свет - Ердоган така чини, али у иднина тоа ќе му се удри по глава. За разлика од него, Путин не е таква глуперда, туку навистина водач на велесила и не си игра играчки со тоа, напротив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom